Forum

Forum

Notifications
Clear all

1-wire senzory

163 Posts
28 Users
13 Likes
45.9 K Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Nechci dělat chytrýho, ale doporučuji si přečíst podklady od vynálezce standardu 1-Wire (Dallas Semiconductor) a tam je přesně popsáno, jak to má být.

Protože vše ostatní na webu už je značně ohnuté a šíří se bludy, včetně použití kroucených parů a cesty sem a tam.

This post was modified 2 years ago 2 times by kobra23

   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

https://www.maximintegrated.com/en/design/technical-documents/tutorials/1/148.html

http://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/DS18B20.pdf

Enjoy....

Bohužel v podkladech to není vždy "přesně popsáno". Třeba tam ani není natvrdo napsáno, jestli máš použít hvězdu nebo ne... U hvězdy se člověk dozví, že "může" fungovat, ale že je "difficult" a musíš se vyvarovat tohodle tohodle a tohodle... A dovolím si tvrdit, že normální člověk se v tom brzo ztratí a nakonec ani nebude vědět, "jak to teda má být".

Proto se to tu snažíme přežvýkat do podoby jednoduššího doporučení, třeba i podle toho, co doporučují ostatní (Loxone, Unipi, atd.)


   
ReplyQuote
 Echo
(@echo)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 23
 

@dusanmsk jasně, 4,7k. Zkusím co tady všichni popisujete, včetně novýho programu pro Arduino a uvidíme. Buď to pojede, nebo to hodím z okna 😀 


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

@budulinek já jsem na ten stejný článek narazil z úplně jiné strany a je podle mě docela jasně napsaný.

Krátký abstrakt, kdo to nechce louskat celé: Je třeba zmínit, k čemu byla původně 1-wire navržena (velmi krátká komunikace např. v rámci 1 PCB desky) a dnes se bavíme o stovkách metrů. Pravdou je, že tam a) nikde nezmiňují 3-vodičové zapojení b) zmiňují tam běžnou telefonní linku (a např. její omezení délky, kdy u 750m linky je takové zpoždění signálu, že master a poslední slave již není schopen komunikovat) případně běžný UTP Cat5.

Důležitá je rovněž délka mezi čidlem a sběrnicí (ideálně co nejkratší, pak nevznikají parazitní odrazy na těchto přípojkách) čili nějak takto:

image

Pak je důležitá tzv. váha sběrnice (v podstatě součet všech délek sběrnic - z tohoto pohledu je hvězda nejméně vhodná).

Nakonec, píšou to i na Loxone webu.

Zapojení do hvězdy by mělo mít celkovou délku kabelů 100 metrů max, jinými slovy, součet všech větví by měl mít 100m, což je při více senzorech po celém domě pro mne nepředstavitelně málo. 

Díky této debatě za nakopnutí a tím pádem k podnětu ke studiu. Mám už jasno, jak to budu dělat 😉 alespoň tedy po té elektrické stránce.

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Já jsem si z toho tenkrát vzal a udělal toto:

1) Nekroucené vodiče 

2) Délka do 100 metrů 

3) odbočky max. do 1 metru

4) Nikde přerušená sběrnice. Všechny čidla jsem k ní pájel.

A zatím žádný problém.

A to mám celkem zatím 82 čidel (žádné od Loxone).

V celém domě 2 sběrnice a v technické místnosti vse do hvězdy. Celkem 3 kusy Loxone 1-Wire Extension.

This post was modified 2 years ago by kobra23

   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@kobra23 

Vodiče stíněné?

Já mám UTP do hvězdy (těch důvodů bylo více). Při zapojování jsem pak řešil, jestli nechat hvězdu hvězdou nebo ji serializovat. Jinými slovy jestli je větším problémem vzdálenost čidel od sběrnice ("radius") nebo celková délka / váha sběrnice ("weight").

Já jsem si ze čtení dokumentace vzal to, že vzdálenost čidel od sběrnice je větší problém než celková váha / délka sběrnice. Proto jsem celou hvězdu serializoval (tj. vzdálenost čidel od sběrnice jsem snížil z cca 10 metrů na nulu) i za cenu toho, že zdvojnásobím váhu (délku) sběrnice.

Co si myslíš o tom rozhodnutí? Pokud se (z jakéhokoliv důvodu) rozhodnu tahat kabely do hvězdy, má tedy smysl nechat hvězdu hvězdou nebo ji serializovat?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Kabel je stíněný, ale stínění není zatím územněno. 

Mám cca 29 čidel do hvězdy a žádný problém. Prostě 1-Wire Extension mám připojené 3 dráty k červeným Krone zemnícím svorkám a z těch to jde paprskovitě k místům měření.


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

@kobra23 

Ještě 2 dotazy:

- máš 3 drát nebo 2 drát?

Nikde přerušená sběrnice. Všechny čidla jsem k ní pájel.

Nad tím právě uvažuji, jak to mechanicky provést. Našel jsem něco takového (na jednu stranu bych dal sběrnici vstup a hned pokračování dál a na druhou stranu vývody od čidla).

Máte s těmito "klony" Wago nějaké zkušenosti? Díky

https://www.aliexpress.com/item/1005002702085372.html

(na daném shopu mají asi nejširší rozsah možných kombinací, co jsem našel).

image

Pak mě ještě napadlo použít originál "kostičky" od Loxone, cenově to vyjde nastejno, ale tohle mi přišlo jako pohodlnější pro instalaci.


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Určitě 3 dráty (GND, DATA, 5V). Nad parazitickým zapojením (GND, DATA) nemá smysl uvažovat.

V rozvaděči Krone svorkovnice.

Čidla píchnutá do 3-pinové DuPont female koncovky. V prostředním pinu je sběrnice. V pohodě se tam dají zalisovat dvě žíly, takže sběrnice není přerušená:

IMG 20220308 091134395

   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

3 drátové zapojení 

98CEC464 789C 4FA5 B1D2 1C61DB3406C0

   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

@Budulinek "pull-up rezistor mezi 5V a DATA, musíš zkusit co zafunguje, může to být mezi cca 1k a 4k. Já jsem si tam dal 1k odpor + 5k"

Ma tam nejaky smysl ten 1k odpor? Nestaci jen ten potenciometr, kdyz ma rozsah 0-5k?


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

@l-adamek ma zmysel.

Ked otocis potenciometer na 0 tak neskratujes data 5v


   
budulinek reacted
ReplyQuote
(@kaktus)
New Member
Joined: 2 years ago
Posts: 2
 

@kobra23 1) Nekroucené vodiče 

Jaký kabel jsi teda použil? Nějaký 3x0,5? https://www.emat.cz/h03vv-f-3g0-5-cyly-3cx0-5-flexibilni-kabel-3x0-5
Jsem teď ve stádiu, kdy si vymýšlím nějakou rozumnou cenovou variantu s loxonem a mám v plánu vypínače schneider unica, kde by byla čidla od sedtronic. Původně byl plán natahat k vypínačům UTP kabely do hvězdy, kde by se pár vodičů použilo na čidla, ale čtu, že to není tak jednoduché.

Takže uvažuji k vypínači dotáhnout 1x UTP z rozvaděče pro ovládání a 1x nějaké to 3x0,5 sběrnicově. Máš to řešeno podobně?

Není tady nějaké téma pro začátečníky? 🙂


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Kabel VEZFI nebo SYKFY 2x2x0,5


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Vcera som bol v jednom nemenovanom najvacsom stredoeuropskom serverhousingu na exkurzii. Zo vsetkych tych megalomanskych obrovskych veci za tazke miliony a miliardy ma zaujala ta najmensia a najlacnejsia vec v celej budove, vid foto.

Kto vie, na co sa to pozeram?

IMG20220609143051
IMG20220609142927

   
ReplyQuote
Page 10 / 11
Share: