X
Forum

Forum

Duchařina v elektro...
 
Notifications
Clear all

Duchařina v elektroinstalaci - dům si dělá, co chce

12 Posts
5 Users
1 Likes
1,611 Views
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

Ahoj,

řeším takovou věc. Mám miniserver, 3x extension a k tomu mám 3x Papoucha na výstupy a 1x Papoucha (100 vstupů) + program od @L

Jedno za čas, v nespecifikovanou dobu se mi sepnou různé výstupní relé (je jedno jestli na papouchovi, extensionech nebo DMX)

Vypozoroval jsem, že událost je spojená vždy se stiskem tlačítka nebo změnou nějakého stavu (např v 7 ráno se odpojí 12V trafo). Sepnutí výstupů znamená, že se mi začnou otevírat garážová vrata, rozsvěcet se světla apod.

Původně jsem si myslel, že dojde k nějakému hromadnému erroru na výstupech a prostě to "klikne" jedním impulzem - chování by tomu odpovídalo. Problém je ale v tom, že když se podívám do aplikace, tak se vizualizace tváří, jako by ta tlačítka, která ovládají světla nebo garáž, někdo opravdu aktivoval. Takže z pohledu miniserveru se to tváří, jako by ke stisku tlačítek opravdu došlo;

Napadlo mě, že se někde naindukuje napětí a to pak způsobí, že na určitých vodičích se objeví +24V a tím dojde k aktivaci vstupů.

Tím, že každá místnost má minimálně jeden vstup přes Loxone Extension nebo miniserver, tak nedovedu 100% říct, který prvek je aktivován, nemohu tedy vyloučit, že 100% aktivace přijde z Papoucha nebo z Loxone prvku.

Napadlo mě nějak monitorovat všechny vstupy a ve chvíli, kdy dojde k takovému stavu, tak projít debug log a podívat se, které vstupy byly v tu danou dobu aktivní.

Děje se to nepravidelně cca jednou za měsíc, nebo za 14 dní a pokaždé se rozsvítí jiná světla.

Neřešil jste to někdo?Nedá se nějak "odrušit" případné naindukované napětí? a je vůbec možné, aby tam bylo? 99% kabeláže je CAT6 STP, uzemněno na straně rozvaděče, v rozvaděči je oddělena silno a slaboproudá část; ve stropních podhledech dochází k minimálním souběhům silno a slabo; jediné místo, kde k sobě kabely mají opravdu blízko je vstup z technické šachty do rozvaděče. Díky za jakýkoliv nápad.

 

 


   
Quote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 

Udelej update programu  od L. 

Problem bude lox V9 nebo V10 kde se proste przni packety pri vice impulzech na quidu. Miniserver nestaci odbavit,laguje a zapne i nahodne nejake vystupy. To nahodne zapnuti resi od L update programu,lagovani neresi nic 🙁 jestli mas na quidu elektromer,je to skoro 100% viník,vlastní zkušenost .


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Dřív se mi dělo něco podobného, od té doby co jsem rozvaděč "učesal" a přiblížil se konečnému stavu, tak je zatím klid. U mě bych na 100% řekl, že duchařské klikání se dělo na Papouchovi.


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 264
 
Posted by: David

... To nahodne zapnuti resi od L update programu,lagovani neresi nic 🙁 ...

Jakým způsobem je to řešeno ?


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

Ahoj,

stejně jako @L jedu na V8 🙂 a nějak se toho upgrade na vyšší verze bojím. Nevím, s tím jak Loxone s každou vyšší verzí něco omezuje, tak jsem takový opatrnější. O novější verzi programu od L nevím, poptám se ho. Jinak jsem se koukal a opravdu mi do Quida vedou nějaké pulzní elektroměry, ale není to nic, co by pořád tikalo, zkusím je odpojit a pozorovat rozdíl.

@Pavel - no já mám právě rozvaděč celkem uklizený a ve finálním stavu. Něco málo by asi šlo ještě učesat, ale nemyslím si, že by šlo o zásadní změny, které by měly na něco vliv.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@mira: Update je normalne v Dropboxu, tam kde si stahoval puvodni verzi.

Postupne se v mustku resilo nekolik problemu, ktere spolu castecne souvisi.

Jednak byl problem, ze pokud na siti byl jiny zdroj UDP, ktery byl na stejnem portu jako Quido, tak to delalo zle-zle veci.

Konkretne port 10001 byl totiz vyuzivany i v Unify talirich v nejakych jejich obcasnych sync prikazech.

A pokud se to fakt blbe seslo,tak prisly 2 UDP pakety v siti najednou. To v pripade Loxonu melo za nasledek to, ze tyhle dva pakety uplne nahodne do sebe spojil. A tady nastal problem.

Puvodni verze mustku testuje uvodni hlavicku, ale kvuli rychlosti netestovala CRC. Takze pokud se ty pakety spojily tak blbe, ze hlavicka byla od Paoucha, ale vnitrek byl paket Unify, tak se stalo, ze se uplne nahodne pozapinaly vstupy (jelikoz stavy stupu jsou z quida posilany jako serie BYTE znaku, tzn 100 vstupove quido posila 100B nul a jednicek).

Takze toto se opravilo tak, ze se pocita plnohodnotny CRC ktery se pak porovnava s CRC v hlavicce.

Druhy problem pak je, ze pokud je na Quido napojen nejaky vysokofrekvencni vstup, tak to nezvlada Loxone. Ja sam mam elektromery na Quidu a problem nepozoruju, ale je to tim, ze tam neni zadny elektrokotel nebo jinej masakr.

Co mame vypozorovano, tak to cca 2KW odberu to elektromery jeste zvladne obslouzit. Je to dano castecne i tim, ze Quido neposila informaci o zmene jednoho stavu, ale vzdy posila cely stav najednou.

Takze takove 100Quido pri kazdem tiku posle cca 120B UDP paket. Ted nevim presne to mnozstiv, ale tusim ze pokud tikne vic nez 3x za sekundu po dobu treba 3-5minut, tak generuje "vetsi" mnozstvi UDP paketu.

A tady nastava pak problem na strane Loxone. Ten totiz kdyz prijme ten 120b paket ho musi nejdriv u sebe prijmout a pak predat do Loxone programu. Ten udela to, ze zkontroluje vsechny CRC a dalsi blbiny, rozkoduje ho a podle nej nastavi vstupy.

Jenze, pri tenhle rychlosti je uz rychlost generovani UDP paketu vetsi nez rychlost zpracovani. Takze se postupne zacnou pakety hromadit na strane Loxonu.

Chvilku to nevadi, ale kdyz do toho zkusis treba kliknout na tlacitko, tak tam vidis zpozdeni treba 2-3s, nez se ten tvuj paket dostane na radu.

Bohuzel, problem nastava pro tech 5-10min nonstop vysokyho tikani. To dojde Miniserveru pamet na sitove karte a bohuzel jejich mizerna implementace misto zahazovani paketu zahodi cely Miniserver ;-).

Takze jde miniserver do pekla a je restartovan. Po nahozeni pak znovu zacne prijimat pakety, znovu zacne zpomalovat, znovu se preplni a znovu smrt. A tak dokola 😉

Tenhle problem bohuzel nejde vyresit. Je to dano pomalym Loxonem a jedine reseni je na vysokofrekvencni vstupy pouzit miniserver (a ani extension se na to nemaji dle dokumentace pouzivat).

Jine problem s mustkem by byt nemely, pokud neco bylo, je to taky fixnuto v tom poslednim updatu.

A jeste zaverem k tem verzim. S kazdou verzi Loxonu je zrejme cely system vic a vic narocny a proto zvlada min a min paketu prijmout. Co jsem zkousel s par lidma, tak v8 se zadycha az pri mnohem vetsim mnozstvi nez v10. Vyzkouseno na stejnem kusu HW jen s ruznou flashnutou verzi Loxone.

Takze tak 😉


   
Aleq reacted
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

@L - díky za feedback - jako první vyzkouším update z dropboxu. Nicméně, podle toho, co píšeš, tak by problém s přehlcením UDP paketama neměl být můj případ. Elektroměry, které mám na Quidu jsou jímka, která počítá, jen když se čerpá voda, což je záležitost ojedinělá, topné žebříky, které topí jen když se koupeme (a to většinou dům neduchaří) a pak tam mám lednici, jinak žádný peklo, jak ty říkáš. Ještě pochopím, že se to děje, když dům žije a všichni svítí a vaří a já nevím co. Ale že se nám to stalo několikrát i když spíme a rozhodně nikdo na žádný vypínač nesáhnul, to už je divný.

Vyzkouším update programu, případně odpojím elektroměry a uvidíem rozdíl.

Ještě mám jednu perlu, asi nesouvisí, ale mám v kuchyni pohybové čidlo. Bohužel je NC, takže v Loxone musím jeho stav negovat. Mám to přivedeno na Mv bloku osvětlení. Funguje to skvěle, ale háhodně se mi blok osvětlení přepne do režimu "Personalized" jako by někdo naladil přes aplikaci ručně scénu, což se nestalo, a pohybovka v tu chvíli přestane fungovat. Až se přepnu na jakoukoliv jinou scénu, nebo blok osvětlení vypnu, vše jede zase jak má 🙂 a je pravda, že pohybové čidlo je napojeno na Quida a když se pohybujeme v domě, tak asi bude dost tikat (rozhodně víc než všechny elektroměry dohromady). Ale je mi divné, že by třeba dlouhný "stisk" čidlem na vstupu Mv přepnul blok osvětlení do programovacího režimu ...tento jev se děje nezávisle na výše popisovaném problému.

no nic, vyzkouším aktualizaci programu a případně odpojím elektroměry a uvidíme, kam se posunu. Díky

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

muzes zkusit hodit komunikaci quida jeste na jine porty, jestli v siti neni nejaky jiny neporadek. Prehod to z tech 100001 a 100002 na treba 120001 120002 nebo cokoli.

Ale z toho co popisujes, tak to spis vypada na neco jineho.


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

můžu vyzkoušet, ale jsem si téměř jistý, že to tím nebude, pro loxone-quido svět mám izolovanou VLAN.

Ale co bych mohl vyzkoušet, je dát každého quida na jiný rozsah portů, jestli se někde nepotkávají packety - ale to by taky neměl být ten problém, ptž vstupový quido je jen jeden, ty ostatní jsou na výstupy.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

no ty quida musi mit urcite ruzne porty. kazde quido musi byt zvlast a pro kazde quido a kazdy smer musi byt samostatny LoxoneProgram


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 643
 

 

Jeste prosim Te, kdyz je nejaky vstup na quidu stale aktivni( PIR cislo s NC) znamena to, ze quido stale posila packety,ze? 

Ono se to nezda, ale mam tam 6 cidel, ktere vetsinou jsou bez pohybu a pokud to posila stale data, tak se neni ani cemu divit 🙂


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@david-pr: nene, posila jen pri zmene stavu


   
ReplyQuote
Share: