X
Forum

Forum

10 - ti kanálové mě...
 
Notifications
Clear all

10 - ti kanálové měření proudu MODBUS

21 Posts
5 Users
1 Likes
4,785 Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Tak bych se rád podělil o zkušenosti se dvěma produkty z Alíku. Jedná se o 8-mi kanálový a 10-ti kanálový senzor proudu. Záměrně nepíšu elektroměr, protože měří "jen" proud a ostatní hodnoty je tedy nutné spočítat. 

Začal jsem u toho osmi-kanálového a vzhledem k neúspěchu, jsem přešel na ten 10-ti kanálový, protože mi přišel zrovna poštou. 

Zatím musím říct, že se mi moc nedaří. U obou jsem narazil na počáteční nedostatek informací od výrobce, které jsem sice později (pod pohrůžkou nezaplacení) dostal ale moc mi nepomohly. 

Zkoušení probíhá na origo Loxone Modbus Extensionu, na který jsou připojené další dva elektroměry. Takže celkem mám na Modbus extensionu 3 zařízení, každé má svou adresu 1-3. Abych věděl jaká hodnota se má zobrazit, zapojil jsem měření na fázi vedoucí do datového rozvaděče, kde mám na vstupu také elektroměr, takže "vím" jaký jaký proud tam teče, a co bych měl přibližně naměřit.

Momentálně jsem se dostal k tomu, že ten 10-ti kanálový mi už měří ale má to jeden podstatný háček. Po připojení k napájení vše funguje jak má, měří proud a vypadá to že i docela dobře. Mimochodem uvnitř jsou potenciometry na "kalibraci" měření. 

Problém nastává po cca 5 minutách měření. Z ničeho nic se zobrazí nesmyslné hodnoty - z původní správné hodnoty 70,5 na 86523568 což ani zdánlivě nemá žádnou souvislost. Když udělám "restart" modulu v podobě odpojení a znovu připojení napájení, zase ukazuje po dobu cca 5 min správné hodnoty. 

Zkoušel jsem eliminovat možné příčiny, takže jsem na 485 (modbusovou) sběrnici dal zakončovací odpor - výsledek stejný. Pak jsem zkusil vyměnit zdroj napájení a napojil modul na 24VDC z laboratorního zdroje a výsledek je zase stejný.  Špatným nastavením typu registru to být nemůže, protože by to muselo měřit špatně hned o začátku a až po 5-ti minutách. 

V příloze je technický popis celého zařízení.

Ještě mám možné podezření na komunikační rozhraní modulu a loxone extensionu. Asi budu muset změřit napěťové úrovně - zda odpovídají standardu RS-485.

Pokud máte někdo podobné zkušenosti, rád je přivítám a pak se o ně můžeme podělit s ostatními 🙂 


   
Quote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

díky za info, kdyby se to podařilo lousknout, bylo by to super. já ti zatím bohužel můžu tak akorát držet palce :-/


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Zkoušel už i změnit Timing na manuální a dal hodnotu čekání na 0,03s a výsledek je pořád stejný. 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

pár screenů kdy vše funguje snad jak má. Měřím první a poslední kanál. Ukazuje proud 0,7 resp 0,8A, přičemž elektroměr v datovce ukazuje 0,9A. To ale není problém asi doladit.

current measure 03
current measure 02
current measure 01

 


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Nezkoušel si komunikaci na PC přes nějaký RS485/USB(RS232) převodník. Já vždy když se "učím" komunikaci s nějakým zařízením se kterým jsem nekomunikoval, nejdřív rozchodím pomocí PC a pak převedu do PLC. 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Ano zkoušel. Zkoušel jsem to tuším přes EasyModbusClient nebo něco podobného. Vypadalo to OK. Ale nezkoušel jsem měřit tak dlouho.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

takto to vypadá po 5-ti minutách. Na senzorech Test... jsou nesmyslné hodnoty.

current measure 04

   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Já používám ModbusTool, on zachytává a vypisuje i přímo surový data v HEX, tak jak jdou sítí, takže když něco zlobí, můžu si tu komunikaci rozebrat, kde je problém. Jestli třeba nezačne odpovídat nějaký hausnumera, pak by to byla nejspíš chyba u číňana.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Můžeš mi prosím poslat odkaz na stažení? Třeba bude lepší. No já mám také podezření na číňana. Ale co mi zbývá 🙁


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Tak snad první pozitivní zpráva. Vypadá to, že ten 8-mi kanálový modul mi chodí korektně. 🙂

Teď ještě ten 10-ti kanálový, u kterého mám ale podezření na HW chybu. Počkám co mi napíše Číňan ale vzhledem k tomu, že jsem to už zaplatil, tak asi fakáč 🙁


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Nechci to zakřiknout ale vypadá to dobře. 8-mi kanálový elektroměr jsem už nainstaloval do skříně - i když sice trošku provizorní zapojení, ale co je důležité, tak funguje. Zapojil jsem téměř celou kuchyni a pračku se sušičkou. Nyní si udělám pár blbůstek na push-up pro ukončení praní nebo mytí.

No a snad se dostanu i k zapínání digestoře pomocí detekce zapnuté indukční desky 🙂 U té digestoře to ale bude trošku složitější, protože ta se zapíná pomocí IR dálkového ovladače. K tomu mám téměř vše, včetně starého IR extensionu, problém trošku bude v tom, že se jedná (stejně jako u TV) o jednotlačítkové ovládání. Jedno tlačítko na světlo ON/OFF jedno tlačítko na odtah atd...

Velkou výhodou tohoto elektroměru je to, že pokud máte veškeré silové kabely zakončené na wago svorce na din liště, stačí zezadu nacvaknout proudový transformátorek aniž by bylo nutné kabel odpojovat.

elektromer

   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Ještě doplním, že všechny elektroměry mám v kategorii "energie" takže se pak jednoduše všechny zobrazí ve vizualizaci.

energie 1
energie 2
energie 3
energie 4

Protože tento modul měří "pouze" proud, jednoduchým vzorečkem se vypočítá výkon, který se přivede na vstup bloku měření spotřeby 🙂

vzorec

   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

Super! Můžeš se s náma prosím podělit o info v čem byl tedy původně problém a jak si to správně rozchodit? Předem díky 😉


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@koldavideo super že si to rozchodil.

Pojde to aj cez USR modbus prevodnik?

Nebolo by lepšie brat napätie aktuálne zo vstupného elektromeru, nie konstantu?

Teraz mám dilemu či vramci šetrenia miesta mám vyhodiť 1F elektromery.

 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Momentálně to mám na original Modbus extensionu. Na USR mi to ale chodilo taky, s tím že my občas ty hodnoty naskakovali nesmyslně. Bylo to ale asi tím, že jsem měřil jen velmi malé hodnoty. 

Ta konstanta  úplně stačí. Na celkovou spotřebu mám jeden hlavní elektroměr. Toto jsou orientační hodnoty a jestli bude o nějaký watt méně nebo více už je celkem jedno. Hlavní účel, detekce zapnutého spotřebiče jsem si splnil a teď můžu pomalu pokračovat dál 🙂

Možná jsem měl koupit ten 16-ti kanálový. Cena kolem 100UDS je super. 

K těm impulsním elektroměrů je nutné připočítat i cenu za DI. Pokud je to přes papoucha, tak je jasné ž to nebude tolik, ale ani zanedbatelné to není. Podle mně je ta modbus varianta šetrnější k zátěži miniserveru. Ale to nemůžu nijak doložit, je to jen můj pocit 🙂

Výhodou je, že si rychle bez přepojování nasuneš (díky otevíracímu mechanismu) to proudové trafko kam potřebuješ. Takže když si necháš jeden kanál jako univerzální, jednoduše ho cvakneš tam kam potřebuješ. 


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: