X
Forum

Forum

Bytový dům - ovládá...
 
Notifications
Clear all

Bytový dům - ovládání domovního ventilátoru

3 Posts
2 Users
0 Likes
904 Views
(@franta)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 67
Topic starter  

Ahoj,

mám otázku k el. rozvodu domovního ventilátoru. Bytem mi prochází CYKY-J na které jsem se paralelně připojil. Od nikoho jsem nedostal el. schéma jak je to zapojeno, tak jsem to zkusil a funguje to, ale padá centrální chránič toho ventilátoru, a teď vyšetřují kde, tak se chci raději s váma poradit jestli byla má úvaha správná.

Toto jsem na drátech naměřil, nezávisle na mém zapojení. (Ventilátor zapnutý/vypnutý):

  • hnědý - modrý 128/75VAC
  • modrý - zelenožlutý 109/90VAC
  • zelenožlutý - hnědý 230\0VAC

Při propojení hnědého a modrého se aktivuje ventilátor (podle hluku) a tak tyto dva propojuji relátkem (pouze pulzně) a další relátko spínám zž a hnědým a používám jako info do plc.

Je to správně? Čekám, že až přijde domovní elektrikář a uvidí rozvaděč, tak budu automaticky vinen :-D.

 


   
Quote
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 

Pokud je tam proudový chránič, tak co teče hnědým, musí se vracet modrým.

Pokud připojujete relé mezi hnědý a zelenožlutý, tak část proudu svedete mimo chránič a pokud překročíte jeho vybavovaci proud, tak pochopitelně zapůsobí.


   
ReplyQuote
(@franta)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 67
Topic starter  
Posted by: kimot

Pokud je tam proudový chránič, tak co teče hnědým, musí se vracet modrým.

Pokud připojujete relé mezi hnědý a zelenožlutý, tak část proudu svedete mimo chránič a pokud překročíte jeho vybavovaci proud, tak pochopitelně zapůsobí.

Podle mě to nebude TN-S soustava.  Na hnědém i modrém vodiči je stále nějaké napětí a zelenožlutý spíná při zapnutí, tak předpokládám že se nepoužívá jako zemnění.

Jo a padá jistič né chránič to jsem spletl. 


   
ReplyQuote
Share: