X
Forum

Forum

AFDD - má někdo z v...
 
Notifications
Clear all

AFDD - má někdo z vás?

9 Posts
7 Users
1 Likes
1,201 Views
 koci
(@koci)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 64
Topic starter  

Na novinkách byl článek o AFDD. Podle toho mála, co jsem četl, je to nějaká novinka. Zde na fóru je hodně lidí v elektru kovaných, proto se ptám zde: máte to někdo? Pokud ano, máte zapojen jeden prvek na celou instalaci?


   
Quote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Nemám, ale dost o tom uvažuji. Mám z elektřiny respekt, tak zvažuju každé zvýšení bezpečnosti. 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

podle toho co jsem vycetl by bylo dobre to mit na kazdou vetev a pak by se to zacalo pekne prodrazovat. POkud na to bude zapojeno hodne spotrebicu, nemusi to spolehlive pracovat (asi RLC filtrace kazdeho spotrebice by vyhladila rusivy signal) Stavim drevostavbu a zvazuju jestli to nekde nedat, ale pak je otazka kam. Co je kriticke? Spotrebice jako pracka a susicka? Nebo vsechny pristroje v obyvaku, TV, zesilovace, nabijecky, navic zesilovace jsem si pred lety delal sam... nebo to dat na za jistic, kde budou nejvice spinane zdroje? 

 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Myslím, že kritické je bohužel všechno. Dáš to na dvě větve a stopro ti to blafne na třetí kam jsi to nedal...

Ty ceny nejsou moc přívětivé, ale je potřeba si představit co vše to může zachránit...


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

@pa-v-el

Za 20 let to bude povinné v každé stavbě. Bude to přesně jako to začalo po revoluci s proudovými chrániči, které už teď musí mít i světelný okruh. Staly se standardem. 


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Norma to zatím snad jen doporučuje, hlavně do dřevostaveb, otázka je za jak dlouho se z doporučení stane povinnost. Jinak ano, jeden vývod jedno AFDD, při větvení klesá účinnost detekce. Na druhou stranu to doporučujou hlavně na spotřebiče s vysokou spotřebou.

Já oosobně nad tím už taky uvažuju, ale hlavně pak rozvaděč strašně narůstá do rozměrů.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

Tak na co by jsi to dal? Co je zdrojem pozaru? On muze byt pruser vsude. I ke spotrebicu s malym odberem vede 3x2.5mm a 16a jistic... 


   
ReplyQuote
(@kajak)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 16
 

Jak již bylo zmíněno, afdd musí téct určitý proud (nyní nemohu dohledat) aby ochrana zareagovala. Chtěl jsem použít na jeden světelný obvod co vede po trámu, ale s jednou led žárovkou 16W by to nemělo smysl. Proto je doporučeno použití pro spotřebiče s vyšší spotřebou co mohou být bez kontroly -pračky, sušičky, nějaká přídavná elektrická topení v ložnicích atd.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Tady je to vysvětleno, funkce od cca. 1,5A

https://youtu.be/-JdYYTsIi7Q


   
blaf reacted
ReplyQuote
Share: