X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Zigbee nad RPi4

184 Posts
15 Users
14 Likes
19.4 K Views
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 

@l Řekl bych, že postupně všichni tak pečují o bezpečnost uživatelů a o to, aby nemuseli a ani nemohli myslet.

Pro DSM 7 existují např. takovéto popisy. A hezký je, že po restartu se musí udělat postup, kdy se stick vyjme a vrátí zpět.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

@_petr_ No presne, porestarte treba spravit pristup. Dobre si nasiel.

 

https://www.vodnici.net/community/postid/24267/

This post was modified 2 years ago by smotek7

   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
 

Tak to je hodne nakokot ale 😉


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

@L preto ma to uz nebavi.

 A asi skusim ten napad @budulinek pouzit tasmotu na TCP.

Ako sa to presmeruje v tasmote?


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@smotek7 Vydrž, večer (v noci) sem hodím návod.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
 

@smotek7 jako pokud by to jelo rychle jako samotne zigbe2mqtt, tak by to bylo supr. ale jestli to pojede pomalu jako zbytek tasmoty, tak je to k prdu.

Pockame na budulinka na co prijde


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Serial over TCP a propojení Tasmoty na ZigBee2MQTT

Tasmota:

Pro jistotu aktualizujte firmware, vemte ten můj dostupný na: https://www.vodnici.net/wiki/zigbee-pres-tasmotu-1-hardware/

V konzoli zadáte tento příkaz. "backlog" znamená, že posíláte více příkazů najednou. "template" příkaz naimportuje novou konfiguraci pinů na ESP32. Template je stejný jako ten co už v Tasmotě beží, s výjimkou Tx a Rx pinů. Ty jsou od nynějška přesměrovány na TCP server. Příkaz "module" aktivuje právě nahraný template.

EDIT: WTF! Wordpressu se zase něco nelíbí, takže ještě jednou plain text:

EDIT2: tak ještě jednou. Příkaz máte v texťáku.

Další příkaz v konzoli. V Tasmotě můžete mít jednoduchá automatizační pravidla. Max tři pravidla (rule1, rule2 a rule3). Rule1 je obsazená (používám ji na vypnuté wifi po startu Tasmoty), takže použijeme rule2. Nastavíme pravidlo na spuštění tcp serveru po startu. Pak ho aktivujeme a pak rovnou ten TCP server spustíme na portu 8888.

backlog rule2 on system#boot do TCPStart 8888 endon ; rule2 1 ; tcpstart 8888

ZigBee2MQTT:

Upravujeme konfig, u mě je na /opt/zigbee2mqtt/data/configuration.yaml . Přidáme/ změníme sekci serial:

serial:
  port: tcp://10.10.10.12:8888
  adapter: ezsp

Port je jasný. Používáme serial over TCP místo klasického USB portu. IP adresa Tasmoty a port, na kterém běží TCP server. Adapter znamená, že rádio v Tasmotě komunikuje přes vlastní EZSP protokol. Podpora protokolu EZSP v zigbee2MQTT je stále ve vývoji (viz https://github.com/Koenkk/zigbee-herdsman/issues/319 ) ale funguje to.

No a pak už jenom restartujete zigbee2mqtt. Jo a pokud máte na serveru firewall, nezapomeňte povolit trafik na portu 8888.

 

Nějaké přesné měření a logování jsem nedělal, ale vypadá to, že je to rychlejší než UDP/MQTT v Tasmotě samotné.


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Kdyžtak někdo zkuste udělat nějaké testování rychlosti. Já nemám ZigBee2MQTT propojené s Loxonem a jsem odkázaný jenom na log v Z2M. A ten neukazuje milisekundy....

Jinak pokud někdo používáte Home Assistanta, tak stejný postup můžete použít na napojení Tasmoty na ZHA koordinátora ( https://www.home-assistant.io/integrations/zha/).

A pokud byste se chtěli vrátit k původnímu setupu a používat jako koordinátora samotnou Tasmotu, tak v Tasmotě stačí zmáčknout:

Configuration > Reset Configuration

A Tasmota se vrátí do defaultní konfigurace (vč. dynamické IP). Tasmotu samotnou (např. statickou IP) si musíte nakonfigurovat znovu, ale nastavení ZigBee (spárovaná zařízení atd.) vám zůstanou, páč to se ukládá do EEPROM v ZigBee modulu.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
 

Super, diky za navod. Snad to nekdo zkusi, ja uz do toho ted dloubat nebudu, kdyz sem rozchodil zpatky Zigbee2mqtt. Ale nekdo, kdo jede tasmotu, by to zkusit mohl. I kdyby tam bylo jen 50% zrychleni, tak to za to stoji.


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Jen poznatek:

pokud budete mit u zigbee2mqtt problem s pridanim noveho zarizeni (v mem pripade treba TuYa repeater), tak zacnete tim, ze upgradnete samotne zigbee2mqtt.

Ja se docela natrapil, nez me napadlo, ze to muze byt starsi verzi zigbee2mqtt. Po updatu zarizeni bez problemu rozpoznano a slape jako hodinky.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

@budulinek prosimta kedze som linux nekompatibilny
ako spacham toto: 

Posted by: @budulinek

Upravujeme konfig, u mě je na /opt/zigbee2mqtt/data/configuration.yaml . Přidáme/ změníme sekci serial:

Som prihlaseny v putty a co dalej, neviem ani cestu zmenit 🙁

 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

Tak za podpory a trpezlivosti @budulinek  sme to rozchodili, za co mu dakujem.

Funguje ta GW cez LAN a Z2M, a je rychla podobne ako USB stick.
Vyzera ze sa da zvladnut aj dvoj klik.

A teraz k novym problemom.
1. Nefunguje mi Ikea ziarovka , davnejsie fungova.
Nepomohlo ani odparovat naparovat.
povel mam zigbee2mqtt/IK_ZI1/set {"state": "ON"}

{"message":"Publish 'set' 'state' to 'IK_ZI1' failed: 'Error: Command 0xec1bbdfffef3e624/1 genOnOff.on({}, {\"sendWhen\":\"immediate\",\"timeout\":10000,\"disableResponse\":false,\"disableRecovery\":false,\"disableDefaultResponse\":false,\"direction\":0,\"srcEndpoint\":null,\"reservedBits\":0,\"manufacturerCode\":null,\"transactionSequenceNumber\":null,\"writeUndiv\":false}) failed (Timeout - 54703 - 1 - 19 - 6 - 11 after 10000ms)'","meta":{"friendly_name":"IK_ZI1"},"type":"zigbee_publish_error"}'

2.Pri znovu priparovanych zariadeniach je maly cerveny vykricnik.
Co to znamena?

image

3. Bizwolf zasuvku ukazuje, ze je nepodporovane zariadenie. Predtym fungovala a je aj v zozname zariadeni.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

2. ten cerveny vykricnik bude nedokoncene parovanie. 

image

Ako ho dokoncit? V starsej verzii Z2M take nebolo.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
 

Tak to je super, ze je to fakt rychlejsi nez nativni reseni Tasmota. Trochu mi to teda hlava nebere, jak moc to tam musi mit pokazene, kdyz to na dalku jede rychleji ;-).

Jinak co mi ted zacal novyu zigbee delat, tak mi to vidi nejake nezname zarizeni a ja zaboha nevim co to je 😉

chrome 2022 10 04 22 10 49

Bud je to nejake zapomenute zigbee zarizeni v technicke, o kterem netusim, nebo to vidi neco mimo dum 😉


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 

@l Nevím, jestli ti to k něčemu bude, ale 0x00158000 začínají Xiaomi zařízení.


   
ReplyQuote
Page 10 / 13
Share: