Forum

Forum

Notifications
Clear all

Zigbee nad RPi4

184 Posts
15 Users
14 Likes
19.3 K Views
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

-Wifi bolo zapnute, nechapem vypinal som aj overoval. Vypol som znovu.
-MQTT som vypal
-zmenil som na 255.255.255.255

Vysledok rovnaky.

Predtym som sa snazil to skusit cez MQTT, ale nechapem preco mi chodia len spravy o GW (napr. jej  teplota), ale spravy zo senzorov nechodia.

Posted by: @budulinek

Když uvolníš tlačítko tak do Tasmota logu nedostaneš žádnou zprávu?

Ked kratko stlacim pride len sprava 1.Uvolnenie nepride. Ak podrzim uz pride ina sprava, stlacenie aj uvolnenie. 
Nato ma ten Z2M , resp. MQTT gateway  Reset after send

image

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

Cau, po par emailech s budulinkem presunujem diskuzi sem, at to muzem resit dohromady.

Po rozbehani tasmoty pozoruju to stejne co vy (coz sem zjistil az ted, ze jste resili). Tasmota je rozhodne o dost pomalejsi nez zigbee2mqtt. Nejvic to jde videt pri ovladani zaluzii pomoci ikea tlacitka.

Zatimco se zigbe2mqtt sem byl schopny nastavit presne pozadovanou polohu lamel, s Tasmotou je to defakto jen "otevrit/zavrit" a nic vic.

Zkusil sem tasmotu prehodit z UDP na MQTT (nakonec je to vcelku easy, mqtt format je podobny jako UDP, takze sem jen lehce upravil NodeRED), ale vysledek je stejny, rychlost je podobna.

A jeste k dotazum @budulinek

>>Snažil jsem se to vyřešit nastavení Tasmoty (USE_ZIGBEE_COALESCE_ATTR_TIMER a USE_ZIGBEE_DEBOUNCE_COMMANDS). Toto už je implementované v Tasmotě, kterou jsem zkompilloval a zveřejnil. Taky jsem přemýšlel, jestli není příčinou UDP. Můžeš zkusit nastavit UDP broadcast (tj. cílovou adresu pro syslog dát 255.255.255.255), ale podle mě to moc nepomůže, příčina bude asi jinde.

Imho to neni UDP ani MQTT, je to pomale nekde uvnitr tasmoty.

>> Jak velkou prodlevu máš (odhadem)? 200 ms, 500ms nebo víc jak 1s?

prodlevu bych tipoal tak 1-2sec klidne, defakto tolik dlouho, kolik se naklapi lamela zaluzie ze zavreneho stavu do otevreneho.

 

Zkousel sem to trochu googlit a bohuzel s tim bohuje docela hodne lidi. Vsude na forech je, ze je to pomale. Par let zpatky se to pry zpomalilo pri prechodu z jedne verze na druhou, dost casto lidi doporucovali neupdatovat. Ale je to uz asi 2-3y a zrejme se to nevyresilo od te doby.

 

Edit: A jeste mi teda pridje, ze ma tasmota o dost horsi signal nez melo zibe2mqtt. Vsechny cidla/tlacitka mi ukazuje defakto jen 1 carku signalu. Takze sem zkousel rychlost odezvy i primo u Tasmoty, ale i pak je to furt stejne pomale


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

No nic, tak sem z hecu zkusil rozbehat puvodni USB stick reseni a jen sem updatl na posledni verze zigbee2mqtt

 

A to je teda brutalni rozdil. Jednak je to rychle jako blesk, imho snad jeste rychlejsi nez driv. Sem schopny pohnout zaluzii asi tak o 1mm ;-).

A druha vec, zigbee2mqtt uz ma i konfiguracni UI a dalsi veci. Vse najelo napoprve, zadny problem.

Takze bohuzel sbohem Tasmoto, vitej zpatky zigbee2mqtt. Protoze i pres MQTT je tak 50x rychlejsi nez tasmota.

Az to donastavim cele, udelam z toho jeste clanek. Zatim si nechavam NodeRED udelany tak, aby umel ovladat obe zarizeni, ale imho to bude zbytene a holt prejdu zas zpatky do systemy docker+nodered+mqtt, protoze to se fakt neda srovnavat.


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Ahoj,

prosel jsem si stejnou cestou jako ty. Mam doma hotovou Tasmotu, ale ta pomalost byla znicujici. 

zigbee2mqtt na dockeru frci perfektne, webove UI perfektne zjednodusuje spravu a podpora zarizeni je naprosto dostacujici (valim prevazne na ikea, silvercrest, xiaomi a Tuya).


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

@l-adamek jop, ta pomalost byla fakt brutalni. Uz mam vse prehazeno zpatky na Zigbe2Mqtt, jeste poresim lepe backup (se mi zalohovalo vse krom toho jednoho osudneho souboru) a zustavam tam.

Signal je nasobne lepsi vsude po dobe zase, a rychlost nove verze je imho jeste vyssi nez driv.

A jak pises, to nove UI je dost gamechanger. uz zadne hacky skrz NodeRED, ale pekne prehledne UI.

No aspon mam zas o cem napsat clanek 😉


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

@L robil si updaze dongle ked je lepsi signal?

 


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Trochu jsem se v tom včera vrtal a vypadá to, že Tasmota vyčítá data ze ZigBee modulu jenom cca jednou za sekundu.

Co se týče signálu, USB stick nemám, takže nemůžu porovnávat. @l díval ses na surová data (hodnotu LQI) nebo jenom na vizualizaci ("čárečky")?

Tasmota se dá propojit se zigbee2mqtt (přes TCP). Nahodím si na serveru zigbee2mqtt a kouknu, jaká bude rychlost tam.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

@smotek7 nn vubec nic sem prave nezmenil.

jen jsem zpatky nahodil docker-container, co jsem mel a tam jsem jen dal buildnout posledni verzi tohtoo image: https://hub.docker.com/r/koenkk/zigbee2mqtt/tags

pak jsem smazal vsechny stare cfg a znovu vse naparoval a nastavil. 

V NodeREDu sem si to udelal zatim obojetny, ale imho uz ted vim, ze tasmotu zpet ne 😉


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

@budulinek No ta 1x za sec by odpovidalo, mozna i mene, obcas i jednou za 2s.

Ten signal jsem bral jen dle "carecek", kdy to neustale ukazovalo slaby signal. Vice jsem se v tom nerypal, jen jsem zkusil nahodit tasmotu a hned vedle nej tlacitko a stejne to bylo pomale (ale nereknu ti kolik to ukazovalo carek v tehle situaci).

Ohledne TasmotaMQTT, to ani nezkousej, i to sem zprovoznil a bylo to stejne. Mam defakto ted NodeRED, co umi prijimat jak TasmotaUDP, tak tasmota MQTT, tak ZigbeMQTT ;-).

Rychlostni rozdil mezi UDP/MQTT od tasmoty neni vubec zadny. mel sem udelane i logy, abych presne videl kdy to dorazi a je to uplne nastejno, takze MQTT je paradoxne fakt rychly a vubec to nebrzdi.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 
chrome 2022 09 29 11 20 18

Takto jsem to primo testoval


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 
Posted by: @l

Ohledne TasmotaMQTT, to ani nezkousej, i to sem zprovoznil a bylo to stejne.

Já nemluvím o

Tasmota <-- MQTT --> Nodered < --> Loxone

ale o

Tasmota <-- Serial over TCP --> Zigbee2mqtt < --

 

Tasmota umí přesměrovat sériový port (na kterém je připojený ZigBee modul) na TCP. A zase ZigBee2MQTT se umí připojit na ZigBee modul nejenom přes USB Serial, ale i TCP serial.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

@budulinek ahaa, tak to sem nezkousel, to sem ani nevedel, ze jde takto rozchodit.

To je urcite zajimavy pokus, protoze pokud by to na ten COM port cpal instantne bez poolingu, tak by to bylo rychle.

To dej pak urcite vedet.


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@l jde to, už jsem to měl před časem zprovozněné, akorát jsem nedělal měření rychlosti.

Je to trochu krkolomné řešení.... ale ve výsledku na zigbee2mqtt nepotřebuješ USB dongle. Stačí standalone zařízení (s Tasmotou) na ethernetu nebo wifi (pokud nemáš strach z latence). Můžeš mít:

Tasmota <-- Serial over TCP --> ZigBee2MQTT

anebo pokud místo Loxonu máš Home Assistanta:

Tasmota <-- Serial over TCP --> ZigBee Home Assistant

 


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 

Když je tiu zmínka o Dockeru. Podařilo se někomu rozchodit zigbee2mqtt na Synology v7? Nepodařilo se mi zpřístupnit stick. Pokud vím, tak je to "by design", ale kdyby někdo věděl řešení....


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

@_petr_  ja to jedu normalne na serveru, ale klasicky pres `/dev/ttyUSB0 ` to nejde?


   
ReplyQuote
Page 9 / 13
Share: