X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Zigbee nad RPi4

184 Posts
15 Users
14 Likes
19.4 K Views
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@smotek7 

Checklist:

Jinak Tasmota zde funguje jako "hloupý" bridge (přeposílá seriovou linu přes TCP), takže bych na 99% vyloučil Tasmotu jako příčinu problémů. Ale nemůžu vyloučit zigbee2mqtt jako příčinu problému s párováním. Podpora EZSP je v zigbee2mqtt stále ve vývoji  a nějaké problémy s párováním tam zrovna řeší: https://github.com/Koenkk/zigbee-herdsman/issues/319

 


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@L

Hmmm......

https://www.zigbee2mqtt.io/guide/configuration/logging.html

Zigbee2MQTT can output logs to the console, a logfile or a (remote) Syslog server.

    protocol: tcp4 # The network protocol to log over (e.g. tcp4, udp4, tls4, unix, unix-connect, etc).

Takže pokud se chceme zbavit MQTT, tak by asi šlo udělat i

ZigBee USB <--> ZigBee2MQTT <--- UDP --> Loxone

nebo

ZigBee Tasmota <-- Serial over TCP --> ZigBee2MQTT <--- UDP --> Loxone

EDIT: Aha, ale bylo by to jenom jednosměrné. Z2M sice umí udělat výstup do UDP, ale přijímat příkazy asi umí jenom přes MQTT.

 

BTW mám Miniserver v1, opravdu hodně ho bombarduju přes UDP a zatím parsování zvládá.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@_petr_ tak toto fakt bude nejake zapomenute zarizeni. ale proc se teda plne nepripoji. zeby vybita baterka a jen obcas pipl?


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@budulinek verim tomu ze to nejak zvlada, ale kdyz sem pri lazeni Quido mustku videl, jak ho obcas rozhodi i vetsi zatez a random se restartuje, tak to radsi nechci pokouset 😉

Navic teda u me dost to MQTT stouplo, protoze po te nove aktualizaci je to fakt uplne blezkove, takze ho uz neberu jako uplnou brzdu 😉


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 
Posted by: @l

tak toto fakt bude nejake zapomenute zarizeni. ale proc se teda plne nepripoji.

Takto sa mi tvari zasuvka Bizwolf, je podporovana , predtym sa sparovala normalne.


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

OK, tak jsem taky narazil na problém při párování koncových zařízení. Aktualizoval jsem si FW v tlačítku IKEA. Do té doby tlačítko fungovalo (v Tasmotě i Z2M), po aktualizaci FW v tlačítku jsem ho nemohl spárovat ani v Tasmotě, ani v Z2M (ukazovalo to červený trojúhelník a v logu házelo chybu {"message":"interview_failed","meta":{"friendly_name":"0x942369fffe786408"},"type":"pairing"} ).

V Tasmotě jsem problém vyřešil aktualizací FW v ZigBee rádiu. Původní FW ncp-uart-sw_6.7.8_115200.ota jsem nahradil novějším odsud:

https://github.com/xsp1989/zigbeeFirmware/tree/master/firmware/ZigbeeBridge_SM-011-signed

  • 6.7.9 funguje v Tasmotě
  • 6.8.0.1 funguje v Tasmotě
  • 6.8.2.0 v Tasmotě nefunguje

Bohužel ani jeden z nich mi nevyřešil problém v Z2M. Ikea se stále nechce spárovat.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Snazim sa tam dostat na skusku ncp-uart-nsw-6.8.0.1_115200.ota
Idem do Upgrade by file upload vyberem subor ale zahlasi mi
Upload Failed Invalid file signature.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Pozeram ze sa v zigbee2mqtt udiala zas hromada veci, asi by som po 2 rokoch mohol posunut verzie v docker compose a pretestovat to 😀


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@dusanmsk posunulo se to dost, a funguje to skvele 😉


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@smotek7 Musíš vypnout "serial-over-TCP" režim. Nejjednodušší je (aspoň pro mě) návrat Tasmoty do defaultního nastavení

Configuration > Reset Configuration

Tasmota se vrátí do režimu, kdy ona je koordinátorem (tj. nepřeposílá Serial někam jinam). Potom je možné nahrát nový FW do rádia.

P.S. Je škoda, že Tasmota neumí nějaké jednoduché přepínání mezi oběma režimy 🙁


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

No, tak som do toho hrabol - a samozrejme to kompletne rozjebal. Skusil som novsi zigbee2mqtt docker image, nesiel, tak som sa vratil k povodnemu - a nejde.

zigbee2mqtt_1 | Zigbee2MQTT:error 2022-10-10 21:11:10: Error while starting zigbee-herdsman
zigbee2mqtt_1 | Zigbee2MQTT:error 2022-10-10 21:11:10: Failed to start zigbee
zigbee2mqtt_1 | Zigbee2MQTT:error 2022-10-10 21:11:10: Exiting...
zigbee2mqtt_1 | Zigbee2MQTT:error 2022-10-10 21:11:10: Error: AREQ - ZDO - stateChangeInd after 60000ms

Google nic moc nenasiel. Od zleho usb kabla, po pokusne prehodenie usb portu, po zle naflashovanie. Vsetko mozem vylucit, kedze to doteraz dva roky fungovalo bez zasahu. Jedine ze by ten novsi docker image ten zigbee stick nejak domrvil, lebo ocakaval novsi firmware. Neviem, kazdopadne som do toho nemal rypat (pravidlo c.1).


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@dusanmsk tak to je hodne divne. ja sem normalne updatnul docker image a vse najelo na prvni dobrou.

Ale jak pises, nejebat do toho co funguje ;-). Asi to u me proslo proto, ze to uz rozjebane bylo 😉


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@smotek7 

Tak už mi v Z2M funguje párování IKEA tlačítek. Musel jsem aktualizovat Z2M. Mám plnohodnotnou instalaci Z2M (viz https://www.zigbee2mqtt.io/guide/installation/01_linux.html#installing ), stačilo spustit skript /opt/zigbee2mqtt/update.sh Jak udělat update Z2M na loxberry, to bohužel nevím.

FW rádia mám ncp-uart-nsw_6.7.9_115200.ota (protože když jsem byl na 6.7.8 tak mi párování IKEA tlačítek nefungovalo v Tasmotě)

Takže u mě funkční konfigurace Z2M:

Zigbee2MQTT version
1.28.0 commit: 03ba647d

Coordinator type
EZSP v8

Coordinator revision
6.7.9.0 build 405

 

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

@l vcera som s tym stravil asi hodinu a uz na to seriem. ked bude cas, vytrhnem to z racku, hodim si to na stol a skusim updatovat ako radio tak z2mqtt a uvidim. Kazdopadne stat sa mi toto v situacii ze mam na zigbee cely barak, tak by ma jeblo. Tym ze na tom nemam nic (len informativne teplomery, aj tym uz asi polovici chcipli baterky), tak ma to tak nepali a pocka to.


   
L reacted
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@budulinek 

Z2M mam 1.28.0 

radio 6.7.9.0

viac som nezistil

Ikea ma stale vykricnik. 
Mam odstranit a znovu skusit sparovat?

Edit: znovu priparovat pomohlo.
Vo 1.28.0 Chromene funguje Z2M UI , Mozile ano.

Edit2: Ikea tlacitku to pomohlo, ale ziarovka stale vykricnik.

This post was modified 2 years ago 2 times by smotek7

   
ReplyQuote
Page 11 / 13
Share: