Forum

Forum

Notifications
Clear all

Vytahnul sem meteostanici ze srotaku a co dal?

cijoml
(@cijoml)
Estimable Member
Topic starter  

Cau dneska pri vyletu do srotaku tam lezela zcela nova meteostanice. Pritahnul sem ji domu za 547Kc za cenu vahy 42kg.

Anemometer sem prisrouboval na jeho misto otevrel hlavni skrin a v ni k memu prekvapku jeste zalepeny uzivatelsky manual. Pak jsem si s tim zacal hrat.

Zapojil sem 220V a ono to zacalo svitit a blikat.

Jak jsem zjistil je to nejaka dodatkove rozsireni k velkym ofiko meteo systemum, vevnitr je vlastni deska Suntech ktera zpracovava signaly ze senzoru a po modbusu to posila do nejaky ARM desky s linuxem.

Linux deska bere pres A/D vstup data z ty SUNTECH desky a na eth posloucha webserver kde sem po pripojeni nasel ze modbus adresa je 100 (ale v manualu pisou ze by mela byt od 150 do 900).

Kazdopadne kdyz merim GND proti A a B tak vypada to ze jedna vetev dava okolo 5V a druha asi 0.7V coz jak sem nasel na nejaky specifikaci modbus je malo.

V manualu je napsano ze rychlost vetru to vraci v impulzech (ale neuvadi jaky pocet vraci)

Osvit teplotu a smer to vraci 0-3V a 0-5V ale zase neuvadi jake rozmezi.

Jinak v tom ARMu tika linux jadro z roku 2006 takze uz tam mam roota 😀

jen nevim jak dal a jak to idealne vyuzit

Taky jsem zjistil ze nazev ty stanice je "PM00447-PV View® Plus Weather Station" a skoro nic se k ni neda sehnat alespon ne za tech par hodin co si s tim hraju v dilne...

https://pdfslide.net/documents/x-satcon-pv-view-plus-weather-station.html

MartinB liked
cijoml
(@cijoml)
Estimable Member
Topic starter  

OK malinko sem pokrocil. Zvolil sem sablonu zde zname ME13 meteostanice zkousel rychlosti a komunikuje ta vec na Modbus 9600 stopbity 1 parita zadne timing auto. Pak mi to do registru vraci nejake nesmyslne hodnoty.

Poradi nekdo jestli je nekde seznam obvyklych registru ktere zkusit jestli to nevrati neco rozumneho?

Ted uz jsem technicky na konci a je to jen o znalosti registru odkud vycitat.

ReplyQuote
peterJ
(@peterj)
Active Member

@cijoml Skus si to preskenovat s nejakou utilitou, a vydedukovat, ktore hodnoty co znamenaju ked nasimulujes napr inu teplotu, alebo rychlost vetra a pod.

napr. https://store.chipkin.com/products/tools/cas-modbus-scanner

ReplyQuote
cijoml
(@cijoml)
Estimable Member
Topic starter  

Zacal sem rozebirat tu meteostanici a merit na konektorech - smer a rychlost vetru sem nasel v klidu - smer se urcuje odporama 0-20Mohm ve smeru hodinovych rucicek, rychlost je impulzni co otacka to jeden inpulz.

Ambientni teplota vypada jako obycejny termistor - na dvou dratech sem nasel odpor predpokladam ze ta deska ma na sobe jeste nejaky odpor ktery kdyz krmi napetim vraci hodnotu v tom rozmezi voltu.

Cidlo osvetleni je pro mne zatim zahada to bude i nejvetsi orisek protoze to vraci promenny napeti ale bohuzel nevim jaky mezni hranice jsou prideleny 0V a 3V. Budu to cidlo muset rozsroubovat a kouknout jaky kremik je doopravdy vevnitr nebo jestli tam je nejaky fotorezistor a stejny princip jako pri mereni teploty.

Zatim to na mne dela dojem ze kdyz pouziju loxoni masinku tak muzu hlavni bednu komplet vykuchat a budu to mit vlastne hotovy.

ReplyQuote
budulinek
(@budulinek)
Reputable Member
Documentator

Tady máš ty registry:

https://deckmonitoring.zendesk.com/hc/en-us/articles/222850588-SatCon-Technology-Corporation

dole dokument PM00488-R3.pdf

obsahuje i registry k meteostanici.

ReplyQuote
cijoml
(@cijoml)
Estimable Member
Topic starter  

Teda pane mas ode mne kudos a pivo!!! 😀 Fakt to nas trane 108 toho manualu je! 😀

ReplyQuote
budulinek
(@budulinek)
Reputable Member
Documentator

Každopádně gratuluju k úlovku.

Podle mě je to dobrá ukázka, jak dokáže být korporát wasteful. Jak to říct česky... Vypadá to že to nějaká firma koupila jako součást většího investičního celku a nakonec zjistila, že to nepotřebuje. A místo toho, aby meteostanici dali na nějaké aukro nebo bazoš, tak ji vyhodili. Je to přece jenom kapka v jejich budgetu...

Je fajn, že jsi ji zachránil, snad bude ještě k užitku. I když těch 42 kilo, to už je docela obluda 🙂

ReplyQuote
cijoml
(@cijoml)
Estimable Member
Topic starter  
Posted by: @budulinek

Každopádně gratuluju k úlovku.

Podle mě je to dobrá ukázka, jak dokáže být korporát wasteful. Jak to říct česky... Vypadá to že to nějaká firma koupila jako součást většího investičního celku a nakonec zjistila, že to nepotřebuje. A místo toho, aby meteostanici dali na nějaké aukro nebo bazoš, tak ji vyhodili. Je to přece jenom kapka v jejich budgetu...

Je fajn, že jsi ji zachránil, snad bude ještě k užitku. I když těch 42 kilo, to už je docela obluda 🙂

ahoj to je presne ten duvod proc chodim takhle na obhlidku obcas vytahnes kus motorky obcas sekacku obcastreba meteostanici. Kdyz to rozeberes a opravis tak mas radost a muzes treba i neco vydelat kdyz ne tak se alespon poucis jak to bylo vyrobeny jak to ten inzenyr (ne)(do)vymyslel.

Ale z5 k ty meteostanici bezi mi tu uz asi tri dny a poznatky jsou nasledujici:

ta deska co zpracovava signaly bude asi nejaka spatna nebo ctu spatne registry protoze realne funguje jen osluneni. smer vetru a teplota je vraci porad statickou hodnotu plus cca 15x za den mi prijde z loxonu ze nejaky registr nevratil hodnotu a ty registry o firmware vraci porad nulu z toho mi spis prijde z mozna mam spatne registry protoze tam bych ocekaval statickou nemennou hodnotu.

Cetl jsem tady ze nekdy se ty registry musi vycitat plus 10000 nebo -1 nepochopil jsem moc proc a v jaky moment.

Kazdopadne loxconfig podle toho datasheetu co sem byl postnutej prikladam (akorat prejmenovat txt na xml a dat import)

ReplyQuote
Share: