X
Forum

Forum

DHT11, DHT21 a DTH2...
 
Notifications
Clear all

DHT11, DHT21 a DTH22 sensory přes 1-Wire

91 Posts
20 Users
8 Likes
14.5 K Views
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Když jsem to měl sestavený na stole, tak mi to jelo vpohode a data chodili casto. Sleduju to teď pres Node-Red a tam mi to proste zadny hlasky neposila (z DHT senzoru, zadny erory).

V configu mam nastaveny:

#define USE_DHT
byte dhtPins[] = {14};
#define DHT_CYCLE 10000
#define DHT_MAX_RETRY 5
#define DHT_TEMP_HYSTERESIS 0.05
#define DHT_HUMID_HYSTERESIS 0.5

 

This post was modified 3 years ago by radek

   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Hmmm, tak jestli je to dlouhý kábl, tak pull-up resistor. 4k7 nebo slabší. Nedávno jsem se na jedno čidlo koukal a mám tam 2k2. Pod 1k bych nechodil.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Ok, už mám ten 5k potík, tak vyzkouším s ním. Díky!

Předpokládám zase mezi data a 5V co.


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Jojo, mezi data a 5V.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

@budulinek Ahoj.  Upravoval jsme si teď tvůj config (doplnil se další onewire sběrnici na monitorování) a od té doby mi vůbec nejede onewire sběrnice. Nezměnilo se třeba něco v te knihovně pro onewire?

Dělal jsem to z nového PC kde jsem znovu stahoval všechny knihovny... 

PS: Tak beru zpět co jsem napsal :-), všechno jsem provedl ještě jednou a už to jede...

 

 

This post was modified 3 years ago by radek

   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Čus,

do skeče jsem přidal podporu Pt100 a Pt1000 odporových čidel teploty (používám na teplotu spalin v krbu).

Rozepsal jsem návod.

V configu jsou senzory defaultně vypnuté. Senzory, které potřebujete, si nejdřív povolte odkomentování definice "USE_...".

https://github.com/budulinek/Arduino-multiple-sensors-UDP


   
Jakub reacted
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Aby som neotvaral novu temu

 

Su dostupne seznory pre 1-wire co maju TEMP + HUM ?

Na niektore projekty to mam vyriesene tak ze mam napr SHT31 cez arduino a potom cez UDP posielam data do loxone.

 

Problem ale je ze standart maju tieto senzory iba 2 adresy x44 a x45, sem tam pri zapajani omylom prehodim SCL a SDA cim som ich uz par odjebal. Pri DHT sa mi to nestavalo boli odolnejsie viac idiot proof 😀 , ale nepresne a behom par mesiacov HUM prestane fungovat...

Pripadne jak dat viac 6+ senzorov TEMP+HUM na jeden kabel "HUB" ?

 

Dik


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Posted by: @killeriq

Su dostupne seznory pre 1-wire co maju TEMP + HUM ?

Ne.

 

S DHT mám taky problémy. Po čase se mi kousnou a přestávají komunikovat. Zkoušel jsem to v minulosti ošetřit hardwarově (vypínat napájení DHT) i softwarově (resetování senzoru), ale nic nepomohlo. Takže se všech DHT senzorů zbavuju a nahrazuju je za Modbus temp+humid: https://www.aliexpress.com/item/1005001807360008.html


   
ReplyQuote
c64
 c64
(@c64)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 41
 

Posted by: @budulinek

S DHT mám taky problémy. Po čase se mi kousnou a přestávají komunikovat.

po jake dobe se to zaclo dit ?

 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Posted by: @c64

Posted by: @budulinek

S DHT mám taky problémy. Po čase se mi kousnou a přestávají komunikovat.

po jake dobe se to zaclo dit ?

 

DHT su sracky vsetky , starsie z Ali vydrzali s Hum asi polroka a potom ukazuju HUM90%+

Su aj nepresne na HUM, teplota ako tak...

Tie novsie z Ali co som mal tak Hum odislo do par tyzdnov.

 

Preto som dal SHT31 (uz su aj SHT41) , ale s tymi je problem so zapojenim a  tymi adresami. Treba i2c extender ktory som kupil ale este neviem ako ten kod vyrobit aby som ich zapojil 6.

 

@budulinek tie co si poslal su len SHT20

tu je jeden co to testuje dlhodobo 😉

https://wiki.liutyi.info/display/ARDUINO/Test+i2c+humidity+sensors

 


   
ReplyQuote
c64
 c64
(@c64)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 41
 

Posted by: @killeriq

DHT su sracky vsetky , starsie z Ali vydrzali s Hum asi polroka a potom ukazuju HUM90%+

Su aj nepresne na HUM, teplota ako tak...

Tie novsie z Ali co som mal tak Hum odislo do par tyzdnov.

provozuji jich 10 kusu 3 roky a zatim bez jedineho problemu, vlhkost ukazuji spravne, rekl bych v toleranci do 5%, tak proto se ptam co muzu cekat

 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

ja som ich mal v skleniku, takze tam sa otestuju a su na nic...

ale v dome kde vlhkost v podstate nie je ani tak neskace, tak budu ok 😉

Ten SHT31 drzi lepsie


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Posted by: @c64

po jake dobe se to zaclo dit ?

 

DHT posílá data, cca po měsící se odpojí. Po vypnutí a zapnutí napájení zase naskočí a měří dál, po cca měsíci se zase odpojí. U mě DHT teplotu a vlhkost měří v pohodě, problém mám v komunikaci (Arduino mám v rozvaděči a DHT po baráku). Problém je buď v tom, že DHT jsou daleko od arduina nebo mám špatně naprogramovanou komunikaci mezi arduinem a DHT. Každopádně na DHT už seru.

Tady je ten SHT20 Modbus:

SHT20

Propad ve vlhkosti je způsobený otevřením dveří ze zimní zahrady ven.


   
ReplyQuote
c64
 c64
(@c64)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 41
 

@budulinek

ano take to tak mam, senzory jsou i treba 20m daleko, je treba dat na senzor filtracni keramiku (100n) a pouzit pullup na data

ctu jednou za minutu vsechny senzory, pocitam error rate a dlouhodobe mam treba 1 chybu na 10 000 cteni na tom nejdelsim vedeni


   
budulinek reacted
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@c64

Jo, pullup na data tam mám. Keramiku ne, možná to bude ten problém.

Každopádně DHT vyhazuju i kvůli tom, že zabírají piny na Arduinu a vyžadují extra kód. Modbus je pro mě mnohem jednodušší (připojení prvního modbus zařízení může být náročnější, ale jakmile tohle překonáš, další jsou už super easy). Modbus bránu mám tak jako tak kvůli jiným zařízením. A vzhledem k tomu, že frekvence dotazování na ty modbus SHT20 senzory je nízká (u mě 30s), můžu jich tam pověsit třeba deset.

@killeriq

Koukám na ty testy SHT20 a jo, nějaké drobné nepřesnosti tam budou. Pro mě absolutně tolerovatelné. Mimochodem, mnohem důležitější než volba senzoru (SHT20 vs. SHT31) je jeho správné umístění. Mimo přímé slunce, mimo průvan (dveře, okna, ventilátory). V mé zimní zahradě jsem správné umístění trefil až napotřetí.


   
ReplyQuote
Page 5 / 7
Share: