Forum

Forum

Arduino a LoRa  

Page 2 / 2 Prev
  RSS

kimot
(@kimot)
Active Member
Joined:2 years  ago
Posts: 15
19/08/2018 9:42 pm  

S těmi NRF24L01 ať už se zesilovačem nebo bez mají lidi v reálných podmínkách právě problémy s dosahem a přechází na RFM69.

Knihovny pro RFM69 také dokážou automaticky snižovat výkon na minimální dostatečnou velikost.

Na druhou stranu na 2,4GHZ můžete komunikovat jak je libo, u pásma 868 MHZ už byste měli dodržovat maximální povolený klíčovací poměr.


jzaruba liked
ReplyQuote
MichalCzEJ
(@michalczej)
New Member
Joined:4 months  ago
Posts: 4
19/08/2018 10:55 pm  

1. Wifi  žere oproti NRF asi 10x tolik, takže na baterce + soláru vychází logicky lepší NRF. Kdosi dokázal s Atmega328, NRF a knoflíkovou baterií vytáhnout více jak rok, takže tady jde vidět ta spotřeba, lora to má však ještě lepší, ale je tu ta cena. Vlastní gateway pro loru musíte taky programovat, takže tady rozdíl není.

2. Wifi pásmo je zarušené a NRF24L01 nepracuje v pásmu co má WiFi, je kousek nad ním. Navíc musíš zaručit, že WiFi bude všude, kde budeš mít nějaké to MCU, tímhle vlastně ušetříš, když tohle zkompletuješ za +/- 300Kč (MCU, NRF, nějaké ty čidla) a pořádné AP oproti tomuhle stojí trošku více. Pokud teda ale někdo nutně potřebuje na celou zahradu WiFi, tak tam použije určitě přenos po WiFi, ale napájení už je složité, když MCU dokáže v zátěži při komunikaci přes WiFi až 400 mA. To vycucne baterku po pár odesláních, pokud to není nějaká extra dobrá, ale to už se dostáváme zase k ceně...

3. Vzdálenost jsem nepsal "1km přes několik železobetonových baráků", ale stačí, když to projde jedním celým barákem na druhý konec zahrady. 

4. Bezpečnost bych až tak moc neřešil, šlo by to možná vyřešil nějakou "šifrou" na obou stranách a musela by se přeložit a splňovat nějaký pattern, tak by se daly pěkně zabezpečit. 

5. RFM69 znám, dokonce i tomu příbuzné co pracují taky okolo frekvencí WiFi. Záleží co vše posílat a intervaly... protože RFM má užší šířku pásma a nižší rychlost. Ale taky díky nižší frekvenci pronikaji lépe různými překážkami. 


ReplyQuote
kimot
(@kimot)
Active Member
Joined:2 years  ago
Posts: 15
19/08/2018 11:28 pm  

ad3 - mají problémy v přenosu přes jednotky metrů v domě. Rozdíl výkonu bez zesilovače a s ním není příliš znatelný. Vycházím z diskuzních fór, kde kvůli dosahu nahradili obyčejné moduly za ty se zesilovačem ( PA ) a výsledek skoro stejný.

Musí se řešit složitější sítí s retranslací nebo přejít právě na nižší frekvence.

ad4 -RFM69 má hw AES šifrování.

 


ReplyQuote
jzaruba
(@jzaruba)
Eminent Member
Joined:4 months  ago
Posts: 20
20/08/2018 9:12 am  

ad1 Vlastní GW u LoRa stačí "jen" nahrát SW, cena s koncentrátorem od $120 + RPI, jednokanálová s RFM95 za $5 (nebo) + ESP/RPI. Potom zapojit do TTN nebo nainstalovat LoRa Server. Plzeň má například postavenou LoRa síť zdarma, není nutné mít GW. Stačí se zaregistrovat a přijímat zprávy přes MQTT nebo Callback na vlastní URL. Má podporu i parseru, tak je možné vyčítat rovnou teplotu v °C apod.

ad4 Dokud se daty nic neřídí tak to bezpečné bude. Šifrou se zabezpečí jenom přečtení, stačí aby zachytil zprávu a poslal ji občas znovu. Větší dosah sítě znamená i větší bezpečnostní riziko. Pro meteo stanici je zbytečné zabezpečení řešit, stačí pak SW vyhodit anomálie. 


ReplyQuote
Page 2 / 2 Prev
Share:
  
Working

Please Login or Register