Aby pořádek na stole byl, aneb police na stoly

Aby pořádek na stole byl, aneb police na stoly

Dnešní článek vznikal skoro rok :). Tak dlouho totiž trvalo, než jsme celou akci dotáhli do konce. Jak jsme před rokem psali, pořídili jsme si výškově nastavitelné stoly od nastavstul.cz . Stůl je sám o sobě super, ale dá se ještě o dost víc vylepšit :).

Pro lepší organizaci věcí na stole jsem se rozhodl vyrobit si cca 14cm vysoké police, na kterých budou ležet monitory, usb huby a další drobnosti, zatímco kabely půjdou uvnitř police, kam půjde také zastrčit klávesnice nebo uklízet různé složky či papíry.

A protože nic z toho, co se běžně prodává se nám nelíbilo buď vzhledem, nebo cenou, rozhodl jsem se vyrobit to komplet sám. Teda sám, nechat to nařezat a pak už jen doladit.

Začli jsem tím, že jsme vše nasimulovali pomocí různých krabic, abychom odhadli správnou výšku. Pak jsme ještě ladili správnou hloubku, aby se dalo dobře pracovat na klávesnici, zároveň monitor byl ve správné poloze, vešla se na stůl k I. tiskárna, aby se pod police vešla klávesnice či šanon, atd atd. Nakonec jsme ladili ještě vizuální styl a v případě I. stolu pak ještě “výřez” pro větší komfort využití 🙂

Když bylo vypilováno, všechno jsem překreslil do 2D řezacího plánu. Na to jsem našel užitečný QCAD 2D, což je takový hodně osekaný autocad, který je ale pro domácí použití zdarma a na podobné nákresy naprosto parádní.

A nakonec vše naformátoval tak, aby se obě police vešly na jednu plotnu lamino desky. Do zbylého místa jsem pak ještě přidal nějaké poličky a desky na stávající nábýtek, aby nám to barevně ladilo. Výsledek desky byl tento.

Původně jsem chtěl nechat vše nařezat opět v Kili, ale tam sem tentokrát moc nepochodil. Jeliož se nejedná jen o rovné řezy, ale také o zakulacené výřezy, bylo by to u nich výrazně dražší. Zatímco na rovné řezy jsou bezkonkurenčně nejlevnšjsí, takovouhle ruční práci si nechávají zaplatit (což je pochopitelné, jedou na množství a nechtějí se ničím moc zdržovat).

Takže jsem nakonec oslovil truhláře v okolí, kupodivu i na takto malou zakázku bylo z čeho vybírat. Nakonec jsme se domluvili nejen na nařezání, ale také zkompletování za cenu 6000kč včetně materiálu a DPH, ale vlastním odvozem. Naštěstí, v době, kdy byly police hotové jsme zrovna měli půjčenou dodávku a jeli do Prahy pro zahradní domeček pro prcka. Takže nebyl s dovozem problém.

Tady jsou police čerstvě po dovezení. Aby se bylo možné dostat do rohou police na můj stůl, je roh udělaný odendavací. Tam budou později schované veškeré kabely a další nesmysly, co by jinak byly vidět na stole nahoře.

Aby nám police na stolech neklouzali, koupili jsme v Ikee takové ty protiskluzové podložky do kuchyňských šuplíků a ty nalepili na spodní hranu polic. Díky tomu drží jak přibité, i když se na policích hýbe s monitory nebo se se stoly jezdí nahoru/dolů.

Původně jsem chtěl protiskluz lepit chemoprenem, ale to vůbec nedrželo. Naopak, oboustranná lepící páska se osvědčila naprosto dokonale. Sice to byl dost opruz to všechno nastříhat a nalepit, ale výsledek na výbornou.

A tady už první výsledek po usazení na stůl. Takto nějak to vypadalo kolem dubna loňského roku. Bohužel, stále to bylo ještě skoro rok daleko k úplnému dokončení (což sem tenkrát fakt netušil a i teď zpětně mi to přijde strašně dlouho :).

A ještě obrázek ze stolu I. Tam už je vše zapojeno a jde vidět, že situace s kabely není vůbec optimální.

To, co totiž chybělo, byly průchodky skrz polici a stůl a nějaká rozumná organizace kabelů.

Bohužel, situace se záslepkama z Aliexpresu se nějak strašně zkomplikovala. Plán byl objednat po jednom kuse a vybrat. Jenže, trvalo snad 2 měsíce, než vzorky dorazily. Když jsme pak objednali druhé kolo, nedorazilo to vůbec. A to už byl BlackFriday :). To jsem objednal vše potřetí a někdy v Lednu konečně vše dorazilo.

Zbývalo sehnat pořádné vykružováky. Takové ty skládané jsou totiž to nejhorší, co svět stvořil. Díru sice tak nějak udělají, jenže při finálním prořezu se celý ten přesahující kotouč opře o desku a poškrábe ji (testováno na zbytku lamino desky). Takže jsem potřeboval takové ty samostatné vykružováky, do kterých se jen vloží ten středový vodící vrták. Prvotní obhlídka v Bauhausu mě dost vyděsila, protože jeden průměr je za cca 550kč a k tomu vodicí vrták dalších 500kč. Nakonec se mi ale povedlo ve Feromatu sehnat sadu, která celá stála 300kč  a svou práci odvedla perfektně.

Na samotné vrtání jsem se psychicky připravoval relativně dlouho. Pořád se mi do toho úplně nechtělo, protože pokud by se něco pokazilo, už by se to fakt blbě opravovalo :). Takže před samotným vrtáním předcházela ještě další simulace na nějaké staré desce.

Všechno šlo ale jak po másle. Na straně, ze které se vrt dělá, je deska téměř neponičená. Na straně druhé, kde vykružovák vylézá je sice trošku olámaná, ale to je zespodu, případně to bude přikryté samotnou krytkou. Takže vše ok.

No, otestováno bylo, tak hurá do praxe. Začal jsem na menším stole, kde byl lepší přístup. Samotnému vrtání opět předcházelo dlouhé plánování kvůli optimální pozici díry :). Nakonec jsme to udělali tak, že oba monitory mají společnou průchodku, pod kterou je rovnou druhá průchodka hned nad počítač.

Takto vypadá řez díry z blízka.

A tady testování kabelů před nalepením průchodek.

K nalepení průchodek jsem nakonec použil tavnou pistoli :). Asi to není úplně to, jak by se to mělo dělat, ale nenapadlo mě nic lepšího. Chemopren či jiná lepidla by to akorát opatlala a zároveň díra má určitou vůli, takže by to neudržela. Nějaké podložky mi přišly ještě jako pitomější řešení, takže nakonec ta tavná pistole myslím není tak špatná. Pokud někdo tušíte, jak se to má dělat správně, klidně napište.

Tady pak detail již protažených kabelů.

A tady pohled seshora

Kabely vespod mám zatím stažené jen stahovacíma páskama, ale už jsou na cestě takové ty profi stahovače, které tomu dodají ještě hezčí vzhled.

Objednal jsem nakonec tyto a to včetně toho roztahovacího toolu, kterým tam ten kabel zavedete:

Na závěr pak ještě pár foto z instalace děr na mém velkém stolu. Jak jde vidět tady na první fotce, původně jsem měl kabely vedené bokem, což nebylo vůbec ideální. Při pohybu stolu nahoru/dolu bylo potřeba dávat pozor, aby se kabel nějak nezasekl mezi stůl a zeď, případně o vedlejší stolek.

U sebe jsem udělal nakonec tři průchodky v horní části a jednu průchodku do stolu. Všechny kabely z monitorů, USB hubů a další věcí jsou svedeny do zadní části stolu, odkud pak společně jdou dál dolů pod stůl.

Když bylo vyvrtáno, začal jsem tahat kabely. Na mém stole jich bylo oproti I. fakt požehnaně :). Navíc jsem většinu kabelů nahrazoval novými z Aliexpresu, aby měly správnou délku a kvalitu. Například všechny kabely na monitory jsem vyměnil a udělal na DisplayPort.

Bohužel, právě v DisplayPortu jsme narazili na dost velký průser. Očividně norma nedefinuje šířku konektoru. A pokud objednáte opravdu kvalitní konektory, bývají dost masivní. Bohužel, BENQ se rozhodl, že zrovna u DisplayPortu bude vtipné udělat jen málo místa a obehnat to zbytečným plastem, zatímco všude jinde tento plast dát do dostatečné vzdálenosti.

 

Vysledek byl, že konektor nešel plně docvaknout do portu a tím pádem nefungoval. No, poradili jsme si vcelku barbarsky, ale monitor už v záruce stejně není a na funkci to vliv nemá 🙂

No, a to je už téměř vše. Kabely jsou pod policí schované nějak takto, takže nepřekáží a nejdou nikde vidět:

A to je pro dnešek zase vše. Až dorazí organizéry na kabely, tak ještě předělám kabely a tím budou pracovní stoly komplet hotové.

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

10 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kobra23
4 years ago

Pokud chceš mít ty díry vykružené hezky z obou stran, tak začni jednou stranou cca do půlky hloubky a pak vrtej z druhé strany až se to potká. Díky středicímu vrtáku to bude ok.

Milan
Guest
Milan
4 years ago
Reply to  kobra23

Dá se tomu většinou pomoci také tak, že druhou stranu přelepíte nějakou kvalitnější kobercovou páskou.

Smotek7
Guest
Smotek7
4 years ago

Kobra mam predbehol :D. To iste som chcel napisat…

Cyklonit
4 years ago

Ahoj,
Nevím jak se mají průchody lepit správně, ale mám dobré zkušenosti s lepidlem illbruck SP350. Drží hned a na všem, z kartuše jde jak po másle, ale nestéká.

Milan Čížek
Guest
Milan Čížek
4 years ago
Reply to  Cyklonit

Já bych na tohle použil normální silikon. Ale samozřejmě to chce pár hodin počkat, než zavadne.

Honza
Guest
Honza
4 years ago

Lepím včil různé věci pomocí “konstrukčňáku” Konstrukční lepidlo 60A polyuretanové.
Podle mne super na všechno, podlepoval jsem tím dubové špalky na betonové věnce, když jsem podkládal ty trámy na strop. atd. Mírně napění, takže i nějakou tu nepřesnost vyplní
Kdyžtak ho mám, mohu pujčit. Jen mi dej vědět předem, na stavbě ho nemám. Klidně Ti ho hodím.

jinak qcad je linuxová klasika, jednu dobu jsem na něm silně ujížděl… takže nějaké základy CADu máš, tak to je super 😉

Honza
Guest
Honza
4 years ago
Reply to  L

je mi to jasné s tím cadem, mám to v merku, řeším neustále co by se dalo používat za CAD 2D/3D a už se mi to trochu i daří řešit.
Posledně jsem si rýsoval jednoduché špunty na vzduchařské trubky k odsávání. Dokonce se mi to povedlo i vytisknou 😀 ale to byla jen taková sranda… no víš kde mne kdykoli najdeš 🙂

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x