Nelehká cesta kryptoobchodníka

Nelehká cesta kryptoobchodníka

Nějaký ten pátek se snažíme obchodovat s kryptoměnama. Občas jen virtuálně, na papíře, občas doopravdy. Občas jen studujeme, občas čteme  twitter, blogy a články a občas se rozhodneme zkusit to naostro. A můžu Vám říct, je to jízda.

Z prvu mi to nepřišlo jako téma pro články, ale čím dál tim víc mám pocit, že by to mohlo nejednoho čtenáře obohatit, nebo ho alespoň rozesmát. Cesta je to totiž strastiplná a i když pro nás v daný okamžik plná adrealinu, zpětně se tomu většinou zasmějeme.

Nápad na článek se zrodil pár dnů zpět, kdy jsem opět dostal při obchodování naprdel. Jasně, jde o drobné, člověk si odepře jednu večeři v restauraci za cenu toho, že mohl vydělat o dost víc. Ale naštve to, hlavně když to bylo zase kvůli pitomosti něčeho, co jsem neznal a co nezafungovalo.

Nebudu se zatím pouštět do detailů. Prostě se to pokazilo a já místo -10USD skončil -40USD. Zbytečně. V danou chvíli to naštve, ale takhle zpětně je to vcelku levně koupená zkušenost. A tak je to v obchodování nejspíš vždy. Člověm musí riskovat jen to, co ho nezničí. A vždy musí být potencionální zisk o dost větší než možné riziko.

Vlastně je obchodování dost podobné Pokeru. Disciplína, studium, money-management. Když se toho člověk drží, věci se nemůžou pokazit nijak zvlášť. Jen trochu. Tak aby to člověka štíplo, ale neurvalo ruku i s půlkou hlavy :).

Možná, že tahle série budoucích článků dokáže rozmluvit obchodování řadě z Vás. Stejně jako stavbu domu. Mám několik známých, co mi děkují za blog, že díky tomu nikdy-nikdy-nikdy nebudou stavět nebo bydlet v domě a o to víc milují svůj byt. I takhle může pomoc náš blog a třeba i tahle série článků :).

Ale možná to Vám ostatním ukáže cestu, jak na to a kudy ne. Poučit se z vlastních chyb je totiž super, ale poučit se z chyb cizích je o dost lepší. Navíc, utrpení cizích je vždycky větší legrace než utrpení vlastní. To se ostatně ukázalo už při sepisování našich strastí při stavbě domu. Nutno říct, že teď se tomu už smějeme i my.

Naši cestu krypto-lam budu pravděpodobně doplňovat i o související věci, například o to, jak jsem se díky studiu kryptoměn rozhodl udělat aplikaci pro kryptoobchodníky. Už jsem ji tu trochu zmiňoval. Pracovní název CryptoTradeTracker. Hodně vychází právě z Pokeru a možnosti zpětně analyzovat své obchody.

Na aplikaci také stále pracuju a postupně se blížím do nového releasu. Už to nevypadá jak vypadalo (jeden můj bývalý zaměstnanec by řekl, že to vypadalo jako bakalářšký projekt :)), ale blíží se to profesionálně vypadající aplikaci. I rychlost a použitelnost je o dost vyšší.

Spolu s tím, jak obchodujeme, získávám také knowhow toho, co by se hodilo a co by aplikace mohla umět. Samozřejmě na některé věci existují i konkurenční aplikace, ale znáte to, občas máte prostě pocit, že ten Váš nápad je prostě lepší. Ale to ukáže až reakce trhu.

A i to tom bych chtěl průběžně psát. Takže krom samotného obchodování do toho zapojím i pár informací z vývoje aplikace. To má se stavbou domu rovněž spoustu společných rysů. Furt se něco sere, nemůžete se spolehnout na ostatní, původní časový ani finanční rozpočet není nikdy dodržen. Ale když to doděláte, výsledek většinou stojí za to.

Takže tolik k nástinu budoucích článků. Doufám, že bude co psát. Zatím mám v hlavě tři příhody, které bych vlastně radši nezažil. Ale jako zkušenost jsou rozhodne drahocenné (a to nejen pro cenu, co nás stály) a pro ostatní by mohli být poučně. A když né poučné, tak aspoň pobaví.

 

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

13 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Georgio
5 years ago

To, do čeho jste se pustili, vypadá rozhodně víc než zajímavě. Už se těším na ty tři příhody 🙂
Pro mnoho lidí, včetně mě, je obchodování kryptoměn neprobádána oblast. Je to velmi turbulentní, pořád se něco děje, nutno být pořád v obraze a studovat..
Zatím zkouším jen metodu “kup a drž, snad se to časem zvedne”, kterou razím také u dalších investic 🙂

Georgio
5 years ago
Reply to  L

Metodu kup a drž zkouším proto, že na jinou momentálně nemám kapacity, ať časové, mentální atd..
Prostě je to jediná metoda, která je pro mě dostupná. Tak uvidíme..
Těším se na další články k této problematice.

Ondrej
Guest
Ondrej
5 years ago

Skvele, drzim palce! A teda krome tech “legracnich” prihod by me zajimaly i uspechy, ty ale s timhle spravne pozitivnim pristupem prijdou. 😉

Ondrej
Guest
Ondrej
5 years ago
Reply to  L

Vyborne, at se dari!

Kefas
5 years ago

Ahoj, zdravím a díky za články z cryptosvěta.
Já se na základě bohatých a drahých zkušeností držím investování na základě hodnoty a fundamentu. Je jedno, zda jde o akcie nebo crypto, vždy musím aktivu věřit a na základě znalosti věřit v růst / pokles aktiva. Jinak jde o spekulaci. Dalším důležitým faktorem je frekvence obchodování, při mém způsobu se jedná v podstatě o hodl, který doplňuji s menším procentem pozice o obchody více frekvenční v řádu dnů až týdnů. Věřím, že méně znamená více. Investiční horizont mám minimálně 1 až 2 roky. Pokud máme nakoupeno správné aktivum, tak čas je výrazný faktor růstu.
Musím vzpomenou své akciové začátky, když jsem před 10 lety držel ne malou pozici v MED, Medifast. Nákupní cena 2 USD, dnes přes 200 USD… Toliko asi k investování dlouhodobému 🙂

Georgio
5 years ago
Reply to  Kefas

To je teda pěkné zhodnocení 🙂
Já pravidelně už několik let něco investuju do fondů, ale ty poplatky 🙁 Proto jsem si řekl, že to zkusím sám, založil účet na Degiro (pro malého investora asi lepší než IB…). Protože není tolik času na analýzy apod. chtěl jsem jít cestou investice do ETF nějakého indexu. Otázka je, zda nepřijde korekce, již tak máme nejdelší býčí trh v historii..
Na co sázíš (technologie, bio, farmacie, telekomunikace ?) a kde hledáš info ?

Kefas
5 years ago
Reply to  Georgio

Bylo by pěkné zhodnocení, kdybych MED držel. Proto ho zmiňuji, já prodal třeba za 3 USD s krásným 50 % zhodnocením. Ale do 200 USD žádný trader akciií neudrží, jen investor, který holduje. 🙂
Investování na základě hodnoty aktiva, to je mé poučení z posledních let. Doporučuji knihu Naučte se investovat od Gladiše, to je dobrý začátek.
Všeho moc škodí a z daytradingu, forexu atp. člověk dříve či později zblbne a prodělá. Investování, na rozdíl od tradingu, dává člověku určitý nadhled a svobodu. Není k trhu uvázán.
Má aktuální investice je do kryptoměny IOTA. To je má hodnotová investice, neb je to projekt, který spolupracuje na reálném nasazení s VW, Bosch, Fujitsu atd.
Je optimalizovaná pro použití v internetu věcí (IoT). Na rozdíl od Bitcoinu nepoužívá IOTA blockchain, ale bezblokovou technologii. Odpadají proto transakční poplatky a omezený počet transakcí za sekundu. Díky tomu je tato kryptoměna také vhodná pro mikrotransakce. Výhodou je zároveň to, že čím víc uživatelů síť užívá, tím rychleji a bezpečněji funguje.

Georgio
5 years ago
Reply to  Kefas

Díky za tip na studijní materiál.

L.
Guest
L.
5 years ago
Reply to  Kefas

Z toho co jsem cetl, tak je tam i par docela zasadnich problemu. Jednak maji nejaky problem s garanci dat, jelikoz tim, ze neni blockchain, mohou byt data kompromitovana.

A druhy problem je v tom, ze tim, ze nejsou poplatky za vyuzivani site, tak nebudou pravdepodobne zadni profi mineri.

Cela sit fungujr tak, ze aby si mohl provest nejakou akci, musis predtim akci zprostredkovat. Coz je napad pekny, jenze neni tam pak zadna garance provozu hlavni site. Sit se muze rychle vytvaret a rychle rozpadat, podle toho, jak ji kdo vyuziva.

Celkove se mi taky IOTa libila, ale tyhle dva body musi jeste doresit.

Kefas
5 years ago
Reply to  L

Souhlasím, myšlenka je to dobrá, ale…
Pokud se trh rozjede, tak často s touto strategií zůstaneš mimo největší pohyby. Já 2/3 pozice držím hodl, při poklesu dokupuju za lepší cenu a při růstu portfolio čistím a zbavuju se pozic s vyšší nákupkou, pokud jsou v plusu. 1/3 pozice obchoduju podobně, jak píšeš. Ale je tu riziko, že ty zásadní pohyby budeš mimo trh. Díky za blog 🙂

13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x