Automatizace závlahy – hardwareová část

Automatizace závlahy – hardwareová část

To je děs, jak ten čas frčí. Koukám, že poslední článek je už zase měsíc starý. Ale bylo toho teď zas nějak moc. Pořádal jsem rozlučku, pak jsem dělal o týden později svědka a o další týden později jsme byli na týden u móóře. Konkretétně v Chorvatsku, kde se všichni asi už úplně zbláznili, protože zdražili na dvojnásobek a kvalitu služeb ještě zhoršili. No nic…

Ale k dnešnímu tématu. Už nějakou dobu mám hotovou závlahu po technologické stránce. Jen nějak furt nebyl čas a materiál na automatizaci. A tak jsem pořád chodil kroutit ventilama ručně :).

Něco málo z elektroniky jsem stihl ještě před dovolenou, ale první nasazení se nakonec uskutečnilo až dnes. Není to sice stále úplně hotové, ale už to umí zalévat a já to nebudu muset dělat ručně. Závlahu jsem postavil nad WemosD1 a relé boardem. Hlavice se mají ovládat pomocí 24V, ale stačí jim i 12V.

Bohužel, trochu jsem to nedomyslel s počtem okruhů. Ačkoli jich mám jen sedm, tak mám ještě dva vstupy (retenčka a vodovodní řad), což dělá celkem devět hlavic a tím pádem devět relé. No, takže 8-relé board byl málo. Takže 8+2 relátek. No a druhý problém byl s Wemosem. Devět výstupů se mi nepovedlo rozchodit. Výstup D4 je využívaný stavovou diodou a D8 mi stávkoval.

Takže bylo nutné nasadit wemosy dva :). Ale zase kdo to má, žejo, blbá závlaha řízená dvěma procesorama :).

O napájení se stará zdroj 12V/5A z Aliny (co jsem měřil, vypadá na tyhle účely dostatečně), k tomu pak DC-DC měnič na 12V-5V pro Wemosy a 12V přes relé na jednotlivé hlavice.

Vše pokusně pospojovat, ověřit funkčnost a otestovat, že se to do té krabičky nějak vejde :). Tou dobou jsem sice ještě nevěděl, jak to nakonec udělám, ale to mne nějak moc netrápilo a tak jsem pokračoval dál :).

Nakonec jsem koupil na relátka a Wemosy ještě o trochu vyšší krabičku a samostatné prostupky. Tou dobou jsem už tušil, jak asi komponenty v krabici rozmístím a tak jsem začal vrtat a skládat.

Abych nemusel všechno kompletovat v kuse až venku, připravil jsem si spoustu věcí pomocí různých spojek a konektorů. Takže jsem toho mohl většinu dodělat ještě u sebe v technické místnosti na stole a venku jsem pak už řešil “jen” konektory.

Tady jde vidět finální test komponent před kompletací krabičky. Nakonec jsem to vymyslel tak, že 8-relé board je přišroubovaný ke dnu krabice, zatímco 2-relé, 2x Wemos a DCDC měnič jsou přilepeny pomocí tavné pistole na bocích krabice.

Trochu jsem se bál, jak to bude držet a vypadat, ale je to naprosto supr. Pistole za pár dolarů z Aliny a kolik parády to udělalo.

Myslím, že by to mohlo držet navěky. Že dřív budu potřebovat něco vyměnit, než že by to pustilo. Oba Wemosy jsem si dal schválně USBčkem nahoru, protože ještě předpokládám update firmwaru (a updatu na dálku zas tak nevěřím).

Druhá krabička je pak o dost méně zajímavá. V ní je jen samotný zdroj, přívod 230V a odchozích 12V. Zatím mám zdroj připojený na klasickou 230V zásuvku, protože mne ještě čeká natahání elektriky ven přes chráničky, dozapojení v rozvaděči, atd. Takže zatím to mám napojené přes prodlužku (trošku na prasáka, no…).

A tady už jsou pak další fotky z dneška, kdy jsem se pustil do instalace venkovní části. Postupně jsem si ven zvládl vynosit tak polovinu dílny, jelikož mi furt něco chybělo.

Nejdřív jsem udělal konektory na ventily v levém boxu. To ještě šlo, protože délka kabelů od ventilů byla dostatečná. Takže akorát propojit s konektorem a trochu zpacifikovat jednotlivé kabely, aby v tom byl pořádek.

Horší to bylo v pravém boxu. Tam už kabely nedosáhly, takže jsem to musel prodlužovat a ještě pak napojovat na konektory. To byl fakt opruz.

A takhle pak vypadalo pozapojování ventilů k relátkům.

A tady už první testování. Kupodivu všechno fungovalo hned napoprvé.

Jediný zádrhel je, že když se krabičky zavřely a daly nalevo od ventilů, došel wifi signál. Takže musí být momentálně krabička s Wemosama těsně pod víkem šachty, aby byla online. To ale výhledově vyřeším tak, že dám na půdu ještě jeden Unify AP a nasměruju ho na zahradu. Tím bych měl pokrýt vše i pro další čidla/ovládání, které plánuju.

A takhle vypadá výsledek. Ten červený kabel vlevo je ta zmiňovaná prodlužka. Ta teď bude dočasně vše napájet, než udělám finální venkovní elektriku. Pro jistou je to ještě zabalené v igelitu a zatažené stříbrnou izolepou. A to je pro teď vše. Pak už následovalo ladění SW a propojení s Loxonem. O tom v dalším článku.

 

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉

14 thoughts on “Automatizace závlahy – hardwareová část

 1. Zajimavý řešení. Já mám chráničku 90 mezi rozvaděčem a studnou. Kamarádovi se doma válelo klubo CYKY-J 12 x 1,5, takže jsme ho tam protáhli. Dali jsme jedno naky malý starý cca 30V trafo na DIN držáky z Ali, a spínám to relátkama na din lište, řízený Quidem ETH 16 OC … to teď ale nahradím Quidem ETH 32 OC (má stejnej konektor a bude k dispozici teď někdy snad konečně). Jede to bez problémů, na 30m kabelu se naky volty ztratej takže tam je +- tech 24V AC.

  1. to jsem taky zvazoval. ale nechtelo se mi tahat dalsi hromadu kabelu do rozvadece z venku, protoze by se to tam mozna uz neveslo. Krom zavlahy pak stejne budou jeste dalsi cidla, takze bych se takovymuhle externimu reseni asi nevyhl. Uvidime, jak bude to arduino spolehlive. Jestli to bude zlobit, tak to nakonec stejne mozna vyresim stejne jak ty.

  1. Sem to chtel mit uplne oddelene a nemit v rozvadeci veci, co pak vedou na zahradu. Mozna je to blbost, ale pocitove mi prislo, ze je lepsi, at si to tam zije vlastnim zivotem a v pripade problemu to neovlivni rozvadec.

   Takze ven vedu jen 230V a vse se pak resi venku. Stejne tak ven nevede ethernet, ale vse pres wifi.

   Takhle zpetne bych priste udelal na zahrade nejaky vetsi elektrosloupek, nekde v rohu schovany, kde bych mel pak i ten zdroj a dalsi veci. Abych to nemusel resit vsechno krabickama.

   Zdroj sem dal do krabicky s pruchodkama, takze by se do nej vlhkost snad nemela dostavat. Uvidime po case.

 2. Moc nechápu jak je řešena ta ‘oblíbená¨kapková závlaha, na zimu až bude zelenina pryč tak poryješ. Na jaře znovu zaseješ na jiná místa než byla původně a znovu budeš rozmisťovat trubky a kolíky s tryskama ?

  1. jj presne tak. napodzim trubky stahnu na bok, zryju a pristi rok zase dam na zem a uchytim par kolikama. prace tak na 10min.

 3. Zdravím robil niekto (krokové) ovládanie trojcestného ventilu pre potreby kúrenia (podlahové vykurovanie) 230 alebo 24 V
  Čo je lepšie a na čo si dávať pozor ďakujem za rady.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Subscribe without commenting