Jilm Sibiřský aneb Turkestánský brest
Mám zasazíno. Ale cesta k tomu nebyla úplně krátká. Docela dlouho jsme pročítali diskuze a vybírali, čím se odstínit od sousedů. Asi jako všichni jsme začali u nejrozšířenejších tůjí. Jenže, ty rostou sakra pomalu.
A my ten plot potřebujeme spíš rychle :). Problém je, že sousedi mají terén a terasu o dost výš než my a v létě nám vidí až do talíře (obrazně i fakticky).
Pak jsme narazili na strom křížený s keřem – Catalpa (cca 1500kč za ks). Je to takový zvláštní hybrid. Vezmou kmen a na ten v požadované výšce naroubujou keř. Takže kupujete už hotovou výšku a Catalpa roste už jen v koruně, která zmohutní.
Nevýhoda bohužel je, že opadává jako jedna z prvních a olistí se jako jedna z posledních. Výhoda by naopak byla, že bycho měli rovnou požadovanou výšku, ale koruna doroste tak za 5 let. Navíc jaro a podzim by úplně “nefungovala”. K tomu bychom museli z Catalp udělat jakousi clonící alej.
A tak jsme hledali dál. Myslím, že poprvé jsem o Jilmu slyšel od našeho projektanta, p. Partiky, co ho také sázel u domu. Tenkrát jsem to moc neřešil, nelíbilo se mi, že se to sázi cca 20cm vysoké a myslel jsem si, že to bude růst 10 let.
Ale pak jsem narazil na Turkestánský brest. Záhy jsem zjistil, že je to vlastně pořád ten stejný Jilm. A že by měl růst až 1.8m ročně. To zní fakt slibně. K tomu, nenáročný na údržbu, jen potřebuje spoustu vody. K tomu má rád stříhání, čím víc se stříhá, tím víc roste. Až do čtyř metrů. Balada!
A tak jsem začal shánět dodavatele. Nakonec jsem ho vzal z jednoho eshopového zahradnictví, ale jde sehnat téměř všude.
Po cca měsíci čekání nám konečně rostlinky dorazily. Krabice byla sice o něco menší než jsem čekal, ale 100ks jich tam bylo.
Podle doporučení jsem nechal rostlinky dva dny máčet ve vodě a intenzivně napouštěl i vykopaný výkop.
S výkopem byla taky legrace. Dva dny kopání v hnusném počasí. Krásně jsem si u toho zavzpomínal na stavbu baráku a připoměl si, proč v dohledné době další dům stavět nechci :).
A protože dneska mělo být alespoň trochu slunečno a teplo, pustil jsem do toho hned, co orkán na chvilku ustoupil :).
Nejdřív sem do výkopu ještě zabudoval 5cm širokou drenážku obalenou geotextílií, abychom mohli plot automaticky zavlažovat. Má prý rád hodně vody, takže tam dám nějaká čidla a bude se neustále samo zalívat :).
Pak jsme spolu s I. začli usazovat rostlinky a postupně je zahazovali zpátky hlínou. Rostlinky jsme sázeli ve dvou řadách v trojúhelníkovém sponu po 30cm. Tzn rostlinky jsou 30cm od sebe jak v podélné řadě, tak i mezi sebou ve dvou řadách.
Pak jsem hlínu pořádně uhutnil a znovu dosypal. Pak už jen pořádně zalil jak zeshora, tak přes drenážku.
Mezi tím se znova vrátila vichřice, takže jsem opět pochytal pár létajících věcí po pozemku a šel se schovat domů :). Letos bych chtěl vysadit plot ještě u hranice s druhým sousedem, který je rovněž výš než my a k tomu má hodně uštěkaného psa. Brest by krom vizuálního oddělení měl i trochu tlumit zvuk, tak snad to pomůže :).
PS: Mám v plánu fotit plot každý týden, tak budu reportovat, jestli těch 1.8m ročně fakt dá 🙂
Nikde nemůžu najít že by katalpa srdčitá byla naroubovaný keř na kmeni, je to co vím normálně strom. My je máme jako alej u nás v rezidenci a jsou to moc pěkné stromy, za 5let co tu stojí dost výrazně zmohutněli a mají dost velké koruny. Na plot ideální nejsou, ale mají právě ve své opadavosti velkou výhodu. Používají se na stínění slunce do interiéru, na jaře obrážejí později a tak pustí do domu více světla v době kdy ho tam člověk ještě chce, před létem už jsou hustě zalistěné a kvalitně stíní a na podzim rychle opadají a zase pustí do domu více slunce. Navíc jsou fakt pěkné, ale hodí se do větší zahrady když je víc místa a člověk jí chce nechat v pár desítkách let vyrůst velkou jako majestátný solitér v zahradě. Nebo jsou pak moc pěkné ve stromořadí. Jinak na ten jilm jsem zvědav jak pojede, on sice vyroste rychle ale bude potřeba dost brzy hodně zastřihovat už od příštího jara aby začal rozvětvovat už dole nad zemí. Ještě je pěkný habr, o tom uvažuji já, nebo popřípadě o volně rostoucím živém plotě. Habr má tu výhodu, že vlastně neopadává. Opadá až na jaře a ihned začne zase zalisťovat, spíš je to tedy na etapy, trochu opadne, vyrostou nové listy a tak dokola. Tůje také nejsou špatné, vyhodí tak 30-60cm za rok, problém je že nejdou zmlazovat a časem dole vyšisují a už nezezelenají takže dole u hlíny jsou hnusné díry a suchá místa.
Melo by to byt naroubovany, i podle toho jak to vypada a jak se to kupuje na presnou delku. Bavili jsme se o tom ve dvou velkych zahradnictvich, kde to prodavaji. Ale na netu jsem to teda neoveroval ;-).
Jinak jak pises, na letni stin jsou idealni. To s nima jeste mozna pak nejak budem pracovat. Ale na to stineni se nehodi.
Ad strinahi jilmu, je to jeste castejsi. Cim vic se seka, tim rychlejs roste do vysky i sirky. Na kazdy strih se vzdy rozdvoji. Takze ze zacatku mu davat co zabrat temer porad ;-).
Na habr jsme taky vlastne koukali, ale mam pocit, ze roste take pomalu a tusim jeste neco, mozna maximalni vyska, nebo tak neco.
Pro nas bylo primarni kriterium ta rychlost rustu. Poterbujem to co nejdriv uzavrit 😉
Jasné, ten jilm údajně roste rychle, furt a dost vysoko. Habr je dobrý asi do 3m a rostl by do té výšky tak 5-6let při důkladném stříhání aby dost zhoustl.
Je fakt že katalpa vypadá jako že kmen a koruna jsou slepené vteřiňákem 😀 ale to může být dosaženo i tím že v určité výšce to jen říznou a nechají rozvětvit, zas tak moc tomu ale nerozumím takže se nebudu hádat ;). Můžu se na to příště zeptat našeho zahradníka. Spíš jsem zvědav na tu zkušenost s jilmem a pak ho možná také zvážíme. Za ty 2r kdy to nejdřív bude aktuální už budete mít nějakou zkušenost ;).
jj. a 3m je u nas minimum ;-). Ty 4m nam zajisti komplet oddeleni.
za 2 roky uz doufam bude tak 2m minimalne (po prubeznem sestrihavani). takhle zpetne kdybych to vedel, uz bych to zasel pri koupi pozemku 😉
Jo my nějakou výsadbu plánujeme už z jara možná, záleží na penězích. Každopádně bychom chtěli už na začátku udělat projekt zahrady od zahradní architektky abychom věděli kde a co a něco už bychom zrealizovali hned. Máme ale větší pozemek tak nám to nebude vadit při stavbě.
Ad to roubovani, treba tady http://www.okrasne-skolky.cz/rost-catalpa-bignonioides-nana-km-125cm-katalpa-trubacovita-detail-434
“Výška roubování korunky nejčastěji 180cm u některých převislých forem stromů bývá i vyšší, nebo je i více možností.”
Áha, ale to je katalpa trubačovitá, já měl namysli katalpu srdčitou a u té se to nikde nepíše, ale možné je fakt vše.
Ahoj, mě by zajímalo, jak je technicky vyřešeno to automatické zalévání. Vodu posílá čerpadlo (z retenčky?) napojené na Loxone? Díky
Zatim je to takovy polo reseni. Do retencky je vsunuty ponorny cerpadlo, hadice vedou normalne pres dlazbu az do toho vsaku.
A elektrika cerpadla je zapojena do venkovni zasuvky, kterou mam spinanou pres Loxone. Takze tim, ze zapnu elektriku v zasuvce na terase nyni zapnu i cerpadlo. A to delam normalne rucne.
Vyhledove to pak bude udelane tak, ze bude externi cerpadlo v sachte vedle retencky, ze ktere mam uz v zemi pripravene PE potrubi.
Co chci zkusit, tak vsak dat jen v horizontali poloze a na nej dat KG/HT koleno + vertikalne cca 0.5m nahoru. A tam dat dolni/horni cidlo, jestli by se to pak nedalo testovat na kompletni napusteni. Ale to je zatim jen teorie
Habr můžu jen doporučit, taky si ho budu pořizovat.
Brácha si z nich před 4-mi lety udělal cca. 20m plot, po 3 letech už byl pěkně hustý s výškou cca. 1,8. Po 5-ti letech už má přes dva metry, suprově hustej a jak píšeš, přes celou zimu na něm listí zůstává, takže funguje vlastně celoročně.
A navíc vypadá pěkně!
Ahoj,
Na jakem eshopu jste kupovali ten jilm? Nejak se bojim kupovat kytky pres eshop, takze dam na dobrou recenzi.. 🙂
Diky moc
Jedno bylo od Starkla, ale ten to ma vzdy jen cca 14dnu v roce a hned je to pryc. A druhe bylo z nejakeho inzeratu na slovensku, neb to mely za dobre penize 😉
Ale recenzi tezko dat, je to v zemi chvili a zatim to nic nepredvedlo, nebo to asi spi (a nebo je to mrtvy 😉 )
ahoj, super.. Ja taky koukal na Starkla.. a pak nejaky zive ploty, ale tomu se mi moc nechtelo verit.. 😀
tak at rostou.. tesim se na dalsi fotky..
p.s. jak daleko jsi je sazel od plotu? nekde jsem cetl 1m, ale to se mi zda hrozne daleko..
diky
Cau L, nemohol by si prosim spravit aktualnu fotku vysadby po tom cca pol roku co to uz mas? Caka nas to tieto tyzdne rozhodnut a wifi by to zaujimalo. Diky.
Cau. zrovna dneska jsem to fotil, ale zklamu te, vypada to furt uplne stejne. Pres zimu se to ani nepohlo a ted se na tom teprve zacinaji delat male pupeny.
Tady je fotka?dl=0
Zatim dost zklamani. Ale odedneska zacinam intenzivne zalevat, tak doufam ze se to rozjede.
Ahoj 🙂 nějaké nové info, foto? četla jsem příspěvek už někdy v zimě, tak by mě zajímalo, co to dělá 🙂 uvažujeme také o plotu, který by byl tak nějak nejrychleji hore a zároveň hezky vypadal 🙂 Děkuju.
Za pár minut bude nový článek a na konci jsou další fotky Brestu. Roste opravdu krásně.
Ahojda a kde najdu nový článek, hoďte mi sem prosím odkaz 😀
Děkuji M.
Průběžně piseme v různých článcích. Staci hledat nebo projit nejnovejsi clanky.
Koukám, sám odborník tady. Snůška keců a capáren. Když tomu ani jeden z vás nerozumí, proč to tu tak řešíte?
Tím nerozumí myslím i ty doporučení pseudoodborníků jak utopit rostliny, co se kde roubuje a tak.
Tak na Vas jsme zde cekali ;-). Specialistu co nam vsem vytre zrak….
Tak se pochlapte a aspon napiste co je spatne, proc, co delat jinak. Protoze hazet hnuj umi kazdej.
Zdravím,
mohu se zeptat, jak zhruba hluboký a široký jste dělal ten výkop? Chtěl bych udělat živý plot z brestu na naší zahrádce a musím vymyslet, jak daleko ho dám od cesty, aby nepřekážel projíždějícím vozidlům.
Děkuji 🙂
presne rozmery fakt netusim. Hloubka byla dle hloubky korenu, ale cca na hloubku ryce. a sirka byla asi tak 60cm, aby byly rostliny 30cm od sebe
Zdravím,
mohu se zeptat, jak jste napojoval tu drenážní trubku na rozvody vody? Nebo ji máte na jednom konci zakončenou zátkou (ta část v zemi) a druhý konec vyčnívá nad trávník a do něj jen hadicí napustíte vodu?
Děkuji.
tak tak, oba konce jsou nad zemi a napousteli jsme do toho vodu. Ale uz bych to znovu nedelal, na to zalevani je to k nicemu.
Hlina saje tak rychle, ze i kdyz jsem tam na test vypustil celou retencku (~6m3), tak to cele sezralo a ani se to nezapotilo. Takze se bojim, ze pri beznem zalevani se voda nedostane na oba konce trubky.
Radeji zalevam zeshora klasickou zavlahou.
>> Dobrý den,
>> děkuji za sdílení zkušenosti.
>> Klasická závlaha zeshora – máte nějaký
>> automat, např. kapénkovou zálohu, nebo
>> prostě jen hadici se sprchou?
>>Děkuji
>> Marek L.
Otazky prosim piste primo sem na blog, at si je mohou precist i ostatni.
Ad zavlaha, proctete si prosim blog, je tu na toto tema nekolik clanku, vcetne navodu na automaticke rizeni, jake komponenty, atd.
dobrý den mohu poprosit o foto jak vypada plot dneska?děkuji moc nada levová
dobry den, zkuste prosim vyuzit funkci “hledat” v prave horni casti stranky a zadejte slovo “brest”. Najdete radu dalsi clanku, ktere Vam odpovi na Vas dotaz.
Pokud by byl problem s nalezenim funkce hledat, vyuzijte tento link https://www.vodnici.net/?s=brest
Dekuji
Nó, já dělám do včel, nechci nikomu mluvit do pěstování vegetace, jsem jen obyčejný apidilog. Ale všiml jsem si, že když zapíchnu ustřižené části Brestu dostatečně hluboko do země, pustí kořínek a ujmou se také. Můžeme se o tom přít, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak jediné, co se s tím dá dělat.
V jakem kontextu je tato odpoved? ;-). Je fajn, ze vime, ze delate do vcel, ale nejak moc nechapu, co se nam tu snazite sdelit.