Jilm Sibiřský aneb Turkestánský brest

Jilm Sibiřský aneb Turkestánský brest

Mám zasazíno. Ale cesta k tomu nebyla úplně krátká. Docela dlouho jsme pročítali diskuze a vybírali, čím se odstínit od sousedů. Asi jako všichni jsme začali u nejrozšířenejších tůjí. Jenže, ty rostou sakra pomalu.

A my ten plot potřebujeme spíš rychle :). Problém je, že sousedi mají terén a terasu o dost výš než my a v létě nám vidí až do talíře (obrazně i fakticky).

Pak jsme narazili na strom křížený s keřem – Catalpa (cca 1500kč za ks). Je to takový zvláštní hybrid. Vezmou kmen a na ten v požadované výšce naroubujou keř. Takže kupujete už hotovou výšku a Catalpa roste už jen v koruně, která zmohutní.

Nevýhoda bohužel je, že opadává jako jedna z prvních a olistí se jako jedna z posledních. Výhoda by naopak byla, že bycho měli rovnou požadovanou výšku, ale koruna doroste tak za 5 let. Navíc jaro a podzim by úplně “nefungovala”. K tomu bychom museli z Catalp udělat jakousi clonící alej.

A tak jsme hledali dál. Myslím, že poprvé jsem o Jilmu slyšel od našeho projektanta, p. Partiky, co ho také sázel u domu. Tenkrát jsem to moc neřešil, nelíbilo se mi, že se to sázi cca 20cm vysoké a myslel jsem si, že to bude růst 10 let.

Ale pak jsem narazil na Turkestánský brest. Záhy jsem zjistil, že je to vlastně pořád ten stejný Jilm. A že by měl růst až 1.8m ročně. To zní fakt slibně. K tomu, nenáročný na údržbu, jen potřebuje spoustu vody. K tomu má rád stříhání, čím víc se stříhá, tím víc roste. Až do čtyř metrů. Balada!

A tak jsem začal shánět dodavatele. Nakonec jsem ho vzal z jednoho eshopového zahradnictví, ale jde sehnat téměř všude.

Po cca měsíci čekání nám konečně rostlinky dorazily.  Krabice byla sice o něco menší než jsem čekal, ale 100ks jich tam bylo.

Podle doporučení jsem nechal rostlinky dva dny máčet ve vodě a intenzivně napouštěl i vykopaný výkop.

S výkopem byla taky legrace. Dva dny kopání v hnusném počasí. Krásně jsem si u toho zavzpomínal na stavbu baráku a připoměl si, proč v dohledné době další dům stavět nechci :).

A protože dneska mělo být alespoň trochu slunečno a teplo, pustil jsem do toho hned, co orkán na chvilku ustoupil :).

Nejdřív sem do výkopu ještě zabudoval 5cm širokou drenážku obalenou geotextílií, abychom mohli plot automaticky zavlažovat. Má prý rád hodně vody, takže tam dám nějaká čidla a bude se neustále samo zalívat :).

Pak jsme spolu s I. začli usazovat rostlinky a postupně je zahazovali zpátky hlínou. Rostlinky jsme sázeli ve dvou řadách v trojúhelníkovém sponu po 30cm. Tzn rostlinky jsou 30cm od sebe jak v podélné řadě, tak i mezi sebou ve dvou řadách.

Pak jsem hlínu pořádně uhutnil a znovu dosypal. Pak už jen pořádně zalil jak zeshora, tak přes drenážku.

Mezi tím se znova vrátila vichřice, takže jsem opět pochytal pár létajících věcí po pozemku a šel se schovat domů :). Letos bych chtěl vysadit plot ještě u hranice s druhým sousedem, který je rovněž výš než my a k tomu má hodně uštěkaného psa. Brest by krom vizuálního oddělení měl i trochu tlumit zvuk, tak snad to pomůže :).

PS: Mám v plánu fotit plot každý týden, tak budu reportovat, jestli těch 1.8m ročně fakt dá 🙂

 

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
5 1 vote
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

30 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Doubek
Guest
6 years ago

Nikde nemůžu najít že by katalpa srdčitá byla naroubovaný keř na kmeni, je to co vím normálně strom. My je máme jako alej u nás v rezidenci a jsou to moc pěkné stromy, za 5let co tu stojí dost výrazně zmohutněli a mají dost velké koruny. Na plot ideální nejsou, ale mají právě ve své opadavosti velkou výhodu. Používají se na stínění slunce do interiéru, na jaře obrážejí později a tak pustí do domu více světla v době kdy ho tam člověk ještě chce, před létem už jsou hustě zalistěné a kvalitně stíní a na podzim rychle opadají a zase pustí do domu více slunce. Navíc jsou fakt pěkné, ale hodí se do větší zahrady když je víc místa a člověk jí chce nechat v pár desítkách let vyrůst velkou jako majestátný solitér v zahradě. Nebo jsou pak moc pěkné ve stromořadí. Jinak na ten jilm jsem zvědav jak pojede, on sice vyroste rychle ale bude potřeba dost brzy hodně zastřihovat už od příštího jara aby začal rozvětvovat už dole nad zemí. Ještě je pěkný habr, o tom uvažuji já, nebo popřípadě o volně rostoucím živém plotě. Habr má tu výhodu, že vlastně neopadává. Opadá až na jaře a ihned začne zase zalisťovat, spíš je to tedy na etapy, trochu opadne, vyrostou nové listy a tak dokola. Tůje také nejsou špatné, vyhodí tak 30-60cm za rok, problém je že nejdou zmlazovat a časem dole vyšisují a už nezezelenají takže dole u hlíny jsou hnusné díry a suchá místa.

Martin Doubek
Guest
6 years ago
Reply to  L

Jasné, ten jilm údajně roste rychle, furt a dost vysoko. Habr je dobrý asi do 3m a rostl by do té výšky tak 5-6let při důkladném stříhání aby dost zhoustl.

Je fakt že katalpa vypadá jako že kmen a koruna jsou slepené vteřiňákem 😀 ale to může být dosaženo i tím že v určité výšce to jen říznou a nechají rozvětvit, zas tak moc tomu ale nerozumím takže se nebudu hádat ;). Můžu se na to příště zeptat našeho zahradníka. Spíš jsem zvědav na tu zkušenost s jilmem a pak ho možná také zvážíme. Za ty 2r kdy to nejdřív bude aktuální už budete mít nějakou zkušenost ;).

Martin Doubek
Guest
6 years ago
Reply to  L

Jo my nějakou výsadbu plánujeme už z jara možná, záleží na penězích. Každopádně bychom chtěli už na začátku udělat projekt zahrady od zahradní architektky abychom věděli kde a co a něco už bychom zrealizovali hned. Máme ale větší pozemek tak nám to nebude vadit při stavbě.

Martin Doubek
Guest
6 years ago
Reply to  L

Áha, ale to je katalpa trubačovitá, já měl namysli katalpu srdčitou a u té se to nikde nepíše, ale možné je fakt vše.

Oliver
Guest
Oliver
6 years ago

Ahoj, mě by zajímalo, jak je technicky vyřešeno to automatické zalévání. Vodu posílá čerpadlo (z retenčky?) napojené na Loxone? Díky

radek
Guest
radek
6 years ago

Habr můžu jen doporučit, taky si ho budu pořizovat.
Brácha si z nich před 4-mi lety udělal cca. 20m plot, po 3 letech už byl pěkně hustý s výškou cca. 1,8. Po 5-ti letech už má přes dva metry, suprově hustej a jak píšeš, přes celou zimu na něm listí zůstává, takže funguje vlastně celoročně.
A navíc vypadá pěkně!

Daniel
Guest
Daniel
6 years ago

Ahoj,

Na jakem eshopu jste kupovali ten jilm? Nejak se bojim kupovat kytky pres eshop, takze dam na dobrou recenzi.. 🙂

Diky moc

daniel
Guest
daniel
6 years ago
Reply to  L

ahoj, super.. Ja taky koukal na Starkla.. a pak nejaky zive ploty, ale tomu se mi moc nechtelo verit.. 😀

tak at rostou.. tesim se na dalsi fotky..

p.s. jak daleko jsi je sazel od plotu? nekde jsem cetl 1m, ale to se mi zda hrozne daleko..

diky

msk
msk
6 years ago

Cau L, nemohol by si prosim spravit aktualnu fotku vysadby po tom cca pol roku co to uz mas? Caka nas to tieto tyzdne rozhodnut a wifi by to zaujimalo. Diky.

Dita
Guest
Dita
5 years ago
Reply to  L

Ahoj 🙂 nějaké nové info, foto? četla jsem příspěvek už někdy v zimě, tak by mě zajímalo, co to dělá 🙂 uvažujeme také o plotu, který by byl tak nějak nejrychleji hore a zároveň hezky vypadal 🙂 Děkuju.

Michaela
Guest
Michaela
5 years ago
Reply to  L

Ahojda a kde najdu nový článek, hoďte mi sem prosím odkaz 😀
Děkuji M.

Pepík
Guest
Pepík
5 years ago

Koukám, sám odborník tady. Snůška keců a capáren. Když tomu ani jeden z vás nerozumí, proč to tu tak řešíte?
Tím nerozumí myslím i ty doporučení pseudoodborníků jak utopit rostliny, co se kde roubuje a tak.

Jakub
Guest
Jakub
5 years ago

Zdravím,
mohu se zeptat, jak zhruba hluboký a široký jste dělal ten výkop? Chtěl bych udělat živý plot z brestu na naší zahrádce a musím vymyslet, jak daleko ho dám od cesty, aby nepřekážel projíždějícím vozidlům.
Děkuji 🙂

Marek
Guest
Marek
5 years ago

Zdravím,
mohu se zeptat, jak jste napojoval tu drenážní trubku na rozvody vody? Nebo ji máte na jednom konci zakončenou zátkou (ta část v zemi) a druhý konec vyčnívá nad trávník a do něj jen hadicí napustíte vodu?
Děkuji.

nada levova
Guest
nada levova
4 years ago
Reply to  L

dobrý den mohu poprosit o foto jak vypada plot dneska?děkuji moc nada levová

Janek
Guest
Janek
2 years ago

Nó, já dělám do včel, nechci nikomu mluvit do pěstování vegetace, jsem jen obyčejný apidilog. Ale všiml jsem si, že když zapíchnu ustřižené části Brestu dostatečně hluboko do země, pustí kořínek a ujmou se také. Můžeme se o tom přít, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak jediné, co se s tím dá dělat.

30
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x