Zas nějaké ty novoty nebo co

Zas nějaké ty novoty nebo co

Dnešní post bude o novince tady na blogu. Ačkoli jsem se tomu dlouho bránil, dnešní diskuze s jedním z přispívajících čtenářů mě zlomila :-).

Budeme mít fórum

chrome_2016-11-23_22-19-05

Rovnou z kraje chci ale říct, že bych rád, aby to bylo spíš jakási “komunitní wiki”, než klasické diskuzní fórum “otázka-odpověď”.

Je totiž pravda, že poslední dobou se díky hromadě příspěvků od vás skrývá pod články leckdy víc užitečných informací, než v článku samotném. A je taky pravda, že jakmile je tam více směrů diskuze, tak je v tom chaos, a nejhorší je, že se v tom skoro vůbec nedá hledat.

Zatímco když bychom techničtější diskuze přesunuli tam, můžeme udělat každému topicu vlastní vlákno, krásně v tom hledat a hlavně se k tomu pak kdykoli vracet.

Jak se tam dostat

Adresa je https://www.vodnici.net/community/ , odkaz je pak v levém menu na stránce “Diskuzní fórum”.

A co ta komunitnost?

To je dobře, že se ptáte ;-). Jak jsem psal, rád bych, aby se zapojili všichni, které Loxone, Arduino, stavba domu, investování nebo cokoli jiného kolem tohoto blogu baví.

Bylo by fajn, kdyby z toho vzniklo místo, kam budeme společně dávat linky na hračičky, které jsme zrovna objevili, seznamy blogů, které se zabývají tématem, co zrovna někdo z nás řeší, nebo kontextové linky na Aliexpress, co kdo zrovna na barák objednal.

Zkrátka místo, kam když to vložíte, tak to tam kdykoli v budoucnu najdete. Zároveň Vám tam k tomu ale budou moci ostatní poslat i svoje linky a zkušenosti, takže win-win.

Dám příklad, měření spotřeby. Díky dotazu v jednom z předchozích článku máme krásný list linků, jak tento problém vyřešit. A až komponenty dorazí, přibude i návod, jak na to. A to jen díky tomu, že se sešlo více zkušeností od více lidí na jednom místě.

A takto bych si to nějak představal. Zkrátka nejen tam dotazy dávat, ale hlavně sdílet a diskutovat zkušenosti vlastní.

Kdo, co, jak

A protože bych to rád komunitní, nabízím moderátorský přístup komukoli, kdo se bude chtít na fóru podílet.

Když totiž píšu komunitní fórum, myslím to například i tak, že pokud někdo založí hlavní topic na nějaké téma, tam krom diskuze pod tímto topicem bude možné společně udržovat první post tak, aby obsahoval všechny dosud nasbírané informace.

Takže namísto nutnosti pročítat pak dlouhé vlákno bude vždy všechno pohromadě. Věřím, že si to tu nebudeme navzájem mazat, ale že to dokážeme společně upravovat a rozšiřovat.

Další věc, co bych rád, tak překlopit naše technické diskuze (očištěné o nerelevantní posty) na fórum, aby se v tom dalo hledat.

Pokud bych to dělal sám, tak to mám na měsíc. Pokud by se nás do toho ale pustilo víc, každý překlopíme jeden článek s diskuzí na fórum, bylo by to hned. Na fóru založit topic, naházet tam ty zajímavé části a ideálně pod článek do diskuze napsat, že je článek převeden. Já pak hodím link i přímo do článku, ať to ostatní lépe najdou.

Jak by to mohlo vypadat je k vidění tady. Jsou tam všechny linky ohledně měření spotřeby.

A klidně se pak může zapojit někdo další, kdo z takto surových napastovaných dat udělá nějaký jeden učesanější post. A i kdyby ne, pořád se v tom bude na fóru dát hledat lépe než pod článkama.

A jak to napojit na blog

Když jsem dneska promýšlel, jak to celé zrealizovat, vymyslel jsem zhruba toto:

  • pro každý technický článek založím na fóru samostaný link na dané téma (případně pokud už bude existovat, budem pokračovat v diskuzi)
  • na konci každého takového článku bude link na fórum
  • ideálně pak, abychom technické věci/nápady/linky řešili na fóru, zatímco obecné věci pod článkem
  • nechci to ale nějak vynucovat, věřím, že se zvládnem domluvit 😉 )

Jaký obsah na fórum dávat

Pro začátek bych zavedl pravidlo, že tam dávejte cokoli. Ať jsou to vlastní postřehy, seznam linků, nápady a v rozumné míře i dotazy. Klidně ať je to reklama na komerční produkt, nebo třeba Váš produkt, nebo linky na Aliexpres, cokoli.

Dokud to bude užitečné pro všechny, tak proč ne. Když tam bude hodně komerčních věcí, uděláme tomu samostatnou sekci, když hodně linků, tak taky.

Ze začátku bych dával vše do pár kategorií a fórum zbytečně nefragmentoval, refaktorizovat budeme později :-).

Bude to fungovat?

Nevím ;-). Pokud bych na to měl být sám, tak ne.

Pokud by to mělo být fórum stylem “všichni se ptají” a nikdo neodpovídá, tak to taky nebude fungovat. Nebude to fungovat ani tehdy, pokud si to někdo bude plést s bezplatnou support linkou.

Jediné jak to může fungovat je, že to přijde zajímavé i Vám ostatním a přidáte se :-).  A tak vykopávám nápad s fórem, je to nasazeno a připraveno. Jestli se to ujme, uvidíme. Když ne, zavřít se to dá vždy, ale jako záložkovač to asi budu používat tak jako tak.

Co na to říkáte?

Co si o tom myslíte? Napadá vás jak něco dělat jinak nebo líp? Máte k tomu nějaký nápad?

Dejte mi vědět. Pokud se Vám to líbí a chcete se přidat, napište, moderátory Vám založím obratem. Pokud se Vám to nelíbí, napište taky. Aspoň budem vědět 😉

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

18 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Hvězda
Guest
7 years ago

Ahoj 🙂 Klidně se do toho s Vámi pustím – nemůžu garantovat, jak často budu mít čas na editace atd., ale myslím si že je to dobrý nápad 🙂 Obzvláště pro ty, kteří jsou jako já v realizační fázi 🙂

Miro Alt
Guest
Miro Alt
7 years ago

Myslim ze napad je to super, budu drzet palce. Jelikoz jsem v techto vecech mimo. budu z povzdali sledovat jak se dari a ucit se novym vecem. Pristup ke stavbe jako mate vy a hlavne rady, tipy a tricky jsou hrozne dulezity pro lidi. Je uz hrozne malo lidi co dela neco s nadsenim a zadarmo! Well done!

Georgio
7 years ago

Výborný nápad, moc Vám fandím, budu rád přispívat, mám rád win-win 🙂

Pavel
Guest
Pavel
7 years ago

Ahoj, také se hlásím s pomocí 🙂

Milan
Guest
Milan
7 years ago

Super nápad. Taky můžu přidat pár zkušeností z realizace. Ještě nemám střechu a už teď mám seznam věcí co příště udělám jinak :o))))

Pavel
7 years ago

Ale pro ty co teprve staví to bude náramě užitečné 😀 Než si tu hlášku taky zakážou 🙂

msk
msk
7 years ago

Poprosim tiez moderatorske prava, som tam ako msk (na vodnikoch doteraz ako Dusan).

Milan
7 years ago
Reply to  L

Už jsem to napravil. Když to bude v mých (hlavně časových) možnostech tak určitě pomůžu.

A
Guest
A
7 years ago

“Dobre rano nove forum” verim ze sa tejto mislienke bude riadne darit. A as stale hladas niekoho na pomoc s forom hlasim sa , ale necakaj zazraky som dost vytazeny no pomoct mozem.
A

18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x