Loxone – chytré dveře ještě chytřejší

Loxone – chytré dveře ještě chytřejší

Tak jsem po čase zase trochu vytunil náš dům ;-). Trochu jsem se pustil do našich dveří. Protože jak už jsem tu párkrát psal, jejich elektrozámek mne bohužel dost zklamal.

2016-11-17-20-28-45-1

Za prémiovou cenu zámku jsme od p. Vašíčka do dveří dostali ten nejzákladnější zámek. Takže jsme na nějaké pokročilé věci mohli zapomenout. Bohužel v době objednávání nás nenapadlo, že se dělají různé verze a jeho (zajímavé, že) nenapadlo nám to sdělit.

Raději nám tam dal to nejlevnější, co výrobce poskytuje (KFV AS 3500 A), ačkoli mi pak výrobce potvrdil, že za cenu, která převyšuje ten nejvyšší model. No nic.

Ale zpátky ke dveřím. Základní model umí jen to, že pokud se dveře zavřou, tak se ihned zamknou, a pokud se přivede impulz, tak se otevřou. Odemykání se musí vyvolat impulzem, nikoli klikou. A automatické zamykání se dá zablokovat  jen mechanickým přepínačem. Což je dobré jako dočasné řešení, nikoli k nějaké pokročilejší automatizaci.

2016-11-17-20-28-58

Samo-zamykání je fajn a cool, ale jen do té doby, než v domě bydlíte a přes den ho odemykáte 10x, protože vypustíte psa, protože pošťačka, protože PPL, protože dorazí rozvoz obědů, protože znova vypustíte psa, protože…,protože…, protože. A pokaždé čekáte 10-15sekund, což není moc, ale když pospícháte ven, tak to málo není.

A tak začnete ráno ručně přepínat mechanický přepínač, aby se Vám dveře nezamykaly, a večer na něj zapomenete. Nebo na něj zapomenete, když odjedete někam pryč. A tak zjistíte, že z automatických dveří se staly manuální.

2016-11-17-16-49-48

A tak jsem začal přemýšlet, co by se s tím dalo dělat. Jak to do dveří nahackovat tak, abych jim mohl říct nejen, kdy se mají odemknout, ale i kdy se mají zamknout. První na řadu přišly typické destruktivní nápady.

Zkusím rozebrat zámek a uvidím, jak je to v něm udělané a možná by se zbývající kabely daly nějak donapojit (protože do zámku vede 5žil, ale aktivní jsou jen 3). Nebo, že by se dalo nějak provrtat k tomu mechanickému přepínači z boku dveří a propojit ho s tím kabelem. Nebo, že by se dalo nějaké relátko dovnitř zámku, aby se to nezapínalo.

No spousta nápadů, co smrděla dost velkým rizikem poškození a částkou rovné ceně nového zámku, v horším případě i dveří :-). Takže tudy ne.

2016-11-17-16-30-03

Ale pak jsem dostal lepší nápad. Co když budu dveřím řídit, zda jsou pod proudem nebo ne a budu tak simulovat celé jejich chování. No nápad skvělý, ale měl několik ALE. Dost teď záleželo na zámku, jestli se nechá vmanipulovat do téhle hry, nebo jestli bude protestovat a moje úsilí sabotovat.

Takže, jak by to mělo fungovat a co bych od dveří chtěl:

 • v nočním režimu se budou dveře automaticky zamykat
 • při přechodu mezi denním a nočním režimem se dveře automaticky zamknou
 • v denním režimu se dveře jen zavřou, takže půjdou otevřít klikou
 • v denním režimu půjde dveřím při odchodu říct, aby se zamknuly  (toto je trochu zákeřné)
 • v denním režimu půjdou dveře ovládat elektronicky z venku/mobilem (toto je hodně zákeřné)

2016-11-17-16-30-05

Takže, co tedy dveře budou dělat. Pokud bude denní režim, dveře nebudou zamčené. Takže budou bez proudu. Pokud je budu chtít elektronicky otevřít, přivede se do dveří dočasně proud a zároveň se pošle signál na otevření dveří.  Tady mohl nastat největší kámen úrazu.

Pokud by si totiž dveře po přivedení proudu usmyslely, že se nejprve musí zamknout (protože fázi zamykání minule nestihly udělat, neb byly odpojeny), znamenalo by to, že každému otevření by předcházelo zamčení a odemčení. Naštěstí to dopadlo dobře a pokud se přivede signál i napětí zároveň, rovnou se dveře otevřou (jen jim trvá cca 1sec než nabootují 😉 )

2016-11-17-16-49-57

Abych mohl otestovat myšlenku s odpojováním proudu, přehodil jsem napájení dveří přes jedno ze dvou zbývajícíh relátek Loxonu (a tím se pomalu blížím k nutnosti rozchodit relé na Quidovi od Papoucha ;-))

chrome_2016-11-17_20-48-47

Když jsem nápad otestoval a zjistil, že lze dveře připojovat a odpojovat od proudu bez jakýchkoli následků, začal jsem řešit chování v Loxone.  Z naprosto primitivního modelu “napájení zapnuto/vypnuto” jsem se relativně rychle dostal k docela velkému schématu s komplexním chováním.

loxoneconfig_2016-11-17_20-07-18

Tak jednak, dveře mají ladící přepínač, kdy je lze natvrdo nastavit do nočního režimu. Dál pak časovač, který noční režim (a tím pádem přívod nonstop napětí) zapíná sám.

loxoneconfig_2016-11-17_19-59-52

Dál pak signál na otevření dveří. To je ještě pořád docela easy.

loxoneconfig_2016-11-17_20-02-22

Jenže když je zrovna den, tak krom přivedení signálu otevření je potřeba ještě privést elektriku do dveří, aby se něco začlo dít, tedy aby se dveře zapnuly,

loxoneconfig_2016-11-17_20-04-20

 

Jenže na jak dlouho tam napětí přivést, aby se zas dveře nezačaly rovnou zamykat? Takže to chce zapojit ještě čidlo otevřených/zavřených dveří a po otevření dveří vypnout přívod. Jenže, vlastně ještě ne. Nejdřív se musí zaaretovat zámek (nebo co to tam pak dělá). Takže je potřeba chvíli počkat (konkrétně 5s).

loxoneconfig_2016-11-17_20-06-59

Tak jo, takže odemknutí z venku přes den bychom měli. Jenže, bylo by fajn taky moct přes den zamknout. Třeba při odchodu z domu by se to hodilo. A taky by to bylo fajn moct to udělat z domova, nikoli až když je člověk venku.

loxoneconfig_2016-11-17_20-08-57

Tak jo, takže jsem si nastavil, že když dvoukliknu na tlačítko na dveře, na 5minut se mi aktivuje přívod elektriky, takže když odejdu, tak se dveře zamknou. Super. Jenže…. Co když si vzpomenu, že se potřebuju vrátit, nebo co když si to rozmyslím a nebudu chtít nakonec odejít? To jako dalších 5min se budou dveře pořád zavírat?

loxoneconfig_2016-11-17_20-10-55

Takže ještě úprava. Po tom, co se aktivuje zamykání a dveře se zavřou, počká se na zavření a zamčení a přívod elektriky se opět deaktivuje.

loxoneconfig_2016-11-17_20-12-08

A takhle to nakonec vypadá celé. Na to, že to je jen blbé otevření dveří, je to docela hukot ;-). Ale na druhou stranu, dveře se teď chovají přesně, jak chci.

Jediná šedá oblast nepokrytá diagramem je, když aktivujete dveře na zamčení v době, kdy jsou zavřené. Tím pádem se ihned samy zamkou. Jenže teď, je to bug nebo feature? Na jednu stranu by bylo možná dobré mít to tak, že se dveře zamknou až po otevření a zavření (což lze snadno detekovat). Jenže co když bude chtít někdo zamknout ve chvíli, kdy jsou dveře zavřené?

Například budu třeba pryč, za dveřma bude týpek s nožem a I. bude chtít zamknout.  A bude asi dost nešikovné, když bude muset nejdřív otevřít, toho magora s nožem poprosit, ať odstoupí a počká, pak dveře zavřít, nechat je zamknout a pak teprv magorovi říct, že už je zamčeno a teď se teda už může zkusit dostat dovnitř.

No, takže jsme to nechali tak, že se to zamyká rovnou. Jestli je to dobré nebo ne se uvidí časem (doufám, že na nějakých víc veselých situacích :-)).

Otázka na závěr

chrome_2016-11-17_20-21-21

Na závěr bych měl dotaz na Vás šikovnější v elektřině. Narazil jsem u Energomonitoru na ECT Sondy. Jde o indukční měření spotřeby energie. Sice to není 100% přesné, zato se to dá ale dát na jakýkoli kabel v rozvaděči a tím orientačně měřit spotřebu na jednotlivých okruzích.

Máte někdo přestavu, jestli by to šlo napojit na Loxone, případně klidně s nějakým bastl-udělátkem na arduinu a podobně? Energo monitor k tomu má svojí krabičku, ale to už pak vychází dost draho. Případně, jestli nevíte o nějaké AliExpress alternativě za méně peněz (za toto chtějí 400-1000kč).

Zkoušel jsem hledat, ale jokoby byl energomonitor první s něčím takovým. Našel jsem pár profi kleští na měření, ale něco pro využití v chytrých domech vůbec.

forumlink
Link na diskuzní fórum, kde pokračuje diskuze

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉

63 thoughts on “Loxone – chytré dveře ještě chytřejší

   1. Tak sem ty senzory nasel i na Aline

    https://www.aliexpress.com/af/sct%25252d013.html?site=glo&groupsort=1&SearchText=sct-013&g=y&SortType=price_asc&initiative_id=SB_20161118020320&isAffiliate=y&filterCat=400103,523,141907

    Podle tohoto dokumentu https://shop.openenergymonitor.com/100a-max-clip-on-current-sensor-ct/

    to vypada, ze jsou 2 typy cidel. Jedno, ktere vraci 0-50ma, ale az 6000V AC/1min, coz mi prijde fakt zabijacky a nesikovny na praci,

    nebo pak druhej typ, kterej vraci 0-1V pro ruzne mozne rozsahy mereni 0-5A az 0-100A

    Objednal jsem obe verze, ale to jen proto, ze jsem si toho vystupu 6000V vsiml az po objednani. Pokud by ale ta druha verze vracela opravdu 0-1V dle odberu, melo by to jit napojit na Analogovy vstup loxonu a rovnou merit. Pak by stacilo jen prevest na impulzy a bylo by, coz mi prijde az podezrele jednoduchy 😉

    Uvidim az to dorazi. Zaroven jsem objednal i ten druhej typ co zminoval @Pavel, tak aspon si bude s cim hrat.

    Fotka te specifikace pro jistotu jeste tady: http://i.imgur.com/zoy0dp4.png

 1. Ahoj, dělají se elektroměry s nepřímým měřením a na měření používají měřící trafo. Což je asi stejná věc co ta ECT sonda.
  V CZ třeba zde: http://www.elektromery.com/product/trifazove-elektromery-na-listu-din-neove/elektromer-eng-304d-ct_-neprime-mereni-x/131

  Na Alině se dá koupit toto: https://goo.gl/NcFzqN
  Píšou: Serial communication function (with TTL serial interface itself, can communicate with a variety of terminal through the pin board, read and set the parameters) tak by si s tím Loxone nějak poradil?

  1. Ahoj. O těch elektronerech vím, mám dva. Ale je to dost drahé na to jich mít víc 🙂 navíc pak za každým elektromerem je ještě Ficko a pojistky. Ale to z Aliny vypadá taky zajímave.

    1. Aha, no tak to ale neni problem ne?. Protoze pro tlacitka (coz ale nejsou rele) se stejne modbus nehodil. a pro rele se neprovadi dotazovani, ale odesilani a na to se interval nevstahuje?

     Ale i kdyby vstahoval, stejne pro Quida planuju rozsit svuj SW i na rele (coz je jen odeslani dalsich paketu) a tim padem si muzou s dotazovaci frekvenci jit trhnout, protoze nez se kazdych 1s ptat jestli ma byt rele zapnuto, je lepsi poslat 1paket kdyz se ma sepnout 😉

 2. tlacitka jsou fuk, ale bohuzel i zasilani na rele je nyni po 5s. A mam pocit, ze se zmena tyka i UDP, ale to nemuzu vyzkouset/potvrdit

  1. UDP se mozna tyka jen toho jejich priblbleho UDP paket analyzatoru, co stejne obcas nektery UDP paket rozdeli do dvou, takze se cela komunikace rozpadne.

   Pokud se na UDP saha pres socket_stream, socke_read,… v ramci komponenty program, tak vse funguje dle vlastniho naprogramovani. V extremu lze sahat klidne kazdou 0.0001ms, pokud to zvladne CPU loxonu. Jelikoz jsou ale socket_read operace blokujici, tak se proste ceka, nez prijde nejaka komunikace a pak hned zpracuje.

   To je obrovska vyhoda oproti nedokonalemu modbusu, co musi porad dotazovat stav. Naprosto chapu, proc ten limit nastavili na 5s. Pokud clovek dal 10 aktoru po 0.1s, tak to znamenalo obrovsky trafic, ktery je naprosto zbytecny, protoze se stav zmeni 10x za den, ale pta se na to 36.000x za hodinu ;-).

   1. Jestli to jde uplne mimo Loxone Modbus-UDP, tak je to super. Asi vam pribude novy zakaznik :))

    Osobne teda limit 5s nechapu. Kdyby to bylo jen kvuli trafficu, tak prece stacilo dat defaultni hodnotu 5s, ale zustala by moznost jit nize v pripade nutnosti. Spis se bojim aby loxone casem nejak nezacalo blokovat i tu ostatni tcp/udp komunikaci.

    1. jj, jde to komplet mimo Loxone modbus. Je to primo SW v bloku Program, co komunikuje pres nizkourovnovou ethernet vrstvu a UDP pakety.

     ja ten limit trochu chapu. Pokud mam treba sve tepelne cerpadlo, tak tam mam cca 30 aktoru. A kdyz by bylo zarizeni vic, myslim ze dostat se na 100 ruznych Modbus promenych neni zadny problem.

     Modbus jako protokol neumi zadne batch davky, takze se musi ptat u vseho po jednom. A kdyz by se pak pta na vetsi mnozstvi v kratkem intervale, tak nedela Loxone nic jineho. Je to spousta connections, spousta cpu casu,…

     Z toho co jsem pochopil, tak HW loxonu neni zadny zazrak a zrejme s tim maji problemy, ze pak modbus komunikace zere velkou cast vykonu, cimz se zpozduje treba zpracovani vstupu svetel atd.

     a protoze modbus je primarne na stavy tepelnych cerpadel, rekuperaci a jinych zarizeni, tak neni potreba se ptat tak casto. To, ze to lide pouzivaji na rele/vstupy je vec druha, ale to je v Loxonu az tak netrapi (teda asi trapi, ale jinak nez bychom chteli 😉 ).

     proto je na rychle vstupy/vystupy lepsi pouzit treba prave UDP, kde se vse nezahlcuje dotazy, ale ceka se, nez se nejaka akce odehraje. A to je i to, jak ten muj SW funguje ;_)

     1. Co sa tyka loxone a vykonu, hned ako som priniesol miniserver do prace, vydrzal kolegom z hw vyvoja v nerozobratom stave asi 8 sekund. Nasledne to nejak ofrflali, ze je tam dost obsolete procak (na dnesne pomery) a tak. Ale vzhladom na to, ze ten procak prakticky robi prd cely den, tak to staci. S tym spomalenim udp som sa trochu vydesil, to by si snad loxone nelajzlo. Vcera som sa dokopal zase k nejakemu vyvoju na railduino-udp, vsetko fungovalo normalne, ale priznam sa ze neviem ci som uz upgradol loxconfig. Hned ako sa dostanem k pc overim.

      1. UDP packety zpomalit nemuzou. To by tam musel bezet nejaky firewall co by je bud zahazoval, nebo opravdu zamerne nejak pozdrzoval, ale to by bralo vic vykonu nez co by to prineslo 😉

       Navic na toto uz tam maji ten debilni limit max 8programu, takze se to stejne neda extra predimenzovat.

       Jinak UDP funguje po updatu normalne jako driv. Ja jsem na tom svym SW zadny rozdil nezaznamenal

       1. To by:
        – o nom najprv musel niekto vediet (na strankach sedtronic je to spomenute, ale len tak mimochodom) – by som musel napisat nejaku dokumentaciu
        – by musel byt pristupny usb konektor na mega bez rozoberania a pripadnej straty zaruky
        – by musel byt jednoduchsi proces flashovania (on urcite je, len som ho neskumal ked mam cele arduino sdk uz nainstalovane)

        Kazdopadne je to stale vo vyvoji, tak raz za 2 mesiace si k tomu na 2-3 hodiny sadnem a vzdy nieco nove doprogramujem (momentalne status led-ku a “ping”-y s aktivaciou warningu v loxone pokial nejake railduino neodpovie), tak je na dokumentaciu trosku skoro.

        Tym, ze sa barak odsuva do leta, ma nic netlaci, takze sa obavam, ze to budem zatial brat takto latentne (do momentu, nez to neosadim do rozvadzaca a nezistim, ze je to nepouzitelne :D).

        Kazdopadne ak to niekto z Vas pouziva a nieco mu tam chyba/nevyhovuje, napiste mi na github a ja to mozem prednostne poriesit.

 3. Modbus primarne mam k rekuperaci Nilan, ale bylo mi lito kvuli par registrum nechat jinak celkem drahou krabicku ladem 🙂

  Co jsem slysel tak miniserver bezproblemu utahne mimo bezne komunikace s dalsima lox. extension jeste cca 100-150 vstupu / vystupu via modbus. A pokud by to nestacilo mel by s tim pocitat predevsim tvurce programu a ne takhle humpolacky natvrdo nastavit nejmensi odezvu.

  Tim jak k tomu pristoupilo Loxone me trosku desi s cim prijdou priste 🙁

  1. Ahoj, Nilan budu mít také, který extension k němu má být? Je to Modbus Extension nebo RS485 EXTENSION?
   Jak je Nilan “vidět” v Loxone, mohl bys sem prosím hodit nějaké screenshoty? Díky!

   1. Nevim jake extension, ale co se tyka toho “videni”, tak tak to nefunguje ;-). Musis vedet adresy jednotlivych udaju co potrebujes ovladat a ty pak zadat do Modbus actoru/senzoru.

    Takhle treba vypada nacitani nektere z teplot z TC Acondu

    http://i.imgur.com/Ke1v3ti.png

    Je potereba vedet adresa (a ta je u modbusu 2B siroka), jestli jde o 32/64bit cislo, jaky ma ordering little/big endien, jestli je udaj v holding registrech, input registrech, coilech nebo input statusu.

    Existuji modbus client simulatory, kde se daji vycitat cela pole hodnot pro lepsi dohledavani a sledovani zarizeni.

   2. Ahoj, mel by to byt Modbus ext. Zatim rekuperaci nemam, ale Nilan ma pekne zdokumentovane vstupy a vystupy (celkem nekolik 100ek adres :).
    Vizualizace defaultne neni zadna pouze jsou uz v loxone predpripravene registry. Vse si clovek musi natahat rucne. Jinak mam v planu jednak volbu rezimu – Auto, Topeni, Chlazeni a Off tak aby se to nehadalo s el. podlahovkou. Pak samozrejme rezim zvyseneho odtahu a nakonec chybova hlaseni. Celkem asi 10 registru.

  1. zrovna dneska jsem na to narazil ;-). Ale po precteni clanku z toho nejsem moc moudry. Odnesl jsem si z toho, ze to nejak zlobilo,ale jak to zapojit nebo pouzit ne 😉

   Ale narazil jsme pak jeste na toto http://www.elproz.cz/Sirio/DPS.htm. Cena 330kc a jeslti jsem to z toho dobre pochopil, tak je to uz komplet a jen to vysila impulzy.

   1. Mám pocit, že to má jen binární výstup – proud protéká/neprotéká. Viz v popisu “nepožadujeme znát velikost protékajícího proudu”.

    1. jojo, je jen binarni. Pak jsem an to taky prisel. Ale maji jeste tuto analogovou

     http://www.elproz.cz/Sirio/APS.htm

     je az od 10A, ale co jsem s nima mluvil, tak kdyz se kabel protahne civkou 2x, detekuje uz 5A, kdyz 3x tak 3.3A, …

     Akorat se pak musi udelat vlastni kalibrace,aby clovek vedel kolik V je kolik W

 4. Já osobně jsem koupil 3-fázové elektroměry na din lištu s impulsním výstupem. Měřím spotřebu zahradního domku, tepelného čerpadla a celkovou. Tu celkovou zatím nemám zapojenou, protože jsem počítal s tím že se napojím na výstup elektroměru od EoNu – ten mi to ale zakázal.Takže teď musím přeházet polovinu rozvaděče – což se mi nechce.

  1. Uff, tak to budu muset jeste neco trochu dostudovat. Bude potreba trochu oprasit znalosti z prumyslovky, ale ty uz jsou hodne hluboko 😉

   1. Hmm, tak jasem na tom podobně.
    Ještě jedna myšlenka mimo téma.
    Nevím jaké možnosti máte v rámci tohoto blogu ale nešlo by zde vytvořit nějaké mini fórum? Mám pocit že i do budoucna si sem najde cestu spousta nadšenců Loxone. Spousta věcí se zde reší a i vyřeší pod článkem a dohledání je pak těžké. Vím že je zde např. to německé fórum ale tak moc nediskutuji protože vyjádření mého problému v angličtině je téměř vždy zavádějící. Jinak chápu že teď asi máte spoustu jiných starostí 🙂
    Po celou dobu stavby jsem se na toto období těšil. Až nebudu řešit cihly, výkopy atd… ale budu moci konečně v klidu a v teple hotového domku něco bastlit.
    Teď zrovna řeším způsob zastřežení domu přes dálkový ovladač vrat. Zdánlivě jednoduchá záležitost nakonec skončila vývojovým diagramem 🙂

    1. Ja jsem nad tim forem uz taky premyslel. Jenze nevim jak to zrealizovat. Chtelo by to idealne nejak propojit clanky a forum, protoze se vetsinou diskutuje pod konkretnim clankem.

     Navic na rozjeti noveho fora to chce cas (a to docela hodne), odopovidat, pomahat, atd. A na to zas nemam s Loxone/elektronikou tolik zkusenosti (o casu nemluve 😉 )

     Jiank s tou fazi domu je to presne ono. Cihly a veci kolem byly za trest, tohle uz je zaodmenu 😉

      1. No to je také ta lepší fáze. V té jsem měl hooodně elánu a pocit že vše pořídím za 3 mega. Hlavně pokud člověk staví svépomocí, tak je to nekonečné.

       1. jooo, ten pocit ze se da usetrit a postavit to za par penez ;-).

        A ono se to cloveka drzi i po celou hrubou, dokonce i pri zacatku finalizaci. Porad je na 30% cely castky a ma pocit, jak to ma pod kontrolou 😉

        A najednou prijde faze vybavovani domu, technologie, kuchyne, nabytek a je na daleko za rozpoctem a ani nevi jak 😉

      2. ;-)).

       Tak to je jeste dlouha cesta. Po koupi pozemku je opruz se statnim aparatem, pak budovani a prubezna bitva s remeslnikama, pak znova bitva s urednikama na kolaudaci a az pak faze klidu ;-).

       Preju pevny nervy.

    2. Tak jsem to zkusil nahodit. Nakonec jsem nasel hezkej plugin na fora.

     Je to rozbehane tady https://www.vodnici.net/community/ , je potreba se tam zaregistrovat.

     Da se tam dostat i z hlavni stranky blogu vlevo z menu “Diskuzni forum”.

     Ted je jen otazka, jak to ted rozumne plnit obsahem ;-). Premyslel jsme o tom, jak by to mohlo fungovat.

     – ke kazdemu Loxone/Arduinu clanku udelam na dany topic i zaznam na foru.
     – na forum bude pod kazdym clankem link.
     – Idealne technicke veci aby lidi davali na forum (ale to nevim jak domluvit a vynucovat navtvrdo to zas nechci)
     – Pokud by byl zajem, vsem nam dele diskutujicim udelam ucty s opravnenim moderator, aby mohli vsichni pridavat/upravovat/presouvat
     – Idealne, aby z toho byla spis takova komunitni wiki, nez forum typu dotaz-odpoved. Na to asi nebude cas

     Vecer o tom napisu jeste blogpost, at to jde vsem odberatelum. Pokud by byl jakykoli napad, sem s nim.

     Pokud by se to chytlo, bylo by to fajn. Ale sam to nezvladnu 😉

  1. jojo, loxforum zalozil jeden z ctenaru odsud. Bohuzel forum trpi presne tim co jsem psal. Je tam malo lidi a zakladatel zrejme nema cas odpovidat dotazujicim (i ja to tam zkousel), takze jsou tam nezodpovezene dotazy, cimz se tam nehrnou dalsi lidi.

   Ono rozjet nejakou komunitu, co by sama some radila je dost slozite

   1. Ja vidim zasadny problem vsetkych tychto for, ze su webove. Boli casy, ked som odoberal 7-8 mailinglistov a stihal som to preberat a odpovedat, pretoze som to mal vsetko tak nejak pohodlne pod rukou na jednom mieste, odvsadial, jednotne. S prechodom na web sa to cele totalne zosralo, kazdy web to ma nejak a hlavne inak a celkove pohodlie a orientacia je v keli. Existuju veci ako koncentratory ala tapatalk, ale uz to podla mna nie je ono.

    1. A vidis reseni? Protoze to co pises je presne to, proc sem to puvodne nechtel moc delat ;-).

     Zaroven je ale skoda pohrbit vsechny ty nase diskuze jen pod clankama, kde se s tim neda nic moc dal delat

     Imho reseni je RSS ctecka nebo emailova notifikace.

 5. Jasně. Jde o to, se podělit se zkušenostmi. Něco málo už mám za sebou, hodně jsem toho vyřešil a hodně bych toho ještě chtěl vyřešit. Vždycky mám pocit že už jsem na to téměř přišel a chybí mi malý krůček k vyřešení ale časově mi všechno hrozně dlouho trvá. Např. tem prokletý interkom. Teď chci dořešit robotický vysavač a kontrolu nad centrálním vysavačem. Tak aby mi dal zprávu že je plný zásobník odpadu atd… U robota to vyřeší wireshark ale u centrálního vysavače, kde je stav signalizován různou frekvencí a barvou led diody, to budu muset pořešit arduinem a zasíláním UDP do loxone. No a teď budu muset sednout a zavzpomínat na školní léta a vyplodit nějaký prográmek pro arduino 🙂 Což zase hned tak nebude.

  1. na arduino se chystam jen co dorazi veci z aliexpresu, tak to pak par clanku o arduinu bude ;-).

   ono s tim forem je to tezky. Kdyz uz neco poresim, tak to dam spis na blog nez to davat na forum. Premyslim, ze leda pro technicke clanky zkusit diskuzi presmerovat rovnou na forum, kde by se v tom dalo lepe hledat.

   Mrknu co jsou za pluginy pro wordpress, jeslti to nejak nepujde aspon tak udelat.

 6. No jinak ještě jeden poznatek. Po aktualizaci loxone na verzi 8, najednou došlo k tomu, že při zachytávání UDP v monitoru se objevuje místo původního jednoho paketu hned 7 paketů. Jinými slovy, pokud někdo zazvoní, tak místo jednoho virtuálního UDP přijmu 7 – to vše asi v 30sec rozmezí. Takže mi zvonek zvonil několikrát. Vše jsem ošetřil omezenou dobou následujícího příjmu UDP.

  1. on ten jejich UDP monitor funguej celkove nejak divne. Ja nad tim tenkrat zkousel postavit toho Papoucha a obcas nektery UDP paket prisel jako rozsekany jako 2 pakety, obcas dorazila jen cast, atd.

   proto jsem to pak radsi napsal v tom bloku program.

   1. Wow, a to je teda vlastnost toho ich monitoru, alebo tie pakety takto vidi loxone aj ‘produkcne’?! Mna napada, ze to moze robit maximalne tak nejaka udp fragmentacia po ceste, neviem si predstavit ze by to eth interface v loxone po ceste do cpu este fragmentoval. Deje sa to az od nejakej velkosti packetov? Asi to budem musiet cez vikend odskusat (dnes to uz nedam, cely den som s elektrikarmi kreslil a navigoval a mam toho po krk (a to mame max. tak 1/4 drazkovania a zvysok nas este caka))…

    1. po ceste to imho neni, protoze kdyz to nacitam pres ten PicoC, tak to stream_read nacte jako jeden paket.

     Z toho co jsem koukal, tak mi to prislo, ze obcas ten UDP analyzer vezme \0 znak jako ukoncovaci znak UDP paketu a pak pokracuje dalsi casti paketu. Ale jen obcas, nenasel sem v tom system 😉

     Na vyzkouseni staci nastavit papoucha stejne jako kdyz se nastavuje pro ten muj SW, a jen misto meho SW pustit UDP monitor. A pujde krasne videt, jak obcas jsou pakety dlouhe a obcas jich je vic kratkych.

       1. Tak zase je to embedded, tam sa zvacsa ocakavaju primarne happy-day scenare, takze pokial to maju skutocne implementovane ciste len ako textovy parser, tak to nebude mat asi osetrene vsetky mozne stavy a moze to takto blbnut. Ja v railduine neosetrujem nic, proste string.equals() a nazdar. Pokial tam pridu sracky, tak to bud ignoruje, alebo to vyleti z main loop (a pocka na dalsiu spravu). Alebo sa to mozno aj sekne, ktovie ako to ma arduino s nejakym hw watchdogom alebo niecim podobnym. To by bol ale pruser, tak dufam, ze je to nejak osetrene.

 7. Dobrý den,
  Mohl by jste mi prosím napsat od koho a jaký typ rozvaděče máte?
  Když jsem si zběžně spočítal kolik budu potřebovat pozic, tak mi vyšlo, že mi nezbývá nic jiného než použít stojanový rozváděč. Našel jsem však nejmenší s hloubkou 40 cm a dle fotky v příspěvku je ten Vás užší a ještě se dá dobře dostat za DIN lišty.
  Předem děkuji za odpověď

   1. Škoda, budu hledat dál. Ještě na to mám spoustu času. Jak je psáno v pár komentářích – teď mě čeká nervování s betonem, cihlama a ostatní hrubá práce a velký kýbl nervů. Ale děkuji za rychlou odpověď.

    1. Zamalo. Z toho co vim, tak je ten rozvadec nejak skladany z komponent na miru pro nas, takze to ani neni asi jako jeden konkretni typ.

     Vyrobce byl asi Aeton, ale nejsem si prave uplne jist, protoze jsme nakonec brali jiny, nez mel puvodne byt, protoze se nejak nedal sehnat. Ale uz si moc nepamatuju, jak to dopadlo 😉

    2. Tak v mailu jsem nasel toto

     >>Rozvaděč bude nástěnný zn. EATON, rozměry pošlu jak to kolega objedná (viz kóty).
     >>Zkoušeli jsme ještě jiného dodavatele (SCHRACK) ale ten nevyhovoval konstrukčně.

     >>rozvaděč Eaton 414 moulů, typ 414M

     Bráno to bylo z Elkovu, protože to nějak ten jejich klasický dodavatel neměl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Subscribe without commenting