Loxone – chytré dveře ještě chytřejší

Loxone – chytré dveře ještě chytřejší

Tak jsem po čase zase trochu vytunil náš dům ;-). Trochu jsem se pustil do našich dveří. Protože jak už jsem tu párkrát psal, jejich elektrozámek mne bohužel dost zklamal.

2016-11-17-20-28-45-1

Za prémiovou cenu zámku jsme od p. Vašíčka do dveří dostali ten nejzákladnější zámek. Takže jsme na nějaké pokročilé věci mohli zapomenout. Bohužel v době objednávání nás nenapadlo, že se dělají různé verze a jeho (zajímavé, že) nenapadlo nám to sdělit.

Raději nám tam dal to nejlevnější, co výrobce poskytuje (KFV AS 3500 A), ačkoli mi pak výrobce potvrdil, že za cenu, která převyšuje ten nejvyšší model. No nic.

Ale zpátky ke dveřím. Základní model umí jen to, že pokud se dveře zavřou, tak se ihned zamknou, a pokud se přivede impulz, tak se otevřou. Odemykání se musí vyvolat impulzem, nikoli klikou. A automatické zamykání se dá zablokovat  jen mechanickým přepínačem. Což je dobré jako dočasné řešení, nikoli k nějaké pokročilejší automatizaci.

2016-11-17-20-28-58

Samo-zamykání je fajn a cool, ale jen do té doby, než v domě bydlíte a přes den ho odemykáte 10x, protože vypustíte psa, protože pošťačka, protože PPL, protože dorazí rozvoz obědů, protože znova vypustíte psa, protože…,protože…, protože. A pokaždé čekáte 10-15sekund, což není moc, ale když pospícháte ven, tak to málo není.

A tak začnete ráno ručně přepínat mechanický přepínač, aby se Vám dveře nezamykaly, a večer na něj zapomenete. Nebo na něj zapomenete, když odjedete někam pryč. A tak zjistíte, že z automatických dveří se staly manuální.

2016-11-17-16-49-48

A tak jsem začal přemýšlet, co by se s tím dalo dělat. Jak to do dveří nahackovat tak, abych jim mohl říct nejen, kdy se mají odemknout, ale i kdy se mají zamknout. První na řadu přišly typické destruktivní nápady.

Zkusím rozebrat zámek a uvidím, jak je to v něm udělané a možná by se zbývající kabely daly nějak donapojit (protože do zámku vede 5žil, ale aktivní jsou jen 3). Nebo, že by se dalo nějak provrtat k tomu mechanickému přepínači z boku dveří a propojit ho s tím kabelem. Nebo, že by se dalo nějaké relátko dovnitř zámku, aby se to nezapínalo.

No spousta nápadů, co smrděla dost velkým rizikem poškození a částkou rovné ceně nového zámku, v horším případě i dveří :-). Takže tudy ne.

2016-11-17-16-30-03

Ale pak jsem dostal lepší nápad. Co když budu dveřím řídit, zda jsou pod proudem nebo ne a budu tak simulovat celé jejich chování. No nápad skvělý, ale měl několik ALE. Dost teď záleželo na zámku, jestli se nechá vmanipulovat do téhle hry, nebo jestli bude protestovat a moje úsilí sabotovat.

Takže, jak by to mělo fungovat a co bych od dveří chtěl:

  • v nočním režimu se budou dveře automaticky zamykat
  • při přechodu mezi denním a nočním režimem se dveře automaticky zamknou
  • v denním režimu se dveře jen zavřou, takže půjdou otevřít klikou
  • v denním režimu půjde dveřím při odchodu říct, aby se zamknuly  (toto je trochu zákeřné)
  • v denním režimu půjdou dveře ovládat elektronicky z venku/mobilem (toto je hodně zákeřné)

2016-11-17-16-30-05

Takže, co tedy dveře budou dělat. Pokud bude denní režim, dveře nebudou zamčené. Takže budou bez proudu. Pokud je budu chtít elektronicky otevřít, přivede se do dveří dočasně proud a zároveň se pošle signál na otevření dveří.  Tady mohl nastat největší kámen úrazu.

Pokud by si totiž dveře po přivedení proudu usmyslely, že se nejprve musí zamknout (protože fázi zamykání minule nestihly udělat, neb byly odpojeny), znamenalo by to, že každému otevření by předcházelo zamčení a odemčení. Naštěstí to dopadlo dobře a pokud se přivede signál i napětí zároveň, rovnou se dveře otevřou (jen jim trvá cca 1sec než nabootují 😉 )

2016-11-17-16-49-57

Abych mohl otestovat myšlenku s odpojováním proudu, přehodil jsem napájení dveří přes jedno ze dvou zbývajícíh relátek Loxonu (a tím se pomalu blížím k nutnosti rozchodit relé na Quidovi od Papoucha ;-))

chrome_2016-11-17_20-48-47

Když jsem nápad otestoval a zjistil, že lze dveře připojovat a odpojovat od proudu bez jakýchkoli následků, začal jsem řešit chování v Loxone.  Z naprosto primitivního modelu “napájení zapnuto/vypnuto” jsem se relativně rychle dostal k docela velkému schématu s komplexním chováním.

loxoneconfig_2016-11-17_20-07-18

Tak jednak, dveře mají ladící přepínač, kdy je lze natvrdo nastavit do nočního režimu. Dál pak časovač, který noční režim (a tím pádem přívod nonstop napětí) zapíná sám.

loxoneconfig_2016-11-17_19-59-52

Dál pak signál na otevření dveří. To je ještě pořád docela easy.

loxoneconfig_2016-11-17_20-02-22

Jenže když je zrovna den, tak krom přivedení signálu otevření je potřeba ještě privést elektriku do dveří, aby se něco začlo dít, tedy aby se dveře zapnuly,

loxoneconfig_2016-11-17_20-04-20

 

Jenže na jak dlouho tam napětí přivést, aby se zas dveře nezačaly rovnou zamykat? Takže to chce zapojit ještě čidlo otevřených/zavřených dveří a po otevření dveří vypnout přívod. Jenže, vlastně ještě ne. Nejdřív se musí zaaretovat zámek (nebo co to tam pak dělá). Takže je potřeba chvíli počkat (konkrétně 5s).

loxoneconfig_2016-11-17_20-06-59

Tak jo, takže odemknutí z venku přes den bychom měli. Jenže, bylo by fajn taky moct přes den zamknout. Třeba při odchodu z domu by se to hodilo. A taky by to bylo fajn moct to udělat z domova, nikoli až když je člověk venku.

loxoneconfig_2016-11-17_20-08-57

Tak jo, takže jsem si nastavil, že když dvoukliknu na tlačítko na dveře, na 5minut se mi aktivuje přívod elektriky, takže když odejdu, tak se dveře zamknou. Super. Jenže…. Co když si vzpomenu, že se potřebuju vrátit, nebo co když si to rozmyslím a nebudu chtít nakonec odejít? To jako dalších 5min se budou dveře pořád zavírat?

loxoneconfig_2016-11-17_20-10-55

Takže ještě úprava. Po tom, co se aktivuje zamykání a dveře se zavřou, počká se na zavření a zamčení a přívod elektriky se opět deaktivuje.

loxoneconfig_2016-11-17_20-12-08

A takhle to nakonec vypadá celé. Na to, že to je jen blbé otevření dveří, je to docela hukot ;-). Ale na druhou stranu, dveře se teď chovají přesně, jak chci.

Jediná šedá oblast nepokrytá diagramem je, když aktivujete dveře na zamčení v době, kdy jsou zavřené. Tím pádem se ihned samy zamkou. Jenže teď, je to bug nebo feature? Na jednu stranu by bylo možná dobré mít to tak, že se dveře zamknou až po otevření a zavření (což lze snadno detekovat). Jenže co když bude chtít někdo zamknout ve chvíli, kdy jsou dveře zavřené?

Například budu třeba pryč, za dveřma bude týpek s nožem a I. bude chtít zamknout.  A bude asi dost nešikovné, když bude muset nejdřív otevřít, toho magora s nožem poprosit, ať odstoupí a počká, pak dveře zavřít, nechat je zamknout a pak teprv magorovi říct, že už je zamčeno a teď se teda už může zkusit dostat dovnitř.

No, takže jsme to nechali tak, že se to zamyká rovnou. Jestli je to dobré nebo ne se uvidí časem (doufám, že na nějakých víc veselých situacích :-)).

Otázka na závěr

chrome_2016-11-17_20-21-21

Na závěr bych měl dotaz na Vás šikovnější v elektřině. Narazil jsem u Energomonitoru na ECT Sondy. Jde o indukční měření spotřeby energie. Sice to není 100% přesné, zato se to dá ale dát na jakýkoli kabel v rozvaděči a tím orientačně měřit spotřebu na jednotlivých okruzích.

Máte někdo přestavu, jestli by to šlo napojit na Loxone, případně klidně s nějakým bastl-udělátkem na arduinu a podobně? Energo monitor k tomu má svojí krabičku, ale to už pak vychází dost draho. Případně, jestli nevíte o nějaké AliExpress alternativě za méně peněz (za toto chtějí 400-1000kč).

Zkoušel jsem hledat, ale jokoby byl energomonitor první s něčím takovým. Našel jsem pár profi kleští na měření, ale něco pro využití v chytrých domech vůbec.

forumlink
Link na diskuzní fórum, kde pokračuje diskuze

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

63 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Guest
Pavel
7 years ago

Ahoj, dělají se elektroměry s nepřímým měřením a na měření používají měřící trafo. Což je asi stejná věc co ta ECT sonda.
V CZ třeba zde: http://www.elektromery.com/product/trifazove-elektromery-na-listu-din-neove/elektromer-eng-304d-ct_-neprime-mereni-x/131

Na Alině se dá koupit toto: https://goo.gl/NcFzqN
Píšou: Serial communication function (with TTL serial interface itself, can communicate with a variety of terminal through the pin board, read and set the parameters) tak by si s tím Loxone nějak poradil?

nksh
Guest
nksh
7 years ago

Ohledne papouchovo modbus rele-boardu: Loxone prichystalo pekne prekvapeni 🙁

nksh
Guest
nksh
7 years ago
Reply to  L

v nove verzi loxconfigu je minimalni dotazovaci interval pro modbus nastaven na 5sec

nksh
Guest
nksh
7 years ago

tlacitka jsou fuk, ale bohuzel i zasilani na rele je nyni po 5s. A mam pocit, ze se zmena tyka i UDP, ale to nemuzu vyzkouset/potvrdit

nksh
Guest
nksh
7 years ago
Reply to  L

Jestli to jde uplne mimo Loxone Modbus-UDP, tak je to super. Asi vam pribude novy zakaznik :))

Osobne teda limit 5s nechapu. Kdyby to bylo jen kvuli trafficu, tak prece stacilo dat defaultni hodnotu 5s, ale zustala by moznost jit nize v pripade nutnosti. Spis se bojim aby loxone casem nejak nezacalo blokovat i tu ostatni tcp/udp komunikaci.

Dusan
Guest
Dusan
7 years ago
Reply to  L

Co sa tyka loxone a vykonu, hned ako som priniesol miniserver do prace, vydrzal kolegom z hw vyvoja v nerozobratom stave asi 8 sekund. Nasledne to nejak ofrflali, ze je tam dost obsolete procak (na dnesne pomery) a tak. Ale vzhladom na to, ze ten procak prakticky robi prd cely den, tak to staci. S tym spomalenim udp som sa trochu vydesil, to by si snad loxone nelajzlo. Vcera som sa dokopal zase k nejakemu vyvoju na railduino-udp, vsetko fungovalo normalne, ale priznam sa ze neviem ci som uz upgradol loxconfig. Hned ako sa dostanem k pc overim.

dusan
Guest
dusan
7 years ago
Reply to  L

To by:
– o nom najprv musel niekto vediet (na strankach sedtronic je to spomenute, ale len tak mimochodom) – by som musel napisat nejaku dokumentaciu
– by musel byt pristupny usb konektor na mega bez rozoberania a pripadnej straty zaruky
– by musel byt jednoduchsi proces flashovania (on urcite je, len som ho neskumal ked mam cele arduino sdk uz nainstalovane)

Kazdopadne je to stale vo vyvoji, tak raz za 2 mesiace si k tomu na 2-3 hodiny sadnem a vzdy nieco nove doprogramujem (momentalne status led-ku a “ping”-y s aktivaciou warningu v loxone pokial nejake railduino neodpovie), tak je na dokumentaciu trosku skoro.

Tym, ze sa barak odsuva do leta, ma nic netlaci, takze sa obavam, ze to budem zatial brat takto latentne (do momentu, nez to neosadim do rozvadzaca a nezistim, ze je to nepouzitelne :D).

Kazdopadne ak to niekto z Vas pouziva a nieco mu tam chyba/nevyhovuje, napiste mi na github a ja to mozem prednostne poriesit.

dusan
Guest
dusan
7 years ago
Reply to  dusan

Jo – a udp v 8-cke je v pohode, reaguje to okamzite, teraz som upgradol a otestoval.

nksh
Guest
nksh
7 years ago

Modbus primarne mam k rekuperaci Nilan, ale bylo mi lito kvuli par registrum nechat jinak celkem drahou krabicku ladem 🙂

Co jsem slysel tak miniserver bezproblemu utahne mimo bezne komunikace s dalsima lox. extension jeste cca 100-150 vstupu / vystupu via modbus. A pokud by to nestacilo mel by s tim pocitat predevsim tvurce programu a ne takhle humpolacky natvrdo nastavit nejmensi odezvu.

Tim jak k tomu pristoupilo Loxone me trosku desi s cim prijdou priste 🙁

Pavel
Guest
Pavel
7 years ago
Reply to  nksh

Ahoj, Nilan budu mít také, který extension k němu má být? Je to Modbus Extension nebo RS485 EXTENSION?
Jak je Nilan “vidět” v Loxone, mohl bys sem prosím hodit nějaké screenshoty? Díky!

nksh
Guest
nksh
7 years ago
Reply to  Pavel

Ahoj, mel by to byt Modbus ext. Zatim rekuperaci nemam, ale Nilan ma pekne zdokumentovane vstupy a vystupy (celkem nekolik 100ek adres :).
Vizualizace defaultne neni zadna pouze jsou uz v loxone predpripravene registry. Vse si clovek musi natahat rucne. Jinak mam v planu jednak volbu rezimu – Auto, Topeni, Chlazeni a Off tak aby se to nehadalo s el. podlahovkou. Pak samozrejme rezim zvyseneho odtahu a nakonec chybova hlaseni. Celkem asi 10 registru.

Pavel
Guest
Pavel
7 years ago

Ahaa, už je mi to jasné, díky za osvětu.

Petr kolařík
Guest
Petr kolařík
7 years ago
Petr86
Guest
Petr86
7 years ago
Reply to  L

Mám pocit, že to má jen binární výstup – proud protéká/neprotéká. Viz v popisu “nepožadujeme znát velikost protékajícího proudu”.

Petr kolařík
Guest
Petr kolařík
7 years ago

Já osobně jsem koupil 3-fázové elektroměry na din lištu s impulsním výstupem. Měřím spotřebu zahradního domku, tepelného čerpadla a celkovou. Tu celkovou zatím nemám zapojenou, protože jsem počítal s tím že se napojím na výstup elektroměru od EoNu – ten mi to ale zakázal.Takže teď musím přeházet polovinu rozvaděče – což se mi nechce.

Petr86
Guest
Petr86
7 years ago

S kolegou jsme také řešili měření proudu v doma nějakým udělátkem a rozhodli jsme se pro tato trafíčka, měříme Arduinem Nano na 4 kanálech a přes seriák přenášíme do raspberry, které slouží jako datový sklad.

http://www.tme.eu/cz/details/az-0500/transformatory-proudove/talema/

Petr86
Guest
Petr86
7 years ago

Není zač. V podstatě to samé, co je vlevo dole u OpenEnergyMonitoru:
comment image
Na ten jack by bylo připojeno to trafíčko, a ten zatěžovací odpor paralelně k vinutí toho trafíčka (náhrada R16 a R18) mám 47ohmů. Pak jen ten dělič, co posouvá zem, aby i záporná půlvlna nebyla záporná a hurá na analog. vstup arduina.

Petr kolařík
Guest
Petr kolařík
7 years ago
Reply to  L

Hmm, tak jasem na tom podobně.
Ještě jedna myšlenka mimo téma.
Nevím jaké možnosti máte v rámci tohoto blogu ale nešlo by zde vytvořit nějaké mini fórum? Mám pocit že i do budoucna si sem najde cestu spousta nadšenců Loxone. Spousta věcí se zde reší a i vyřeší pod článkem a dohledání je pak těžké. Vím že je zde např. to německé fórum ale tak moc nediskutuji protože vyjádření mého problému v angličtině je téměř vždy zavádějící. Jinak chápu že teď asi máte spoustu jiných starostí 🙂
Po celou dobu stavby jsem se na toto období těšil. Až nebudu řešit cihly, výkopy atd… ale budu moci konečně v klidu a v teple hotového domku něco bastlit.
Teď zrovna řeším způsob zastřežení domu přes dálkový ovladač vrat. Zdánlivě jednoduchá záležitost nakonec skončila vývojovým diagramem 🙂

Petr86
Guest
Petr86
7 years ago
Reply to  L

Také se těším na tuhle fázi, bohužel aktuálně jsme teprve u koupě pozemku. 🙁

Petr kolařík
Guest
Petr kolařík
7 years ago
Reply to  Petr86

No to je také ta lepší fáze. V té jsem měl hooodně elánu a pocit že vše pořídím za 3 mega. Hlavně pokud člověk staví svépomocí, tak je to nekonečné.

Petr86
Guest
Petr86
7 years ago
Reply to  L

Díky!

Petr kolařík
Guest
Petr kolařík
7 years ago

Tak jsem si všiml, že se rozjíždí loxforum.cz

Dusan
Guest
Dusan
7 years ago
Reply to  L

Ja vidim zasadny problem vsetkych tychto for, ze su webove. Boli casy, ked som odoberal 7-8 mailinglistov a stihal som to preberat a odpovedat, pretoze som to mal vsetko tak nejak pohodlne pod rukou na jednom mieste, odvsadial, jednotne. S prechodom na web sa to cele totalne zosralo, kazdy web to ma nejak a hlavne inak a celkove pohodlie a orientacia je v keli. Existuju veci ako koncentratory ala tapatalk, ale uz to podla mna nie je ono.

Petr kolařík
Guest
Petr kolařík
7 years ago

Jasně. Jde o to, se podělit se zkušenostmi. Něco málo už mám za sebou, hodně jsem toho vyřešil a hodně bych toho ještě chtěl vyřešit. Vždycky mám pocit že už jsem na to téměř přišel a chybí mi malý krůček k vyřešení ale časově mi všechno hrozně dlouho trvá. Např. tem prokletý interkom. Teď chci dořešit robotický vysavač a kontrolu nad centrálním vysavačem. Tak aby mi dal zprávu že je plný zásobník odpadu atd… U robota to vyřeší wireshark ale u centrálního vysavače, kde je stav signalizován různou frekvencí a barvou led diody, to budu muset pořešit arduinem a zasíláním UDP do loxone. No a teď budu muset sednout a zavzpomínat na školní léta a vyplodit nějaký prográmek pro arduino 🙂 Což zase hned tak nebude.

Petr kolařík
Guest
Petr kolařík
7 years ago

No jinak ještě jeden poznatek. Po aktualizaci loxone na verzi 8, najednou došlo k tomu, že při zachytávání UDP v monitoru se objevuje místo původního jednoho paketu hned 7 paketů. Jinými slovy, pokud někdo zazvoní, tak místo jednoho virtuálního UDP přijmu 7 – to vše asi v 30sec rozmezí. Takže mi zvonek zvonil několikrát. Vše jsem ošetřil omezenou dobou následujícího příjmu UDP.

Dusan
Guest
Dusan
7 years ago
Reply to  L

Wow, a to je teda vlastnost toho ich monitoru, alebo tie pakety takto vidi loxone aj ‘produkcne’?! Mna napada, ze to moze robit maximalne tak nejaka udp fragmentacia po ceste, neviem si predstavit ze by to eth interface v loxone po ceste do cpu este fragmentoval. Deje sa to az od nejakej velkosti packetov? Asi to budem musiet cez vikend odskusat (dnes to uz nedam, cely den som s elektrikarmi kreslil a navigoval a mam toho po krk (a to mame max. tak 1/4 drazkovania a zvysok nas este caka))…

Dusan
Guest
Dusan
7 years ago
Reply to  L

Ahaa, no to ale imho dava zmysel, pretoze ten udp parsing predsa pracuje v textovom rezime. A \0 je koniec stringu…

Dusan
Guest
Dusan
7 years ago
Reply to  L

Tak zase je to embedded, tam sa zvacsa ocakavaju primarne happy-day scenare, takze pokial to maju skutocne implementovane ciste len ako textovy parser, tak to nebude mat asi osetrene vsetky mozne stavy a moze to takto blbnut. Ja v railduine neosetrujem nic, proste string.equals() a nazdar. Pokial tam pridu sracky, tak to bud ignoruje, alebo to vyleti z main loop (a pocka na dalsiu spravu). Alebo sa to mozno aj sekne, ktovie ako to ma arduino s nejakym hw watchdogom alebo niecim podobnym. To by bol ale pruser, tak dufam, ze je to nejak osetrene.

Karel
Guest
Karel
7 years ago

Dobrý den,
Mohl by jste mi prosím napsat od koho a jaký typ rozvaděče máte?
Když jsem si zběžně spočítal kolik budu potřebovat pozic, tak mi vyšlo, že mi nezbývá nic jiného než použít stojanový rozváděč. Našel jsem však nejmenší s hloubkou 40 cm a dle fotky v příspěvku je ten Vás užší a ještě se dá dobře dostat za DIN lišty.
Předem děkuji za odpověď

Karel
Guest
Karel
7 years ago
Reply to  L

Škoda, budu hledat dál. Ještě na to mám spoustu času. Jak je psáno v pár komentářích – teď mě čeká nervování s betonem, cihlama a ostatní hrubá práce a velký kýbl nervů. Ale děkuji za rychlou odpověď.

Karel
Guest
Karel
7 years ago

Děkuji, již jsem ho našel v katalogu. Já jsem hledal jako stojanový rozvaděč.

63
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x