Blowerdoor, schody a další radosti
Začnu blowerdoor testem. Rovnou z kraje řeknu, že jsem z něj smutný.
Ne, že by nám nevyšel. Vyšel pěkně a spousta lidí by za něj byla rádo. Jenže, průměrný výsledek máme zase “jen” 0.33. A důvod je fakt pitomý.
A tím jsou vývody rekuperace mimo dům. Jelikož odpadní vývod vzduchu je už zaizolovaný kaučukovou izolací, nedal se výduch ucpat na 100%. Ačkoli byl takto utěsněn, tak byl igelit stažen jen vůči kaučuku, který ale podfukoval dolů do střechy do polystyrenu.
Ještě horší byla situace s přívodem čerstvého vzduchu. Mřížka je od fasádníků naplno zapuštěná a zatažená do fasády, takže se nešlo dostat přímo do trubky. A když se mřížka zalepila, tak to opět profukovalo spojem mřížka-trubka.
Abych situaci trochu vylepšil, narychlo jsem zavřel oba ventily na okruhy vzduchotechniky. To výsledek vylepšilo na 0,26 podtlakového testu.
Jenže pak jsme měřili přetlak a ten vyšel 0,39. A jelikož jsme docela pospíchali (byl tu řemeslník na opravu schodů a náš projektant s člověkem, co měřil, pospíchali dál) a číslo splňovalo zelenou, víc jsme to neřešili.
Až když odjeli jsem zjistil, že moje “dokonalé” zaizolování dostalo při druhém měření hned dvě rány. Tou první bylo, že se mi odlepila část lepenky na venkovním přívodu vzduchu a tou druhou, hlavní, obě klapky se mi samy zpátky otevřely, protože jsem to naklikal v Loxonu narychlo blbě (a to je taky důvod, proč druhé měření, ty červené tečky, jsou o tolik výš než ty kulaté, první měření. Jde ot vidět na prvním obrázku).
Takže z toho mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu mám výsledek stále “jen” 0,33, na druhou stranu jsem ho dosáhl s otevřenou dírou skrz rekuperaci, takže zbytek baráku musí těsnit jak sviňa :-).
Stále mám uvnitř pocit, že bych si to nejradši nechal změřit znova, abych věděl, jak dobře jsme to udělali. Na druhou stranu i za neoficiální měření bych dal nejméně 2000kč jen proto, abych věděl, že je to třeba 0,22 (což původně vypadalo, protože první test byl 0,26 a druhý, přetlakový, obvykle vychází ještě méně). Ale za to dát 2000Kč se mi fakt nechce. Ale vrtá to ve mně 😉
Další novinkou je začátek prací na našich křivo-šišo-schodech. Včera ráno na ně konečně dorazil řemeslník. Celý plán se schodama se nakonec dost zjednodušil z původního broušení-sekání na zašalujem-dobetonujem.
Jako první jsme do schodů navrtali turbošrouby, které budou fungovat jako armování pro spojení starého a nového betonu. Elegantní nápad, jde vidět, že ten člověk ví.
Když byly schody jako jehelníček, dalším krokem bylo jejich natření adhezním můstkem, aby se betony opravdu pořádně spojily.
A pak už se šalovalo a dobetonovávalo. Za včerejšek se zvládla zhruba půlka schodů, ve středu pak budeme pokračovat. Zabedníme a zabetonujeme horní půlku, dolní pak odbedníme a pomocí nivelační stěrky srovnáme nášlapnou stranu schodu. Pak už “jen” vše obložit dlažbou a snad už i schody budou vyřešeny.
A na závěr zviřátko :-). Tohle nám náš bílý trhač našel v plachtách za domem. Moc se mu odtamtud nechtělo, ale nedalo se nic dělat. Přenesli jsme ho do pole, kde si zafuněl a odešel hledat novej pelíšek.
Můžete doporučit firmu co dělala Blowerdoor test?
Nam blowerdoor test delal nejaky znamy od p. Partiky (naseho architekta). Vubec netusim, jestli to delaji i takhle pro verejnost, nebo je to jen pro uzavreny okruh lidi.
Zkusil jsem mu poslat email a pokud bude chtit, hodim sem na nej kontakt.
Mohu jeste jednou poprosit o ten kontakt na firmu co delala test? Mam pocit, ze jsem jej mel, ale nemohu zpetne nalezt. Pripadne alespon na mail, kdyby to tedy slo. Dekuji
primy kontakt bohuzel nemam, resil jsem to pres p. Partiku
Zdravím, mohl bych se zeptat něco k těm servo klapkám, které máte použité ve vzduchotechnice? Máte je osazené pouze na přívodní větvi tzn. 2 kusy nebo i na odtahu tzn. celkově 4 kusy? Vzpomněl byste si, kde jste je kupoval, případně kdo je jejich výrobce?
Zajímalo by mě, jaký je důvod použití těch servo klapek? Proč Vám nestačí mechanické, nebo pořádná mřížka, fungující také jako větrolam? Copak Vám nepojede jednotka stále? S tím, že při poruše sundáte mřížku a dočasně zaděláte těsnou koncovkou? Korekci vztlaku/podtlaku má snad dnes každá jednotka. Přijde mi to naprosto zbytečná investice.
Protoze kdyz jsme dole, neni potreba foukat vzduch nahoru a v noci zase neni potreba foukat dolu.
Ackoli Vam to prijde jako zbytecna investice, ja tim setrim energii i rekuperaci, protoze nemusi jet na vetsi objem aby dokazala dodavat vzduch vsude, ale staci jet na 90m3/h jen do patra, kde zrovna jsme.
S mechanickymi klapkami a mrizkami to nema nic spolecneho, ty jsou na zaregulovani privodu vzduchu. Servo klapky jsou pak na vytvoreni dvouzonove rekuperace, aniz byste platil majlant za specialni rekuperace co to umi
Rozumím, jen se stále bojím, že to je zbytečná investice. Větráčku sice ulevíte, ale ta zavřená/polootevřená klapka bude mít obrovskou tlakovou ztrátu, to mu možná uškodí spíše, než “pohodový” provoz. A ohledně energie, když počítám při příkonu 20W celoročně ušetřených 500 Kč, tak to bude kolem 10 let? Ale s tím, že tam je další “kurvítko” a případná netěsnost. Věřím, že to je zbytečné, i proto, že i tak se Vám bude lépe mísit vzduch z patra do patra, když to pojede stále. Nepředpokládám, že máte utěsněné vstupní dveře. A kdo ví, jak zde ke všemu zapracuje princip komínového efektu.
Nemyslím, že to je špatně, jen bych to zvážil, já bych si to nedal, ale proč ne, nevím jakou máte rekuperaci, jaký příkon při jakém průtoku a tlakových ztrátách, jaký objem vzduchu atd. Jen myslím, že to není tak horké. Záleží pro jaký účel to má tazatel. Někdo si takovou šílenost chce dát totiž i pro případy odstavení rekuperace.
Proc kdyz je pred tim rozdvojka, tak by mela mit tlakovou ztratu? Od toho je to prece uzavera, aby pustila veskery vzduch do druheho okruhu.
Nejde jen o usporu energie, ale i o hlucnost rekuperace. Pri 90m3/h nejde vubec slyset, zatimco pri 180m3/h uz slyset jde. Takze napriklad pro nocni rezim je to idealni, neb v dome nic nerusi.
Jako kurvitko bych to nevidel, kdyz odejde, necham otevrene nebo vymenim. Kdyz nebude tesnit, o nic preci nejde.
Pokud v tom smysl nevidite, do domu si to nedavejte, nikdo Vam to tu nevnucuje ;-). Jen nevnucujte vy ostatnim zase ten Vas nazor. Jak pisete, neznate parematery rekueprace ani pozadavky na dum. Resil jsem to jak s projektantem, tak s firmou co rekuperaci dodavla a pocitala a oba s timto resenim na zaklade cisel souhlasili.
Btw, temi vstupnimi dvermi myslite co, jako do domu? Tak ty samozrejme tesne jsou, jinak bychom nesplnovali podminku pasivniho domu.
psal jsem “vstupní” ale myslel jsem samozřejmě vnitřní. Ale to Vám určitě došlo, jen jste se zřejmě chytil příležitosti, abyste se mnou nemusel souhlasit 🙂
Na rozdvojení není žádný policajt, co by řekl vzduchu ať jde pouze tam čim tam, ale narazí, udělá nejspíš vír a bude se tam motat. Je to přeci fyzikální nesmysl, aby to bylo beze ztrát.
Pokud má někdo špatně navržené rozvody i dimenzi rekuperace a jde slyšet, pak má Vaše řešení o to větší smysl, to přiznávám. Mně např. projektant rekuperace navrhl všude průměr 80mm s tím, že je to podle normy a vypustil všechny regulační klapky s tím, že se to přeci reguluje až na vyústkách. Že to dělala firma nebo projektant tedy není argument, směrodatná je realita. A to že s tím souhlasí neznamená vůbec, že by si to tak sami dali 🙂
Mně rekuperace nejde slyšet ani na plný výkon (Vaillant 260/4), ale v noci jsem to ještě pravda nezkoušel poslouchat, neb ještě nebydlíme. Od toho se ale dávají na konec Sona a na hlavní větve tlumiče + odpovídající “kulatý průřez” 100-125mm (já mám všude 125) + také rozumně zvolený průtok, tvarovky/ztráty aj. V některých případech toho ale dosáhnout třeba ani nejde, to je možné.
Pokud Vám moje věta “Nemyslím, že to je špatně, jen bych to zvážil, já bych si to nedal, ale proč ne,…” a vlastně celý komentář v tom duchu přijde tak, že někomu něco vnucuji, tak s tím – asi nic neudělám 🙂 Myslel jsem, že je možné v této “veřejné diskusi” reagovat jinak, než jen dotazy.
Berte to jako jiný pohled, nic víc.
Postupne 😉
Ad dvere, myslel jsem opravdu venkovni, ze tim myslite to, ze to stejne profukuje jeste venkem. ale jasny, vnitrni rozhodne nejsou vzduchotesne. A proto ma smysl foukat nahoru, ale odsavat vsude.
Protoze pak privod vzduchu je v dane lokaci cisty, zatimco vlhkost a dalsi se odsavaji z celeho domu (stejne tak pach z koupelen/zachodu).
Ad projektant, mozna klasicky ano, tomu nasemu verim, ze nic z toho co nam radil by si sam do domu nedal. Spoustu veci ma stejne/podobne.
Ad rekuperace, mame rozvody ve spiru 160/125, takze tlakove ztraty jsou minimalni, stejne tak hlucnost. Hluk o kterem sem mluvil ja neni hluk, co slysite z vyvodu, od toho mate tlumice. Mluvim o hluku, ktery slysite z otevrenych dveri nebo na chodbe, kdyz Vam nekde v TM huci hlasita rekuperace.
Ta nase je jedna z nejtissich co se udajne dela Stiebel eltron 170W plus, (nebo tak nejak), je to stejnej model jako Brink, jen zabalena do znacky Stiebel.
Ohledne tvarovek/prutoku/… souhlasim. proto mame spiro potrubi a ne plastovej bazmek 😉
Samozrejme v diskuzi vitam zkusenosti ostatnich, jen nemam rad, kdyz hned prvniho prispevku je napsano, co vsechno spatne jsem udelal. Mozna je moje reakce prehanana, ale uz sem na to trochu alergickej po vsech tech emailech, diskuzich a nezvanych navstevnicich primo na nasem pozemku za celou dobu nasi stavbu a blogu 😉
Já Vás nechci dál trápit rozebíráním tohoto řešení, protože tento blog je jistě velká inspirace a nechci Vás odradit od jeho psaní. Klidně je možné, že bychom nakonec došli k tomu, že to tak je lepší, já bych jen šel raději cestou “vyrovnanějšího” systému, to je celé. Ten rozdíl ale není asi tak velký, abychom to dál řešili.
Jinak s tím 160/125 jste mi udělal radost, už jsem se lekl, že jsem sám 🙂 Mám 180/160/125 a venky 200. Ono totiž mít všude 125 také není nejlepší, neboť ten vzduch musí mít zase nějakou rychlost, aby se lépe “rozbil o stěny” pro rovnoměrnější distribuci. Tedy měl jsem z toho strach a vypadá to v pohodě, ale spíše to bylo kvůli snazšímu nákupu materiálu a minimalizaci odpadu, než brát několik různých verzí všeho. Jen na to bacha pro ostatní, ať je tam nějaká rychlost.
Jinak porovnani jednotek zde
https://database.passivehouse.com/en/components/details/ventilation_small/338
https://database.passivehouse.com/en/components/details/ventilation_small/351
Hlucnost jednotky tedy podobná, jen hlucnost vstupu/výstupu docela velký rozdíl. Ale v reálu je to asi jedno, když jsou pořádné tlumiče. + ten Vaillant ma připojení 180mm.
Souhlasím, že jednotka samotná jde slyšet, ale např. rozdíl mezi 250m3/h a 130m3/h není tak velký, v podstatě jde to přepínání mezi stupni špatně hlukem rozpoznat. Musel jsem se soustředit, přišlo mi že se nastavením nic nezměnilo (v té době byl ale v okolí nějaký hluk, takže jsem musel i přiložit ucho k jednotce).
Ja např. o Vaillantu vůbec nevěděl, většina zná jen Nilan a Paul. Podle mě je to velmi dobrá jednotka, něco mezi Nilanem a Paulem, ale cenově úplně jinde. Paul má bratr a nevidím v tom rozdíl, ale to ukáže čas 🙂
Ten porovnávač na passivehouse je fakt dobrý, tam jsem se dozvěděl o spoustě jiných jednotkách, než jsme znal.
Za měsíc dovezou tepelné čerpadlo, které dokonce vyrábí u nás v Přísnoticích Brno-venkov, tak jsem zvědavý, jak moc přehlučí rekuperaci 🙂 Je to verze převzatá od pana Žeravíka, jen je přidána možnost chlazení podlahy a napojení je rovnou na bojler a podlahovku + jsou tam nějaká vylepšení.
Ještě jeden postřeh. V technické je fakt teplo v pasivu. Nedal jsem si do ní odtah rekuperace, protože to bylo komplikované, ale dnes bych to určitě přehodnotil a dal jej tam i kdyby tam měla jít ta 80ka spiro 🙂 možná to tak dopadne, uvidím jak to bude časem “horké”.
Ja mam v dome max 160, privod/odvod ven je tusim 180 nebo 200, to uz si presne nepamatuju, ale bylo to vetsi nez to co bylo v dome ;-).Velikosti jsou postupne zmensovane podle toho, jak se vetve v dome deli.
Ad ten hluk, 0.2 ;-). Ta 170W ma 300m3/h (oni pisou 230m3/h). A mam pocit, ze my mame na nejakou plnou obnovu pro vice lidi pocitano 250m3/h na cely dum, proto jsme brali vykonejsi. Jinak ale parametrove ten Vaillant vypada take dobre. Na kolik vysel? Ta nase byla za cca 40tis bez dph.
Jinak co se tyka hluku jednotky, tak u nas je to tak, ze do cca 120m3/h nejde slyset ani kdyz stojite vedle ni, ale pak to zacne narustat. u tech 300m3/h uz hluci stejne jako nejakej tissi vysavac.
Ad to TC, my mame Aconda a to si vyrabi sami. Schvalne kdyztak napiste, jaky vykon a za kolik ho mate, to by mohlo zajimat vice lidi. Ta nase vychazi cca 80-90tis bez dph, 3.6kW, zeme-voda. Chlazeni podlahy ma taky, ma v sobe 3 vymeniky, takze v lete lze jen tocit solanku a tim ochlazovat vodu v podlaze.
Ad technicka, odtah tam presne z tohoto duvodu mam, protoze tam je navic server, co taky topi. To co my navic do TM dame, je fancoil napojeny na zemni registr, takze v lete budem tocit studenou solanku, odebirat teplotu z TM a cpat ji do zeme na zimu 😉
Stal 47 bez DPH, kupovano na Gas.cz, ale pak jsem zjistil, ze se da “udajne” sehnat pres [email protected] za necelych 40 bez daně. Jestli je to pravda netuším a doufám že to nebudu potřebovat nikdy zjistit 🙂
Já chtěl původně Nilan, ale přestali dělat starou řadu z ničeho nic, ani český prodejce to nevěděl dopředu. Proto jsem tuto firmu totálně odepsal. Paul je předražený. Ta cena za Stiebel vypadá luxusně, ani by mě nenapadlo že jde takto slušně sehnat.
Mně se hlavně na Vaillantu líbil ten zabudovaný předehřev, stál necelé 3 tis. s daní. + to že má možnost entalpie, kterou jsem vzal taky. Ani ty filtry mi nepřijdou předražené, oproti Paulu je to pakatel a už mám doma rouno na výrobu vlastních 🙂 Nebo se dá na original filtr položit třeba G2-G4, ale ještě jsem nezkoušel. Nilan má také tuším dražší.
Na druhou stranu, třeba i Atrea, byť jednotky možná nejsou tak kvalitní, tak člověk má aspoň “teoreticky” podporu za rohem. Odstávka jednotky v zimě asi nebude žádná sranda.
Čerpadlo je od Komplextherm z Brna a u nás v Přísnoticích shodou okolností stavějí halu na výrobu 🙂 Nechtěl jsem tomu věřit, když jsem se ptal pana Svobody (otce návrhů a tuším vedoucí fyzikálního ústavu VUT ale nevím jistě) kdo to prodává a on mě odkázal na naši obec 🙂 Jak funguje je zde http://www.eltex-km.cz/clanky/10028-multifunkcni-jednotka-s-tc ale to je prototyp a dnes je to již trochu jinde. Stálo cca 102 bez daně ale pan Zdeněk Šabrňák…to prostě, poznáte hodného člověka už po hlase. Je to takový vyloženě nadšenec a strašně ochotný a rozumí tomu.
Jinak tepelko má v sobě všechna potřebná čerpadla i ta pro letní chlazení a hnaní solanky přes podlahu, takže revitalizuje kolektor na nadcházející zimu. Je to země/voda ale je i voda/voda.
Vzadu má tedy již jen přímé připojení na bojler (průtočný) a do podlahy. Není potřeba nic dokupovat, ani regulaci. Zapojeno ještě nemám, ale řekl bych, že bude potřeba už jen filtr a expanska. Výkon 5kW ale silnější jsou možné také. Nejmenší má 4kW ale na ten ohřev teplé je prý lepší 5kW. Žádné častější spínání se prý nekoná a v pasivech dávají prý běžně 5kW. Uvidíme u mě, mám na stropě 58cm šedého EPS 🙂 to už snad větší blázen být nemůže. Samozřejmě ekonomický nesmysl, ale kvůli dotacím že. Holt bungalov vychází blbě.
Super, diky za ty linky i ty ceny. to tu lidi urcite oceni.
Ten Stiebel ma ten predehrev uz taky v sobe, ted v zime se to hodilo, ze nikdy z rekuperace nefouka studeny vzduch,i kdyz je -20. Filtry tam mam tusim taky ty G2/G4, ale k tomu sem pridal uhlikovy filtr proti smradum ze vzduchu, kdyz tu nekteri topi kdo vi cim.
Ad to cerpadlo, oni opravdu honi solanku podlahou? Neni to nahodou oddelene pres vymenik? Imho solanka ze zeme musi mit jinou rychlost/tlak nez podlaha. ALe mozna to nejak jde. My to mame oddeleno, protoze do zeme jsme lili TermofrostL (neco jako fridex), zatimco v podlaze je destilka s nejakym pripravkem. Podle me to budete mit taky oddeleno, kazdy system ma mit trochu jine vlastnosti.
Jinak ten acond ma taky vse, vcetne expanzky v sobe. Ven z toho koukaji ventily na podlahovku/TUV, jeden tricestnej ventil na prepinani ohrevu TUV/podlahovka a 2 ventily na solanku do zeme. Takze se jen pripoji podlahovka a nadoba na TUV a hotovo.
58cm sedeho je docela dost. Tady si myslim, ze by dobry projektant umel pomoct. Co vim od p. Partiky (nas projektant),tak hodne proektantu si zjednodusuje praci tak, ze pouzivaji konstanty, misto aby spocitali poctive kazdy detail. Diky tomu to pak vychazi mnohem lepe. Primo rikal pribeh, ze nekomu takto spocitali 40cm sedeho tusim, a spravnym vypoctem z toho bylo 30bileho.
píši ve spěchu, princip je popsaný zde http://www.eltex-km.cz/clanky/10028-multifunkcni-jednotka-s-tc
Tu acondu jsem na stránkách nenašel, nedáte odkaz? Cena je to také parádní. Bratr ma Ochsnera tuším 2.4kW a stačí mu také. Cena mylsím100 s daní ale i s 2x měděným kolektorem.
Mně se u toho mého líbí to, že to opraví i lepší topenář, kdybych to tedy neměl za rohem.
Těch 58cm je právě spočítaných, ale mám tam půdní sklad a rozvody rekuperace na půdě, takže bylo výhodnější brát to nějakou konstantou. Zbytek jsou detailní propočty. Na fasádě musím mít 30 ale pozor extrapor 100F, sokl 29cm :).
Říkám si že lepší postavit 2 malé domky 2+1 se střechou ze šmirglu a dostat dvoje dotace 🙂
Bungalov je velká ochlazovaná plocha, to je celé.
Jinak třeba z DekAtelieru (DEKPROJEKT s.r.o.) mi to tenkrát vypočítali na 35,08kWh/m2/rok Prý to tak prostě je, že jim nevyšel žádný z desítek bungalovů. Takže vyhozené peníze pro spoustu lidi, výměna mnoha nehezkých mailu ale nikam to nevedlo. Nechal jsme si spočítat u Komparo a ono to jde a máme B2 s 15kWh/m2/rok 🙂 Ještě prý dobře počítat umí Chytry-dum.eu co dělají pasivní dřevostavby, ale spočítají asi cokoliv.
Topení mám celé v 30cm ŽB desce, aktivní betonové jádro ze 40m3 železobetonu, to stejně asi přes léto nevychladím 🙂 Jsem zvdav. Ještě teď mi dává cca 6°C a to jsme zateplovali když bylo už přes den pod 5°C, když jsme končili. Tohle teď v zimě vytopit bude peklo
Ad TM.
Ten fancoil jde dodělat i dodatečně? Jen se připojí k okruhu TČ a pověsí nazeď jako radiátor?
ad fancoil, jj. ja mam v TM jen pripravene dva prepinaci ventily, na ktere nyni neni nic napojene. pak se jen prepne do fancoilu a rekne obehovce aby cirkulovala solanku.
V acondu maji i nejaky typ vyrobeny a sami mi to poradili, takze v lete to nejspis budu instalovat
ad to TC Eltex. koukam na ten clanek a snad uz budou mit lepsi design. ty diody a prepinace jsou otresne 😉
Acond uz to ma cele komplet rizene siemens PLC, ma to webove rozhrani, takze se to da monitorovat/nastavovat pekne pres pc/mobil.
Navic dodelali i modbus rozhrani (to sem s nima defakto resil a rikal co a jak by bylo dobre), takze jde napojit cerpadlo na jakykoly nadrazeny system a ridit tim. Coz se hodi treba pro predavani vnitrnich/venkovnich teplot, atd.
Mozna jsem jen nepochopil, k cemu je ten fancoil dobry, kdyz mohu chladit tu podlahu, k tomu “zrejme” mnohem efektivnejsi a stejne tak revitalizovat kolektor jiz tepelkem? Na nem to jen prepnu tlacitkem a je to.
Jinak ta relatka/diody na tom tepelku by mely byt o neco lepsi design, budu mit nejakou nejnovejsi verzi, tak ani ted netusim, zajima me funkcnost, stabilnost, servis a moznost podpory za 20 let. Mne se to libi, ze to zprovozni kdokoliv a nemusi se nic programovat, navíc k tomu má clovek de facto konstrukcni manual. A to je i zamer prodejce, ze to je “jednoduche”. Ja osobne teda vzhled technicke neresim vubec. Podle me lze domluvit a koupit bez regulace a pro odvazlivce treba pres Arduino 🙂 I ta moznost chlazeni je volitelna a byla to tusim vic jak tretina ceny. Jenze mame malinky pozemek a ohrivat tu zem jsem radeji chtel, neb kolektor bude mozna poddimenzovany, ale vice se ho tam nevejde. Ale ono to stejne vrati “prd” a zem to ani nepozna, tech dnu zase tolik neni a predstavte si ochlazovat takovou masu vykonem treba 1kW. Jedine ve dvou vrstvach, napr. v hl. 180 a pak 110cm, ale to bych zesedivel jeste vic to kolem domu kopat a pokladat 🙂 A geokosum neverim teda vubec, kdyby nekoho napadlo. Pozemek je pro predstavu 332m2 a na tom dum 130m2, je to vic nez na hrane.
Jen na privodu vzduchu, odtah jede nonstop z domu.
Klapky dodaval primo Somatherm, ale jsou to obyc klapky+motor od Lindabu – Elektrická klapka Lindab DTBCU 160
Já právě uvažuji, že bych je dal i na odtah, abych např. při zvýšeném odtahu odváděl vzduch především z toho patra, kde potřeba zvýšeného odtahu vznikla.
O těch klapkách od Lindabu vím, zajímala mě nějaká alternativa kvůli cenovému srovnání. Použití toho typu DTBCU Vám nějak zdůvodnili? Dle katalogu se jedná o klapku s havarijní funkcí tzn. že se klapka v případě přerušení napětí sama, pomocí pružiny, vrátí do původního stavu (může být otevřený i zavřený). Cena stejné klapky bez té havarijní funkce (typ DTBU) je ani ne poloviční, tak si říkám, jestli to má nějaké opodstatnění – stejně pokud se to pokazí, tak to budu muset opravit v obou případech a přenastavit to ručně do otevřené polohy by neměl být problém.
Tak to netusim. tenkrat mi to tak nabidli a ja to vzal, aniz bych to vic resil, neb nebyl moc cas.
Jeste k tem filtrum, koupil jsem si metraze a take ten s aktivnim uhlim, ale to samozrejme clovek nemuze cekat ze ho to ochrani od smradu, to by musel byt filtr za nekolik tisic a ten take neni vsemocny.
Ale neco to urcite zachyti, spise ale VOC jak smrad.
Jen se chci podelit, po dlouhem patrani jsem nasel spolehliveho vyrobce/prodejce airfilters.cz, maji tam AFAU400 kde je 152g aktivního uhlí na 1m2, gramaz 400g/m2, což jsou mnohem lepsi parametry než se dá sehnat v eshopech se vzduchotechnikou. Má to ale lepší filtraci jak G4, je to docela tlusté, takže budou nejake tlakove ztraty. Spíše to mám na testování (za barákem cca 100 slepic 🙂 a poté do digestoře. Cena byla 240Kč/m2.
jo a neni to vyrobce, to je nejaky Sandler z Nemecka, G4 stala 85Kc/m2
ty uhlikove filtry mam take na metraz, takze s eshopu se vzduchotechnikou. Mam je tam dane spolecne s puvodnim filtrem (je tam na to primo misto) a zadny problem s horsim tlakem nepozoruji (jednotka by sama pridala, pokud ma horsi prutok a to se nedeje).
Filtry funguji svele i na grilovani od sousedu nebo na venkovni smrad z topeni nekvalitnim drevem a buh vi cim. Predtim nam vsechem smrad sel z venku a ted vubec nepozname jeslti nekdo venku topi nebo ne. Bohuzel nejsem schopny dohledat email s objednavkou, takze nepovim co to je nebo odkud je 😉
tak uz sem to nasel https://www.luftuj.cz/p/uhlikovy-filtr-pro-rekuperaci-a-vzduchotechniku-metraz-1-5m-x-0-75-m/
Samozhášivý dle DIN VDE 700
Hmotnost: 360g/m3
Tloušťka: 18 mm
Teplotní odolnost: 150°C
Materiál: 100% polyester-chemicky pojená netkaná textilie s obsahem aktivního uhlí
Prodyšnost dle EN ISO 9237: 1500 l/m3/s při 50 Pa, 100 cm2
bohuzel tam nikde nevidim udaj o mnozstvi aktivniho uhli na m2
A presne na Luftuj mi nebyli schopni ten udaj zjistit ani od vyrobce, nema pry ani udaje o tlakovych ztratach. Ale byli ochotni. Bude to asi hodne podobne. Jen co si pamatuji, to mnozstvi uhli je u toho AFAU400 od airfilters.cz opravdu docela dost oproti jinym co jsem nasel. Uz i oproti treba tomuto http://www.ksklimaservice.cz/cz/panel-filtr-ks-wa coz ma “az” 400g/m2 je tech 152g/m2 velmi slusna hodnota. Cena u toho KW WA je totiz lehce pres 5tis. s dani (plocha je 1,16 m2), tedy obrovsky nepomer.
To ze to zvlada odchytit pach jen takto polozene na filtru (take to tak lze u Recovair, jen tam mozna neni tolik mista) je urcite dobra zprava, bohuzel 100 slepis to asi nema sanci preprat 🙂 mozna kdyz dam jeste jeden v lete, kdy to smrdi nejvice, do protidestove zaluzie, ale moc ji rozdelavat nechci – drzi na texech v plechovem ramu s 200mm tvarovkou vzadu.
Nejlepsi by bylo z toho udelat harmoniku a nahradit tim original filtr, ale to nebude asi zadna sranda slepit, pripadne lze mozna resit dodavatelsky, ale zatim jsem nepoptaval, jen cituji od airfilters.cz “pro lepení jakéhokoliv filtračního materiálu lze použít lepidla typu hotmelt. Nejlépe se pro malé použití uplatňují tavící pistole s hotmeltovými tyčinkami, pro průmyslové použití máme průmyslové tavící hlavice. Pokud má odpověď nebude dostačující a nebo pokud budete mít zájem v této oblasti spolupracovat, můžete kontaktovat firmu Stachema, Ing.Tomáš Chajkin”
Tak to zkusim ten jejich filtr objednat a schvalne pachove porovnat. Nejvic nam do domu pres tu rekuperaci prochazel “smrad” grilu od souseda, coz ale nastesti nebylo az tak odporne jako treba prave ta inverze, kterou to chyta komplet.
K tomu filtru do toho privodu vzduchu, tam bych to nedaval. Zaprsi vam do toho dest, uhli se uvolni a zprasi celou fasadu i privodni trubky. To uz spis to nejak udelat nekde u vstupu do rekuperace jako nejakej dalsi element. Ale netusim, jestli se neco takoveho dela.
S tou harmonikou akorat premyslim, ze ten stiebel ma i ten puvodni filtr jako takovy rovny tvrdy molitan zastrceny v zeleznem ramu. Ale neni tam harmonika. To leda by byl jeste nejakej dalsi filtr uvnitr co neni vyndavaci
určitě se dělá, jmenuje se to povětšinou filtrační box např. zde http://www.potrubi.cz/filtr-box-160mm-2903.html ale bál jsem se těsnosti takto na vstupu a složitosti zaizolování při zachování snadného přístupu k boxu. A de facto na to nemám už v technické ani místo 🙂
Žaluzie je protidešťová ale hlavně je pár cm hned pod přesahem střechy. Nemá šanci tam pršet ani při nejsilnějším větru. Ty obavy jsou samozřejmě dobrá připomínka pro ostatní.
Spíše mě zajímá ta tlaková ztráta, jak se projeví, aby se ulevilo venťáskům. Přeci jen je to třebas jako 4 kolena takto na vstupu viz např. http://www.qpro.cz/Tlakova-ztrata-mistnimi-odpory-Strana-2
Jsem zvědavý jak pak dopadne měření, které stejně musím provést, pro nastavení korekci v jednotce.
Mám měřidlo z aliexpress za tuším někde kolem 10USD a možnost půjčit si profi měřák, co se používá ve výzkumech apod.
Zdravím, v nějakém vlákně jsme řešili, že nemáte ještě půdní schody. Zajímá mě když jste dělali blower door test kvůli dotacím tak to není nutné mít jakože všechno hotové? Díky
Samozrejme ze je. Ale pudni schody a pudni dvere mohou byt samostatne. Kdyz se podivate na dalsi clanky, najdete clanek o tom, jak jsem půdní dvere instaloval. A s temi se pak blowerdoor delal. Schody pak jiz nemaji na nic vliv, protoze jsou az pod dvermi
Ahoj ,
prosim jak mas ten vyvod z rekuperacky pres strop nahoru jak mas zakonceno aby ti tam neprsilo , nestekal kondenzat?
Prosim mohl bys mi poslat fotku?
Diky moc – fakt bomba web
Když projdes starší články, tak to tak bude určitě někde vidět krok za krokem. Je tam komín a na to natažena izolační fólie střechy
Ahoj omlouvam se ale prosel sem asi vse ale pohled na komin rekuperace z venku, na kterem neni igelit jsem bohuzel nenasel. Jde mi jen o to jakou tam mas strisku aby ti tam neprselo.
Diky moc
Ze bych to tam fakt nemel? 😉 No je to mozne, ackoli mne to prekvapuje, protoze tady je snad vyfocenej kazdej kaminek kolem domu ;-).
Kazdopadne, tady sem to ted narychlo vyfotil zevnitr:
bohuzel ti nereknu co presne to je za typ/vyrobce ani jak sem k tomu vlastne prisel. Zrejme to bylo koupeny spolu se spirem.
parada diky moc
Ahoj prosim resis na tomto vyfuku jeste nejak odtok mozneho kondenzatu?
Diky moc