Blowerdoor, schody a další radosti

Blowerdoor, schody a další radosti

Začnu blowerdoor testem. Rovnou z kraje řeknu, že jsem z něj smutný.

2016-09-26-12-27-54-4

Ne, že by nám nevyšel. Vyšel pěkně a spousta lidí by za něj byla rádo. Jenže, průměrný výsledek máme zase “jen” 0.33. A důvod je fakt pitomý.

2016-09-26-10-51-48

A tím jsou vývody rekuperace mimo dům. Jelikož odpadní vývod vzduchu je už zaizolovaný kaučukovou izolací, nedal se výduch ucpat na 100%. Ačkoli byl takto utěsněn, tak byl igelit stažen jen vůči kaučuku, který ale podfukoval dolů do střechy do polystyrenu.

2016-09-27-08-40-12

Ještě horší byla situace s přívodem čerstvého vzduchu. Mřížka je od fasádníků naplno zapuštěná a zatažená do fasády, takže se nešlo dostat přímo do trubky. A když se mřížka zalepila, tak to opět profukovalo spojem mřížka-trubka.

Abych situaci trochu vylepšil, narychlo jsem zavřel oba ventily na okruhy vzduchotechniky. To výsledek vylepšilo na 0,26 podtlakového testu.

2016-09-27-08-39-52

Jenže pak jsme měřili přetlak a ten vyšel 0,39. A jelikož jsme docela pospíchali (byl tu řemeslník na opravu schodů a náš projektant s člověkem,  co měřil,  pospíchali dál) a číslo splňovalo zelenou, víc jsme to neřešili.

2016-09-26-11-26-59

Až když odjeli jsem zjistil, že moje “dokonalé” zaizolování dostalo při druhém měření hned dvě rány. Tou první bylo, že se mi odlepila část lepenky na venkovním přívodu vzduchu a tou druhou, hlavní, obě klapky se mi samy zpátky otevřely, protože jsem to naklikal v Loxonu narychlo blbě (a to je taky důvod, proč druhé měření, ty červené tečky, jsou o tolik výš než ty kulaté, první měření. Jde ot vidět na prvním obrázku).

2016-09-26-11-29-00

Takže z toho mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu mám výsledek stále “jen” 0,33, na druhou stranu jsem ho dosáhl s otevřenou dírou skrz rekuperaci, takže zbytek baráku musí těsnit jak sviňa :-).

Stále mám uvnitř pocit, že bych si to nejradši nechal změřit znova, abych věděl, jak dobře jsme to udělali. Na druhou stranu i za neoficiální měření bych dal nejméně 2000kč jen proto, abych věděl, že je to třeba 0,22 (což původně vypadalo, protože první test byl 0,26 a druhý, přetlakový, obvykle vychází ještě méně). Ale za to dát 2000Kč se mi fakt nechce. Ale vrtá to ve mně 😉

2016-09-26-08-08-45

Další novinkou je začátek prací na našich křivo-šišo-schodech. Včera ráno na ně konečně dorazil řemeslník. Celý plán se schodama se nakonec dost zjednodušil z původního broušení-sekání na zašalujem-dobetonujem.

2016-09-26-09-46-22

Jako první jsme do schodů navrtali turbošrouby, které budou fungovat jako armování pro spojení starého a nového betonu. Elegantní nápad, jde vidět, že ten člověk ví.

2016-09-26-10-33-53

Když byly schody jako jehelníček, dalším krokem bylo jejich natření adhezním můstkem, aby se betony opravdu pořádně spojily.

2016-09-27-08-25-21

A pak už se šalovalo a dobetonovávalo. Za včerejšek se zvládla zhruba půlka schodů, ve středu pak budeme pokračovat. Zabedníme a zabetonujeme horní půlku, dolní pak odbedníme a pomocí nivelační stěrky srovnáme nášlapnou stranu schodu. Pak už “jen” vše obložit dlažbou a snad už i schody budou vyřešeny.

2016-09-22-10-59-52

A na závěr zviřátko :-). Tohle nám náš bílý trhač našel v plachtách za domem. Moc se mu odtamtud nechtělo, ale nedalo se nic dělat. Přenesli jsme ho do pole, kde si zafuněl a odešel hledat novej pelíšek.

2016-09-22-11-00-20

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

38 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Michal Pazderský
Guest
Michal Pazderský
7 years ago

Můžete doporučit firmu co dělala Blowerdoor test?

Michal Pazdersky
Guest
Michal Pazdersky
6 years ago
Reply to  L

Mohu jeste jednou poprosit o ten kontakt na firmu co delala test? Mam pocit, ze jsem jej mel, ale nemohu zpetne nalezt. Pripadne alespon na mail, kdyby to tedy slo. Dekuji

Tazi
Guest
Tazi
7 years ago

Zdravím, mohl bych se zeptat něco k těm servo klapkám, které máte použité ve vzduchotechnice? Máte je osazené pouze na přívodní větvi tzn. 2 kusy nebo i na odtahu tzn. celkově 4 kusy? Vzpomněl byste si, kde jste je kupoval, případně kdo je jejich výrobce?

Michal Pazderský
Guest
Michal Pazderský
7 years ago
Reply to  Tazi

Zajímalo by mě, jaký je důvod použití těch servo klapek? Proč Vám nestačí mechanické, nebo pořádná mřížka, fungující také jako větrolam? Copak Vám nepojede jednotka stále? S tím, že při poruše sundáte mřížku a dočasně zaděláte těsnou koncovkou? Korekci vztlaku/podtlaku má snad dnes každá jednotka. Přijde mi to naprosto zbytečná investice.

Michal Pazderský
Guest
Michal Pazderský
7 years ago
Reply to  L

Rozumím, jen se stále bojím, že to je zbytečná investice. Větráčku sice ulevíte, ale ta zavřená/polootevřená klapka bude mít obrovskou tlakovou ztrátu, to mu možná uškodí spíše, než “pohodový” provoz. A ohledně energie, když počítám při příkonu 20W celoročně ušetřených 500 Kč, tak to bude kolem 10 let? Ale s tím, že tam je další “kurvítko” a případná netěsnost. Věřím, že to je zbytečné, i proto, že i tak se Vám bude lépe mísit vzduch z patra do patra, když to pojede stále. Nepředpokládám, že máte utěsněné vstupní dveře. A kdo ví, jak zde ke všemu zapracuje princip komínového efektu.
Nemyslím, že to je špatně, jen bych to zvážil, já bych si to nedal, ale proč ne, nevím jakou máte rekuperaci, jaký příkon při jakém průtoku a tlakových ztrátách, jaký objem vzduchu atd. Jen myslím, že to není tak horké. Záleží pro jaký účel to má tazatel. Někdo si takovou šílenost chce dát totiž i pro případy odstavení rekuperace.

Michal Pazderský
Guest
Michal Pazderský
7 years ago
Reply to  L

psal jsem “vstupní” ale myslel jsem samozřejmě vnitřní. Ale to Vám určitě došlo, jen jste se zřejmě chytil příležitosti, abyste se mnou nemusel souhlasit 🙂

Na rozdvojení není žádný policajt, co by řekl vzduchu ať jde pouze tam čim tam, ale narazí, udělá nejspíš vír a bude se tam motat. Je to přeci fyzikální nesmysl, aby to bylo beze ztrát.

Pokud má někdo špatně navržené rozvody i dimenzi rekuperace a jde slyšet, pak má Vaše řešení o to větší smysl, to přiznávám. Mně např. projektant rekuperace navrhl všude průměr 80mm s tím, že je to podle normy a vypustil všechny regulační klapky s tím, že se to přeci reguluje až na vyústkách. Že to dělala firma nebo projektant tedy není argument, směrodatná je realita. A to že s tím souhlasí neznamená vůbec, že by si to tak sami dali 🙂
Mně rekuperace nejde slyšet ani na plný výkon (Vaillant 260/4), ale v noci jsem to ještě pravda nezkoušel poslouchat, neb ještě nebydlíme. Od toho se ale dávají na konec Sona a na hlavní větve tlumiče + odpovídající “kulatý průřez” 100-125mm (já mám všude 125) + také rozumně zvolený průtok, tvarovky/ztráty aj. V některých případech toho ale dosáhnout třeba ani nejde, to je možné.

Pokud Vám moje věta “Nemyslím, že to je špatně, jen bych to zvážil, já bych si to nedal, ale proč ne,…” a vlastně celý komentář v tom duchu přijde tak, že někomu něco vnucuji, tak s tím – asi nic neudělám 🙂 Myslel jsem, že je možné v této “veřejné diskusi” reagovat jinak, než jen dotazy.

Berte to jako jiný pohled, nic víc.

Michal Pazderský
Guest
Michal Pazderský
7 years ago
Reply to  L

Já Vás nechci dál trápit rozebíráním tohoto řešení, protože tento blog je jistě velká inspirace a nechci Vás odradit od jeho psaní. Klidně je možné, že bychom nakonec došli k tomu, že to tak je lepší, já bych jen šel raději cestou “vyrovnanějšího” systému, to je celé. Ten rozdíl ale není asi tak velký, abychom to dál řešili.

Jinak s tím 160/125 jste mi udělal radost, už jsem se lekl, že jsem sám 🙂 Mám 180/160/125 a venky 200. Ono totiž mít všude 125 také není nejlepší, neboť ten vzduch musí mít zase nějakou rychlost, aby se lépe “rozbil o stěny” pro rovnoměrnější distribuci. Tedy měl jsem z toho strach a vypadá to v pohodě, ale spíše to bylo kvůli snazšímu nákupu materiálu a minimalizaci odpadu, než brát několik různých verzí všeho. Jen na to bacha pro ostatní, ať je tam nějaká rychlost.

Jinak porovnani jednotek zde
https://database.passivehouse.com/en/components/details/ventilation_small/338
https://database.passivehouse.com/en/components/details/ventilation_small/351

Hlucnost jednotky tedy podobná, jen hlucnost vstupu/výstupu docela velký rozdíl. Ale v reálu je to asi jedno, když jsou pořádné tlumiče. + ten Vaillant ma připojení 180mm.
Souhlasím, že jednotka samotná jde slyšet, ale např. rozdíl mezi 250m3/h a 130m3/h není tak velký, v podstatě jde to přepínání mezi stupni špatně hlukem rozpoznat. Musel jsem se soustředit, přišlo mi že se nastavením nic nezměnilo (v té době byl ale v okolí nějaký hluk, takže jsem musel i přiložit ucho k jednotce).

Ja např. o Vaillantu vůbec nevěděl, většina zná jen Nilan a Paul. Podle mě je to velmi dobrá jednotka, něco mezi Nilanem a Paulem, ale cenově úplně jinde. Paul má bratr a nevidím v tom rozdíl, ale to ukáže čas 🙂

Ten porovnávač na passivehouse je fakt dobrý, tam jsem se dozvěděl o spoustě jiných jednotkách, než jsme znal.

Za měsíc dovezou tepelné čerpadlo, které dokonce vyrábí u nás v Přísnoticích Brno-venkov, tak jsem zvědavý, jak moc přehlučí rekuperaci 🙂 Je to verze převzatá od pana Žeravíka, jen je přidána možnost chlazení podlahy a napojení je rovnou na bojler a podlahovku + jsou tam nějaká vylepšení.

Ještě jeden postřeh. V technické je fakt teplo v pasivu. Nedal jsem si do ní odtah rekuperace, protože to bylo komplikované, ale dnes bych to určitě přehodnotil a dal jej tam i kdyby tam měla jít ta 80ka spiro 🙂 možná to tak dopadne, uvidím jak to bude časem “horké”.

Michal Pazderský
Guest
Michal Pazderský
7 years ago
Reply to  L

Stal 47 bez DPH, kupovano na Gas.cz, ale pak jsem zjistil, ze se da “udajne” sehnat pres [email protected] za necelych 40 bez daně. Jestli je to pravda netuším a doufám že to nebudu potřebovat nikdy zjistit 🙂
Já chtěl původně Nilan, ale přestali dělat starou řadu z ničeho nic, ani český prodejce to nevěděl dopředu. Proto jsem tuto firmu totálně odepsal. Paul je předražený. Ta cena za Stiebel vypadá luxusně, ani by mě nenapadlo že jde takto slušně sehnat.
Mně se hlavně na Vaillantu líbil ten zabudovaný předehřev, stál necelé 3 tis. s daní. + to že má možnost entalpie, kterou jsem vzal taky. Ani ty filtry mi nepřijdou předražené, oproti Paulu je to pakatel a už mám doma rouno na výrobu vlastních 🙂 Nebo se dá na original filtr položit třeba G2-G4, ale ještě jsem nezkoušel. Nilan má také tuším dražší.
Na druhou stranu, třeba i Atrea, byť jednotky možná nejsou tak kvalitní, tak člověk má aspoň “teoreticky” podporu za rohem. Odstávka jednotky v zimě asi nebude žádná sranda.

Čerpadlo je od Komplextherm z Brna a u nás v Přísnoticích shodou okolností stavějí halu na výrobu 🙂 Nechtěl jsem tomu věřit, když jsem se ptal pana Svobody (otce návrhů a tuším vedoucí fyzikálního ústavu VUT ale nevím jistě) kdo to prodává a on mě odkázal na naši obec 🙂 Jak funguje je zde http://www.eltex-km.cz/clanky/10028-multifunkcni-jednotka-s-tc ale to je prototyp a dnes je to již trochu jinde. Stálo cca 102 bez daně ale pan Zdeněk Šabrňák…to prostě, poznáte hodného člověka už po hlase. Je to takový vyloženě nadšenec a strašně ochotný a rozumí tomu.
Jinak tepelko má v sobě všechna potřebná čerpadla i ta pro letní chlazení a hnaní solanky přes podlahu, takže revitalizuje kolektor na nadcházející zimu. Je to země/voda ale je i voda/voda.
Vzadu má tedy již jen přímé připojení na bojler (průtočný) a do podlahy. Není potřeba nic dokupovat, ani regulaci. Zapojeno ještě nemám, ale řekl bych, že bude potřeba už jen filtr a expanska. Výkon 5kW ale silnější jsou možné také. Nejmenší má 4kW ale na ten ohřev teplé je prý lepší 5kW. Žádné častější spínání se prý nekoná a v pasivech dávají prý běžně 5kW. Uvidíme u mě, mám na stropě 58cm šedého EPS 🙂 to už snad větší blázen být nemůže. Samozřejmě ekonomický nesmysl, ale kvůli dotacím že. Holt bungalov vychází blbě.

Michal Pazderský
Guest
Michal Pazderský
7 years ago
Reply to  L

píši ve spěchu, princip je popsaný zde http://www.eltex-km.cz/clanky/10028-multifunkcni-jednotka-s-tc

Tu acondu jsem na stránkách nenašel, nedáte odkaz? Cena je to také parádní. Bratr ma Ochsnera tuším 2.4kW a stačí mu také. Cena mylsím100 s daní ale i s 2x měděným kolektorem.
Mně se u toho mého líbí to, že to opraví i lepší topenář, kdybych to tedy neměl za rohem.
Těch 58cm je právě spočítaných, ale mám tam půdní sklad a rozvody rekuperace na půdě, takže bylo výhodnější brát to nějakou konstantou. Zbytek jsou detailní propočty. Na fasádě musím mít 30 ale pozor extrapor 100F, sokl 29cm :).
Říkám si že lepší postavit 2 malé domky 2+1 se střechou ze šmirglu a dostat dvoje dotace 🙂
Bungalov je velká ochlazovaná plocha, to je celé.
Jinak třeba z DekAtelieru (DEKPROJEKT s.r.o.) mi to tenkrát vypočítali na 35,08kWh/m2/rok Prý to tak prostě je, že jim nevyšel žádný z desítek bungalovů. Takže vyhozené peníze pro spoustu lidi, výměna mnoha nehezkých mailu ale nikam to nevedlo. Nechal jsme si spočítat u Komparo a ono to jde a máme B2 s 15kWh/m2/rok 🙂 Ještě prý dobře počítat umí Chytry-dum.eu co dělají pasivní dřevostavby, ale spočítají asi cokoliv.
Topení mám celé v 30cm ŽB desce, aktivní betonové jádro ze 40m3 železobetonu, to stejně asi přes léto nevychladím 🙂 Jsem zvdav. Ještě teď mi dává cca 6°C a to jsme zateplovali když bylo už přes den pod 5°C, když jsme končili. Tohle teď v zimě vytopit bude peklo

David
7 years ago
Reply to  L

Ad TM.
Ten fancoil jde dodělat i dodatečně? Jen se připojí k okruhu TČ a pověsí nazeď jako radiátor?

Michal Pazderský
Guest
Michal Pazderský
7 years ago
Reply to  L

Mozna jsem jen nepochopil, k cemu je ten fancoil dobry, kdyz mohu chladit tu podlahu, k tomu “zrejme” mnohem efektivnejsi a stejne tak revitalizovat kolektor jiz tepelkem? Na nem to jen prepnu tlacitkem a je to.
Jinak ta relatka/diody na tom tepelku by mely byt o neco lepsi design, budu mit nejakou nejnovejsi verzi, tak ani ted netusim, zajima me funkcnost, stabilnost, servis a moznost podpory za 20 let. Mne se to libi, ze to zprovozni kdokoliv a nemusi se nic programovat, navíc k tomu má clovek de facto konstrukcni manual. A to je i zamer prodejce, ze to je “jednoduche”. Ja osobne teda vzhled technicke neresim vubec. Podle me lze domluvit a koupit bez regulace a pro odvazlivce treba pres Arduino 🙂 I ta moznost chlazeni je volitelna a byla to tusim vic jak tretina ceny. Jenze mame malinky pozemek a ohrivat tu zem jsem radeji chtel, neb kolektor bude mozna poddimenzovany, ale vice se ho tam nevejde. Ale ono to stejne vrati “prd” a zem to ani nepozna, tech dnu zase tolik neni a predstavte si ochlazovat takovou masu vykonem treba 1kW. Jedine ve dvou vrstvach, napr. v hl. 180 a pak 110cm, ale to bych zesedivel jeste vic to kolem domu kopat a pokladat 🙂 A geokosum neverim teda vubec, kdyby nekoho napadlo. Pozemek je pro predstavu 332m2 a na tom dum 130m2, je to vic nez na hrane.

Tazi
Guest
Tazi
7 years ago
Reply to  L

Já právě uvažuji, že bych je dal i na odtah, abych např. při zvýšeném odtahu odváděl vzduch především z toho patra, kde potřeba zvýšeného odtahu vznikla.
O těch klapkách od Lindabu vím, zajímala mě nějaká alternativa kvůli cenovému srovnání. Použití toho typu DTBCU Vám nějak zdůvodnili? Dle katalogu se jedná o klapku s havarijní funkcí tzn. že se klapka v případě přerušení napětí sama, pomocí pružiny, vrátí do původního stavu (může být otevřený i zavřený). Cena stejné klapky bez té havarijní funkce (typ DTBU) je ani ne poloviční, tak si říkám, jestli to má nějaké opodstatnění – stejně pokud se to pokazí, tak to budu muset opravit v obou případech a přenastavit to ručně do otevřené polohy by neměl být problém.

Michal Pazderský
Guest
Michal Pazderský
7 years ago

Jeste k tem filtrum, koupil jsem si metraze a take ten s aktivnim uhlim, ale to samozrejme clovek nemuze cekat ze ho to ochrani od smradu, to by musel byt filtr za nekolik tisic a ten take neni vsemocny.
Ale neco to urcite zachyti, spise ale VOC jak smrad.
Jen se chci podelit, po dlouhem patrani jsem nasel spolehliveho vyrobce/prodejce airfilters.cz, maji tam AFAU400 kde je 152g aktivního uhlí na 1m2, gramaz 400g/m2, což jsou mnohem lepsi parametry než se dá sehnat v eshopech se vzduchotechnikou. Má to ale lepší filtraci jak G4, je to docela tlusté, takže budou nejake tlakove ztraty. Spíše to mám na testování (za barákem cca 100 slepic 🙂 a poté do digestoře. Cena byla 240Kč/m2.

Michal Pazderský
Guest
Michal Pazderský
7 years ago

jo a neni to vyrobce, to je nejaky Sandler z Nemecka, G4 stala 85Kc/m2

Michal Pazderský
Guest
Michal Pazderský
7 years ago
Reply to  L

A presne na Luftuj mi nebyli schopni ten udaj zjistit ani od vyrobce, nema pry ani udaje o tlakovych ztratach. Ale byli ochotni. Bude to asi hodne podobne. Jen co si pamatuji, to mnozstvi uhli je u toho AFAU400 od airfilters.cz opravdu docela dost oproti jinym co jsem nasel. Uz i oproti treba tomuto http://www.ksklimaservice.cz/cz/panel-filtr-ks-wa coz ma “az” 400g/m2 je tech 152g/m2 velmi slusna hodnota. Cena u toho KW WA je totiz lehce pres 5tis. s dani (plocha je 1,16 m2), tedy obrovsky nepomer.
To ze to zvlada odchytit pach jen takto polozene na filtru (take to tak lze u Recovair, jen tam mozna neni tolik mista) je urcite dobra zprava, bohuzel 100 slepis to asi nema sanci preprat 🙂 mozna kdyz dam jeste jeden v lete, kdy to smrdi nejvice, do protidestove zaluzie, ale moc ji rozdelavat nechci – drzi na texech v plechovem ramu s 200mm tvarovkou vzadu.
Nejlepsi by bylo z toho udelat harmoniku a nahradit tim original filtr, ale to nebude asi zadna sranda slepit, pripadne lze mozna resit dodavatelsky, ale zatim jsem nepoptaval, jen cituji od airfilters.cz “pro lepení jakéhokoliv filtračního materiálu lze použít lepidla typu hotmelt. Nejlépe se pro malé použití uplatňují tavící pistole s hotmeltovými tyčinkami, pro průmyslové použití máme průmyslové tavící hlavice. Pokud má odpověď nebude dostačující a nebo pokud budete mít zájem v této oblasti spolupracovat, můžete kontaktovat firmu Stachema, Ing.Tomáš Chajkin”

Michal Pazderský
Guest
Michal Pazderský
7 years ago
Reply to  L

určitě se dělá, jmenuje se to povětšinou filtrační box např. zde http://www.potrubi.cz/filtr-box-160mm-2903.html ale bál jsem se těsnosti takto na vstupu a složitosti zaizolování při zachování snadného přístupu k boxu. A de facto na to nemám už v technické ani místo 🙂

Žaluzie je protidešťová ale hlavně je pár cm hned pod přesahem střechy. Nemá šanci tam pršet ani při nejsilnějším větru. Ty obavy jsou samozřejmě dobrá připomínka pro ostatní.

Spíše mě zajímá ta tlaková ztráta, jak se projeví, aby se ulevilo venťáskům. Přeci jen je to třebas jako 4 kolena takto na vstupu viz např. http://www.qpro.cz/Tlakova-ztrata-mistnimi-odpory-Strana-2
Jsem zvědavý jak pak dopadne měření, které stejně musím provést, pro nastavení korekci v jednotce.
Mám měřidlo z aliexpress za tuším někde kolem 10USD a možnost půjčit si profi měřák, co se používá ve výzkumech apod.

Roman
Guest
Roman
5 years ago

Zdravím, v nějakém vlákně jsme řešili, že nemáte ještě půdní schody. Zajímá mě když jste dělali blower door test kvůli dotacím tak to není nutné mít jakože všechno hotové? Díky

radek
Guest
radek
3 years ago

Ahoj ,
prosim jak mas ten vyvod z rekuperacky pres strop nahoru jak mas zakonceno aby ti tam neprsilo , nestekal kondenzat?
Prosim mohl bys mi poslat fotku?
Diky moc – fakt bomba web

radek
Guest
radek
3 years ago

Ahoj omlouvam se ale prosel sem asi vse ale pohled na komin rekuperace z venku, na kterem neni igelit jsem bohuzel nenasel. Jde mi jen o to jakou tam mas strisku aby ti tam neprselo.
Diky moc

radek
Guest
radek
3 years ago
Reply to  L

parada diky moc

radek
Guest
radek
3 years ago
Reply to  L

Ahoj prosim resis na tomto vyfuku jeste nejak odtok mozneho kondenzatu?
Diky moc

38
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x