Miluju Loxone, nesnáším Loxone

Miluju Loxone, nesnáším Loxone

Loxone je plný rozporuplných věcí. A to se pak bohužel přenáší i na jeho uživatele a programátory.

loxoneconfig_2016-09-24_11-52-38

Z pohledu uživatele je systém na první pohled dokonalý a úžasný. Jde s ním dělat naprosto cokoli, od rozsvěcení žárovek po regulaci spokojenosti drahé polovičky v domě.

Jakmile si člověk oťuká Loxone a vyzkouší si roli uživatele, začne chtít vylepšovat systém skrz Loxone config. Na první pohled to pořád vypadá růžově, všechno se dá naklikat, všechno je snadné.

loxoneconfig_2016-09-24_11-53-40

A tak propojíte svou první žárovku, paráda, jednoduché jak facka. A tak přitvrdíte. Žaluzie. Super, propojeno, žaluzie jedou. A tak ještě přitvrdíte, chci tlačítkem natočit žaluzie do polohy 30% aby dovnitř nešlo vidět, ale pořád bylo uvnitř dost světla.

A najednou ledová sprcha, pot na zátylku, nepřijemné pocity, ale žaluzie nic. Kde je problém? Prostě to nejde. Najednou jste vystoupili ze zóny “Loxone to připravil” do zóny “Takto to dle Loxone nemáte používat” a jste v háji.

A tak hledáte, googlíte, zkoušíte a nic. A najednou najdete dva vstupy na prvku žaluzie “Alp, All” s popisem “Analogový vstup pozice žaluzií %” a “Analogový vstup pozice lamel žaluzií v %”. A najednou vám začne zase svítit sluníčko, začnete mít pozitivní náladu….. ale jen do chvíle, než přijde ještě více ledová sprcha a ještě více se na ten systém naserete.

2016-09-24_11-57-43

Proč? Protože tyhle dva vstupy nejdou použít. A to proto, že v Loxone měl někdo pocit, že to nebudete potřebovat. Tyto vstupy jsou určeny pro nadřazené systémy, kdy tyto systémy absolutně převezmou kontrolu. Takže jakmile vstupy napojíte, přestanou fungovat ostatní tlačítka (teda ony nepřestanou, jen po tom, co je zmáčnete, se žaluzie stejně vrátí do předtím nastaveného stavu).

A důvod? Protože když propojíte vstup Alp/All, tak na tento vstup přivádíte hodnotu 0-100 a už nejde přivádět hodnota “NULL” (“Vyp”). Proč? Protože to asi lidem v Loxone přijde zbytečné.

A tak napíšete na podporu, tam vám jen potvrdí vaši teorii, že Loxone neumí pracovat s hodnotou Null, leda tak, že je vstup odpojen. WTF. Proč nemůžu nastavit konstantu Null a přivést ji tam? Protože si to v Loxone nepřáli.

A tak se smíříte s tím, že zatím žaluzie budete ovládat tak, jak Steve Jobs, ehm pardon, jiný technokratický diktátor vymyslel, a nebudete mít možnost si to upravit komplet podle svého.

loxoneconfig_2016-09-24_11-53-11

Na druhou stranu vás hřeje vědomí, že až budete mít čas, napíšete si bokem vlastní komponentu žaluzie a přes virtuální vstupy ji propojíte do Loxone napřímo na prvek “ovládání žaluzií”. A to je zase něco, proč pak Loxone zpátky milujete. Protože ačkoli klikací nástroj je oškubaný a nedokonalý, stále tam jsou virtuální vstupy, přes které můžete Loxone ovládat z čehokoli jiného (včetně Papouchova Quida) a pak tyto virtuální vstupy propojit kam budete pořebovat.

loxoneconfig_2016-09-24_12-02-15

A tak se s tím sžijete, říkáte si, že to není tak hrozné a po čase se pustíte do dalšího rozšiřování. Například začnete propojovat Vaše tepelné čerpadlo přes Modbus rozhraní. A ze začátku zase vše úžasné, vše připravené. Než to opravdu použijete.

loxoneconfig_2016-09-24_12-03-48

Věřili byste tomu, že v Loxone jsou takový diletanti, že pro analogové senzory vyčítané z Modbusu můžete nastavit Byte-ordering (little/big endian), zatímco když pak tu STEJNOU hodnotu chcete nastavit zpět přes Modbus, tak toto nastavit nejde???? Takže pokud modbus používá jiné než Loxone-ví-to-nejlíp-co-potřebujete nastavení, tak jste v háji a můžete hodnoty jen číst a né zapisovat?

loxoneconfig_2016-09-24_12-04-17

Nebo třeba, že když použijete digitální aktor, tak v případě přivedení stavu 1 se do modbusu zapíše 1B plný jedniček a nejde to změnit? Teď si říkáte, že to nevadí. Jenže ono to pekelně vadí. A to proto, že Modbus nepoužívá 1B, ale 2B datové bloky, takže Loxone nastaví “1111 1111 0000 0000” hodnotu a pokud zařízení testuje jedničku z prava doleva (jsme opět u endinu), tak je Vám digitální aktor totálně k prdu. A pak nezbývá, než to ojebat tak, že uděláte analogový aktor, konstany, přepínače a pošlete to na výstup.

loxoneconfig_2016-09-24_12-04-56

A reakce Loxone supportu? Že prý, pokud by Modbus zařízení bylo vyrobeno správně, tak mu to musí stačit. Takže Loxone developeři už asi sežrali moudrost světa (nebo minimálně tu Jobsovu) a rozhodli se, že budou jiným developerům říkat, že jejich sytémy jsou špatné. A na otázku, proč si pro digitální aktor nemohu nastavit výstupní hodntu, tak na tu jsem odpověd nedostal vůbec.

A tak Vám to zase zkazí ten pocit z dobrého systému. Zase stačilo tak málo, aby někdo trochu přemýšlel, možná to nedejbože i zkusil někde použít a mohlo to fungovat tak krásně. Jenže ne, zase problém.

loxoneconfig_2016-09-24_12-05-40

A jak tak zkoušíte věci ojebávat (pardon ohýbat), tak zjišťujete další a další omezení. Třeba, že Loxone má binární dekodér, ale už jaksi nemají binární kodér. Ten si prý mohu vytvořit sérií AND hradel. Ano mohu, ale proč? Proč panebože proč to tam nemohou mít. To nikoho nenapadlo, že když použiju binární rozklad, tak budu chtít asi použít i binární skládání?

Celé trápení je pak završeno naprosto tragickou podporou interpretovaného C jazyka v Loxone komponentách. První, naprosto pošahaný problém je, že na celý miniserver můžete vytvořit jen 8 (slovy OSM) C-programů. V době, kdy můj mobil umí multitasking a má výkon několiksetkrát převyšující počítač, co doletěl na měsíc, neumí Loxone miniserver více než osm mini prográmků??

loxoneconfig_2016-09-24_12-06-25

Kde se proboha vzala ta magická konstanta 8? To taky postavili stroj, co jim po tisíce letech čekání sdělil jedno číslo a to pak zakódovali natvrdo do Loxone? Proč tam není omezení třeba dle paměti, nebo dle výkonu, nebo doháje cokoli, co má význam. A né OSM.

Další problem s C interpertem je, že interpretuje, co se mu zachce, a ignoruje základní pravidla jazyka C. Kdybyste se rozhodli začít v tom programovat (a to jakože se určitě rozhodnete, protože Vám stejně nic jiného nezbyde), tak prosím vězte, že ten úžasný Pico-C interpret má následující vady:

 • dva C-like komentáře pod sebou, tzn //první , //druhý způsobí, že všechny následující řádky jsou ignorovány a program nefunguje a neřekne proč
 • hvězdičkový komentář /* xxx */ ukončený dvěma hvězdičkama, tzn /** xx **/ způsobí, že následující program nefunguje
 • statement break sloužící k opuštění právě prováděného cyklu způsobí, že opustí vše, co jen lze opustit jde. Takže je schopný vyskočit přes dva for cykly, while i cokoli jiného. Takže break lze použít jen v hlavním cyklu ve funkci, pak je potřeba uměle udělat druhou fci.
 • slovo CONST je sprosté slovo a když ho použijete, dostanete za něj vynadáno
 • slovo STATIC není sprosté slovo, nic Vám neřekne, ale nefunguje, takže taková statická proměná je pak klasická proměná na stacku. Takže se budete dost divit, že si nepamatuje hodnotu
 • pokud na jeden řádek za sebe naskládáte příliš mnoho parametrů, program náhodně skočí na libovolný řádek níže. Takže pokud napíšete fci printf(“debug %x,%x,%x…”,v1,v2,…), místo, aby Vám to pomohlo, začnete hrát takové GOTO BINGO.
 • Samotnou kapitolou je C editor v Loxone. I na Atari800XE byl lepší editor. Ta věc neumí CTRL-LEFT/RIGHT na označení textu, když dáte CTRL+DEL, tak se obsah nehodí do clipboardu, o undo/redo také neslyšeli, věčně se tomu rozpadá obarvování textu, takže buď je vše string, nebo comment. Editor je dobrý tak maximálně na otevření kódu a i to je peklo, protože scrollbary nefungujou jako jinde, ale musí se jen tahat (nefunguje klik).

Kdybych se snažil, asi najdu hromadu dalších věcí. Ale mé podvědomí je podle mě už dávno vytěsnilo, jinak bych si to tady hodil na kabelu od klávesnice. Je to hrůza.

Jenže pak se tím prokoušete, to, co by ve Visual Studiu trvalo 10 minut, uděláte za 2hodiny, ale ono to začne fungovat. Konkrétně teď mluvím o další verzi Quido podpoře, která už umí průběžný refresh stavu, správné nastavení masky eventů, inicializaci stavu při zapnutí Loxone později než Papoucha atd. A najednou je všechno zase dobré.

chrome_2016-09-24_12-07-08

A to je vlastně to, o čem měl být tenhle článek původně. Za poslední dva dny jsem udělal detekci otevřených oken, rozšířil Loxone, aby to celé komunikovalo, propojil Loxone s tepelným čerpadlem a k tomu napojil vodoměry. Jen mě to stálo hromadu nervů, ale když je to hotové, zase ten Loxone miluju ;-).

chrome_2016-09-24_12-07-52

Je zkrátka jen škoda, že vývojáři Loxone nevystrčí své hlavy z prdelí sales-departmentu a místo aby řešili nové, dementnější a ještě dražší komponenty ala Loxone-Air a Loxone-Tree, se raději nevěnují tomu, jak z jejich systému udělat robustní základ pro budoucí rozšířování. Jenže v tom holt není tolik peněz, jako prodat BFUčkům vypínač za 5000kč.

PS: Všem, co čekali nějaký intelektuálnější článek, se omlouvám, ale musel sem si ulevit.  Samostatné články o jednotlivých věcech budou následovat, jen co mi to můj duševní stav dovolí 😉

 

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉

74 thoughts on “Miluju Loxone, nesnáším Loxone

 1. Cau, no nevim moc o cem článek byl 😀 ale podle toho co jsem četl, tak normální uživatel by to asi nezvládl co?! A to se mi loxone líbil, teď už o něm pochybuji a nevim jestli ho chci do své stavby. Nez si komplikovat život, tak se možná i bez něj odejdu. Co inels? Je lepší, levnejsi a jednodušší? Nevíš něco o tomto systému? S tema žaluziemi jsem myslel, že podle např slunce pootoci žaluzie nebo jak pises dle tlačítka nastavím jen tak..

  1. Z toho co vim (ale inels primo neznam) je Loxone pro domaci automatizaci momentalne to nejlepsi a nejotevrenejsi reseni. Kdyz jsem to tenkrat resil, zadny jiny vyrobce ti neumozni nic menit/nastavovat/rozsirovat a jsi vazany jen na nej.

   Pokud nerozumis clanku, stejne si nebudes Loxone preprogramovavat. V tve situaci ti cely system nastavi Loxone integrator k obrazu tvemu a ty nic resit nebudes.

   Co se tyka zaluzii, samozrejme ze tlacitkem si zaluzii nastavis, stejne tak muzes pouzit Loxone autopilota, co temi zaluziemi hybe nejak sam. Tady se ale bavime o situaci, kdy chces, aby po kliku na konkretni tlacitko se zaluzie nastavila do speficke vysky a natoceni. Na jeden klik.

   A to uz je neco, co nejde. Jde to nasimulovat tak, ze posles serii impulzu simulujici uzivatelske chovani. Ale proc to resit takto slozite, kdyz by to slo jednoduse.

   A na dotaz, proc potrebuju specifickou vysku rovnou radeji odpoved, protoze u HS portalu chci mit zaluzie zvednute cca o 40cm vys, aby mohl pes jit ven 😉

  2. Jeste k tomu Inelsu. Projdi si dokumentaci a zjisti si, jak se system da programovat, jake maji vyvojove prostredi, jake umoznuji komunikace s externimi SW, jestli podporuji modbus, …..

   Vetsinou dojdes k tomu, ze nic z toho na strankach napsano neni, dokumentace nulova a jediny kdo to vi jsou jen oni. A funguje to tak, ze kdyz chces cokoli zmenit, musis zavolat jim (a jen jim) a oni to zmeni.

   Zatimco u Loxone mas pristup ty a kdkokoli jiny kdo tomu rozumi, takze napriklad i Ja bych tidokazal na dalku neco v tvem dome (pokud mi das pristup nastavit). Toto jsem nenasel u zadneho jineho vyrobce.

   Takze ackoli me Loxone obcas fakt stve, je to stale to nejlepsi a nejuzasnejsi co je. To jen aby bylo jasno. Na druhou stranu pokud budou pokracovat v tom co predvadeji, tak za 1,2,3 roky se tu objevi nekdo, kdo udela jeste vice otevrenou platformu s volitelnym HW ala Papouch a Loxone bude namydlenej

  3. Co jsem se tak díval na firmy, tak jsem si udělal následující závěr. Pokud člověk není vůbec technický typ, tak je +/- jedno, co si vybere. Všechno za něho bude řešit dodavatel systému. Pokud je trochu technický typ, tak je na výběr Loxone nebo Inels. Loxone má asi větší možnosti si věci dodělat sám. Další výhoda je pěkné uživatelské prostředí pro ovládání.

   Pokud je ale uživatel programátor, nebo někdo podobný, tak se mi líbí Tecomat Foxtrot:
   http://www.tecomat.com/kategorie-308-tecomat-foxtrot.html
   Jako výhody vidím cenu a otevřenost.
   Jako nevýhodu, že už není tak user friendly jako předchozí dvě zmíněné.
   Pokud se nepletu, tak jsem jejich PLC viděl tady na fotce v tom tepelném čerpadle.

   1. A od toho Inelsu, tak nasel jste nejaky link nebo alespon screenshot jak vypada pripadne jejich vyvojovy nastroj?

    Protoze ja co jsem jim koukal na stranky, tak nic takoveho podle me nemaji. Podle me Vam to naprogramuji na miru a nejake upraveni nebo predelani si sam neexistuje.

    Co se tyka Tecomatu Foxtrot, to uz jsme docela hodne daleko od Loxone ;-). Tyhle PLC jsou skvele, ale jsou to jen PLC na automatizaci. Samozrejme by to pouzit slo (a je to presne to, co pouzivaji imho Inels a podobni), ale k tomu pak musite napsat kompletni SW, kompletni vizualicaci, kompletni mobilni aplikaci, zkratka kompletni logiku pro vsechno.

    Takze kdyz pouzijete nejake PLC a napisete to, muzete to prodavat treba jako Inels2 😉

    Mozna bych jeste doporucil zajit na nejaky stavebni veletrh. Na kazdem je hromada vyrobcu chytrych domu, kde mate moznost videt ten jejich HW i SW a pobavit se s nima. Moje zkusenost byla, ze stacilo 5 minut u jejich stanku a uz jsem vedel, ze to dane reseni nechci 😉

    1. Přiznám se, že přesně nevím, jak je to s konfigurací inelsu. Vždycky jsem předpokládal, že když pořádají školení, tak se to musí dát nějak nastavit i nějakou třetí stranou.

     I Teco má předchystané některé bloky a konfiguraci pomocí bloků a má i nějakou vizualizaci. Ale samozřejmě souhlasím, že co se jednoduchosti a rychlosti programování týče, tak je loxone lepší.

     1. Docela by mne zajimalo, proc kdyz Inels i Teco neco takoveho maji, proc to na webu neni nikde k nalezeni.

      Z pozice nekoho, kdo to tenkrat dost resil je to fakt smutne, protoze se tim diskvalifikuji v pripadne volbe.

      Jinak co se tyka toho Loxone, tak ten jejich SW je dobry, i vizualizace. Je otazka, jestli v pripade, kdy bych priste chtel jit treba vice geek cestou, nevolil jejich miniserver+sw a pak prave nejake vic low-level komponenty ala papouch na rele/vstupy. Ale to rikam ted po tom, co to mam zapojene a vim co by se dalo a nedalo ;-).

      1. Teco na to má nástroj Mosaic a věřím, že byl už i před těmi třemi lety 🙂 Programování v režimu funkčních bloků (CFC) je vizuálně hodně podobné obrázkům výše a naopak mi právě přijde, že Foxtrot nebude mít ty neřesti typu “programátoři usoudili, že to nebude potřeba”, protože Teco prý hodně sází na kompatibilitu a počítám, že v průmyslu musí jít prostě cokoliv, co je technicky možné. Samozřejmě záleží, jak za tu dlouhou dobu pokročili v Loxone, třeba už se situace zlepšila.

       1. Programovani je jedna vec, ale jak to ma s vizualizaci? Ma Teco/Mosaic nejakou webovou a android app, kde mohu pak dum ovladat?

        Jinak co se zlepseni Loxone tyka, tak se nic takoveho nekonalo. Ja jsem uz prestal upgradovat, protoze se vse jen zpomaluje a zhorsuje 😉

        1. Má, jednak nějaké appky jsou přímo pro iOS i Android, jednak Foxtrot obsahuje web server, který poskytuje rozhraní designované právě v Mosaicu (WebMaker). Toto rozhraní pak využívají dotykové panely na zdi, či browsery v telefonu/tabletu/počítači a zřejmě i ty appky.

         Grafiku lze nadefinovat vlastní (většina jsou bitmapové obrázky), ta výchozí mi nepřijde úplně pěkná.

 2. Ok, díky za info. Problém je trošku, že nevím co od loxone čekat-co vše chci aby řídil (snimal). Teprve to budu s nimi řešit a konzultovat.

  1. No, tak to te ceka jeste dlouha cesta ;-). Kazdopadne jestli budes mluvit i s ostatnima odavatelema chytrych domu, tak sem pak schvalne hod, ktery umoznuje vsechny ty veci co Loxone. Myslim, ze by to mohlo byt zajimave i pro ostatni.

 3. S těmi žaluziemi je to skutečně složité, zatím jsem řešení problému “chci funkci, která mi natočí žaluzii do úhlu alfa na libovolné poloze” nenašel ani čtením manuálů ani dotazy na prodejce. Podle mne je problém skrytý v ovládacím systému – žaluziový pohon ve verzi se čtyřmi připojovacími kabely na 230V má omezené možnosti ovládání než ten s bezdrátovým ovladačem, který pracuje s proprietárním protokolem a který může výrobce modifikovat jak libo – je to krásně vidět na různých typech ovladačů s různým počtem tlačítek. Trochu jsem se tomu věnoval na loxforu, http://loxforum.cz/viewforum.php?f=4 .

  1. Z toho co jsem si s tim hral, tak vubec neni problem s motorem/vyrobcem/vybavenim. To co ma loxone, ze se nastavi jak dlouho jede nahoru/dolu, jak dlouho trva otoceni ze zavreno/otevreno atd bohate staci.

   Ja kdyz privedu ridici hodnoty na ty All a Alp, tak mi to udela presne to co chci. Problem je, ze pak uz se nejde prepnout programove zpatky do rezimu tlacitek, protoze jakmile jsou na All a Alp hodnoty, tak prebijeji vsechno ostatni.

   Btw, tve clanky na Loxforu jsem cetl, dokonce jsem tam daval i dotaz ohledne Somfy motoru 😉

 4. Čau,
  popravdě já se těm všemožným “omezením” Loxone moc nedivím. Je to přesně jak píšeš, sice je to spousta omezení, nelogických restrikcí a vazeb ale pořád je to hodně! otevřený systém.
  V práci používáme velké řídící systémy měření a regulace od firmy Honeywell a to by člověk taky mnohdy brečel, jaká blbost musela zrovna s tím programátorem / autorem ŘS mlátit, že tam vymyslel takovou blbost.
  Výrobci tomu říkají “nestandartní uživatelský požadavek” (= takhle to výrobce nechtěl) a v tu chvíli je problém, nad kterým můžeš nadávat, můžeš si stěžovat, ale nic nezmůžeš a musíš hledat cestu, jak ho obejít. U Loxone je podle mě i nějaká naděje, že ti výrobce někdy systém ohne podle tvých požadavků, ale firem jako Honeywell musíš vysolit ohromnou částku peněz, a oni ti možná za půl roku něco upraví (co ale stejně není úplně podle tvých představ).

  S tím Quidem mě to začíná zajímat, myslím že si pro něj v rozvaděči nechám malé místečko, co kdyby jednou náhodou … 🙂

 5. Je to presne tak jak pises. Muze se nam to nelibit, muzeme s tim nesouhlasit, ale to je tak vsechno. A zkratka porad je to to nejlepsi co je ;-).

  Je opravdy vyhoda, ze ma Loxone moznost mit virtualni vstupy/vystupy, takze v pripade vetsiho omezeni proste pujde logika vystrcit nekam ven (treba do Turis Omniha routeru, ktery podporuje konteinery, kde clovek pak muze nechat bezet vlastni SW) a tim elegantne vyresit cely problem.

  Navic uz mam v zaloze i takovy scenar, ze pokud za 4-5let vyleze nejaky lepsi ridici system na home-automation, proste si tam clovek da to a cely Loxone bude ovladat prave pres tyto vstupy/vystupy.

  A nebo pak zase opacne, pokud (nebo spis “az”) odejde nejaka komponenta Loxone, treba Relay/Extension, tak misto toho pridam vic Quidu nebo jinych desek, kde za 1/10 ceny budu mit dalsi relatka/vstupy.

  Zkratka je fajn, ze je to porad pekna skladacka, ktera se da rozebrat a ohnout dalsim smerem. A za to proste patri Loxonu dik 😉

  Btw, Na quido si misto urcite nech, a nech si ho rovnou vic. Dalsi prvek co by totiz case nebyl spatny je toto :

  https://www.aliexpress.com/item/USR-R16-T-Industrial-Ethernet-Relay-16-Channel-Output-Relay-TCP-IP-Relay-New/32672290011.html?ws_ab_test=searchweb201556_7,searchweb201602_5_10057_10065_10056_10068_10037_10055_10054_10069_301_10059_10033_10058_10032_418_10073_10017_10070_10060_10061_10052_10062_10053_10050_10051,searchweb201603_3&btsid=22677e85-f671-439e-a88c-55870c1485d0

  16x 220V rele po ethernetu za ~1100kc. Na kriticke veci v dome zatim radeji ne, ale na hrani si ci spinani veci na zahrade napriklad idealni 😉

  1. To jsem tak taky videl, ale nelibila se mi nutnost pripojovat k tomu dalsi RaspPi. Ten muj uz ma cip na sobe a jen se do nej pres ethernet budou privadet signaly.

   Navic ty externi rele to taky dost prodrazuji. Jedno je ~300kc, takze dalších 5000kč.

  1. Tohle jsem se presne vcera snazil najit, ale nenasel ;-). Akorat to co posilas je 12V, takze by to znamenalo dalsi napajeci okruh v rozvadeci. Nativne loxone pouziva 24V a nebo tam mam 5V na diody/USB napajeni, takhle by to chtelo jeste 12V na toto.

  2. Tak jsem našel toto 8 channels 24V 10A DIN rail mount Relay Module driver board output amplifier board PLC board relay SRD-24VDC-SL-C PNP
   http://s.aliexpress.com/QRBvA3IN coz by mohlo být. Ale porad ta varianta s ethernetem v kuse vyjde celkove lip. Na druhou stranu toto půjde pouzit s Loxone analogovým vystupy a quido vystupy

 6. Mě šlo spíše o variantu co umí 230V/16A, na tu kdyžtak vyhradit přímo Relay Extension. Zase se potvrzuje, že systém s Loxone je dobrá skládačka 🙂 .

    1. Jasne, ale 10A by na svetla/bezne veci melo stacit ne? 16A mam jistice na cele okruhy v mistnosti a i tak je to predimenzovane. Znam domy, kde 16A jistic drzi skoro cely dum 😉

     1. Mam za to ze 16A se dava na zasuvky.
      Jinak ja nez tyto relatka chci zkusit impulsni rele. Je sice drazsi ale zase vice vydrzi.
      Na svetla ale poridim relatka co tu nekdo odkazoval 5V/10A/230V

     1. Trochu opatrně s tím maximálním spínaným výkonem u relétek! Máme v práci dlouhodobě vyzkoušeno, že se nám nevyplácí jít u relé (pracujeme s relé Schrack, a Omron) na více než 75% jejich maximálního spínaného výkonu. Dochází potom k častější poruchovosti relé, někdy se nám relé i vyhořelo.
      Primárně je relé určeno pro spínání řídících, pomocných obvodů, pro spínání spotřebičů je určen stykač. Pokud ale jde o ovládání pár LED světel, relé (s dostatečným spínaným výkonem) bych se nebál. Třeba trafo nebo zářivka mají již ale velké startovací proudy – u těch pozor!

      1. Aha, diky za info.

       Ja teda zatim planuju pres tyto relatka spinat hlavne nejake veci na hrani/zkouseni, napriklad ledky na vanocnim stromecku a tak ;-).

       Ale je dobre vedet, ze to ma sva omezeni.

       1. Joo, to přesně doma chci taky, speciální zásuvku pro vánoční stromek. Na to se těším nejvíc, jak s tím všechny ohromím 🙂

   1. Takychto relatkovych dosiek je plny ebay, problemy vidim primarne:
    – neni to rovno na DIN, treba bastlit
    – je to cina

    To by som uz skor siel cestou KMTronicu (http://www.kmtronic.com/lan-relays.html), alebo niecoho podobneho.

    Inak zacinam nadobudat pocit, ze rozhodnutie, ze rozvadzac nebudem stavat komplet len na komponentoch Loxone, ale ten pouzijem primarne ako mozog, nebolo zas tak uplne blby napad.

    1. Popravde ta cina u tech rele mne taky trochu znepokojuje. Preci jen to je neco, co pobezi nonstop v rozvadeci a melo by to byt tudiz stopro. Na druhou stranu pokud to bude vyzkousena komponenta (treba zminovany DMX triak), tak bych se toho nebal.

     Rele budu momentalne resti nejspis variantou Quido (az 32rele) a k tomu za 150kc 220V vykonove rele. Takze pak vychazi jeden vystup na 400kc misto 850kc Loxone.

     Samozrejme pres cinu se jde dostat i na 50kc/rele, ale jak jsem psal, trochu se toho bojim.

     1. Uplne rovnake myslienkove toky mame, akurat ze Ty to uz mozes realizovat na baraku, ja zatial len na stole.

      Tie samostatne rele som zvazoval, vyhoda – rychla vymena v pripade smrti (ked je v patici) a cena, nevyhoda – nie je k tomu riadiaci modul co nema dalsie rele (dalsia zbytocna spotreba). Cakam na stretnutie s elektrikarom co mi bude robit rozvadzac, skusim s nim hodit rec, ale neviem, ake ma s tymto skusenosti.

      Tie rele mozem samozrejme krmit kadecim, arduino ma desiatky vystupov, k tomu tranzistor a mas hotovo – ale bastli to doma na kolene, ze … Vcelku ma este svrbi ruka pouzit ten 30 kanalovy dmx dimmer co som linkoval v inom threade/clanku ako napajanie vykonovych rele, ale tam sa zas bojim toho usb->dmx konvertoru, pretoze kde je usb, tam je pruser stopercentny.

      1. Osobne bych do hlavnich casti domu nedelal nejaky vlastni Loxone->Arduino/Raspberry->Rele system. Imho je tam obrovsky prostor pro pruser ;-).

       Na tom papouchovi se mi libi, ze je to jednoucelova deska, spojena ethernetem a je to pekne ciste oddelene. Ale jakmile budete z Loxonu davat ridici prikazy do Raspberry/Arduino, tam pobezi nejaky vas SW co to bude dal prekladat do rele, tak je tam strasne moc veci co se muze pokazit a co se budou spatne hledat.

       Imho to chce max dve urovne. Loxone jako to hlavni a pak podrizene zarizeni, ktere jsou ale uz 100% fci.

       Jina vec je pak treba s ruznyma dodatecnyma senzorama. Tam ale opet budu mit udelano (mam vymysleno zatim) to, ze pres arduino/wifi cipy se budou data sbirat do centralniho uloziste s logikou a ta pak bude data davat dal do Loxone

       technologie na to jsou MQTT protokol, http://nodered.org/ prostredi. Vice to popisuje treba martin maly zde http://iotta.cz/zpracovavam-data-z-mqtt/

       1. No tak potom ten KM-Tronic, je to “zabalene v krabicke”, tak to snad bude fungovat, je to primitivne udp, stoji to 200kc za rele, akurat je ich tam len 8 (neviem kolko modulov ta krabicka zabere, z fotky to nepoznam a hladat sa mi nechce) a s loxone je to overene na zahranicnych forach.

        http://www.ebay.com/itm/KMTronic-LAN-Ethernet-IP-8-channels-WEB-Relay-board-BOX-/281238587222?hash=item417b204756:g:gVEAAOxyNepRnG9c

        Akurat napajanie to ma “nesystemovych” 12V (nehladal som ci sa nerobi aj 24V varianta).

        1. Inak ked sa to tak vezme, tak Railduino je presne ten Loxone->Arduino bastl pred ktorym by sa mal mat clovek napozore, ale v pripade poruchy je v mojom pripade oprava v minutach az desiatkach minut, pretoze je to proste skladacka standardnych komponentov s jednou custom doskou (tym co robi railduino railduinom), ktoru budem proste drzat jednu v zasobe naviac. Arduina mam snad 4, ethernet shieldy asi 2 a v pripadne nasuvacich svorkovnic je potom oprava relativne trivialna (ked si clovek necha v rozvadzaci aspon zasuvku na notebook, aby mohol nahrat firmware do arduina 😀 )

         1. Jasne, vzdycky to ma nejaky CPU atd a muze to mit arduino. Ja to bral tak, ze je to ale overeny kus HW a tudiz se na to da aspon spolehnout. Kdyz si ale clovek do rozvadece da 5 ruznych arduino vlastni vyroby, kazdy bude delat neco jineho, atd. tak pak to bude zmatek.

        2. Jeste k tomu KMTronicu, ten modul nevypada spatne a maji i verzi na DIN. Tech 12V je nesikovnych, ale jeden 12V zdroj navic uz neni zas tak hrozny (a stejne se urcite najdou i dalsi zarizeni na 12V).

         Ja momentalne budu zkouset ty DMX a Triaky a pokud se to osvedci, tak mozna prepnu vse na to. Takze se mi uvolni hromada relatek a tim padem toto zatim nebudu muset resit.

          1. Neda sa mi reply na posledny comment, tak dam sem – tisicovka za 3x220V kanaly, resp. 300 czk za jeden led strip driver mi nepride ako nejak extra dobry kauf.

           30 kanalovy dimmer som kupil za 900, ku kazdej paske taham cyky 5×2.5, ktora je sice drahsia, ako 3×1.5 (napajanie led zdroja v mieste), ale nemusim do ciela tahat este DMX signal. Servisovatelne to mam na jednom mieste – v rozvadzaci. DMX taham par centimetrov, nema mi to co zarusit/prerusit a nebudem lietat po dome so skusackou a rozoberat podhlady.

           Este koketujem s myslienkou stmievania osvetlenia – uvazujem prisadene led panely 60×60, sice netusim napajacie napatie (DC za zdrojom toho panelu), ale pokial to bude do 48V, mozem tie panely zapojit namiesto na 220V rele na ten dimmer (mosfety ma do 60V) a stmievat aj panely, nie len pasky. Som vsak stale len vo fazi teoretizovania, kazdopadne si kabelaz nataham tak, aby slo cykyny od svetiel prehodit do slaboprudovej casti rozvadzaca. Akurat ma teraz napadlo, ze k svetlam pojdem cyky 1.5 – to neviem ci nebude malo (kvoli prudu). No, proste uvidime…

          2. Uz je ten thread moc hluboky, proto nejde odpovidat 😉

           to centralni natahani je urcite ok, rovnez bych nikdy nedaval elektroniku jinam nez do rozvadece.

           Ten triak je primo do rozvadece na DIN, vyjde na 3 svetla za ~$35 = 700kc.

           Je potreba rozlisovat DMX dimmer a DMX Triak (ten je na 220V na klasicke svetlo). A pomoci nej se prave provadi to stmivani osvetleni na klasickych zarovkach.

           CYKY na svetla mam rovnez 1.5 a bylo to posvedceno elektrikarema

          3. Tak ja prakticky uz neuvazujem s klasickymi/halogen ziarovkami, takze 220V dimmer nevyuzijem – a stmievat LED panel tak, ze pouzijem 220V dimmer ktory nejak natvaruje tych 50HZ a za nim potom spinany zdroj panelu, ktory to demoduluje a na zaklade toho si vypocita pozadovanu uroven osvetlenia mi pride total ulet – preto koketujem s myslienkou pripravit sa na to, ze by som (niektore) svetla (led panely) tahal slaboprudovo z toho centralneho dimmeru.

           Svetla sa samozrejme tahaju cyky 3×1.5, moja neistota smerovala vsak k tomu, ze neviem ci bude prierez 1.5 stacit pre 1-2A na cca 30-40V, co budu podla mna parametre toho panelu v jeho slaboprudovej casti – ale vyzera, ze to stacit bude – takze hlavne neuseknut kable k svetlam v rozvadzaci nakratko tak, aby sli pripadne odpojit z wago v 220V casti a prehodit do slaboprudovej casti rozvadzaca …

          4. No jo, už nejde reply 🙂

           Já jsem nedávno kabeláž dotahal, a počítám většinu hlavních světel stále na 230VAC, nicméně 95% kabeláže (podle délky) jsem už tahal v CYKY 3×2,5, abych mohl případně v budoucnu přejít na LED světla s centrálním rozvodem 12/24VDC. Na 12VDC jsou už ty proudy větší a právě kvůli možnosti stmívání je potřeba úbytky minimalizovat.
           LED pásky řízení z DMX dimmerů (v rozvaděči) jsem natahal taky raději CYKY 3×2,5, opět kvůli úbytkům.

          5. Ad odpovedi, WordPress prispevky nejsou pripravene na tak zivou diskuzi ;-). A to uz jsem ten limit zvedal na maximum, protoze puvodne byl jen 5 ;-).

           Ad 12/24V svetla a CYKY. Jsem zil v domeni, ze to pak utahne i ty 12/24. Tak holt kdyztak tam kde je to v miako budou uz navzdy 220V (obyvak/kuchyn/pracovna). Zbytek muzu dotahat diky podhledum 😉

          6. Fyzika je potvora. U kabelu CYKY 3×1,5 délky 20m a napájení 12VDC máš v případě spotřebiče 50W úbytek napětí 1,95V! U CYKY 3×2,5 je úbytek 1,17V. A 50W ti v případě pásku 26W/m dělá cca. 2m.

          7. Dotaz – viem ze su zdroje kde sa da ten ubytok kompenzovat – ale prejavi sa ten 1 volt v zahrievani dratu, alebo je to zanedbatelne?

           Ako som uz pisal, led panel 60×60 som na 24v nenasiel, vacsina je 36 a viac V, takze tam by asi ta 1.5 nevadila, ale 2.5 je asi istota. A hlavne je to v peniazoch kolko? 8 korun na metri? 20 svetiel po 20m kablu, vsetko som prehnal, 4000 kc? To dava asi fakt zmysel natiahnut rovno v 2.5 pre istotu.

           Skoda tych panelov na 24V, ten moj dimmer je 12-24V, ale myslim, ze by nemal byt problem ani s 36V – elektroniku dimmeru napajat tymi 24 a 36 posielat len z panelu do spolocnej zeme cez mosfet. Asi jeden panel kupim a skusim to nechat par hodin/dni svietit.

          8. To, co ti zahřívá kabel je proud, ne napětí. A to ti v případě světel určitě nehrozí ani u 3×1,5. Doregulování výstupního napětí má většina lepších zdrojů (většinou v rozsahu +-2..3V).
           S cenou je to jak píšeš, při výdajích, jaký jsou s stavbu baráku spojený už tě pár tisícovek nezruinuje. Já jsem pro informaci měl kabely za velmi dobrou cenu, 3×1,5 jsem platil 8,90,- a 3×2,5 za 13,50,- tedy rozdíl 4,60,- na metr.
           U DMX dimmerů ale co vím, tak na svůj výstup spínají svoje napájecí napětí, takže s tím mícháním dvou napěťových úrovní opatrně!

          9. Poradim sa v praci, mam tam oddelenie elektrotechnikov. Vzhladom na to, ze som si jeden dimmer postaveny nad arduinom staval a tento cinsky je zapojeny podobne, malo by to ist (so spolocnou zemou oboch zdrojov) snad v pohode. Mosfet predsa spina prud od ledky o zem, takze pokial je napatie a prud v tolerancii tranzistora, nemal by to byt problem, nie?

       2. Ja to mam z velke casti na Loxone komponentach a jsem tomu moc rad, protoze staci jeden problem a automatizace mi bude hozena na hlavu se slovy, ze dokud tam byly klasicke vypinace, tak vsechno fungovalo. Dusane, je fakt velky rozdil to delat na papire a ve skutecnem dome. Ja jsem sel cestou kombinace dratoveho a bezdratoveho reseni a zatim spokojenost. Kdyz tady byla v jednom vlakne nakousnuta moznost spoluprace Loxone a Omnie, uz to ma nekdo vyzkousene? Ja bych potreboval ovladat nekolik RS232 zarizeni a tady bych videl moznost nekolika prevodniku do USB od Omnie.

        1. Jojo, WAF faktor 😉

         Ad Omnie, je objednana, ale zatim nedorazila. Jsem nekde v pulce fronty, takze snad uz kazdou chvili bude.

         Konkretne USB->RS prevodniky zkouset nebudu, ale kontejnery s nejakym podruznym systemem co bude plnit/vycitat data urcite jo

 7. Dobrý den,
  já u žaluzií ty 2 vstupy “Alp” a “All” používám a fungují mi, aspoň v configu verze 7. Ale taky mi to chvíli trvalo, než jsem přišel na to, přes jaké bloky to udělat. Kdyžtak mě můžete na mail kontaktovat a já Vám to nastíním nebo pošlu config.

   1. Dobry den, pridal bych se s prosbou o konfig k nastudovani. Jsem pred nakupem motoru, a zajimalo by me, jake budu mit moznosti. Jak Vas mohu kontaktovat na email?

    1. Tady je screen toho, co mi pan David poslal. Je to funkční řešení, jen se musí analogová pamět napojit rovnou na blok “Automatické žaluzie”.

     https://www.vodnici.net/loxoneconfig_2016-10-06_15-54-43/

     Pokud byste chtěl napojit žaluzie přes značky, tak to nebude fungovat, protože značka nepřenese správně změnu stavu. V takové situaci je pak potřeba vložit ještě automatický reset a znovu nastavení přes vstupy R/Tr

      1. asi nerozumim otazce. Jako myslite motory v zaluziich?

       Tam jsou Somfy, ale je to uplne jedno, protoze jsou ovladane pres dve rele, jedno dolu, jedno nahoru. Tam to motor nijak neovlivnuje.

       1. Ano, myslel jsem typ motoru v zaluziich, tj, jestli pak resite casy dojezdu apod. Ale pokud mají dojezdova cidla, jako ze tyto mají (j4 WT), pak se to vyresi samo. Dekuji za odpověď.

        1. Motor ma nastaveno, ze v urcite poloze zastavi, i kdyz je na dany smer privadeno napeti.

         Co se ale tyka casu, tak ty si budete muset u kazde zaluzie zmerit a nastavit do Loxone. Ale ne kvuli motoru jako takovemu, ale aby loxone vedelo, kolik trva natoceni, jak dlouho vyjeti, atd.

         Jelikoz motor nema zadnou zpetnou odezvu, vse se vypocitava jen na zaklade casu. A protoze kazdy motor je trochu jiny, je to potreba nastavit pro kazdou zaluzii zvlast. Celkem opruz.

          1. Bohuzel netusim, neptal jsem se, ale zaroven mne na to nijak neupozornovali. Ale predpokladam, ze ano. Maji ochranu i proti trvalemu sepnuti v jednom smeru, sami zastavi. Takze asi budou mit reseno i to

          2. moje motory takovou ochranu nemaji, proto je ve vsech manualech napsano, ze obe rele museji byt ve stejnem zarizeni, aby se odstranila moznost ze prikaz pro stop jednoho smeru se nekde ztrati a sepne se druhy smer.

 8. Dobrý den,

  plánujeme momentálně stavbu domu, kde chceme použít loxone server pro ovládání topení, ohřevu vody, žaluzii a světel. Každopádně mne zaujala možnost většího počtu vstupů za daleko menší částku než originál od loxone. V blogu píšete, že jste nepoužil od papoucha modul připojený přes rs485 protože by se musel koupit extension pro rs485 od loxone. Je to z vašeho pohledu jediný důvod proč nepoužít tento modul? Pokud si spočítám, že bych využil i modul 32 výstupů od papoucha, tak se defakto dostanu na stejné peníze v provedení rs485 papouch+extension. Plus každé další rozšíření bude vycházet levněji a levněji jelikož moduly rs485 od papoucha jsou levnější než ETH. Děkuji Honza.

  1. Duvodu je vice. Jednak se snaze programuje pro ethernet nez pro RS, lepe se to i testuje, da se s tim komunikovat i z jinych zarizeni a celkove nejsem nicim vazan.

   Dale pak nevim,jak je to s retezenim vice zarizeni nad jednim RS485. Mel jsem dojem, ze je potreba vzdy 1extension na jedno zarizeni, ale to overene nemam.

   Pochopitelne je to ale na Vas. Jednoduse si pujcte od Papoucha 2 zarizeni, zkuste nekde zapujcit RS485 rozsireni a vse si rozbehat.

   1. 485 ma adresaciu, takze staci 1 extension. U mna bol primarny dovod cena a sekundarny rychlost odozvy vstupov vid. push vs pull ktory sme riesili obaja.

    S 485 a vacsim poctom vstupnych zariadeni problem narasta, lebo sa cyklicky dotazuje na vacsi a vacsi pocet vstupov. U vystupov to nevadi.

    V tomto ma vyhodu ethernet, ktory je fullduplexny.

 9. Chci se zeptat, jestli se od doby napsání článku ten interpret jazyka C, jeho omezení a chyby někam posunulo nebo je vše při starém?

  Když vidím kvalitu C compileru a, jak si vizuálně programujete hradla, padají na mě úplně mrákoty. Připadám si tak v roce 1960.

  Zkoušel někdo Loxone.net?
  https://github.com/FrankVDL2471/Loxone.Net

  Po letech práce v SW jsem dospěl k názozru, že pokud firma dělá kromě softwaru i hardware, tak ten software za moc nestojí, protože to fušujou low level hardweráři, který maj myšlení pokřivený mnoha lety v PLC průmyslu. A protože v takovém případě vedení firmy většinou rozumí HW a na úkor toho SW trpí. Je to prostě systémovej problém.

  1. V Loxone se zadny vyvoj takovym smerem nedeje. Tam se za 5 let co loxone mam akorat pridavaji dalsi a dalsi bloky na jejich proprietalni komponenty, ale obecna funkcnost nebo customizovatelnost se vubec neresi. Naopak, myslim, ze by ji nejradsi uplne zrusili, aby si lide nemohli nic sami psat a napojovat.

   Na nejake lepsi cusotmizace je potreba na Loxone pohlizet jen jako na tupy vizualizacni prvek, ktery by idealne mel jen ridit dalsi Loxone ci KNX extension a nic moc po nem nechtit. A veskerou logiku si pak programovat v NodeRED. Bohuzel.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Subscribe without commenting