Raketová věda při malování

Raketová věda při malování


Tak jsem dneska začal malovat. Teda to zas byla párty ;-).

chrome_2016-07-16_18-33-08

Včera mi týpek dovezl malovací stroj Storch Airless SL 1100 S. Vypadá to jako raketovej motor přidělanej na rudlu s dlouhym chobotem (no, spíš penisem 😉 ).

2016-07-16 12.29.05

Kromě stroje samotného týpek dovezl i řadu dobrých rad, včetně instruktáže jak všechno pozapínat, natlakovat, nastavovat a ovládat. Není to úplně easy, ale zas tak složité taky ne.

2016-07-16 11.34.31

Krom toho mi ještě doporučil pomocí brusu přejet veškeré zdi a zbavit je tak nedržících kamínků a nečistot. Původně se mi do toho moc nechtělo, ale nakonec jsem se do toho odhodlal a taky to docela šlo. Stačilo opravdu jen přejet jednou a krásně z toho opadalo všechno, co tam být nemělo.

15222

Pak už přišlo na řadu seznámení se se stříkací potvorou. Na první vrstvu mi v Paulinu (výrobce barev) doporučili ředit barvu 40% vody, takže se jedná spíš o takový penetrační nátěr. Po naředění jsem zkusil udělat pár testovacích čar.

2016-07-16 11.53.10

No, výsledek nic moc. Někde to nebylo vidět vůbec, někde to teklo. Na stříkání je potřeba jet celou lajnu ve stejné vzdálenosti a stejně rovně a každou další pak jet přesně vedle, nikoli přes původní. Jinak se totiž dělaly moc mokrá místa a ty tekly.

2016-07-16 11.53.13

Další problém pak je začátek v rozích, kdy se tam začíná dvakrát. Jednou pro strop a jednou pro stěnu. V těhle místech je také pak moc barvy a ta stéká po stěně a udělá tam takové ty cestičky s kapkou na konci.

2016-07-16 17.32.00

Postupně jsem i tohle vyladil, i když toto ne úplně. Naštěstí stačí mít váleček a tyto místa pak po nastříkání jen rozetřít. Otázka minuty a výsledek je dokonalý.

Jinak stříkání samotné je úžasné. Když jsem to pak už dostal do ruky (žádné dvojsmysly prosím…), tak to šlo jak po másle. Pořádně jsem začal někdy kolem dvanácté hodiny a kolem půl šesté byl vymalovaný celý dům, tzn 750m2 jednou až dvěma vrstvama té ředěné barvy.

2016-07-16 17.32.23

Další ponaučení totiž je, že stačí dát jen jednu vrstvu, ale člověk musí být trpělivý. V době, kdy se barva aplikuje to totiž vypadá, že se na zeď ani skoro nic nenastříkalo. Ale stačí počkat jen co voda trochu vyschne a ze žluté zdi je krásně bílá.

Horší je to se sádrokartonama. Tam je potřeba stříkat ještě méně barvy, jinak to ihned teče a všude kape. Zároveň ale ředěná barva až tak nekryje, takže stále prosvítá napříkal zelená barva na SDK stěně s koupelnou. Ale to se myslím vyřeší další vrstvou už méně ředěné barvy.

2016-07-16 17.33.07

Tu budu aplikovat zítra, až dnešní nátěr vyschne. Druhou vrstvu budu ředit už jen 20% a věřím, že v kombinaci s nasbíranýma skillama, jak stroj ovládat, bude výsledek suprový.  Už dneska, když jsem z baráku odcházel, tak místnosti co vyschly, vypadali fakt úžasně. Takové to “aby bílá bílá byla….”.

Hodně mne překvapila i spotřeba. Na celý dům jsem dneska spotřeboval jen 3.5 kýble barvy z celkových 11, které mám na malování napočítané. Takže si myslím, že dokonce nějaká barva i zůstane. Trochu jsem se totiž bál (protože to občas odpůrci stříkacích strojů říkají), že má stroj větší spotřebu než váleček. Osobně si ale myslím, že je to spíš naopak.

2016-07-16 15.52.00

Co ještě stojí za zmínku, tak že stroj funguje opravdu jako wapka a tlak má opravdu impozantní. Takže cokoli co nebylo přikryté skončí kropenatě bílé z toho, jak ve vzduchu kolem malování poletují kapky barvy. Takto například dopadl foťák, který dneska celou akci fotil. A to byl většinu času na jiné straně místnosti ;-).

2016-07-16 18.44.17

Takže to chce opravdu prázný dům a okna pečlivě zalepené. Což mě fakt mrzí, protože další malování, o kterém všichni tvrdí, že přijde za 2-3 roky, až si dům pořádně sedne, už bude muset být asi válečkem a to mne zřejmě jebne 🙂

2016-07-14 13.47.13

A ještě jedna fotka ze zákulisí naší reality show ;-). Takhle to dneska vypadalo v rohu mísnosti, když jsem točil video, timelapse a ještě streamoval celou práci online 😉

2016-07-16 15.51.44
A ještě timelapse z dnešní šichty. Nebude tam úplně všechno, protože neustále přenášet foťák byl dost záhul a občas jsem na něj zapoměl ;-). Takže pak vesele čučel třeba hodinu do zdi, kde se nic nedělo ;-).

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

9 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
PCA
Guest
PCA
7 years ago

Zdravím,
tu mašinku máte z nějaké půjčovny? Jelikož jsem se nechtěl oddělat při válečkování (máme celkem 950m2) a zároveň jsem byl varován před použitím levných stříkacích mašin, objednal jsem předběžně malíře – za penetraci +2 vrstvy to vychází cca 43.000Kč… Ta mašinka co používáte vy, ale vypadá už hodně profesionálně a pokud ta práce s ní odsýpá tak, jak popisujete, šel bych do toho taky.
Díky

PCA
Guest
PCA
7 years ago
Reply to  L

Můžete mi na ně dát kontakt? V půjčovnách v mém okolí nic takového nemají (předpokládám, že jste si to půjčil někde u Brna/v Brně). Díky.

PCA
Guest
PCA
7 years ago
Reply to  L

Díky. Když budete mít čas, poprosil bych ještě o jakékoli další postřehy z malování (kolik překrývat jednotlivé pruhy, na videu malujete stále shora dolů – je za tím účel, nebo je to prostě jednodušší? jakou vzdálenost od stěny? nastříkat celou místnost a pak válečkem spravit kapky, nebo vždy jen 1 stěnu/strop a pak hned opravovat…), zkrátka takové best practice pro svépomocné malíře. To je kolikrát cennější než rady od profíků, kteří už si nepamatují, co je nejvíce pálilo, když se to učili. Díky!

Lubo
Guest
Lubo
7 years ago

Nádhera, to si pak za pát let také musím někde půjčit 🙂

Jaké jste vlastně zvolili vnitřní omítky? Typ, značka, plánovaná tloušťka vrstvy omítky apod.? Mně se třeba líbí sádrové omítky, jen zatím moc nevím, zda jsou vhodné i pro klimatické prostředí u VPC konstrukcí. A pod tím zevnitř přímo na VPC zdech je ještě vrstva něčeho jiného, nebo jen nějaká stěrka pro dosažení roviny? Díky moc.

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x