Začátek technologického týdne

Začátek technologického týdne

Tenhle týden se toho bude dít strašně moc. A pokud se všechno podaří, na konci týdne budeme mít skoro vysušený dům, hotové podlahové vytápění a vodu, rekuperaci, nainstalovaná kamna a to hlavní, aktivní optickou konektivitu do internetu ;-).

2016-06-13 07.46.52

Dneska ráno dorazil brusič anhydridu. No na to, že to stálo 3500kč, se u nás moc neohřál. Zhruba za hodinu měl hotovo, pak smetl prach,co bruska nadělala a odjel.

2016-06-13 07.44.28

A samozřejmě, bordel nám tam zase nechal. Tenhle zvyk řemeslníků mne trochu štve.

2016-06-13 10.21.17

Takže jsem pak chodil s kýblem a lopatou, prach poklidil a vysypal do děr u plotu. Uvidíme, co to udělá po dnešním dešti.

2016-06-13 10.59.04

Zároveň dorazil i vodař, který se pustil do rozvaděčů na podlahovku v horním patře. Během toho začaly jezdit i dodávky s technologickýma balíkama.

2016-06-13 12.10.00

Jako první dorazilo dočasné čerpadlo od Acondu. Abychom mohli začít vysoušet co nejdřív, poslali nám krabici, co se chová jako tepelné čerpadlo, má stejné vývody i ovládání přes internet, akorát místo registru funguje jen jako elektrokotel. Jen co vodák dořeší rozvody podlahovky, napojí čerpadlo a během zítřka začínáme vysoušet naplno.

2016-06-13 12.05.06

Jako další dorazila dodávka s materiálem na rekuperaci. Čtyři krabice kolen, objímek, závitů a dalších serepetiček. Slušná dávka puzzle ;-).

2016-06-13 12.05.13

A k tomu nepočítaně spiro potrubí. Naštěstí je fakt lehoučké, takže nošení byla legrace.

2016-06-13 12.05.33

Odpoledne jsem pak začal řešit, jak budeme otvírat dům i branku, jestli biometrika, nebo tokeny, klávesnice nebo NFC.

original

Už už to vypadalo na biometriku, dokonce jsem se na ni byl i podívat, jenže je tam jedno velké ALE. Děti do 10let nemají dostatečně výrazné otisky prstů a tím pádem by se domu nedostaly. Má to sice pár výhod, ale sociálce by se to asi pak nelíbilo ;-).

2016-06-10 11.37.49

A na závěr foto ze setkání městského psa a vesnické kozy ;-). Naše jindy relativně prudivá a bojová Bílá byla tak překvapená a zaujatá, že si sedla a pozorovala 😉

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

53 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Guest
Pavel
7 years ago

Ahoj, co jste nakonec zvolili za řešení k otevírání branky a domu? Taky se mi líbí biometrika, ale o těch dětech jsem netušil….

Peťan
Guest
Peťan
7 years ago

Osobně mám s otisky prstů špatné zkušenosti. Měl jsem čtečku otisků (čína) prstů, která na displeji ukázala i načtený otisk. Pomocí této čtečky se přihlašovalo asi 10 dospělých lidí. U většiny 100% úspěšnost, ale u některých (1 – 2 lidi) čtečka potřebovala načíst třeba dvakrát a u jednoho člověka byla spíš náhoda, když to otisk přečetlo. Přitom na pohled žádný rozdíl nebyl, ale na displeji se otisk zobrazil vždycky nevýrazně. Já bych šel do NCF, nebi RFID…

Pavel
Guest
Pavel
7 years ago

Ahoj, já stále řeším co použít, dle toho co jse načetl, tak optické snímače -jdou jednoduše poznat že na prst zepoda svítí, jsou levné, lehce oblafnutelné, kapacitní snímač je už trochu jiná liga, líbí se mi čtečka REX od slovinců http://www.navcom.si ale nevýhoda je že má jako výstup jen dvě relé, žádná komunikace jako RS485 nebo ethernet se nekoná 🙁 napsal jsem výrobci a email se mi hned vrátil -mailbox is full 🙁 Pěkné jsou i korejské čtečky Suprema, ale outdorová verze BioEntry W stojí kolem 15t, tak že by se mi chtělo kupovat jednu k brance a jednu ke dveřím 🙁

Pavel
Guest
Pavel
7 years ago

oprava je to: http://www.navkom.si

Pavel
Guest
Pavel
7 years ago

Ta vypadá dobře, postupně otisk asi taky zavrhnu, přelít jsem text v rychlosti a není tam zmínka jestli může být instalována venku?

Pavel
Guest
Pavel
7 years ago

Napsal jsem v pondeli email -zatim bez odezvy, tak uvidime. Pokud pujde pouzit venku, tak do ni asi take pujdu…

Pavel
Guest
Pavel
7 years ago

Ještě ke čtečce výrobce zde http://www.civintec.com/index.php/product/xianxi/id/36.html
uvádí krytí IP65, což by na venek mělo stačit. Napsal jsem jim o cenu.
Začal jsem ještě řešit co by otevíralo/zavíralo dveře, vzhledem k madlu z venkovní strany přichází v úvahu elektromotorický zámek a to jsem se dost vyděsil když jsem zjistil kolik třeba stojí ABLOY EL420 (31 500Kč). Neřešil jsi už také náhodou jak to bude u vás?

Pavel
Guest
Pavel
7 years ago

Já jsem začal rovnou tykat, bo jsme asi podobný ročník, tak snad to neva.
Ty čtečky dělají s různou výbavou a fakt bych řekl, že jsou totožné s těmi z Belgie aspoň to podle stránek výrobce se specifikací tak vypadá. Krom wiegandu má i ostatní rozhraní: RS232, RS485, TCP/IP, Wiegand (26, 34, 42, 50, 58) / Clock & Data 8, 10 / ABA1,2 a podporované RFID na chlup souhlasí s Belgičanem:
http://www.smartbusinesstools.be/shop/product/rfid-reader-for-loxone-104
Čína: http://www.civintec.com/index.php/product/xianxi/id/36.html

Pavel
Guest
Pavel
7 years ago

Jj tykání bylo na tebe 🙂
Už si s Číňanem resp. Číňankou dopisuju, tak uvidíme jakou nabídne cenu. Do společné objednávky bych klidně šel…

Pavel
Guest
Pavel
7 years ago

Tak mám cenu: při objednávce 1-3 ks je cena za 1kus 102USD bez pošty.

Pavel
Guest
Pavel
7 years ago

Já jsem se tvářil od začátku jako IT firma (což jsem 🙂 ), poslal jsem jim odkaz na naše webovky a napsal jim, že se také zabýváme domácí automatizací a přístupovými systémy.
Můžu přeposlat mail s tím co poslali, když mi odpovíš na můj…

Parametry čtečky kterou nacenili:
CN5650B-T-1C :
Access Control Door Reader,
Multi-function:ISO14443A, Mifare, Mifare plus, DESFire EV1, Felica card, ISO18092 NFC P&P
Communications: TCP/IP,Wiegand 26 (default),34,42,50,58/C&D8,10(3byte/5byte),ABA1/2
Input Devices: Keypad
Output Control: Relay
External control: C_Red LED、C_Green LED、C_Buzzer
Power supply: +9-24VDC
Installation requirements: Connector
Out door use,IP65,electric epoxy potted

Oliver
Guest
Oliver
7 years ago

Mohu se zeptat jak to dopadlo?

Našli jste nakonec nějakou bezpečnou ekonomickou variantu pro elektronické otevírání dveří?

Nejsem bohužel ITák, takže tato diskuse šla bohužel komplet mimo mě.

Oliver
Guest
Oliver
7 years ago
Reply to  L

Díky za odpověď!

Mé otázky byly v souvislosti s diskuzí výše. “Bezpečné” bylo myšleno tak, aby nedovolilo otevření dveří po vytržení a spojení dvou drátů, jak jste psal výše. “Ekonomické” bylo myšleno jako “za co nejnižší cenu”. Pokud jsem pochopil správně, výše se řešilo nějaké zařízení od dodavatele z Číny, tak mne zajímalo, jestli jste to objednali tam nebo jste našli nakonec nějakou variantu dodávanou na našem trhu. Těch 5 – 10 tis. počítám je myšleno právě za toto zařízení. Jinak ještě jednou díky za odpověď. Osobně se mi líbí možnost otevírání dveří po přiložení čipu, který by měl každý člen na náramku. Doplněné klasickým otevírám přes zámek.

PS: Nevím proč, ale nepřišla mi na mail notifikace, že jste mi odpověděl. Snad vše funguje jak má a jen já jsem někde udělal chybu.

Oliver
Guest
Oliver
7 years ago
Reply to  L

Díky za odpověď. Tak držím palce, ať to vyjde. Možná budu nakonec váš zákazník 🙂

Jinak nofitikace bohužel nepřišla. Předpokládám ale, že po vaší změně to již půjde jak má.

Oliver
Guest
Oliver
7 years ago
Reply to  L

Přišla!

Petr Kolařík
Guest
7 years ago

Také se pokusím naznačit své řešení.
Vzhledem k tomu, že jsem si nainstaloval zabezpečovačku Paradox EVO 192, tak jsem čtečku objednal od paradoxu : https://eshop.eurosat.cz/product/44123/R885
Výsledkem by mělo být to, že zastřežení resp. odstřežení alarmu si pořeší ústředna sama a výsledek pošle přes RS232 linku do Loxone. Předpokládám, že informace o načtení karty bude také viditelné na sběrnici a nebude složité jej zachytit a “naučit”.
Zámek do dveří budu dávat elektromechanický. Takže zámek se po uzavření dveří sám mechanicky zamkne a odemčení zevnitř bude klikou. Z vnější strany po přiložení karty nebo kódu, elektromotorek otevře zámek dveří.
Dveře máme od internormu (také pro pasivní domy). Kabeláž by měla jít dodělat snad bez problémů, místa je tam dost.
Jediné co už asi neudělám zcela “čistě” je to, že kablík do dveří asi bude vidět z vnitřní strany. Cena elektromechanického zámku by mohla být okolo 10tis dle sdělení mechanika. No uvidíme a po montáži dám vědět.
Jinak docela rád bych se sešel s lidmi, kteří fandí Loxone. Těch vychytávek je mraky a je škoda jich nevyužít.
Moje poslední vychytávka je vypnutí receiveru po opuštění domu (funkce C-OFF – jak jsem si ji nazval) nebo ztlumení (MUTE) receiveru když někdo zazvoní. Vše pomocí virtuálních http příkazů.

Petr Kolařík
Guest
7 years ago

řešení je zatím jen teorie.
Zámek mám slíbený od místního zámečníka a myslím že se jená o FAB. Zatím jsme dveře nerozebírali, takže se ještě uvidí.
Samozamykací mechanický systém je prý spolehlivý. To odskakování dveří bych moc nechtěl. Pokud omylem dveře na dálku otevřu, neexistuje způsob jak je zavřít.
Kablík bude přesně jak říkáte, chránička z interiéru.
Receiver mám Yamaha RX-A1050, který má pouze dvě zóny. Zatím u něj používáme jen jednu zónu (obývací pokoj). Další hudební zóny řeším samostatně. Mám jen Loxone zesilovač 12kanálů. Je to tedy 6 stereo vstupů a 6 stereo výstupů. V koupelnách, pracovnách a jídelně mám stropní reproduktory. Na jednotlivé vstupy loxone zesilovače připojím audio-výstupy z XBMC raspberry-pi a mám hotové audiozóny (airplay…) Jen u jedné koupelny jsem zkusil internetové radio do vypínače od Elko-Ep, který je designově shodný s vypínači a zásuvkami co jsem od nich použil. Rádio se jmenuje LARA a jeho výstupy mám přivedené na jeden ze vstupů loxone zesilovače. Je to poměrně jednoduché a levné. Jediné co mi chybí, je dodělat ovládání přes http. S tím trošku zápasím a nevím jak na to. Poslali mi tabulku s popisem jak se dá LARA ovládat pomocí třetí strany (něco v pythonu) ale vůbec tomu nerozumím (můžu když tak poslat). Nejlepší na to je asi wireshark ale nemůžu nikde sehnat HUB, takže nemám co zachytávat.
Takže asi tak.
Nyní se blíží topná sezona a nemám dodělané ovládání ventilů rozdělovačů, takže směřuju síly trošku jinam.

Petr Kolařík
Guest
7 years ago

Třeba by šlo ošetřit to otevírání dveří tak, aby se přes aplikaci otevírali jen pokud jste připojen z vnitřní sítě.
Pokud byste byl připojen přes veřejnou adresu, tak by fce byla zablokována.
Nevím jak by se to realizovalo v případě VPN. Já řeším vzdálený přístup k Loxone pomocí VPN. Asi nejbezpečnější a nejjednodužší cesta.
Ten FAB – nemyslel jsem vložku (tu mám od EVVA) ale myslel jsem mechanismus který se vkládá místo původního včetně horního a dolního “zobáčku” který zajíždí do futer 🙂
Původně jsem chtěl pořešit multiroom audio pomocí raspberry plus zesilovače, která jsem taky nakoupil přes aliexpress za směšné peníze. Nakonec se mi podařilo koupit loxone zesilovač z velkou slevou . Ono jde hlavně o to, aby se celý zesilovač, nebo jeho část vypínala, když není potřeba. V praxi mi to funguje tak, že když přivedu NF signál na audio-vstup loxone zesilovače, tak se zapne a jakmile signál utichne, do cca 3min se vypne. Jinak by ve stropních reproduktorech byl slyšet šum.
Časem se určitě sejdeme a sdělíme technická řešení. Některé věci jsem dělal fakt zbytečně draze a z jiných mám radost jak fungují a nebyly až tak drahé.

Petr Kolařík
Guest
7 years ago

Ještě jsem zapoměl dodat to, že pokud je dům zastřežený, (to znamená nejsem doma) Loxone zesilovač je odpojený od napájení. Ta funkce C-OFF je opravdu velmi důležitá. Po odchodu z domu mi běží jen nutné věci jako lednice,topení a samozřejmě loxone (zálohovaný baterií), nic víc.

Petr Kolařík
Guest
7 years ago

Ten zesilovač jsem koupil jako vybavení Showroomu. Tenkrát to ještě šlo za jiných podmínek než dnes. Dnes už to mají jinak ošéfované. Myslím že stál okolo 10tis. Jinak ale to nemusí být zrovna Loxone. Stejně tam dali jen svou nálepku. Stačí se poohlédnout na netu a zjistíte, že jsou všechny multikanálové zesilovače podobné.

Petr Kolařík
Guest
7 years ago

Jedna docela hezká čtečka otisků plus karet plus kód k paradoxu : https://eshop.eurosat.cz/product/71121/

Petr Kolařík
Guest
7 years ago
Reply to  Petr Kolařík

Zapoměl jsem přidat to, že přpojení je možné jak přes RS485 tak i TCP/IP. Cena kolem 3tis kč.
Popis:
Načtení otisků do čtečky
Pro načtení otisků prstů do MA300 použijeme Master kartu (Emmarine), která se dodává ke čtečce. Pro načtením nám stačí připojit MA300 na napájení (12Vdc) pak po inicializaci přiložíme Master kartu. Tímto jsme přihlásili Master kartu a pokud je Master karta načtena, čtečka zahlásí „Registrace úspěšná. Systém se vrátí do módu ověření“. Po návratu do módu ověření systém generuje hlasovou zprávu „Ověření uživatele. Přiložte prst nebo kartu “. Nyní v módu ověření přiložíme znovu Master kartu, čtečka přejde do módu načítání a zahlásí „Registrovat uživatele. Přitiskněte prst nebo přiložte kartu“ načteme otisk a to třikrát přiložením prstu na senzor, pak ukončíme mód načítání přiložením Master karty. Teď mám prst načten a čtečka nám jej bude posílat ve formátu WIEGAND 26bit po vodičích D0 a D1. Pokud by čtečka MA300 neposílala data ve formátu WIEGAND 26bit bylo by nutné na ni přehrát FW . Čtečku MA300 můžeme konfigurovat i pomocí SW , propojení PC se čtečkou MA300 je možné pomocí TCP/IP nebo RS485.

Pavel
Guest
Pavel
7 years ago

Ahoj, u té čtečky SYSA20 je uvedeno prostředí instalace – vnitřní 🙁

Martin
Guest
Martin
7 years ago
Reply to  Pavel

Nějaké externí čtečky jsou např. zde https://www.alarmprovas.cz/videotelefony/ctecky/ctecky-otisku-prstu/

Zrovna to taky řeším… dveře od Vašíčka, elektromechanický zámek, Loxone. Diskuse výše je perfektní, člověka posune hodně dopředu 🙂

Martin
Guest
Martin
7 years ago

Dnes jsem byl u Vašíčkova dodavatele zámků.
Dodávají se 4 varianty: EA, CA, EB, CB
Nechtěli mi ale říct ceny, jen že rozdíl mezi CA a CB je 100%.
To samo-odemknutí se nazývá “komfortní funkce” a je označeno tím písmenkem C. Písmeno B zas znamená tu lepší integraci se systémy.

Mají v nabídce čtečky eKey, ale přijde mi to čidlo takové nedůvěryhodné. Už i na nové modely notebooků se instalují čidla FIPS 201 compliant. Tak to asi dopadne podobně jako u vás, nechám si z dveří vytažené kabely a čtečku dořeším později.

Martin
Guest
Martin
7 years ago
Reply to  Martin

Porovnání zámků je v prezentaci Slavony zde – http://www.slavona.cz/files/ke-stazeni/zamky_KFV/PREZENTACE%20GENIUS%202010.pdf

Ruda
Guest
Ruda
6 years ago

Caute,
diky za peknou analyzu.

Resime spinani dveri typ CB.

Chteli bychom zapisovat do Loxone kdo a kdy dvere otevrel.

Kdyz to shrnu:
– Loxone na otvirani nedoporucujete? Je stale nedostatecne zabezpeceno? Ono by to slo asi pres ty jejich nfc smart tagy, a zapisovat do Loxone app pres zarizeni

– Chteli bychom ovladat dvere NFC cipem (take jsem narazil na ty Belgicany ;-)) ale Loxone to nema doresene.

Jen se vas chci chlapi optat, zda stale je aktualne nejlepsi reseni:
http://www.civintec.com/index.php/product/xianxi/id/36.html

?
Diky za radu,
Ruda

53
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x