Nové hračky, vágrys, okna a vypínače

Nové hračky, vágrys, okna a vypínače

Je to už nějaká chvíle, co jsme se tu dělili o naše zážitky, a konečně máme zase něco nového, o co se podělit.

2016-01-14 18.36.56

Tím prvním jsou naše dvě nové hračky. Tou první je laserový metr Bosch DLE40, naprosto úžasná věc. Trochu jsme váhali, jestli si ho nechat koupit (byl to dárek od rodičů I.), ale nakonec výborná volba. Původně jsme si nebyli jisti, zda ho nějak víc použijeme, ale jen díky posledním dvěma dnům se to rozhodně vyplatilo.

Druhou hračkou je náš nový laserový nivelační přístroj. Původně jsme zvažovali stroje z česka, ale cena byla brutální a natož, když jsme chtěli aby to umělo i něco málo navíc. Jen pro srovnání, Bosch laser, co umí několik rovin včetně přenášení bodů ze země na strop, cena nejméně 5-7 tisíc.

Stejná věc, jen místo Bosch se jmenuje rozsypaný čaj, cena 1500kč. Bylo to poprvé, co jsme něco objednávali z AliExpresu, ale celkově zkušenost lepší než ebay. Zboží dorazilo za cca dva týdny a nebýt debilní pošty a celníků, bylo by tu rychleji.

Edited: Protože se nás hodně lidí ptalo kde jsme laser koupili, tak tady je link http://s.click.aliexpress.com/e/3nMnmAaQF

Edited2: Původní link docela zdražil, ale tady je pořád za $60: http://s.click.aliexpress.com/e/e2vVBAQZr

2016-01-14 15.42.40

A co jsme tedy vlastně dělali? V týdnu jsme měli na baráku schůzku s dodavatelem našich úžasných oken. Proběhlo zaměření, dohodli jsme nějaké detaily a hlavně domluvili další postup. Na přesné zaměření a usazení oken bylo potřeba zaměřit vágrys. No fakt jsem netušil co to je ;-).

Ale je to celkem easy, je to vyznačení výšky 1m nad čistou podlahou po obvodu celé místnosti, především pak u oken a dvěří, aby věděli, kde přesně je mají usadit. Spolu s tím pak je ještě potřeba všude určit, kolik je celková vzdálenost mezi vágrysem a podlahou, jelikož díky zakřivení desky tahle vzdálenost rozhodně není všude stejná.

2016-01-14 16.23.21

Naštěstí nám zrovna dorazil laser, takže jsme se mohli začít realizovat. Opravdu netuším, jak to lidi dělají bez obou laserových pomocníku. Samonivelační laser, co kreslí po celé místnosti jednu rovinu, v kombinaci s laserovým měřičem je naprosto kulervoucí kombinace. Nastavili jsme přesně výšku místnosti, promítli rovinu na zdi a obešli místnost a změřili všude výšky. Pohoda a radost pracovat a i tak to nějaký čas vzalo. Dělat to šlaufkou a metrem, asi si to hodím ;-).

2016-01-14 15.43.34

Navíc jsou k laseru fakt husťácké brýle, takže člově vypadá jako super-hrdina (jinak jsou brýle dobré k tomu, že jde laser vidět i na slunci) ;-).

2016-01-14 15.42.59

Dneska jsme pak byli na baráku podruhé (a využli tak druhého a posledního teplého dne) a začali zakreslovat elektriku a vypínače. Šlo to teda fest pomalu. Dovymyslet, vyzkoušet a naplánovat kde jaký vypínač bude není žádná sranda (a to jsme používali opět laser, abychom měli vše pěkně v rovině). Asi to bude tím Loxone, ale všude nám vychází hromada vypínačů abychom mohli ovládat co nás napadne ;-). Stihli jsme jen dolní patro a to jen vypínače.

Až se zase oteplí, doděláme zásuvky a horní patro. Dál pak musíme zakreslit vodu, audio, zabezpečovačku, prostupy na rekuperaci a podobné radosti. A až bude nakreslíno, budeme bourat 😉

PS: Původně se článek jmenoval …lágris…, teď je to vágrys ;-). Očividně slovo vágrys bude asi správněji, ačkoli i slovo lágris se na googlu najde.

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

33 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Chlup
Guest
Chlup
8 years ago

Nechci ti do toho kecat, ale nemyslíš lágrisem nahodou vágrys.

Chlup
Guest
Chlup
8 years ago
Reply to  L

Možná u Vás máte lágris a u nás je vágrys, ale prd tomu rozumím, takže pordávám jak jsem koupil :).

Tazi
Guest
Tazi
8 years ago

Zdravím,
mohl bych se zeptat na nějaké bližší informace ke zmíněnému systému chytré elektroinstalace Loxone? Co všechno máte v plánu s jeho pomocí ovládat a máte na to vypracovaný projekt, nebo to navrhujete jen dle obecných podkladů a doporučení?
Já nyní na naší stavbě procházím stejnou fází, byť celkově je dům v pokročilejším stádiu, a rád bych se něco přiučil…

Peťa
Guest
Peťa
7 years ago
Reply to  L

Dobrý večer,
zajímalo by mne, jestli v budoucnu plánujete fotovoltaiku? Pokud ano, jakým způsobem máte provedenou přípravu? Máte pouze vyvedeny chráničky nebo už i kabely? Kolik, jaké a kde všude? A počítali jste s fotovoltaikou např. už při nákupu sloupku elektro?
Díky za odpověď

Tazi
Guest
Tazi
8 years ago

Díky za info.
Co se týká způsobu realizace, tak to chci provést stejně (nyní tahám kabeláž svépomocí), ale těch věcí na ovládání mám méně, alespoň v první fázi:
– kompletní ovládání osvětlení
– ovládání žaluzií
– vstup do domu – čtečka čipů nebo otisků
– ovládání vzduchotechniky + zónování
– monitoring (teploty, spotřeby)

Bylo by případně možné Vás kontaktovat soukromě?

Michal
Guest
Michal
8 years ago

Dobrý den,

mohl bych Vás požádat o e-mailový kontakt na Vás. Měl bych pár dotazů k realizaci systému Loxone plus otázku na Vámi zvoleného projektanta.

Děkuji

Radek
Guest
Radek
8 years ago

Dobrý den,

mohl bych poprosit o odkaz na Vámi zakoupený laserový nivelační přístroj z Aliexpress? Velice se nám líbí a zvažujeme jeho koupi.

Děkuji

PCA
Guest
PCA
8 years ago

Zdravím,
zaujal mne nivelační laser, který jste si koupil. Z Aliexpress objednávám docela často, ale vždy jen elektronické součástky na různé vlastní výrobky (vždy bez problémů), vzít něco hotového jsem se obával…ale vaše zkušenost mne nahlodala to vyzkoušet. Prodejců je tam několik, lasery vypadají (vizuálně) všechny podobně, mohl byste prosím sem hodit link u kterého prodejce jste to objednával?

ad Loxone: doporučuji všem zájemcům o tento systém, aby v rámci přípravy navštívili někoho, kdo daný systém už nějakou dobu používá a probrali s ním své představy a poslechli si jeho zkušenosti z užívání (hlavně co by udělali jinak). Na základě těchto zkušeností jsem pak částečně modifikoval požadavky na tento systém… To není nic proti Loxone, jen varuji před technologickou horečkou 🙂 To nic nemění na rozvodech do hvězdy, zde nejde udělat chybu. Také doporučuji v rámci elektro prací roztahat samostatný okruh na 24V DC a na “strategická” místa v domě připravit krabice pro napájení tabletů (nad tlačítka, v krabici pak malý DC-DC měnič 24V->5V/1A, a na krabici se připevní tablet…při současné ceně tabletů je to možná i levnější než ovládat Loxone tlačítky…to přeháním, ale digitální vstup Loxone už o moc levnější než nejlevnější tablet není 🙂

PCA
Guest
PCA
8 years ago
Reply to  L

Zdravím,
rozvody jsem koncipoval tak, abych měl u vybraných okruhů možnost volby AC/DC (světla, rekuperace, napájení tabletů, NB atd.)
DC rozvody (resp.nízkonapěťové) jsou samozřejmě problematické co se týče úbytku napětí (ztrátový výkon by měl být max.2%), ale když jsem propočítal délky okruhů, požadované příkony a ztrátu (při 24V DC), vyšlo mi, že není nutné řešit speciální rozvody/kabely, shrnul bych to asi takto (zjednodušeně, přesný výpočet viz Ohmův zákon):
– využít standardní 3 žilové kabely pro AC rozvody (CYKY, CYSY…)
– dostačuje průřez 2.5 (Cu), tj. kabel 3×2.5 lze použít pro AC i DC (pro DC samozřejmě stačí 2×2.5, ale jak jsem psal výše, toto je univerzální a cenový rozdíl mezi 3×2.5 a 2×2.5 není významný)
– 2.5 tahat i ke světlům (místo standardních 1.5)
– u místností s požadavkem na “velký” příkon LED světel, dotáhnout 2 kabely 3×2.5
– naopak pro noční osvětlení stačí průřez 1.5
– v každé místnosti jeden samostatný zásuvkový okruh 3×2.5 (zde ideálně do 10m, zvládne 80W což mají NB)

Většinu světel (i hlavních) budu mít na LED pásky (24V) proto bude trafo v rozvaděči.
Okruh pro napájení tabletů – měnič DC-DC USB je malá destička 40x20x5mm (za 1.2USD), která se vejde do standardní elektroinst.krabice i s mikro usb kabelem, usb nabíječku z 230V bych musel narvat do nějaké o dost větší. Na krabici suchý zip, druhou část na tablet a je vyřešeno i upevnění na zeď.

Doporučuji také si okna/dveře objednat už se zabudovanými kontakty, vypadá to mnohem lépe (=není to vidět), než nalepené mag.pásky na rámu oken. To stejné elektromotorický zámek dveří zabudovat hned výrobcem dveří.

Ještě k Loxone (všiml jsem si, že máme stejného projektanta, tímto zdravím p.Hrubana 🙂 To s tou technologickou horečkou jsem měl na mysli to, že je třeba zvážit zda opravdu vše přes Loxone řídit a zda si někde nenechat možnost “hloupého” domu, která ale bude fungovat i tehdy, kdy Loxone miniserver vypadne. Byl jsem na návštěvě u člověka, který zažil výpadek miniserveru a i když mu hned druhý den dodavatel dovezl a zprovoznil nový, měl krásné odpoledne a noc, kdy mu nejelo vůbec nic. Ani si nerozsvítil, to ho štvalo úplně nejvíce. Na základě této zkušenosti, budu některá světla/možná i další kritické věci v domě ovládat mimo Loxone. Proto jsem tlačítka netahal z CAT, ale z CYSY 2×0.75 resp.4×0.75 tj.můžu pomocí nich spínat i 230V zařízení (relé).
Ještě pro info, co vás čeká – kabelů bude opravdu hodně
http://rdklajdovska.rajce.idnes.cz/ELEKTRO#1310719.jpg

PCA
Guest
PCA
8 years ago
Reply to  L

Zdravím,
co se týče tlačítek, tak jde spíše o to, že pokud použijete CAT, tak jste vázán plně na ovládání přes Loxone, při použití CYSY kabelů lze takto napojené tlačítko použít jak pro Loxone, tak i k ovládání jakéhokoli 230V zařízení (samozřejmě ne dohromady, ale je možnost změny). CAT kabel pro 230V použít nelze. Jinak samozřejmě všechna čidla a senzory + datové rozvody mám v FTP CAT6. Jak jsem již psal, kritické záležitosti budu ovládat přes paměťová relé (resp.bude možnost to v případě v potřeby v rozvaděči přepnout z Loxone do “hloupého” stavu), zkrátka nevěřím, že cokoli může fungovat 15-20let bez poruchy a většinou se pak všechno po..kazí v tu nejméně vhodnou chvíli.
Indukce na souběhu vedení v RD mi přijde jako jedna z urban myths. Když jsem připravoval elektroinstalaci, probíral jsem doporučení s člověkem, co realizuje velké průmyslové slaboproudé rozvody, přišla řeč i na toto a jeho odpověď byla kolik že desítek až stovek metrů budu mít to společné vedení. Jediné co si u RD dovedl představit bylo naindukování nějaké špičky na přívodním kabelu od hodin do rozvaděče. Datové kabely mám v chráničkách kvůli výměně a ochraně během omítání, ne kvůli indukci. Teď mne napadlo – chráničky použijte min prům.32mm (kopoflex 40/32), zkoušel jsem i menší průměr a je to úplně na nic, nedovedu si představit tím něco později protahovat.
FTP CAT6 jsem bral tady
https://www.tsbohemia.cz/kabel-ftp-drat-datacom-cat-6-box-305m_d115325.html
(padlo ho celkem 570m), CYKY/CYSY/SYKF/REPRO kabel atd. jsem bral tady
http://levneelektro.nabizi.cz/eshop/search/?q=CYKY
HDMI v krup.cz
Možná se to dá někde sehnat i levněji, ale toto je v Brně, vždy jsem zavolal, dojel, odvezl – z počátku jsem totiž vůbec netušil, že těch kabelů budu potřebovat tolik…myslím, že toho bylo min.1.5km.
Nakonec ještě fotka, jak to vypadá v rozvaděči, když se trochu uklidí, už to není tak strašné 🙂
http://rdklajdovska.rajce.idnes.cz/ELEKTRO#P2050752.jpg

PCA
Guest
PCA
8 years ago

Ano, máte pravdu, že toto řešení (s CYSY kabely) má tu nevýhodu, že tam kde máte čidla pod tlačítkem musíte tahat další kabel.
Používal jsem CYSY 2×0.75 a 4×0.75 (dvoutlačítka), na spínání přes relátka by asi stačil i 0.5, ale cokoli navíc je jen plus.
Chráničky mám udělané tak, aby do každé místnosti (+ke vstupním dveřím a garážovým vratům) vedla min. 1 chránička Kopoflex 40/32 (skrz příčky přímo k rozvaděči, tj.jen s jedním ohybem na začátku a jedním na konci). Do velkých místností (v mém případě obyvák a ateliér) celkem 2ks na protější stěny.
Ze začátku jsem se snažil do chrániček cpát vše kromě CYSY a CYKY, resp. CAT od tlačítka(senzoru) k datové zásuvce v 25mm monoflex chráničce, pak společně s CAT kabelem z datové zásuvky v Kopoflexu, viz obrázek
http://rdklajdovska.rajce.idnes.cz/ELEKTRO#A31A2531.jpg
Rychle jsem ale naznal, že za vynaloženou námahu se to nevyplatí a do chrániček jsem dával jen to, co by opravdu mohlo technologicky zestárnout a bude to jednou nutné vyměnit: ethernet (CAT6), SAT/TV (koax), stropní projektor (HDMI) a reproduktorové kabely.
Vše ostatní jsou “jen” dráty pro vedení AC/DC (včetně čidel), které k tomuto účelu budou fungovat dokud je někdo při totální rekonstrukci/bourání ze zdi nevytrhne a to už určitě nebudu já 🙂
Mám to tak, že v každé 40/32 chráničce jsou max.2 kabely, tj. je tam dost místa něco přidat (HDMI mám samostatně). Chráničku mám za 14Kč, padlo jí něco přes 100m.
Samozřejmostí jsou samozřejmě 3 chráničky na střechu, z toho jedna HT trubka průměr 100mm co mi zbyla z kanalizace (pro všechny případy).
Kabely jsem se snažil vždy protahovat dutinami cihel, ale např. SYKFY pro senzory zabezpečovačky jsem dával i přímo zeď.
Pokud jsem něco tahal dutinami cihel, nebo u kabelů skrz zeď ven (tj.porušení vzduchotěsné obálky) jsem vždy navlékl kousek gumové folie (koupil jsem za pár korun 1mm fólii s 400% tažností), krásně to kabel utěsní. Podobný límec jsem teď udělal pro prostupy rekuperace.
http://rdklajdovska.rajce.idnes.cz/ELEKTRO#A31A2533.jpg
Do koupelnových, kuchyňských a dalších podhledů jsem také udělal jeden samostatný okruh pro napájení např.reproduktorů.

Vše výše uvedené prosím berte jen jako zkušenost někoho, kdo staví svůj první dům (asi stejně jako vy), rozhodně si nedělám ambice na to, že jen takto je to nejlepší (např.CYSY kabely k tlačítkům)… Učím se za pochodu, např. teď se dělají rozvody rekuperace a tuto akci jsem začal tím, že jsem vyhodil původní projekt VZT za 7tis. do koše a sehnal někoho, kdo je schopen a ochoten nejít cestou nejmenšího odporu (různé flexibilní trubky, rozváděcí krabice…) Rozvody tedy budu mít ze Spiro trubek velkých průměrů, jen se Sonoflex koncovkami (přeslechy) a světe div se, v cenách naprosto srovnatelných, jako původní řešení.

Ruda
Guest
Ruda
7 years ago

Zdravim,
tak jsem premyslel jakym zpusobem napojit audio na chytry dum a prisel jsem k zaveru stejne jako asi Vy (loxone je turbo drahe:-))), ze bude nejlepsi bezdratova architektura – pripojeni ovladaciho prvku k reprakum – chromecast se jevi jako dobra prilezitost.

Jaky zpusobem mate rozdeleny jedn. audio okruhy?
Kazdy okruh ma svuj chromecast?
Napr. loznice jeden, detsky pokoj druhy apod.

Nebo to nejak centralizujete do serveru?

Diky,
Ruda

Ruda
Guest
Ruda
7 years ago

Jaj, no ja jsem nad tim premyslel nasledovne:
– dratky z repraku vyvedene to technicke mistnosti do zesilovace (na 12 repraku)
– ke kazdemu audio vstupu bych dal Chromecast cili max 12 x
– pres WIFI se muzu pripojit ke vsem Chromecastum

Problem je jen ten, ze kdyz pujdu po dome s mobilem, tak by teoreticky se mohly spinat vzdy nejblizsi Chromecasty,
jenze to zatim asi nejde.

Nebo mas jiny navrh?

PCA
Guest
PCA
7 years ago
Reply to  L

Zdravím,
audio/video rozvody jsem na sklonku min.roku široce rozebíral s člověkem, který se audio/video rozvody živí (profesionální instalace pro firmy). Naprosto jasně se vyjádřil, že jakékoli multiroom řešení v RD je drahý nesmysl.
Jeho doporučení (a tak jsem to udělal):
– v každé místnosti, kde se plánuje audio/video produkce na vyšší úrovni zvolit lokální připojovací bod, kde budou zásuvky LAN (min.2x), TV/satelit, z tohoto místa udělat rozvody audio (repro) kabelů do rohů místnosti (5+1/7+1) a HDMI kabel ke stropu (projektor) – tj.pak je možné připojit zesilovač/reciever a používat vše s komfortem
– samostatnou hudbu (na pozadí) pak řešit podhledovými reproduktory a Bluetooth nebo Chromecast zesilovačem, já konkrétně jsem v podhledech v kuchyni/koupelně/sauně/ateliéru umístil vždy po 2 pasivních reproduktorech, propojil je audio kabelem a jako zesilovač použil malé bluetooth zesilovače za 10E z Aliexpressu, který jsem strčil nad reproduktor

Vím, že Bluetooth má omezení co se týče kvality přenosu, ale to já nepoznám a navíc, co jsem tak pochopil, tak omezení je především v kvalitě produkce podhledových repro (které jsou obecně nic moc). Ovládání před mobil, nebo z tabletů na stěnách (které jsou připojeny na wifi). Chromecast je asi do budoucna lepší volba, ale nechtělo se mi studovat jak a co funguje, zda mi to vezme lokální skladby na serveru atd., v budoucnu to lze kdykoli vyměnit.

Když to shrnu – nesnažit se o centrální audio/video, vyřešit kvalitně kabeláž v rámci jednotlivých místností, dostatek LAN zásuvek, pokud je v plánu projektor tak HDMI+CAT i na stropě, připravit si možnost napájení zesilovačů v podhledech.

Ruda
Guest
Ruda
7 years ago

Zdravim,
chci se zeptat ohledne vedeni signalu z chromecastu do repraku – je to tak, ze jste si z jednotlivych repraku natahli drat, ktery jste spojili do jacku ten zapojili do Chromecastu?

Druhy kabel od repraku pak vede do zesilovace pro napajeni?
Popr. nemate take zesilovaci kolecka hlasitosti na stenach?
Jak hlasitost regulujete?

Dekuji,
Ruda

Russell Krevat
Guest
Russell Krevat
7 years ago

Dobry den,

resite pres Loxone i zasuvky? Pokud ano, tak jednotlive, nebo v nejakych blocich?

Diky

kudykam
Guest
kudykam
7 years ago

Koupil sem si taky ten Kaitian Laser, ale všiml sem si že první a druhý laser svítí silně, ale když zapnut třetí a čtvrtý tak ten je hodně slabý. Intenzita 3 a 4 laseru se nezvýší ani po stisku tlačítka Outdoor (1 a 2 ano).
Je to normální? dik

kudykam
Guest
kudykam
7 years ago

Tak beru zpet, zjistil sem že každý laser je napájen samostatnou baterií, takže když je některá slabá tak svítí mín.

33
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x