Integrace Hormann UAP1 do Loxone

Integrace Hormann UAP1 do Loxone

How Can We Help?

Categories

Integrace Hormann UAP1 do Loxone

You are here:
< Zpět

Integrace garážových vrat Hörmann přes modul UAP1 do Loxone vyžaduje lehce komplexnější řešení než přímé napojení na povely vrata nahoru, případně vyčítání polohy vrat. Je to nedostatečné, protože logika Loxone prvku Garážových vrat je jiná, než jak se chová UAP1. Příklad – vrata jedou nahoru: pokud v Loxone stisknu podruhé nahoru, prvek zastaví otevírání. UAP1 ne, při druhém impulzu stejným směrem nerušeně pokračuje dál. Ještě horší to bylo při změně směru. Jedou-li vrata nahoru a stisknu v Loxone dolů, Loxone zastaví – stejně jako UAP1. Jedou-li vrata ale zrovna dolů, chápe to UAP1 zřejmě jako reakci na možné nebezpečí, vrata nezastaví, ale rovnou je začne otevírat. Ovládací prvek Loxone v této situaci zastaví. Jednoduché zapojení a konfigurace v Loxone funguje spolehlivě pouze z výchozích poloh.

Řešení (díky Chrispiemu z loxforum.com [1] za nápad) je použít 3. výstup pro nouzové zastavení (a blokování jakéhokoliv dalšího pohybu) v UAP1 na kontaktech 12-13. Je potřeba dávat pozor na to, že tento kontakt je obrácený – tj. je-li sepnuto (ON v Loxone), tak vrata fungují normálně. V momentě, kdy se tento kontakt rozpojí, vrata svůj pohyb zastaví. Přímé napojení na negovaný AND obou výstupů (nahoru a dolů) z ovládacího prvku zafunguje, znefunkční ale ovládání zvenku (mimo Loxone), např. dálkové ovládání. Pokud totiž vrata zrovna nejedou, kontakt nouzového zastavení (= Reset) bude přerušený a vrata blokovaná. Řešením je vyslat pouze opačný impulz (krátce rozpojit) po ukončení pohybu (tj. jakmile není žádný výstup na Qo a Qc). To zastaví a resetne pohon. Impulz musí být kratší než Motor lock (konfigurovatelné v ovládacím prvku garážových vrat v Loxone), jinak by to mohlo blokovat i další příkazy.

Loxone Config:

Ovládací prvek garážových vrat je nutno přepnout na DIRECT (Connection Type) – aby byl výstup Qo či Qc trvale sepnutý během požadovaného pohybu. Implicitní chování je totiž pouze posílat impulzy.

Vstupy UAP1:
– UAP1 příkaz otevřít (15-20) – Q4 na screenshotu
– UAP1 příkaz zavřít (17-20) – Q2 na screenshotu
– UAP1 povoleno (12-13) – Q7 na screenshotu; negovaný výstup – jeho rozpojením zastavíme a a po dobu rozpojení zakážeme pohyb vrat

Výstupy UAP1:
– UAP1 signalizující vrata kompletně otevřená (01) – AI3 na screenshotu
– UAP1 signalizující vrata kompletně zavřená (02) – AI2 na screenshotu
(Volitelné) UAP1 signalizující vrata v pohybu (03), AI4 na screenshotu. Pro tuto funkci je ale nutno nastavit položku 29 v konfiguračním menu na pohonu Supramatic – přidat tam tu tečku. Viz návod k pohonu.

Poznámka:
V mém případě došly digitální vstupy, proto jsou použity analogové (přepnuté na digitální). Vy samozřejmě použijte digitální (Ix), máte-li je volné.

 

Aleš Berka (Aleq)


Reference:
[1] https://www.loxforum.com/forum/hardware-miniserver-extensions/109779-hoermann-uap1-experience (anglicky)

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
Table of Contents

9 thoughts on “Integrace Hormann UAP1 do Loxone

  1. Díky za návod. Odkázali mě sem sami prodejci Hormann a byl to nakonec důvod proč jsem se rozhodl koupit vrata od nich. Autor, by si od nich zasloužil nějakou provizi 🙂 Není úplně snadné sehnat vrata/motor, který s Loxone snadno a dobře komunikuje.

  2. Mám objednané vrata Hörmann s pohonem Supramatic a UAP1 HCP. V případě, že koupím světelné závory a zapojí je přímo do motoru, nenaruší to nějakým způsobem výše zmíněné nastavení?

  3. Měl jsem trochu problém s propojením Hörmann SupraMatic 4 a UAP 1-HCP.
    Dle návodu je potřeba jít na motoru do menu 37, vybrat 01 (skenování HCP-BUS) a poté stisknout PRG.
    Reálně je ovšem potřeba po vybrání “skenování HCP-BUS” podržet PRG tlačítko na 5 sekund, pak teprve proběhne skenování sběrnice.

    1. Stále dokola zkouším ten bus sken “b.S”. (menu 37, hodnota 01) na pohonu Supramatic 4, ale vždy na konci skenování mi na displeji vyskočí hodnota 0, tzn. žádné externí zařízení přes bus není připojeno. Nenarazil si náhodou taky na tento problém? Případně, podařil se vyřešit ? Díky za info.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *