X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

[Sticky] Preco Smart House

108 Posts
20 Users
13 Likes
16.8 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

@mafraf No, z nedostatku casu ucit sa novu platformu to proste asi risknem a postavim to nad esp32. Taka tragedia to snad nebude.


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

@dusanmsk

V jednotkach s rPI se tam da dat nejaka lepsi prumyslova SD karta, jak pises. Hlavne ale existuje nova rada Axon, kde uz rPI jako takove neni, nahradili to nejakym kompatibilnim prumyslovym mikropocitacem. A tam je natvrdo eMMC, takze starosti a problemy s SD kartou odpadaji...

Mam jeden Neuron (zalozeny na rPI) a jeden Axon (prumyslova rada) a ani s jednim nebyl problem. Je ale fakt, ze to mam za UPSkou, takze to za sebou nema moc napajecich cyklu, ktere jsou pry pro SDkartu nejhorsi...


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Ze Vam vsutpuju do diskuze, ten Axon se libi me a to sem byl vzdycky proti UniPI ;-).

Ten prechod na PLC se mi libi a k tomu ty moznosti co ten HW ma. A koukal sem, ze ted vylezli/vylezou jeste s nejakym Patron, ktery ma zrejme o neco rychlejsi HW.


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

@mafraf

Omlouvam se velice za dezinformaci - ja porad nechapal, o co jde, vzdyt STM32 mam za super spolehlivou platformu ... a pak se koukam, ze jsem napsal ESP32. Samozrejme ze je tam STM32, jen se mi to po tolika letech, co jsem ani na jednu z tech veci nesahnul, nejak popletlo v makovici:-)

Takze jeste jednou: UniPi jsou zalozene na STM32

Tady je jeste srovnani Axon a Neuron a ted koukam, ze maji jeste nejakou novou vylepsenou radu Patron


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

@l

Tak to uz je co rict, jeste si zive pamatuju, jak jste se mi na historicky druhem pivu vysmali:-P

Jinak mistnimu osazenstvu by se mohlo libit, ze primo na UniPi muze bezet NodeRED. Ne, ze bych s tim mel zkusenost, ale moznost to je.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@ptr-dvorak No protoze to jsme se na pivu bavili prave o tech Raspbery UniPI a to mi porad prijde zrudny. Na druhou stranu, vzdycky jsem rikal,ze RPI se tam nehodi a naopak PLC jo. A je videt, ze me vyslyseli a udelali to ;-))))))).

A prave jak pises, umi na tom nativne bezet NodeRED, udajne by meli mit primo vlastni NodeRED prvky na programovani toho HW a melo by to mit i dalsi protokoly.

V ruce jsem nemel, ale obcas jim na web kouknu a sleduju je.


   
ReplyQuote
IamDanielDinner
(@iamdanieldinner)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 21
 

No ale co sem zase pochopil tak když tam místo toho jejich mervis nacpes ten nodered tak se to jenom ovládá nikoli programuje. V tu chvíli netuším jak rozchodit třeba ten direct switching apod. Čímž asi výhoda stm32 odpadá protože to není jak naprogramovat. 

Ten nodered jenom skrze to jejich evok api ovládá vstupy/výstupy. 

Ale jestli někdo máte nějaké jiné info budu rád, mě se to totiž hodně libi a zvažuji to do domu spolu s knx.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@iamdanieldinner aha, to sem nevedel. ja myslel, ze to funguje vzdy. Tak pokud nekdo mate vyzkouseno, budu taky rad za info, at se neco priucim 😉


   
ReplyQuote
(@mates)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

Ahoj, já jedu na raspberry + node red již třetím rokem, na vlastním bastl řešení Arduino + relay boardy, arduino i pro IO. Hledal jsem však něco robustnějšího (plug & play HW), takové to řešení co má hezkou krabičku na DIN ideálně v modulu, kvalitní terminály, komponenty atp.

Nejvýhodněji z hlediska non-vendor locku a celkové svobody i ceny, mi vyšlo použití UNIPI v kombinaci se Siemens Logo. Zatím mám toto nové řešení nasazeno u kamaráda v novostavbě a spokojenost. Letos budu migrovat i svůj dům.

UNIPI Neuron S103 Rpi4

- Výhodou je podpora různých rozhraní, 1wire, modbus

- čistý Raspbian OS s nativně běžícím Node-red

- doinstalován Evok API

- docker pro Conbee II, Unifi

- OpenVPN pro vzdálený přístup

 

Siemens Logo!

- má nahrán pouze jednoduchý software, který čte vstupy a umí ovládat výstupy skrze komunikační protokol S7 - který Node-node red podporuje

- podle mě kvalitní HW za rozumnou cenu

- relátka u kterých se nemusím bát inrush proudů

 

Ovládání je řešeno přes Node-red Dashboard jen lokálně. Pro vzádlený přístup buď OpenVPN. 

Node-red umí i propojení s Google Home (NORA), kde řeším akorát nastavení termostatu a otevírání brány (Hey google open gate)

 

Je to přiliž dlouhé, kdyby vás cokoliv zajímalo pište, mé kódy jsou opensource 🙂

Foto ještě neučesaného mini rozvaděče.

https://ibb.co/kmXQP15


   
L reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

@mates Zaujimalo by ma ako na nodered robis logicke operacie, pretoze podla mna tam nie su, nie su mozne a nikdy mozne nebudu, pretoze vyvojari nodered o tom nechcu pocut ani slovo. Ja sa priznam ze si nedokazem predstavit pouzit nodered na cokolvek ine ako "prisiel mi mail -> preposli ho na facebook".


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@dusanmsk ja mam nodered prave na ty transformace dat a pak ty nadrazene veci uz pres virtualni vstupy cpu do Loxone, kde se delaji zas lepe ty logicke operace.

Puvodne sem delal i tu konkretni logiku v nodered (tzn naprimo rozsvitit a tak), ale to je zpetne strasne neprehledne. takze ted testuju tento pristup:

chrome 2021 01 25 10 39 29

takto je treba logika, co vytaha jendotlive akce z ikea tlacitka, to bych v Loxone neudelal ani omylem. a pres ten lox prvek to mapuju na virtualni vstupy nebo na znacky. A ty pak pouzivam dal.

Jen ten testuju/resim, jestli je nejaky rozdil, kdyz to nacpu na znacku nebo na virtualni vstup. Zatim se mi to jevi stejne.

A v loxone pak propojim tyhle znacky/vstupy uz na konkretni zarizeni. Takze hlavni logiku vidim v loxone a tyhle konverzni neprehledne veci mam v Nodered


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

No cize nodered je nepouzitelna ako nahrada loxplanu. Da sa to pouzit len ako data transformer, ale (prakticky) ziadna logika v tom naprogramovat nejde. Preto sa pytam ako si niekto vystaci s nodered, pretoze to podla mna nejde.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@dusanmsk ano, presne tak. Proto porad rikam, ze i kdyz loxone nesnasim, tak ten loxconfig a vizualizace je proste dobra. Nodered jako transformer a loxconfig na propojovani veci mezi sebou.


   
ReplyQuote
(@mates)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

@dusanmsk

Můžeš prosím uvést nějaký příklad logiky - "logické operace?", kterou řešíš na straně Lox? S Loxonem nemám zkušenost. Níže nějaké příklady:

Logika zapnutí světla, tlačítkem, dashboardem + ovládání v Google Home:

svetlo

Zjištění 1-click, double click, triple click na tlačítku.

tripleclick

Ovládání topení v místnosti (el. podlahovka):

Topení

Já trošku programuji a tak razím cestu že naprogramovat jde vše (skoro) :-), v rámci node-red se snažím využívat standardních nodů tzv. na čisto, a vyhýbat se psaní JS funkcí - což samozřejmě umožňuje naprogramovat cokoliv.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Na prvych 2 obrazkoch nevidim logiku a ten 3. nedavam.

Jednoducha logika je napr:

mam kurit ? = [ (teplota < 22) AND (rezim=TOPENI)) AND (vsetky okna zavrete) ] OR [topeni = force]

Toto v nodered nespravis ani keby si sa roztrhal, pretoze to su minimalne 4 veliciny (vstupy) ktorych aktualnu hodnotu potrebujes vyhodnotit pri KAZDEJ zmene KTOREHOKOLVEK z tych vstupov/velicin. A to nodered nevie, ani nechce vediet (riesil som to s autormi pred par rokmi, poslali ma do prdele, ze na to nevidia ziaden usecase a vobec sa so mnou nebudu dalej bavit). Nodered vie len prietokovo spracovavat prave prichadzajucu spravu. Nevie si pamatat stav akejkolvek predoslej spravy, logicky blok NEMA viac vstupov (ak si dobre pamatam, dalo sa to obist tak, ze sa vsetko naroutuovalo do jedineho vstupu, ale potom si nerozlisil odkial to prislo (pokial to ten kto to tam poslal neoznacil nejakym atributom, alebo to neslo rozlisit datovym typom, coz je uplne peklo).

No proste uplne nepouzitelne na akekolvek riadenie cohokolvek zlozitejsieho nez vypinac->svetlo - a aj v tomto scenari imho relativne hned narazis na limitacie cez ktore nepojde dalej vlak a budes na to smutne kukat a vycitat si ze si v tom uz pol baraku naprogramoval a teraz to musis cele zahodit a zacat znova s niecim inym. Uplna strata casu to skusat. You have been warned.


   
ReplyQuote
Page 3 / 8
Share: