X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Hospoda duben-kveten 2022

135 Posts
19 Users
13 Likes
9,018 Views
(@mates)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

@l Přikládám komunikaci se SFŽP :-), psal jsem i paní ministryni ŽP zda by to nechtěla přezkoumat 😀 

Ten důvod proč to nechtějí podpořit jsem našel v podmínkách k NZU myslím, že to jsou právě ty dva zeleně označené odstavce.

Připravují se teď nějaké úpravy jako NZU Light atp. snad ty FVE projdou 🙂 Ale svépomocí je to taky výzva, takže obě varianty jsou asi fajn.

Hubáčková
mail
podminky

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
Topic starter  

@mates diky, zajimave. Z tech zelenych mi to teda ulpne extra nevypliva, ale jestli mas takovou odpoved, tak je potreba to poresit.

Zkusim zavolat k nam do Brna, co mi na to reknou.

 

A varianta svepomoci by znamenala, ze se dostanes na stejne penize, jako s dotaci a s firmou? 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
Topic starter  

Tak uz to hledame oba se zenou, ale nikde to neni napsane, naopak, vsude rikaji, ze pokud si v ramci PENB FVE nemel a nepotreboval, tak nyni zadat muzes.

https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/23006-fotovoltaika-pro-novostavby-na-jakou-podporu-ne-mate-narok-podle-novych-podminek-nzu

Pokud je fotovoltaika uvedená v průkazu – jinými slovy, pokud je fotovoltaika jednou z technologií, které k získání PENB mají přispět – pak se na její pořízení dotace C nevztahuje. Pokud ale požadované hodnoty PENB splníte jinými způsoby a fotovoltaiku si pořizujete jako další nadstavbovou technologii, pak máte na dotaci nárok. Podmínkou je, že instalace i úhrada systému se uskuteční až po dokončení rodinného domu, tedy po jeho zalistování do katastru nemovitostí.

https://www.elektrina.cz/nova-zelena-usporam-fotovoltaika-dotace-rodinny-dum

7) Bude vadit souběh různých dotací pro jeden rodinný dům?
Jeden rodinný dům získá finanční injekci z programu Nová zelená úsporám pouze jednou. Podmínky ale umožňují žádat o peníze z více podoblastí současně. V rámci samotné podoblasti C.3, kam spadá instalace solárních termických a fotovoltaických systémů, je dovoleno podat pouze jednu žádost. Ovšem i z tohoto pravidla existuje výjimka. Lze spojit žádost na ohřev vody solárními panely v ostrovním režimu (podoblast C.3.3) s fotovoltaikou využívající akumulaci elektřiny do baterie (C.3.5, C.3.6 či C.3.7).

 

V devet jim zkusim zavolat


   
ReplyQuote
(@mates)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

@l 

Ano, cena bude +- stejná.

Počítám variantu 5,4 KWp, 10,8 KWh baterky, 3x victron 3000, od MCore mám nabídku za 505k, svépomocí do 330k.

Svépomocí nějak takhle (eshopové ceny)

image

Případně ještě zvažuju 1F Victron 5000, ale ten nepřipojím jako hybrid na 1F oficiálně 😀 ... ale to je spíš do vlákna k FVE. 

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
Topic starter  

V podminkach k te FVE pak je jen: 

podporu nelze poskytnout , pokud byla nebo je poskytována podpora na výměnu zdroje (podoblast C.1) za jiný typ než teplené čerpadlo a k podpoře TČ-FV

 

Tzn imho to taky nijak nekoliduje.


   
ReplyQuote
(@mates)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

@l Super, zkus já bych to pak zkusil u sebe na úřadě 🙂

Každopádně to kombo dotace FVE a FVE k ohřevu vody je podle mě super, ale nikdo z firem to nechtěl udělat. Tj. proč mít jen jednu FVE, když můžu mít rovnou dvě 😀

Na FVE na vodu je to cca +50 tis z dotace.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
Topic starter  

Tak leda toto, to by mohl byt problem:

Oblast C – ZDROJE ENERGIE V této oblasti jsou podporována pouze opatření realizovaná ve stávajících dokončených rodinných domech a v budovách definovaných v kap. 2.2, písm. b). Nejsou podporována opatření, která byla uvedena a započítána v průkazu energetické náročnosti budovy pro stavební řízení nebo opatření, která byla realizována a uhrazena (i částečně formou záloh) dříve než za 2 roky po řádném dokončení rodinného domu, za které je považováno datum dokončení stavby uvedené v katastru nemovitostí. Pokud podmínky pro konkrétní podoblast podpory nestanoví jinak, nelze podporu v této oblasti čerpat na budovy, které byly podpořeny v oblasti podpory B (včetně podpory z programů Nová zelená úsporám 2013 a Nová zelená úsporám s příjmem žádostí v letech 2014-2021). Podporu na instalaci zdroje tepla nebo solárního systému do budovy napojené na účinnou soustavu zásobování tepelnou energií (dále jen „ÚSZTE“) nebo soustavu zásobování tepelnou energií (dále jen „SZTE“), která využívá alespoň 50 % energie z obnovitelných zdrojů, je možné poskytnout pouze, pokud nedojde ke zhoršení její celkové průměrné roční účinnosti.

 

Ale teda cist to je fakt otresny zazitek


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
Topic starter  

@mates cele je to naprosto debilne napsane. Kazda ta veta se da vylozit ruzne, navic nevis, jestli ta nasledujici veta jen upresnuje tu predchozi, nebo je to uz nova podminka.

Exaktnost v tehle definicich dostava fakt solidne naprdel.

Kazdopadne to pozjistim, pokud by to ted neslo, mam jeste teoreticky 13mesicu cas, nez mi vyprsi smlouva s EONem. 

Do te doby to bud upravi, nebo holt budu muset zaplatit vic. Na uplne svepomocnou instalaci si netroufnu, nevim, zda kdyz bych si to nejak pripravil, tak bych sehnal nekoho, kdo by to pak "jen" zapojil. 


   
Mates reacted
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
Topic starter  

No, tak je to jednoduche, je opravdu zavazny ten bod co jsem zvyraznil 2 prispevky zpatky.

Takze v aktualni podobe opravdu nelze. Pan moc ochotny nebyl, na jakykoli dotaz kolem NZU light, nejakych zmen atd i neustale dokola opakoval, ze oni stanoviska nevydavaji, jen prijimaji pokyny od ministerstva.

Ze mam zkusit pockat, ale ze nic nevi. Tim padem moje FVE aktualne pada ;-(


   
ReplyQuote
(@sharky)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 8
 

@l kurňa, a to som sa chcel inšpirovať ako to budeš realizovať. 🙂 


   
ReplyQuote
(@juraj)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 74
 
Posted by: @sharky

@l kurňa, a to som sa chcel inšpirovať ako to budeš realizovať. 🙂 

Ja tiež 🙂


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
Topic starter  

Ja doufam, ze to brzo upravi a pak to pujde. Z vlastniho to ted platit cele nebudu, to radsi zkusim rok pockat.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@l kdyz vidim jak ceny jdou nahoru, tak necekam 🙂

(nejen energii, tak technologii...)

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
Topic starter  

@richard a ty si to budes delat sam, nebo jak to mas vymyslene, ze jedes bez dotace?


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@l ano, sam. Nechci tady firmu a chci Studer a to uz vylucuje dotace

 


   
ReplyQuote
Page 8 / 9
Share: