X
Forum

Forum

Skleník - Loxonizac...
 
Notifications
Clear all

Skleník - Loxonizace

10 Posts
4 Users
0 Likes
1,159 Views
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
Topic starter  

Řešil jste někdo Loxonizaci skleníku ? Včera jsem pokusně (s)pustil ale jde mi spíše o zkušenost s parametry a souvislostmi

Senzory : teplota vzduchu ( průměr z 5 čidel ) / vlhkost vzduchu / vlhkost zeminy ( dva okruhy podle typu lodyh ) / vnitřní osvit v Lux

Aktory : motoricky otevíraná střešní okna / vnitřní cirkulace vzduchu + aktivní přisávání vzduchu z venčí / zálivka dva okruhy / LED růstové světlo / vytápění ( spíše dotápění ) 

díky za každou zkušenost a radu

( jako IO mám NodeMCU pro komunikaci s Lox )


   
Quote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Já to mám ve skleníku podobný.

Začal jsem se sadou teplotních čidel + jednu teplota a vlhkost. Potom tam řídím 2 ventilátory na cirkulaci vzduchu, 1 ventilátor, který mi saje vzduch pod stropem a honí ho zemním kolektorem. Na běžné svícení tam mám JED pásky + na jaře sem tam ještě řídil pěstební světla. A takovou nouzovku na jaře se měl topný kabel, kterým sem si to trochu temperoval.

Na další zimu bych ale chtěl vymyslet nějaké stabilnější topení. Přemýšlím o nějakém split chlazení co má i funkci topení. Ale s tím je potíž protože většinou neumí dlouhodobě fungovat třeba na +8°C, a topit na +15°C se mi nechce...

Na motoricky ovládaný střešní okna se zatím jen chystám - jaký máš prosímtě pohony a kdes kupoval?


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
Topic starter  

Motory 3x jsou

US $15.98 | Electric Linear actuator 100mm Stroke linear motor controller dc 12V 24V 100/200/300/500/600/750/800/900/1100/1300/1500N
https://a.aliexpress.com/_mNytrpL

image

Jaký jsi měl výkon na tech kabelech a o kolik to vytopí oproti venkovní teplotě ? 
Ten zemní kolektor to je dobrý 🙂 bohužel bych musel vymlátil beton z podlahy ve skleníku 🙁


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Kolik N jsi použil?


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

@dalibor Jo tobe staci jen maly pisty to mas dobry. Ja potrebuju pist, ktery je v zavrene poloze dlouhy 435mm. Coz cinan tak dlouhy nemá 🙁

IMG 20201120 131018

Jin ka k tomu topení, já mám ve skleníku vyvýšený záhon, který jsem měl přes zimu zakrytý víkem z polykarbonátu a topil jsem jen tam. Pouzil jsem na to topná kabel od cínana, tusim 10M davalo cca. 150W a zvladalo to udrzovat teplotu +7°C (do nějakých -7°c venku).

Zemní kolektor je super v tom, že mi to pekne natopi hlinu a kvitka pak rychleji rostou.

IMG 20200422 163328

 


   
ReplyQuote
(@patrick)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 60
 

@radek Také bych rád zloxonil skleník. Jenže, mi chybí hlavně ten skleník. Kde se dá pořídit nějaký nerezový viz tvůj obrázek? Když se mi něco líbilo, byly to cenové nesmysly v řádu set tisíc. Díky za tipy.

 


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
Topic starter  

@radek a co tohle ? 
US $60.00 | FUYU 100mm~1000mm Electric Linear Actuator 24V DC Waterproof Linear Brushless Motor Kit Max 1800N 50W Remote Panel Controller
https://a.aliexpress.com/_mMJbpQN

400 mm výsuv za 87 USD  by nešlo ?

letos mne ještě čeká přetahání závlah , měl jsem od “ kdysi” Gardena prvky ale moc s tím spokojený nejsem co používáš ? Kapací hadice ?


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

@patrick To není nerez ale hliník.Skleník z nerezu by stál majlant. Mrkni na ceskeskleniky.cz


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

@dalibor Diky, ten vypada dobře. 87USD je uz tedy taky dost (potrebuju 4 pohony) ale porad je to lepsi cena, nez mi nabidly u nas (mam nabidku na 9,2 tis. za 1 pohon). Ještě ale zkusim prozkoumat, jestli bych tam někde nepřidělal tu menší kratší verzi, ta je cenove prijemnejsi 🙂

Na zavlahu pouzivam uz jen kapkovaci hadice - jsou nejlevnejsi, dobre se s nima dela, staci jim maly tlak v potrubi. Ale ted na jare, kdyz jeste nemam zahony plny zalivam hadici. Poridil sem si postrikovac fiskars na tycce a je s nim super prace!


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
Topic starter  

@patrick no taky bys mohl vzít s polovičním zdvihem dát tak pákový mechanizmus otvory  a mohl bys ten zdvih i v pohodě nastavovat. Ty pohony jsou zatím OK mají koncáky samozřejmě a 12V co tahá 8 kg okno bere kolem 1A. Rychlost je 100 mm za 15 sec. Teď samozřejmě taky zalévám z hadice 


   
ReplyQuote
Share: