X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Rozvod TV / R / SAT

11 Posts
5 Users
1 Likes
3,031 Views
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

Včera jsem uvažvoal nad TV rozvody a zjistil jsem, že o tom vím vlastně kulový. Moje představa (možná mylná) je taková, že na střechu dám satelitní talíř, klasickou anténu bych asi ani nedával.

TV budu mít v:
obývák
kuchně (jen příprava)
ložnice (jen příprava)
2x děcáky (jen příprava)
"tělocvična" (jen příprava)

chtěl bych do každé TV přivést koax, dát tam kartu a signál přijímat jen ze satelitu.

a co nevím: zda dávat ke každé TV koncové nebo průběžné tv zásuvky a jak přivést signál do jednotlivých TV. zda od antény táhnout koax do tech. místnosti a odsud to nějak distribuovat přes nějaký zesilovač signálu, nebo jak to vůbec funguje.

navíc cílový stav je takový abych mohl na každé tv sledovat jiný pořad ... busu rád za každou pomoc, radu, jak to máte doma vy. Díky


   
Quote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Takže já jsem to udělal tak, že jsem do technické místnosti do racku umístil satelitní multiswitch 5/8.  Pět vstupů = 5x koaxiál na střechu (4 x parabola + 1x anténa). 8 výstupů do jednotlivých místností. V místnostech zásuvka R/TV/SAT napojena na jeden koax. Takže do hvězdy. A zase - když opouštím dům a zastřežím ho alarmem, tak funkce C-OFF vypne mimo jiné i tento multiswitch. Toto vše mám pro jeden satelit (Astra 23,5). U paraboly je 4 násobný konvertor - prostě konvertor se 4-mi výstupy. Bacha jsou dva typy jeden je přímo pro napojení na 4 satelitní přijímače (ten nee) a pak je typ se 4-mi výstupy právě pro zapojení do multiswitche.

No a máš vyřešeno vše 🙂  

No a jako satelitní přijímače používám levné fergusony ariva mini, kteřé mám napojené na síť LAN a jedno raspberry-pi se čtečkou karty mám jako server, takže karta je jen jedna a prostě se sdílí.


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

to zní dobře to co popisuješ; takže do místností jsi dával koncové zásuvky, nikoliv průběžné, jesltiže jsi to tahal do hvězdy.

takže máš na střeše jeden talíř, z něj vedou 4 koax kabely do multiswitche a z něj to TV. to zní rozumně. a ten pátý kabel k anténě? ten využíváš jak? v televizi sleduješ klasické kanály přes satelitní tuner nebo přes klasickou anténu

díky za informace


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

No, ja uvazujem, ci ma vobec dnes zmysel tahat koax. Telku budem mat od providera aj tak IPTV, pokial by som si daval vlastnu parabolu, skoncim s dreamboxom v TM a card-sharingom. Okrem toho na live vysielanie skoro vobec necumim, bud nahravam na obstarozny topfield settopbox (a preskakujem reklamy), alebo cumim na serialy cez Kodi.

Fakt zvazujem ci namiesto koaxu nenatiahnut radsej trubicku na vlakna.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ano na střechu vede 5 koaxiálů. 4 koaxiály do paraboly 🙂 a jeden do antény. Všech 5 je připojeno do multiswitche. Ten se postará o to, aby signál ze satelitu a pozemního vysílání přenesl po jednom koaxu do místnosti. 

Takže určitě ne průběžně ale do hvězdy. Používám vypínače a zásuvky od ELKO-EP kde je i multimediální zásuvka, která má 1xTV, 1xSAT, 1xRAD a 2xRJ45. Takže tam kam tahám koaxiál, tahám i dva UTP kabely. Všechno je pak jednodužší.

Zásuvka :  http://eshop.elkoep.cz/21546---detail-4HF1000101.aspx

krytka :  http://eshop.elkoep.cz/90773-tal--hlinik--detail-1LF1000101.aspx

rámeček :  http://eshop.elkoep.cz/90910-crystal-tca--sklo--hlinikova--detail-CL50000101.aspx

 


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
Topic starter  

Díky za užitečné informace. určitě mě to dalo správný směr ...

ta zásuvka co jsi postnul má kolíky pro TV, R a SAT; předpokládám, že díky multiswitchi máš zapojený jen kolík SAT? a ten vede do toho miltiswitche.

pokud kladu blbé otázky, tak se omlouvám


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ne ne, fungují všechny kolíky jak sat, tak TV tak i R. Vše jde po jednom koaxu z multiswitche. 


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Hmm, noo já jsem nechtěl tahat SAT, vystačíme si s pozemním vysíláním, případně s IPTV. Moje představa byla dát zesilovač antény do technické místnosti. Sem táhnout všechny kabely z místností, kde bude, či bude připravena anténa pro TV (FM). Odsud pak jeden kabel do antény na střeše. Případně, při nutnosti dodělání SAT bych musel tahat ty 4 coax ještě na střechu (v technické napojit), což už asi nebude až takový problém. Co vy na to? Nejsem úplně mimo?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No prostě pro jeden satelit potřebuješ 4x koaxál. To je proto, protože u každého sat přijímače potřebuješ H a V polarizaci. Já jsem nad tí strávil hoooodně času. Nechtěl jsem se tomu moc věnovat a všechny informace jsem získal z diskuse na AB fórum. Momentálně mám sice jen satelit, ale vše by mělo fungovat tak jak jsem popisoval. Těch 5 koaxiálů na střechu je totiž poměrně hodně, takže když na to člověk při stavbě zapomene, tak to může být do budoucna problém. 


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

@koldavideo

a do místností si tahal 75 nebo 50 ohm kabely?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Klasický bílý koax, tuším 75 ohmů do každé místnosti. 50 ohmů se snad používal pro starší počítačové sítě. 

rekapitulace:

1). V technické místnosti v datovém racku mám satelitní multiswitch od kterého vede 5 x koaxial na střechu. 4x pro satelit a 1x pro pozemní DTV. Vše je zapojenu va vstupy multiswitche.

2). Mutliswitch má v mém případě 8 výstupů do každé místnosti. Tedy do každé místnosti vede pouze jeden koax, po kterém jde jak Satelitní vysílání tak pozemní. 

3). V rámci multiswitche mám OSCAM server, abych nemusel rvát do každé místnosti satelitní kartu - ale to když tak až u piva 🙂

4). V každé místnosti mám multimediální zásuvku do které přivádím koax a 2x UTP. 


   
Georgio reacted
ReplyQuote
Share: