Forum

Forum

Praskliny a sedani ...
 
Notifications
Clear all

Praskliny a sedani novostavby

15 Posts
5 Users
1 Likes
1,801 Views
(@michalpali)
Active Member
Joined: 1 year ago
Posts: 5
Topic starter  

Ahoj, máme 2 měsíce po omítkach a objevily se nám na zdi a v rozich svislé praskliny. Je to hlavně na 1 straně domu. Jsou to tenké svislé praskliny a zajímavé je ze je jedna pod kazdym oknem ikdyz tam je minimální statická zatez. Jak poznat že to je sedanim domu nebo omítkou a kdy už volat statika?

 

Díky 

Michal 


   
Quote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2201
 

Chybí materiálový popis domu. Takhle je  to věštění z křišťálové koule.


   
ReplyQuote
(@michalpali)
Active Member
Joined: 1 year ago
Posts: 5
Topic starter  

Je to podkrovni dum postaveny z palene cihly (Heluz 30 a 25) zdeny na tenkovrstvou maltu a zatepleny EPS 26cm. Problem muze byt podlozi, je to piscity jil (F4 CS), ale zase zaklady jsou v hloubce 1.4m


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2201
 

Pod tím oknem to znamená, že bude problém v základech nebo v podloží. 

Jak vysoká je hladina spodní vody? Jak se mění její výška? 


   
ReplyQuote
(@michalpali)
Active Member
Joined: 1 year ago
Posts: 5
Topic starter  

Pruzkumne vrty (2.5m) na spodni vodu nenarazili a vdoa se prakticky nevsakuje, u paty domu mame odkryty vykop pro rozvody elektriny do domu a tam tudy voda nekolikrat zatekala nekde pod zaklady a odcepravali jsme ji.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2201
 

Jsem dělal na svém pozemku před zahájením stavby 3 bagrované výkopy pro hydrogeologický průzkum do hloubky 1,7 metrů. Do doby zahájení stavby tam bylo sucho ve všech 3 dírách.

Od zahájení stavby už 6 let z pozemku z 6 různých míst čerpám 365 dnů v roce vodu a nevím co s ní. Mám ji tolik, že už jsem rozhodnut vykopat trubku do rybníka co je asi 200 metrů ode mě a hnát to co nejdál ode mne.


   
ReplyQuote
c64
 c64
(@c64)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 41
 

@kobra23 

tak ono bylo dost sucho 5let zpet, mozna se ta voda jen vratila na svoje misto (nevim kdy jste stavel) no a nebo to vypada na prekopnutou melioracku, byl jste u toho kdyz se delaly zaklady ?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2201
 

Průzkum byl v 2016, zahájení stavby v duben 2017. Byl jsem u všeho, neboť si z 95% dělám vše sám. 

Když se vrtal vrt na vodu v 2019, tak se na vodu narazilo v 11 metrech. Zatím z něj neberu vodu, ale hladina je teď ve 2 metrech. Jsem zvědav, jak se změní až ho začnu letos používat. 

Zbytek naší obce má z vodou problém.


   
ReplyQuote
c64
 c64
(@c64)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 41
 

budete bohaty az se bude o vodu valcit 🙂


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2201
 

Nebudu.

Ve sněmovně je návrh zákona, že ten kdo vodu v obci má, ji musí bezplatně umožnit odebírát ostatním spoluobčanům v době vyhlášení nouzového stavu z důvodu nedostatku vody.

Mám už hadici PE32 pro tento účel vyvedenou na hranici pozemku k obecní komunikaci, aby mi neťapkali spoluobčané po pozemku.

Obecní vodovod u nás nemáme a ani se nechystá.


   
c64 reacted
ReplyQuote
 koci
(@koci)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 64
 

@michalpali 

Chtělo by to půdorys domu s vyznačením, kde se trhliny nacházejí. Pak fotky trhlin.

Kde se nachází "odkryty vykop pro rozvody elektriny do domu". Není to náhodou v místech, kde se ty trhliny nacházejí?


   
ReplyQuote
(@michalpali)
Active Member
Joined: 1 year ago
Posts: 5
Topic starter  

@koci

Ted hodně pršelo tak sme odkopali ještě trochu víc u paty domu a jak je vidět z fotek tak díra se po hodině plní vodou. Myslíte že to je spodní voda?

DSC 0040 copy 1238x2201

 


   
ReplyQuote
(@michalpali)
Active Member
Joined: 1 year ago
Posts: 5
Topic starter  

To samé místo z větší dálky

DSC 0042 copy 1238x2201

 


   
ReplyQuote
c64
 c64
(@c64)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 41
 

@michalpali 

Tento rok je hodne vlhkej, pokud nejsi nekde na kopci nebo skale tak staci kdekoliv udelat jamu a stahne se ti tam povrchova voda z okoli.

Udelal bych okolo domu drenaz, mas li to kam svest, a tim se zbavil nove vody z vrchu, pokud by to nepomohlo tak je to spodni voda tj. leda udelat drenaz ve vetsi hloubce, pak bejva problem to nekam svest bez nutnosti cerpadla.


   
ReplyQuote
(@zdenda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 77
 

Také máme stavbu na jílu, základ 1,5m hluboký dole s patkou šířky 0,8m. U jílu je důležítě aby nevysichal, pak má tendenci se smrštovat a to je špatně, protože pak sedají základy...pokud chcete udělat drenáž, tak bych ji udělal několik metrů od domu podle situaci terénu (geotextilie, kamenivo, drenážní trubku svést mimo RD, nebo do kamalizace), ale tato drenáž by byla jen pro povrchovou vodu (např. nadměrné srážky) spodní vody se asi nezbavíte a jak jsem psal pro jíl je ideální, když je vlhký.


   
ReplyQuote
Share: