X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
913.4 K Views
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Tady jsou zmíňky o proudových chráničích z normy. Kdo chce víc, napište mi PM.

FI4
FI2
FI1

   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Já bych to viděl následně:

podle staré 5.2.9 - Rodinný dům není "bytový dům" ani "budova občanské výstavby" ale "budova pro bydlení" takže není potřeba dávat na každý světelný okruh samostatný proudový chránič, dokonce není ani nutno ho použít.

dle změny ( doplnění) 5.2.9 musí být každý koncový světelný obvod vybaven proudovým chráničem 30mA, ale nikde není uvedeno že každý koncový světelný obvod bude vybaven "samostatným" proudovým chráničem. Takže bych neviděl problém ve sdružování. 

To samé platí pro zásuvkové obvody do 32A

 

 


   
MartinB reacted
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

@cybermole Díky

Mám ještě hodně začátečnickou otázku. Jedním jističem budu jistit několik světel, za jedním budou zase všechny rolety, atd., tedy za jističem bude několik relátek. Jak se standardně dělá rozdělení z jednoho vodiče na více? 

Vím, že existuje něco takového  https://goo.gl/images/uiB5rU a objevil jsem ještě tohle  https://goo.gl/images/B7N4Yx, ale nevím jestli je to správné řešení.  Jak se to běžně řeší?


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Fázi u nízkoodběrových věcí můžeš klidně proklemovat na relátkách. Případně tak jako zelenožlutej a modrej můžeš spojit můstkem na přívodních svorkách. 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1204
 

jeste prosim mam dotaz, kdyz mate dva rozvadece, jeden na silnoproud, druhy na slaboproud. Predpokladam, ze Loxone miniserver je v casti se silnoproudem, stejne jako asi vetsina extentions. 

1Wire a DMX extention mate v druhem slaboproudem rozvadeci, nebo Loxone je pohromade?

Pokud pohromade, ale i kdyby byl zvlast, jak delate propojeni mezi jednotlivymi rozvadeci? 

Svorku na jednom, svorku na druhem? Nebo co je mezi rozvadeci neresite svorkami?

Pokud by byly vstupy z 1wire a z vypinacu v slaboproudem, tak jich preci dost hodne musi jit k loxone extention.

Tak pak bude hodne dratu jen jako spojovacich... diky


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Já mám část v hlavním (silovém) rozvaděči a část v slaboproudém (datovém) rozvaděči. Mám to z toho důvodu, že plánuji fotovoltaickou jednofázovou elektrárnu, která bude napájet datový rozvaděč - komplet. V datovém rozvaděči mám ve spodní části zdroje pro dmx atd... Takže při výpadku proudu budu svítit z datového (zálohovaného) rozvaděče pomocí 12V/24V rozvodu. V každé místnosti mám dvě osvětlení 230v a 12V(24V). 

Veškeré "nesilové" extensiony (1-wire, modbus, rs232, rs485, tree, IR, Air atd...) mám v datovém rozvaděči. 


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

@richard já bych ti doporučil dát loxone do slaboproudové části a vůbec do něj netahat 230V, pokud chceš spínat 230V, tak přes relé 24/230


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

@cybermole - souhlasím 🙂 Je to ale hlavně o prostorových možnostech - i finančních 🙂


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1204
 

Diky. Beru na vedomi. Pak zrejme nebude silovy rozvadec tak velky 😂🤣😁. Zatim mevim co bude zabirat tolik mista. Ale jak to mate propojene navzajem? Z extentiin tkanickou nahoru, tam do druheho a dolů?  Nebo pres svorky aby bylo mozne porad prepojovat draty? 


   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 261
 

Jakou znacku mate elektro rozvadece ?

Ja jsem zjistil, ze se s firemnima cenama Rittal ani zdaleka nedostanu na bezne koupitelne Conteg nebo KM...

Takze hledam alternativu...

This post was modified 5 years ago by acter

   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2212
 

Umím zajímavě Eaton. Už jsem je dodal některým uživatelům zde.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2212
 
Posted by: Richard

Diky. Beru na vedomi. Pak zrejme nebude silovy rozvadec tak velky 😂🤣😁. Zatim mevim co bude zabirat tolik mista. 

To si nemyslím, že silový rozvaděč musí být menší než Loxone rozvaděč. Já třeba mám v plánu v silovém rozvaděči 200 externích relé, 11 stykačů 45 elektroměrů velikosti 1 DIN, do 10 ks velikosti 3-4 DIN, několik zdrojů, mnoho jističů, chrániče, svorky a bude to jen tak tak. Rozvaděč mám na 742 pozic DIN.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Někteří uživatelé by neměli děsit nováčky 😀 hlavně kobra a kolda, kteří jsou tak trochu z jiné planety  🤣 


   
Martin C, Vena, MartinB and 1 people reacted
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

@kobra23 - ty si se rozhodl trumfnout muj pocet elektromeru jo 😉


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Všechno je to o uspořádání a o tom kdo co chce. Já jsem si navrhl co všechno zhruba bude v rozvaděči a ve Schrack designu to naskládal do mého rozvaděče. Hned víš jak na tom jsi.

Jinak mám rozvaděč rittal 2m x 80cm a bohatě mi stačí. Zahodil jsem z něj instalační desku a vyrobil si držáky pouze na DIN lišty, dráty povedou zadem. Na práci je to sebevražda, nechal jsem si na vydrátování nedostavěnou příčku za rozvaděčem, jinak by to člověk zapojoval rok. Nicméně mám k dispozici okolo 450 DIN pozic v takhle malém rozvaděči.

This post was modified 5 years ago by Bery

   
ReplyQuote
Page 45 / 95
Share: