X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

tepelné čerpadlo

281 Posts
31 Users
29 Likes
17.6 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Nordline som zvazoval, nakoniec som pouzil 0-10V riaditelnu kondenzacku od sinclairu. Ale mozeme to tu prebrat, co-to mam nastudovane (+Kobra nas bude kontrolovat ze tu neplacame kokotiny).

Ako pise Richard, zalezi na zotrvacnosti podlahy/domu. Ja mam VPC a nakoniec som hlavice na okruhoch vobec nerealizoval, nedava to zmysel, zotrvacnost je 10-20 hodin, takze na nejaku per-miestnost-casovu regulaciu mozem zabudnut. A vobec mi to nechyba. Cidla v podlahe mam tiez, ale nikdy som ich neozivil. Regulukem kvaziekvitermne na vratke vody z podlahy. Imho budes musiet poladit jednu sezonu, poskusat pomerat ake su zotrvacnosti a podla toho ladit, aby bolo komfortne a aby kompresor nespinal x-krat za hodinu zbytocne.

EDIT - este doplnim - obecne u vzduch-voda velky pozor na hlavice podlahovky, pokial budu privrete a TC nema dostatocne presnu detekciu prietoku, hrozi zamrz vymenniku a nasledna destrukcia TC. You have been warned.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1202
 

🙂

@dusanmsk, to je treba jeden pohled, hlidat teplotu vratky. (ktery nechapu, ale respektuju ze to muze byt fajn). Cidla v podlahach mam taky, taky jsem je neozivil a zatim nemam potrebu a je to na liste priorit uplne na nejspodnejsim miste tedka 🙂 Ta informace je mi k nicemu ted.  Zeravik prutok resi vodomerem na kazdem okruhu a je to soucast ochrany cerpadla. Musim rict, ze pri ozivovani jsem s tim mel problem (zavzdusneny klektor)

@kuliss9 - jak pise Dusan, zalezi na hodne okolnostech. Kolik mas okruhu? Investice do hlavic se vyplati? Jen pro inspiraci, pokud mas DMX modul, muzes to vyresit hlavicemi na 24V a pres DMX ovladat. Funguje to 🙂 (a jeste si vymyslet, jestli NO, nebo NC hlavice a treba tim usetrit nejaky ten watt kdyz budou vice zavrene nez otevrene (nebo naopak).

 

 

 


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

Téma jestli regulovat nnebo neregulovat podlahové topení už tu bylo probírané opakovaně, nebudu to ztoho zabředávat.

Akorát bych se přidal, s tím, že na tohle opravdu dávejte pozor:

Posted by: @dusanmsk

EDIT - este doplnim - obecne u vzduch-voda velky pozor na hlavice podlahovky, pokial budu privrete a TC nema dostatocne presnu detekciu prietoku, hrozi zamrz vymenniku a nasledna destrukcia TC. You have been warned.

moji topenáři to vyřešili přepouštěcím ventilem mezi přívodní vodou a zpátečkou. Takže i když Loxone zavře všechny ventily do podlah, tak čerpadlo má alespoň minimální průtok. Vypadá to takto:

https://www.toparmatury.cz/prepousteci-ventily/

Pokud máte řízené podlahové ventily, tak určitě doporučuju. Akorát bych polemizoval s tím "velmi tichý provoz". Pokud je ventil v provozu, tak ho slyšíte.


   
ReplyQuote
(@kuliss9)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 28
 

Moc děkuji všem. DMX modul nemám, všechna světla mám na 24V a ovládané přes loxone dimmery. Okruhů mám 10 (8 místnosti + 2 žebříky). Ty loxone hlavice jsem na 8 okruhů koupil. Osobně, ale moc s nějakou velkou regulací teploty v bungalovu s tepelnou ztrátou 3,9Kw nepočítám. Máme betonové podlahy na které přijde lepený vinyl + v koupelnách, zádveří a techické místnosti dlažba. Asi si s tím budu 1 sezónu trošku hrát, abych to vyladil a pak už to bude navěky totožné :D. 

U napojení toho hloupého čerpadla na Loxone spíše uvažuji o kontrole spouštění a případně nějaké regulaci na ochranu kompresoru. Přeci jen je to pitomé on / off, tak aby nespouštělo jak zběsilé. Jinak výměník mám z NORDline vyndaný a umístěný v technické místnosti právě abych předešel případnému zamrznutí při výpadku proudu nebo nedostatečném průtoku. Na zpátečním okruhu má čerpadlo čidlo, které řídí teplotu vody. V technické místnosti před rozdělovačem podlahovky je tedy výměník z TČ, oběhové čerpadlo a 35l expanzivní nádrž. Čerpadlem pouze topím do podlahy + 2 žebříky. TUV ohřívám elektrickým bojlerem ve spolupráci s rekuperací odpadních vod Akiretherm, tam to čerpadlo vůbec není připojené. 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1202
 

@kuliss9 a z ceho mas stavbu?

nechces zvazit aspon to reseni od Zeravika s nadrzi? Precijen kdyz budes mit samostatne okruhy, cely barak bude vytopeny a pojede jen WC, tak tepelne cerpadlo bude mit asi velky vykon jen na jeden okruh a teplota vody vyleti a co potom? Hlidat nejak maximalni teplotu na vystupu z cerpadla a to vypinat/zapinat? Mam jen 200l a jeste ulozenou horizontalne a kdyz ji cerpadlo natopi (15-20 minut?), tak potom okruh WC jede treba 1/2 dne jez z nadrze (casy ber orientacne). Kdybych tam nadrz nemel, tak by do par mint mel teplotu vody za tepelnym cerpadlem >40°C a porad by jen stoupala. Zkouset to nebudu 🙂

 


   
ReplyQuote
(@kuliss9)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 28
 

@richard stavbu mám z Ytongu Lambda YQ550mm. Já už mám tu technickou místnost hotovou, dnes jsme spouštěli první zátop do podlahy. Tak už to řešení od Žeravíka není asi na pořadu dne. Původně jsem o akumulační nádrž také přemýšlel, ale bylo mi doporučeno několika instalatéry nezávisle na sobě, že v mém systému bude cca 140 litrů vody, což je tak akorát pro toto čerpadlo. Musím vlastně dodržovat zásadu, že nebudu zcela uzavírat okruhy a nechám průtok vody v celém systému. Když to teď po sobě čtu a přemýšlím o tom, tak jsem asi i zbytečně koupil 8 Loxone hlavic, když to nemohu uzavírat :D.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Heslovite

  • obtokovy ventil nic neriesi (pokial nie je akumulacka). Situaciu moze naopak vyrazne zhorsit - TC si mysli ze pohoda, voda tecie, lenze jej objem je maly, takze rychlo zmrzne a cerpadlo papa
  • ventily do 3.9 kW baraku su kokotina
  • akumulacka do 3.9 kW baraku je kokotina *1
  • to ze je vymennik v baraku absolutne nepomoze, sice nezmrzne ked vypadne prud, ale zmrzne pri defroste keby nebol prietok/objem vody *2
  • 9 kW on/off cerpadlo do 3.9 kW baraku je kokotina, to podla mna uspokojivo neuriadis pri teplotach nad 7 st (cop4 !)

*1 - existuje jediny typ akumulacky zmysluplny v nizkoenergetaku s betonovou podlahovkou - akumulacka s priamym vyparom chladiva, kde spodna cast sluzi ako vymennik pre kurenie a v hornej casti je prietokovy vymennik pre TUV. Co som kedysi pozeral, tak stali tak 40, tak som to zavrhol.

*2 - aky je to vymennik? Mam ten pocit, ze nordline davalo trubkove, tie su proti roztrhnutiu pri zamrze odolnejsie nez doskove. Ale aj tak by som to neriskoval.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1202
 

@kuliss9 pokud je to on/off, tak tedy Ti pobezi vsechny vetve porad soucasne? Jak budes ridit teplotu na WC a nebo v loznici? A hlavne si myslim, ze nebudes schopen udrzet konstantni teplotu vody v systemu. Ale asi to instalater vymyslel.


   
ReplyQuote
(@kuliss9)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 28
 

Uff moc děkuji za všechny rady a doporučení :D. Uvidíme asi po první topné sezóně, co jde a nejde. Teď jsem dost ztracen. S tím, že je čerpadlo předimenzované počítám, byla to nejlevnější cesta tepelného čerpadla a povedlo se mi domluvit s příbuzným, že když mi po první sezóně nebude vyhovovat, tak si ho za nákupku vezme a vyřeším technickou jinak.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

@kuliss9 On beton v podlahe dost pomoze, ale pocitaj ze ked bude vonku nad 10st, tak to pobezi tak 10 min a potom to bude hodinu stat. Resp. to riadenie tomu budes musiet prisposobit. Podla mojho nazoru to bude fest problem uriadit teplotou v interieri, budes musiet do toho zapojit aj teplotu vody a nejak dopocitavat/odhadovat predpokladany odovzdany vykon, aby si tc vcas odstavil. Pretoze jak ti do podlahy vlietne 10-12kW tepla a pojde tam hodinu nez na to zareaguje interierova teplota, tak ked to po tej hodine odstavis, bude teplota v baraku dalej stupat este dalsie hodiny, nez za to zastavi a zacne zase klesat.

Sam uvidis, ja mam 0-10V invertor, tiez predimenzovany (lenze ja viem ist od 10% prikonu) a ladil som to 3 sezony (ale u mna bol problem v tom, ze prioritu pre vypocty mala teplota interieru - a s teplomermi vo vypinacoch tam bol strasny sklz medzi realitou a nameranou hodnotou).

Inak v tvojom pripade akumulacka nepomoze, to by musela mat tisice litrov. Pocitaj velmi zhruba, ze v 1l vody ulozis tak 5-10Wh (berme to tak, ze do podlahy staci voda 30st, ale v akumulacke mas 40 (coz uz samo o sebe je kruto nehospodarne), takze dT je 10st. Pokial TC bude davat 10 kW, barak si vezme 2 kW, 8 kWh musis ulozit. V 300l akumulacke mas teda maximalne 3kWh zasobu, takze TC moze bezat do akumulacky zhruba o 20 min dlhsie ako bez nej. Cize akumulacka nema zmysel. Snad som sa nesekol.


   
Kuliss9 reacted
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3070
 

Tohle se neda ridit teplotou v mistnosti. I ten anhydrid ma setrvacnost, natoz beton.

chce to udelat nekolik levelu dle teploty a v ramci toho levelu pak merit teplotu vratne vody a tu regulovat.

ja mam levely 3, kdyz je moc zima, kdyz je akorat a kdyz je horko a pak uz mam jen vysledovane, jaka je cca spravna teplota vratky kdy se TC vypne.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1202
 

@dusanmsk s tim uplne nesouhlasim. Kdyz by za nadrz dal 3cestny ventil, ma jistotu ze do podlahy neposle 50°C. Kdezto bez akumulacky a naprimo, tak se zacne  tepla voda z podlahy vracet, pokud teda vubec bude stacit odebirat teplo zdroji aby teplota na vstupu do podlahy nebyla moc vysoka. Divam se na to jako lajk, ale pokud ma podlaha 24°C napriklad a pustis tam takovy zdroj energie, tak to by obehove cerpadlo muselo jet na obrovsky vykon aby se to uchladilo a tim padem po par minutach Ti zacne z nejkratsiho okruhu vracet neochlazenou vodu. Snad jsem srozumitelny. Ja jsem to podelal, mel jsem dat aspon 300l, ne jen 200. A jeste lepsi by bylo stojatou a ne lezatou 🙂

Tady jen pro predsatvu - kdyz je kontakt vypnuty, tak bezi cerpadlo. 

image

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Neexistuje aby do podlahy slo 50st. Ked mi ide TC naplno (9kW), tak mam dT na vode okolo 7-8st. To by sa z podlahy muselo vracat 42, a to si neviem predstavit po akej dlhej dobe by k tomu doslo a ci vobec (podlaha ma obrovsku plochu a cim je vacsi rozdiel teploty podlahy a vzduchu, tym viac energie podlaha odovzda. To by si mal v baraku saunu.).

Ale ano, ked som ladil riadenie, tak prve dni, v pocasi ako je teraz, bola ta podlaha pocitovo tepla a tc som maval odstavene niekolko hodin nez znova zoplo (a to uz nestihalo zas dobehnut tu vychladenu podlahu).

Preto si myslim, ze to bude oriesok to naladit. Tvoje uvahy o 300l akumulacke su usmevne, 100l vody je 0.5-1kWh. Neviem akeho mas silneho zeravika, ale ak napr. 5kW, tak TC pobezi dlhsie o par minut nez zase vypne. Nehovoriac o tom, ze 50st nema co v akumulacke robit, to mas COP 2.5 namiesto 4.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1202
 

@dusanmsk az bude dalsi hospoda, tak prijdes ze? tam muzeme po dvou pivech vse objasnit (max se dostanu na 43°C na vystupu cerpadla po cca 20 min behu)


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3070
 

@richard: Uz aby byla hospoda, spousta lidi potrebuje ocividne spoustu veci ujasnovat osobne ;-))).

@msk: Kazdopadne ono je rozdil, kdyz vytapis dum z VPC a pak drevenou budku ;-))))

PS: Tesim na Vas do hospody na oba 😉


   
Richard reacted
ReplyQuote
Page 6 / 19
Share: