X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Řízení kotelny

35 Posts
9 Users
3 Likes
1,938 Views
(@jabqooo)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 10
Topic starter  

@dusanmsk 

Také díky za odpověď. Možná se k vám vyvracečům krbů příští zimu přidám. 😀

Já budu mít v TM de-facto jen kotelnu. Tzn. kotel, Akumulační nádrž (k tomu čerpadla a ventily), rekuperaci, čerpadlo na dešťovku, rozdělovač podlahovky pro spodek domu a rozdělovače pro teplou a studenou vodu, rozvaděč(ele + loxone) a přístup ke krbu. Pračka ani sušička tu nebudou. Asi tam bude teplo, ale snad né takové aby to něčemu vadilo. Ale to poznám. 

Jinak s tím škrcením krbu, také nevím jak moc to půjde škrtit, proto jsem tam napsal ten rozsah. Třeba bude muset být puštěn naplno, aby v krbu hořelo a nebyl tam jen černý dým. Mám zkušenosti jen s klasickými otevřenými krby na chtě. 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2212
 

Doporučuji udělat přípravu na klimatizaci, kterou budeš v TM potřebovat. A rovnou možná multi a druhou vnitřní jednotku do místnosti s krbem.

A to tě nestraším, jen doporučuji. 

A jestli bude u tebe ten krb v provozu déle než 3 topné sezóny, navrhnu tě na vyznamenání. 

This post was modified 2 years ago by kobra23

   
msk and Pavel reacted
ReplyQuote
skybor
(@skybor)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 74
 

Jsou to ale paradoxy. Nejdříve se složitě (a draze) řeší aby se skoro nemuselo topit a pak se složitě (a draze) řeší jak tam dostat oheň, který nebude hřát 😉 . Možná bude v některých případech rozumnější nějaká ta elektrická atrapa krbu ...


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 

Mám v rozváděči teplotu 25,5-26,5°C při představě, že tam tomu ještě topím krbem, bych nechtěl být tou elektronikou v rozváděči 😥 Ale třeba jí to až tak moc nevadí a já s ní jen moc soucítím...


   
ReplyQuote
 zefe
(@zefe)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 80
 

@skybor Staci tam ten ohen silou mocou nepchat. Kto strasne potrebuje cumiet do ohna, tak si treba spravit ohnisko za oknom na zahrade alebo pustit na telke z youtube. 😀 

Ja inak v roku 2022 nechapem ludi, co chcu mat kotolnu v strede obyvacky a robit kurica ako v stredoveku + ako bonus k tomu totalny tepelny diskomfort. Zima/horuco/zima.

Ja budem do smrti tvrdit, ze nie je komfortnejsie kurenie, ako teplovodna podlahovka a konecne som sa jej po rokoch dozil vo vlastnom baraku.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Vobec netusim, ako sa robi "zadny otvor do krbu" z technickej miestnosti, ale pokial tam nebudu betonove dvere oblepene 20cm nejakej izolacie, tak chudak rozvadzac s loxone.  A co prasnost? Nebudes si tahat bordel do TM?

BTW ja som vzdy chcel ohen v baraku, lezat v obyvacke na kozke z medveda a cumiet do neho po veceroch. Pripravil som si komin - a 5 rokov na neho nesahol, pretoze v baraku je tepelna pohoda. Az tento rok, ked kvoli pojebanym nemcom hrozil blackout (a keby bolo -20 ako predoslu zimu, tak by bol na 100%), tak som kupil tie kamna. Z casti ako zalohu, z casti pre radost. Horelo v nich par krat, este sa ani nevypalil lak. Pokial nebudu zimy pod -15, alebo nebude blackout, tak uz v nich horiet nebude, pretoze to vyzaduje kurevske planovanie (kedy odstavit kurenie a kedy ho potom v predstihu zase zapnut). Zaroven predpokladam, ze toto leto, ked zacnem osadzat FVE panely, budem chciet ten komin zburat, pretoze mi na 100% bude hadzat tiene zrovna tam, kde nechcem.

Za mna resume - keby som nechcel zalohu na casy blackoutu, tak by som asi tych 50k co som do toho narval investoval 4x za zimu na predlzeny vikend v zrube s krbom v zasnezenych horach, bolo by to 1000x lepsie.


   
ReplyQuote
 zefe
(@zefe)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 80
 

@dusanmsk nie je na blackout lepsia kvalitna elektrocentrala? Aspon ja ju planujem kupit. Moje TC ma smiesny prikon, netreba nic velke. A okrem kurenia aj svietim, atd...


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Neviem, v -20 mam prikon TC 2.5 kW, naviac huciaca centrala 7-14 dni nez sa zosynchronizuju elektrarne na celom kontinente, spotreba paliva (kde ho vziat?), atd ...

Na zalohu elektriky planujem FVE a rozumne velky baterku.


   
ReplyQuote
 zefe
(@zefe)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 80
 

Co ja viem, na benzinke? 🙂

Na mojom TC viem obmedzit max. frekvenciu invertora, aktualne viac ako 1.5 kW nepojde a bezne ide <1 kW, pricom este nie je zatepleny barak.

7-14 dni blackout/vypadok el. nebude ani v totalnej riti na lazoch, nie este globalny, to by bol iny pruser pri -20.

FVE v zime+baterka nie je extra hitparada.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Benzinka nebude vydavat benzin, kedze nebude elektrika. Prikon TC si samozrejme obmedzim aj ja, kedze si ho sam riadim, ale bude mi potom v baraku zima.

O dlzke blackoutu sa pobav s nejakym energetikom. Ja nie som odbornik, ale pochopil som, ze ked sa europska siet rozsynchronizuje a rozpadne (co za posledne roky tesne hrozilo tusim 4x), tak sa bude musiet kazdy jeden zdroj znovu nafazovat, zataz nahadzovat postupne a chran ta boh aby sa to pocas toho znovu posralo, pretoze by sa muselo ist znovu, znovu sa to rozpoji a znovu sa to musi nafazovat. Fakt to nie je ziadna sranda co som pochopil, podla mna o rozmeroch tohoto hroziaceho pruseru bezny ludia netusia absolutne nic a preto este nesli pozabijat vsetkych nemcov vidlami.


   
ReplyQuote
(@jabqooo)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 10
Topic starter  

Plánoval jsem ten krb jako romantiku párkrát do roka a jen v zimě. Jako záloha to být nemůže, protože bez elektřiny mi nepůjde kotelna 😀 . Pak dám vědět jak jsem dopadl, ale snad to nebude tak hrozné jak popisujete, tedy doufám.

@pa-v-el 

Snad nebudu muset ještě řešit izolaci rozvaděče. Miniserver má provozní teplotu do 50-ti stupňů a snad zas takové vedro tam nebude. 

@dusanmsk 

Krb má klasicky prosklená dvířka vpředu, ale přes ty se budu jen do krbu dívat. A pak má ještě jedny neprosklená dvířka zezadu a tamtudy budu v krbu rozdělávat oheň, vysávat popel,... A to z technické místnosti, tak abych si nedělal svinčík v obýváku. Holt prach a vedro odnese technická místnost. Ale nebudě to zas tak extrémní. Párkrát za rok a mám v plánu jen rozdělat oheň a pak ho nechat dohořet(celonoční přikládání by byl asi velký teplotní šok). A plánování a tuhé zimy, to na spuštění kru určitě chce. Krb se vyplatí, asi jako bazén u baráku a pokud na to koukáš přes finance, tak je to investice, která se nikdy nevyplatí. FVE mám taky časem v plánu, ale komín mi naštěstí na jižní polovinu střechy stín nehází. 

@zefe

Myslel jsem že lepší bude FVE a baterky. Ale vzhledem že na slunce se nedá spolehnout a nevím kolik toho FVE dokáže vyrobit za krátkých mlhavých dní, tak bude asi elektrocentrála jistota. 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

FVE bez slnka vyrobi zhruba 0. Podla mna to ani nepokryje reziu menica a veci okolo. Na druhu stranu tato "zima" nebola na slnko tak skupa ako sa hovori (8 mesiacov mas FVE a 4 ides zo siete). Aj teraz mi svieti na strechu a podla mna by som z toho vymackol minimalne 50-60% instalovaneho kWp, takze mat baterky, naplnim ich na noc v klude.

Ten styl "rozdelat ohen a nechat dohoret" je presne to, co praktikujem ja. Po pol hodine otvaram okno v obyvacke a zatvaram pol hodinu jak to dohori. V pasive predpokladam, ze otvoris do 10 minut a zavries druhy den rano ... 😀


   
ReplyQuote
 zefe
(@zefe)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 80
 

@dusanmsk viem, ze blackout je mega pruser, ale napr. v januari v Kazachstane to rozchodili radovo v hodinach. Spim kludne ohladom toho 😀

A nejaka benzinka snad ma aj diesel agregat ako power backup.

Nemcov za vypinanie atomiek by som tiez nakopal, vyzera, ze zdravy rozum zacina byt aj tam v mensine.


   
ReplyQuote
(@jabqooo)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 10
Topic starter  

@dusanmsk 

Dům budu mít v podhůří Krušných hor a mezi Krušnými horami a Českým středohořím jsou podzimy hodně mlhavé. Ještě jsem nezkoumal, jaký bude mlha pro FVE problém. Ale Určitě FVR chci, protože když svítí slunce mám na jižní straně střechy ideální podmínky. 

Jen jestli nebudu muset to okno otevřít už deset minut před zapálením ohně 😀


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2212
 

Letošní zima je pro FVE suprová. Oproti loňsku přišly i ty mega svítící dny o 3 dny dříve než loni. Takže loni až 15.2., letos už 12.2.

Loni jsem byl k síti připojen jen 5 dnů - od 26.12-31.12. jinak jsem byl soběstačný. Bohužel to ale nic neznamená, protože se v domě nebydlí a denní spotřeba je jen cca 14kWh (když se nepoužívá energie z FVE na vytápění). Na druhou stranu je spousta domů v ČR, které pri obydlení 4 členou rodinou mají taky tuto spotřebu.

Včera mi to vyrobilo 81,5 kWh a dnes v poledne už jsem na 42 kWh a cpu to do aku a z ní do podlahového topení. 

Jakmile mám nabité baterky, nabitou akumulační nádrž, tak zvednu teplotu interiéru a "nabijím" betonové podlahy. Následně když přijdou ošklivé dny, tak ještě několik dní nesepne peletový kotel. Což je fajn z pohledu spotřeby pelet.


   
ReplyQuote
Page 2 / 3
Share: