X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Řízení kotelny

35 Posts
9 Users
3 Likes
1,892 Views
(@jabqooo)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 10
Topic starter  

Ahoj,

měl bych dotaz na zkušenější, co je nejlepší řešení pro řízení kotelny?

Něco o stavbě:

Budu mít pasivní dům z VPC, a podlahové topení. Hlavice u rozdělovačů chci nějak vyladit v prvních sezónách ručně a pak na to nesahat. Příprava na elktro-hlavice je, ale přijde mi to zbytečné řídit. Vlastně i to samé resumé jsem se tu dočetl v jiných diskuzích. 

Kotlena je složitější, je tam krb s teplovodním výměníkem, kotel na pelety a 1000L akumulační nádrž. Z té se bude brát jak teplá voda do koupelen, tak i do podlahovky. Oproti projektu jsem zručil cirkulaci teplé vody (všude je to jen kousek a v alpexkách ke každýmu odběrnýmu místu zvlášť). Dále jsem zrušil zásobníkový ohřívač, místno něj bude vodu v létě ohřívat rekuperace NILAN ESO. 

V tomto celém systému by se měli ovládat jen 3 čerpadala, kotel na pelety, smešovací trojcestný ventil, zónový trojcestný ventil a načítali by se teploty z 6-ti čidel teplot.

Toto celé by měl dle projektu ovládat REGULÁTOR REGULUS IR 12 KRB. Ale ten už se nevyrábí. Mají jiný typ (za 30 000,-), který by na to měl jít asi zapojit. Jelikož budu mít chytrou domácnost od Loxone, chtěl jsem to na regulátor nějak napojit. Ale bohužel regulus na můj dotaz zatím neodpověděl. 

Pro Loxone budu mít skromnější vše originál (zatím žádné neoriginální extesion neplánuji). Původně jsem chtěl chytrou domácnost nějak zbastlit, ale vzhledem k času(stavba ho sežere hodně) jsem zvolil již hotové a hlavně funkční řešení. Mám to hlavně kvůli dulawhite osvětlění (světla 24V od minaloxu) a ovládání žaluzií přes air extension (motory somfy). Pak tam mám modbus kvůli rekuperaci a tlačítka se senzory pro každou místnost. Snad nic složitého, takže bych si to měl zvládnout zapojit a nastavit sám.

A nyní k mé otázce. Jaké řízení pro kotelnu zvolit? Co by podle Vás a vašich zkušeností bylo nejlepší?

Použít jen nějaký regulátor, který to bude na základě čidla venkovní teploty. Nebo se pokusit udělat řízení kotelny za pomocí loxone? Z toho mám trochu strach, protože bych si to musel naprogramovat sám, ale na druhou stranu by asi nemuselo jít úplně o vědu. Na základě pár čidel pouštět 3 čerpadala a ovládat 2 ventily.

Jde asi jen o to na zimu spustit čerpadlo pro podlahovku a po zimě ho vypnout(v tom bych asi vědu nehledal) + na směšovacím ventilu nastavovat teplotu, tak aby v domě bylo +- tak akorát (to bude asi nejtěžší). Pak dle teploty akumulační nádrže pouštět kotel na pelety a čerpadlo od kotle. A na konec, když poběží krb, tak pouštět jeho čerpadlo(a vypnout kotel, kdyby náhodou běžel). Nebo v tom mám hledat i jiné složitosti? A pak by se časem dala přidat nějaká logika kvůli optimalizaci kotle a krbu.

Co si myslíte, co je lepší zvolit? A má vůbec smysl abych přes Loxone kotelnu nějak ovládal? 

 

Díky za jakoukoliv radu. Už to intenzivně řeším v hlavě přes týden a sám jsem se výsledku nedobral.

 

Jinak obdivuji všechny co při stavbě dokázali i psát blog. Původně jsem to měl také v plánu, ale už mi na to nezbyli síly.  


   
Quote
Topic Tags
(@jabqooo)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 10
Topic starter  
kotelna

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Rozpisal som dlhu odpoved (vid dole), nez som sa nevratil k povodnej otazke a neuvedomil si ze sa bavime o pasive (myslel som ze o nizkoenergetaku). Po kombinacii slov "pasiv, pelety, krb s vymennikom" by som vlastne moj prispevok mal ukoncit pismenami WTF a dalej nepokracovat, ale ked som to uz napisal, tak to tu nechavam v nezmenenej forme.

------------------------

Tu asi lepsie poradi @kobra23, ale pokial je to len o merani teplot a spustani cerpadiel, pripadne povolovani/disablovani kotla (netusim ako funguju automaticke kotle), tak to zvladnes aj v loxone. Pokial by to chcelo nejake sofistikovanejsie riadenie, tak o komercnych rieseniach nic neviem (ja by som si to vyvinul na esp32 alebo arduine samozrejme).

Predpokladam ze s peletkovym kotlom to funguje len stylom "voda studena - zapali ohen, voda tepla zhasne ohen" a potom "v baraku zima - pootvori zmiesavac, v baraku teplo privrie zmiesavac".

Inak krb s teplovodnym vymennikom si do nizkoenergetaku z vpc neviem predstavit omfg. Tuto "zimu" som kupil 4kW kamna pre pripad, ze by boli velke mrazy a skopcaci by sposobili v europe blackout. Neda sa pri tom vydrzat, za celu zimu sa mi este ani nepodarilo vypalit lak. Par krat sme to zapalili na naladu, minul som za zimu asi 15 brikiet (kupil asi 300). Musel som hodiny predtym odstavovat kurenie (podlahovka), medzitym podlahy vychladli a potom to vecer ked krb zhasol a sli sme spat to tepelne cerpadlo nemohlo za boha dohnat. Takze za mna kamna ako zaloha ok, ale ako regulerny zdroj tepla, toboz s vymennikom, su do nizkoenergetaku blbost. [doplnenie - do pasivu je imho cely projekt vykurovania totalna kravina uplne od zakladu, ale mozno ma niekto vyvedie z omylu]


   
ReplyQuote
 koci
(@koci)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 64
 

Nemám s tím osobní zkušenost, ale při zjišťování informací o FVE (dělají Wattrouter) jsem viděl i jejich regulaci pro vytápění:

https://solarcontrols.cz/cz/heating_controllers.html


   
ReplyQuote
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 

@dusanmsk 

Asi trochu mimo téma, ale proč musíte odstavovat podlahovku?

Ta se přece odstaví sama tím že zatopíte v kamnech a zvýšíte teplotu vzduchu v místnosti. Podlahovka nemá čemu předávat teplo a udržuje svůj stav.

Já teda mám el. kabely a udržuji regulací teplotu podlahy, ale u vodní se myslím stejného efektu dá dosáhnout konstantní teplotou vody a efekt by měl být stejný.

Na přiloženém grafu spotřeby je hezky vidět kdy třeba do pokoje zasvítí dopoledne slunce nebo po 16. hodině zatopím v kamnech. Poslední den je hezky zřetelné, že jsme přijeli až v osm večer...

2022 02 10 211018 1920x1080 scrot
This post was modified 2 years ago by kimot

   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 

@jabqooo Jestli tam budeš mít Loxone, tak já bych to určitě postavil na něm. Co se týče regulace topení, tak tam mají vše vyřešené. Hardware to zvládne určitě, chce to jen někoho, kdo to vyladí.

Jinak souhlasím s MSK, že krbovky s podlahovkou v nízkoenergetickém domě nejdou dohromady. Topil jsem 10 let jen krbovkama a bylo to OK, pak jsem pořídil TČ a zapnul podlahovku a krbovky se nedají používat, hned je přehřáto a hystereze podlahovky to celé rozhodí. Teď budu stěhovat Jotulky do garáže, tam je alespoň využiju.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

@jabqooo 

Shrnul bych to takto:

1) Regulus regulace zbytečná = vyhozené peníze.

2) Kotel na pelety by měl sám řídit smešovací ventil a čerpadlo na zpátečce kotle (nedávat pod Loxone). Vše na základě teploty v aku.

3) Řízení vytápění si uděláš v Loxone sám, je to jedna z nejjednodušších věcí.

4) Hlavice klidně dej, ale více se zamysli nad hmotou podlahy, zda mít anhydrid nebo beton. 

5) Do kouřovodu krbu dej teplotní snímač, který bude blokovat při topení v krbu jiné zdroje tepla.

 


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 
Posted by: @kimot

@dusanmsk 

Asi trochu mimo téma, ale proč musíte odstavovat podlahovku?

Ta se přece odstaví sama tím že zatopíte v kamnech a zvýšíte teplotu vzduchu v místnosti. Podlahovka nemá čemu předávat teplo a udržuje svůj stav.

Já teda mám el. kabely a udržuji regulací teplotu podlahy, ale u vodní se myslím stejného efektu dá dosáhnout konstantní teplotou vody a efekt by měl být stejný.

Na přiloženém grafu spotřeby je hezky vidět kdy třeba do pokoje zasvítí dopoledne slunce nebo po 16. hodině zatopím v kamnech. Poslední den je hezky zřetelné, že jsme přijeli až v osm večer...

2022 02 10 211018 1920x1080 scrot

Podlahovku máš přeci nastavenu na komfortní teplotu. Pokud chceš použít krbovky např.pro romatickou atmosféru, tak je jasné, že se ti teplota začne zvyšovat, protože začínáš  topit, když máš vlastně vytopeno na komfort. Za 2 hod mám doma 29°a to je hodně nepříjemné. Pokud to chceš řešit dopředu,musíš podlahovku zavčas odstavit. Pak ale když dohoří krbovky, trvá pár hodin,než se podlaha zase naakumuluje. Pro mě je pleší ji nevypínat. Pokud budu řešit teplo a ne romantiku, tak ekonomicky mi vychází topení z TČ levněji, než dřevo a hlavně mám stálou komfortní teplotu.

 

 


   
ReplyQuote
skybor
(@skybor)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 74
 

Týýý jóóó. Když to tady čtu tak jsem asi rád, že nemáme PASIV. Jsem netušil, že topit v PASIVu je tak náročné  a složité. Nic ve zlém, jen mne to překvapilo 😉.

My topíme elektrikou v podlaze téměř bez akumulace. Když zatopíme v krbovkách, zvedne se teplota a podlaha se vypne. Přestane se topit v krbovkách a až klesne teplota, tak se zase zapne podlaha s rychlym náběhem a dál se reguluje sama. Jak prosté ...

Samozřejmě, že v těch krbovkách (s přiměřeným výkonem) se musí topit s rozumem.

EDIT: S tím čidlem v kouřovodu je to asi dobrý nápad. Přece jenom by to zareagovalo (vyplo podlahovku) dřív, než se začne zvedat teplota v místnosti. A ta ekonomika vytápění bude asi dost individuální záležitost odvislá od hodně faktorů. Třeba my máme dřevo za hubičku a elektřina už taky nestojí co dřív.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Dávat do pasivu krbovky je blbost. I ty nejlepší s trojsklem a dokonalým řízením mají 2kW do okolí a to je v pasivu moc.

Jsou tací, že mají krbovky kvůli atmosféře a tak k tomu přidají klimatizaci. 

A topení dřevem je obvykle ekonomicky výhodnější než TČ. Jen je potřeba umět počítat a zahrnout všechny náklady vč. amortizace.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Suhlas s tym co tu padlo. @kimot ked neodstavim kurenie, neda sa v obyvacke vydrzat, otvaram okna. Ked odstavim kurenie, je to trochu lepsie, ale to teplo sa v bungalowe aj tak moc nesiri, takze v obyvacke sauna a v okoli zas sviezo. No a potom kamna dohoria, obyvacka ma naakumulovane este x hodin, ale vo zvysku baraku je zima. Tzn by som musel riesit zonove ventily a aj tak by to neslo uriadit. Seriem na to, budem to mat len ako zalohu na blackout, pripadne v ukrutnej zime pomozem TC par briketami.


   
ReplyQuote
(@jabqooo)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 10
Topic starter  

Díky všem za odpovědi. 

Ad. Krb: 

Ano je to pasiv do kterého krb prý nepatří. Ale pro mě by dům bez krbu nebyl dům. Proto jsem se to snažil nějak vyřešit. Není to hlavní zdroj a bude se v něm topit jen občas. Vybral jsem takový, který má co možná nejmenší výkon do vzduchu 1,9 - 5,1 kW (min-max výkon a nevím jestli to budu moct pořád škrtit na minimální výkon) a zbytek se musí někam dát, takže jde do vody do akumulační nádrže. V obýváku bude krb v obezdívce a bude koukat de-facto jen trojsklo. Přikládání bude ze zadní části, kde bude technická místnost (mezi obývákem a TM mám teď díru, vypadá to jako díra na dveře pro děti) a teplo půjde snad co nejvíc tam. To že se na chvíli přehřeje technická místnost mi nevadí(možná vznikne nový termín akumulační místnost :-D). Doufám že to nějak extrémně neovlivní ostatní místnosti v domě, ale to ukáže až čas, při nejhorším se dá pustit více rekuperace, nebo otevřít okna. Přebytečné teplo z technické místnosti může nasávat rekuperace a třeba to půjde dle teploty v technické místnosti nějak poladit, že by to nadbytečné teplo přeměnila rekuperace na teplou vodu. Ale to jsou nice to have věci do budoucna :-D.

Ad. kotel na pelety:

Nechtěl jsem TČ, protože v zimě, kdy je největší potřeba tepla (i když je pravda že zimních dnů je za rok pár), tak nemá takovou účinnost a stejně je potřeba nějaký náhradní zdroj. Chtěl jsem něco eko(žádný uhelný dým z komína) a né něco primárně na elektřinu a hlavně aby to bylo automatické. Čirou náhodu si manželky babička, v době kdy jsem to řešil, pořídila díky dotaci kotel na pelety. A proto jsem ho zvolil. Podle mě se oheň rovná teplo, proto jsem chtěl jako hlavní zdroj tepla nějaký oheň(plyn nemám). Ale je pravda, že nakonec TČ mám v rekuperaci, ale tam to dle mě smysl má. Mám to na letní ohřev vody a v případě že bych chtěl dům chladit, jako vedlejší produkt budu mít teplou vodu. A hlavně jsem se díky tomu zbavil zásobníkového ohřívače na teplou vodu. 

@kobra23 

Díky za shrnutí v bodech 😉

Udělám řízení přes Loxone s tím, že kotel a jeho zpátečku se postará topenář. Hlavice ještě uvidím, to hlavní kabelová příprava, je hotové. Podlahu už mám skoro měsíc vylitou, nyní mi do anhydritu topí elektrokotel a 3 vysoušeče jedou na plný výkon, abych se to co nejdříve vysušilo. A to čidlo v kouřovodu se tu už řešilo někde jinde, to mám v plánu, to je dobrá věc.

Ad. ekonomika kotelny:

Už když jsem kotelnu plánoval, věděl jsem, že se to nevyplatí. Volil jsem srdcem, nikoliv rozumem :-D. Počáteční investice je tak velká, že se mi to nemá šanci vrátit. I kdybych každý rok ušetřil desetitisíce. Stejně tak se nevyplatí ani pasiv a také jsem ho chtěl. I když mi po dokončení stavby "snad" vyplatí dotaci.

 

Asi jsem si to u Vás neobhájil :-D, ale snad nějak vysvětlil že to úplná blbost není a že jsem nad tím alespoň trochu přemýšlel ;-).

 

Dotaz na HW do kotelny:

Topenář se mě ptal (protože o Loxone nic neví), jaká budu chtít čerpadla? jestli mají být řízena PWM signálem, nebo 0-10V a jestli ten trojcestný směšovací ventil má být 0-10V. 

Mohu se zeptat, co je lepší pro (řízení) čerpadla a ventily?

Já bych vybral obojí 0-10V a přikoupil AO Extension se 4-mi analogovými výstupy 0-10V. Ale moc tomu nerozumím :-D.

Na čidla teplot pak 1-wire extension a teplotní čidla.  

 

Dýky za rady 😉


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Na to, že ti rekuperace vyžene teplo ven klidně zapomeň. To se ti tam bude držet jako smrad.

Čerpadla úplně ty nejhloupější (mohu dodat za 1999,-Kč/ks)

Čtyřcesťák doporučuji 0-10V (mohu dodat taky od fa ESBE i s tělesem. Cenu teď v hlavě nemám).


   
ReplyQuote
(@jabqooo)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 10
Topic starter  

@kobra23 

Tak já doufám, že to teplo půjde primárně do technické místnosti, kde nikomu nevadí 😀 .

Krb bude obestavěn nějakými izolačními deskami a v obýváku bude vidět jen to trojsklo, přes které nevím kolik půjde do obýváku tepla. A přes ty izolační desky to snad moc sálat nebude. 

Až to bude v provozu dám vědět jak to (ne)funguje 😉 .

Díky za nabídku, ale materiál pro kotelnu si nakupuje topenář sám, byla to jeho podmínka. Jsem rád že jsem ho sehnal přes známého. Sehnat řemeslníka je boj. A co mi říkal ten známý, tak jen za prst bych topenáře nesehnal. 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Suhlas s kobra, rekuperacia nic neprenesie, to sa tu opakuje furt dokola a furt to vsetci co s tym mame skusenosti vyvraciame. Museli by sa robit klasicke teplovzduchovody a fukat to do inych miestnosti. Pustat teplo do TM je podla mna ten najhorsi mozny scenar, hned po pustani tepla do spajzi. Ja mam v TM pracku a susicku a uz tie emituju vela tepla a musim to vetrat kvoli ostatnej technike co tam mam prakticky okrem velkych mrazov celorocne oknom.

Ja mam v obyvacke 2 mesiace Romotop Evora 2-6 kW. Spalil som v tom zatial len par brikiet, ale nedokazem si predstavit, ako by som to mal skrtit na 2 kW. Musel by som uplne zavriet vzduch - a potom to dymi a pekelne to zasiera sklo. Za seba konstatujem, ze piecka/krb do nizkoenergetaku su totalna kokotina, do pasivu ultra-totalna kokotina. Pouzitelne je to asi fakt len ako zaloha blackoutu (moj pripad). Ale vsak uvidis sam


   
zefe reacted
ReplyQuote
Page 1 / 3
Share: