X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Rekuperace

895 Posts
82 Users
32 Likes
270.1 K Views
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

@kudykam - úvaha je správná, co zkusit přímo za ventilátor, který bude z druhé strany otevřený, abys viděl kolik táhne samotný ventilátor? Pokud bude ok, tak piplačka v odpojování a připojování až ti vybublá konkrétní komponent. Doufám, že to nebude cofa, páč jí zrovna budu šroubovat na zeď 🙂


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

za větrákem je jen jeden tlumič a pak sem hned připojovala měřák. Nemyslím si že by tlumič na to měl takový efekt a z druhé strany je výměník cofy, s otevřenými dvířky takže odpor tam sice malý může být, ale nikterak dramatický.


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

@kudykam a co odpojit tu Cofu úplně? Tzn sejmout ze výstupu do bytu trubku, pokud to lze teda. Odpor tam je výměníku, ten je sice udávaný jako malý, ale třeba není tak malý. Předpokládám je Cofa připojena flexibilním potrubím? To je celkem průserový komponent, protože aby dobře fungovalo, mělo by to potrubí být maximálně natažené, což ale nebývá. Pokud je tam 125mm průměr, je to ve stavu "harmoniky", tak to nebude ani 100mm vnitřního průměru a s ohledem na vnitřní strukturu je pro ten vzduch fuška, se tam procpat. Zkusil by tu flexu sejmout z Cofy, ale nechat ve stejném tvaru přibližně, aby se vyloučilo, že to dělá ono. 

 


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

vyjmout ventilátor by asi šlo ikdyž neočekávám zázraky. Harmoniku tam nemám, mám tam takovou textilní pogumovanou manžetu, která je zcela rovná, takže odpor vzduchu je tam taky zanedbatelný.


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

Aha tak to je pěkně udělané - pak je spiro nebo ty plastové hrůzy, co jsou teď IN? Určitě bych zkusil vyjmout ventilátor a změřil kolik tahá, aby byla jistota, že to skutečně umí. Co tam máš za ventilátory vlastně? Předpokládám papírově to umí ?


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Ventilátory Vents  VK150EC.. Koukám, že mají dávat 630 m3/hod takže v kombinaci s výměníkem by to mělo být těch 500 m3/hod

IMG 20191231 153500

   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

Jo, ty mám stejné, zatím jsem je neměřil (neb mi číňani nejsou schopni poslat ten anemometr). S touto pevnou instalací tam toho moc v otázce připojovacích variací  nevymyslíš bohužel. No bez toho si nejsem moc jistý, že odhalíš příčinu. 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Zrovna dnes jsem nad tím vaším plánovaným měřením přemýšlel a přijde mi to jako totální volovina. Přece nemůžete měřit rychlost průtoku v tak malém průměru a čekat stejný průtok jako při použití třeba 160mm potrubí. Jen můj názor...

Měl jsem totiž půjčený diferenční tlakoměr od Testa ke kterému je 90° pipeta, která se vyvrtaným otvorem zasune do potrubí a přístroj poté měří tlak v pipetě umístěné proti proudu vzduchu. Nicméně byl měřák letitý, nekalibrovaný a nemám kde bych měřil něco kloudného (musí se to měřit aspoň 1 metr za ventilátorem na rovném kusu potrubí). Nicméně bych šel určitě touto cestou a zkusil bych si takovýto měřák někde vypůjčit.
Jelikož je to diferenční tlakoměr tak stačí jednu hadičku natáhnout ze dveří ven a lehce ji přiskřípnout. Dům se začne tlakovat i třeba s 2cm škvírou ve dveřích a tyhle měřáky měří na desetiny pascalu, takže se dá nastavit rovnotlak v domě (pokud jde o něj tedy).


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

Ja bych doporucil Constant Temperature Anemometry (nebo taky Hot Wire) meraky. Maji ze sve podstaty daleko lepsi presnost pri nizkych rychlostech proudu nez diferencialni tlakove sondy. Vetsinou to ma rozsah do 20m/s, coz je pro nase pouziti dostatecne. Napr. Testo 425. Mam s tim dobre zkusenosti.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1504
 

Cena už na domácí měření moc sympatická bohužel není 😐 


   
ReplyQuote
(@cyklonit)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 93
 

Tak jsem se dostal k nastavení okruhů, nechtělo se mi do toho, ale jelikož budu potřebovat zaklápět strop, tak už jsem musel. Začátek byla pakárna. Měl jsem koupený měřák Uni-t UT-362. Koupil jsem v CZ, jelikož na Ali, je cena podobná, tedy čičina nemá smysl.

Nejdříve jsem si udělal papírový trychtýř, na jednu stranu dal spiro spojku 125 a druhou zredukoval na průměr vrtule měřáku. No je to špatně, ukazovalo to hodnoty, že jsem musel ubírat na výkonu jednotky a zregulovat to nešlo ani boha.

Navíc měřák měří m3/minutu a to násobí 100, ale já potřebuji m3/hodinu. Tedy nejdříve si přepočítat hodnoty. Příklad 90m3/h (/60,*100) =150. Poté se pokusit to nastavit.

Funkční postup tedy byl, jednotku na plný výkon. Mám oba ventilátory zatím řízené ovladačem od VENTS 0-10V, tedy v jednotce se tvoří podtlak, a přes odtok kondenzátu mi to přisávalo vzduch. Což jsem prozatímně vyřešil ponořením konce hadice přepadu pod hladinu vody a je klid. Potřebuju vysušit barák, to byla pro mne priorita. Sádrové omítky z listopadu a barák je jak houba. Původně mi to přepadem nechtělo odtékat a plnila se trubka výfuku.

No a poté jsem nastavil všechny klapky krom obýváku zhruba na 50% a jen přikládal senzor měřáku  před spiro trubku, tak nějak že horní část se opřela v půlce ochranu (tedy půlka vrtule byla uvnitř a madlose opřelo o spodní hranu. No a takto se mi to povedlo seřídit že +- ta jednotka dává 400m3/h a vycházelo to. Problém nastal u pokojů kde už byla na spiro nasazena flexi hadice, do té jsem vsunul 125 spojku aby způsob měření byl podobný. V flexi hadici se vzduch spomaluje. Tedy by bylo fajn udělat měření rovnou jen na spiru. 

Přívodní potrubí jsem nastavil, teď to odpadní, stavěl jsem potrubí podle projektu, klapky jsou teda pakárna, hlavně třeba že hlavní na WC a za ní další do technické. Asi bych příště dával na jednotlivé větve. Je to hodně o běhání od trubky k trubce, protože když v jedné místnosti vzduch přidáte, v ostatních klesne tlak a je potřeba více otevřít a naopak.

Původně jak jsem zkoušel měřit přes trychtýř, tak fungoval jako tryska a jen se zvětšila rychlost proudění a měření bylo špatně, tak jsem přemýšlel že to budu dělat přes rychlost a přepočítaný průměr vrtule, ale to bylo právě blbě. Ten anenometr je určený k měření rychlosti větru, a ten objem se vypočítává z toho.

Jediné co se mi nepovedlo, je dostat se v koupelně na tu hodnotu 200(na měřáku) měl jsem jen 150 m, jinak všude podle projektu, dále je ze ten měřák neumí pod ca 50m3/h i když se točí, ukazuje hodnotu 70 a pod už nic. Prikladám foto projektu s nastavením klapek, pro představu.  


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Proč to všichni řešíte s použitím toho trychtýře a snažíte se všechen vzduch např. z trubky 125 dostat do průměru 50 od měřáku?

Vždyť měřák jen přiložím k hrdlu do středu a matematicky spočítám kolik vzduchu potřebuji, aby jím protékalo k damému průřezu 50 a ladím to. 

Je to jen o průměru, průřezu a rychlosti proudění.


   
ReplyQuote
lipus
(@lipus)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
 

Mě to čeká...doregulovat, tak sbiram info. Zatím z toho co jsem zjistil, tak mi to přijde taky nesmysl. Naopak, pokud máte talirovy ventil demontovany, tak ten trychtýř zkreslí výsledek. Trychtýř se používá pokud je ventil namontován a ladí se jednotlivé místnosti...pokud jsem to pochopil špatně a je to jinak, budu rád, když se dozvím víc .díky


   
ReplyQuote
(@cyklonit)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 93
 

@kobra23

  • Trychtýř je špatně, protože potrubí přidusíš a vzduch raději projde jinudy. Což jsem i napsal, tedy trochu zmatečně, ale byl to popis jak jsem se k tomu dostal.
  • Každopádně nevím jestli je i správně řešit průměr 50, na co. Protože má vrtule průměr 50, má se odečíst střed, počítat nějaké ztráty?

V tu chvíli je nejjednodušší průřez potrubí a rychlost proudění a jen přiložit. Rychlost umí měřit všechny meřáky. 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Šel bych na to selským rozumem.

Mám nějaký objem vzduchu, který mám do místnosti dostat např. dle projektu  Mám nějaký výkon jednotky. Takže vím poměr mezi jednotkou a každou místností, popř. vzájemně  mezi místnostma. No a ladím ten poměr. 

Stejně ve výsledku dojdete k tomu, že ta jednotka nedává tolik vzduchu co se píše na papíře. Takže když to začnete dělat přesně, tak napr. u posledních dvou místností už nebudete mít žádný vzduch. A jdete zase od začátku a ubíráte abyste do těch posledních něco dostali.

Reguloval bych vždy od konce potrubí směrem k jednotce. Teda pokud máte spiro. Kdo má hsdice z jednoho centrálního rozvaděče to dělá jedno po druhém.


   
ReplyQuote
Page 41 / 60
Share: