Forum

Forum

Notifications
Clear all

Regulace topení

8 Posts
7 Users
0 Likes
2,583 Views
(@krata)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 31
Topic starter  

Zdarec,

resim jak napojit plynovy kotel na loxone, premyslim co vlastne vsechno potrebuju ridit pres loxone a jak toho dosahnout.

Nevim jestli staci jen regulovat jednotlive topne okruhy pomoci termohlavic nebo se poustet i do nejake presnejsi regulace primo kotle. Mate s tim nekdo zkusenost?

Pripadne kdyby mel nekdo primo zkusenost jak propojit s loxone kotle BRÖTJE nebo VIESSMANN.

Diky


   
Quote
tomas_iw
(@tomas_iw)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 147
 

Ja ti síce úplne neporadím, ale popíšem ako to mám / plánujem ja pretože mám tiež plynový kotol.

Hlavice na reguláciu okruhov zatiaľ nemám osadené, počkam si na prvú sezónu a po nej sa rozhodnem či to potrebujem. Mám celkom malý, podpivničený dom a potrebujem kúriť v podstate všade a stále, takže uvidím či to vyregulujem prietokmina rozdeľovači.

Kotol mám kondenzačný Protherm Panther. Zatiaľ kým nebudem mať viac času rozlusknúť ich protokol eBus na reguláciu kotla budem kotol s Loxone ovládať len pomocou jednoduchého termostatu zap. / vyp. a teplota bude nastavená na kotly ručne.


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
 

To Krata: Doporucuju se hned od zacatku na nejake presnejsi regulace vyprdnout. Osad hlavice, koupelny neosazuj, at ma kotel kam tlacit, kdyz budou hlavice zavrene a je fajn mit v koupelne teplo. Udelej si nejakou logiku zapinani kotle, pripoj to na intelig. regulaci a nech to pusobit. Vylad si to jenom na tomhle zapojeni. Pak teprve pridavej dalsi nadstavby. Tuto zimu jsem si tim prosel. Nemam to urcite jeste 100% udelane, ale vim jiste, ze kdybych soucasne jeste chtel k tomu ridit kotel 0-10v nebo e-bus, asi bych se z toho zblaznil.  

Toz tak..


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

ja mam plyn kotol (nekondenzacny)

spodok domu - radiatory

1.pos podlahovka - 6 hlavic/ventilov 230v otvoreny/zavrety na loxone napojene

2.pos radiatory

Kotol ma jednoduche ovladanie priamo na nom nastavis teplotu napr 50C. A je tam niekde vstup na termostat tj. 2 kontakty zopnute alebo ne a tak ho zapnes/vypnes.

Potom su 3 vetvy :

2x radiatory - 2x otocne hlavice otvorene/zavrete na navratke okruhu do kotla

1x podlahovka kde je zmiesavaci ventil co loxone reguluje na vystupe na 45C

 

Loxone pusti kotol podla podmienky ked treba kurit nejaku cast domu, alebo mozes nechat pusteny stale a zavriet vsetky okruhy, potom si kotol nahreje par litrov vody a vypne sa, takze v podstate ho nemusis cez loxone spinat.

0-10V ventily maju mozno zmysel na radiator ale na podlahovke sa to neda takto regulovat lebo je dlhsi nabeh a v podstate to nema efekt.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Nějak podobně to mám i já. Po několika zmatečných pokusech jsem vše nastavil tak, že zdroj tepla si žije svým životem a jednotlivé okruhy topení řídí loxone. 

Teď jsem to poupravil tak, že pokud dosáhnu určité teploty v hlavní (referenční) místnosti, zdroj tepla se vypne. V referenční místnosti ale nepoužívám blok inteligentní řízení pokojové teploty. 

Zdroj tepla mám tepelné čerpadlo. Vše fungovalo i bez referenční místnosti. TČ se řídí podle teploty v akumulační nádrži. V těchto dnech ale tepelné čerpadlo stále topilo jen do aku nádrže, tak jsem to poupravil na řízení podle hlavní místnosti. Zatím to vypadá že to funguje.


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Ahoj,

Jake hlavice pouzivate v rozvadeci vodniho podlahoveho vytapeni?

l.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

Mam tieto:

Honeywell Smart - T MT4 - 230 - NO = na podlahovke

Salus Expert T30NC 24V - som kupoval do sklenika na zavlazovanie pre samospad

Ono je asi jedno co kupis len si vybrat ci chces 24/230v a bez prudu vypnuty alebo zapnuty , nabeh je tam cca od 60-300s myslim ako ktory model


   
ReplyQuote
scrollik
(@scrollik)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 26
 

Ahojte, nahodou niekomu neostali jedna, dve Loxone analogove hlavice 0-10V? V Loxone sa uz nedaju zohnat, pripadne mozno kupit priamo od vyrobcu? Nemate niekto skusenosti?


   
ReplyQuote
Share: