X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Jak správně svítit

4 Posts
3 Users
3 Likes
599 Views
Ptačí hnízdo
(@ptacihnizdo)
Active Member
Joined: 4 years ago
Posts: 14
Topic starter  

Ahoj. Tady na fóru zatím nikdo pořádně neřešil jak správně navrhnout osvětlení v rodinném domě. Tak zkusím tohle téma vykopnout, jelikož si myslím, že dobře navržené osvětlení je dost důležité. @Georgio se mě ptal, jak jsme s osvětlením spokojeni, tak zde zkusím posdílet naše zkušenosti.

Pokud Vás tohle téma zajímá, přečtěte si můj článek Jak správně svítit, který jsem sepsal ještě před zahájením stavby domu, kdy jsme měli teprve zpracovaný světelný plán. V článku popisuju naši studii osvětlení a veškeré knowhow k tomu jak správně svítit s ohledem na cirkadiánní rytmus člověka.

Už pár měsíců bydlíme a zatím jsme nadšení z toho, jak dobře to funguje. Ještě než jsme postavili dům jsme se snažili změnit naše osvětlovací návyky a večer už jsme svítili jen lampama s oranžovým světlem. Do koupelny jsme dali červené světlo na noc a do ložnice blackout závěs. Už jen těchto pár věcí mělo na nás obrovský dopad. Dítě nám lépe usínalo a já sova, který jsem běžně chodil spát ve 2 ráno, jsem byl najednou už ve 23h tuhoš a začal chodit dřív spát. Začal jsem na sobě pozorovat, jak jsem nyní víc náročný na kvalitu osvětlení. Např. v práci máme nový office, který navrhovali profi designéři, jenomže ti nerozumí osvětlení interiéru a ve výsledku to nefunguje dobře. Nad standing desky a do meetingovek nám dali designové světelné trubice, které pálí přímo do očí a oslňují. V meetingovkách jsou dále bodovky bez difuzorů, které tvoří ostré stíny, takže člověk na kameře vypadá hrozně. Některé pracovní plochy v kuchyni jsou tmavé a slabě osvícené. Osvětlení interiéru se dá fakt hodně pokazit.

V domě jsme nakonec realizovali to co jsme měli ve světelném plánu a udělali ještě pár změn v obýváku, kuchyni a pracovně. Využíváme měkké rozptýlené světlo, které nesvítí přímo a nevrhá žádné ostré stíny. Do obýváku jsme dali na zeď MeDD světlo, které svítí nahoru 4000K a dolu 2700K. V kuchyni je na horních skříňkách světelná lišta 30/60 a nad jídelním stolem Artemide Nur Gloss s halogenkou. V ložnici a pokojích jsou na zdi Artemide Surf Wall s halogenkou. V pracovně je na zdi opět MeDD. V koupelnách a šatnách je na stropě Osmont Elsa a nad zrcadly EVA. V chodbách je na zdi Artemide Melete. Na fasádě je Slat One a Rendl Desmond II. Téměř všechny místnosti mají pořešené noční osvětlení pomocí PC amber LED pásků nebo nočních světýlek SLV Frame Curve s amber světlem. Máme tedy funkční denní i noční svícení. Tenhle setup nám vyhovuje a můžu ho doporučit.

Vše řídí Loxone. Světla se zapínají buď tlačítky, přítomnostními čidly nebo magnety ve dveřích (spíž a šatna). MeDD, 30/60 a Osmonty v koupelnách jedou na Dali extension. Halogenky používají Dimmer extension. LED pásky jsou stmívatelné pomocí RGBW Tree a jsou napájené z Loxone Power Supply.

Pokud by vás k tomu zajímalo víc, klidně se ptejte a rád posdílím svoje zkušenosti.

 
This topic was modified 4 months ago by L

   
Georgio reacted
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Po vzajemne diskuzi jsme se domluvili, jak dale vest diskuzi.

Budu rad, kdyz se zde bude sdilet informace klidne s uvedenim nazvu firmy/dodavatele, jen prosim udrzovat mnozstvi nazvu/linku v rozumne mire, tzd uvest v postu nazev dodavatele, ale zbytecne netapetovat jeho nazev do postu vicekrat atd.

Diky za sdileni zkusenosti


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 264
 

Děkuji @ptacihnizdo za sdílení svých zkušeností s návrhem a realizací osvětlení.

Oslovil jsem jej, protože jsem prostudoval jeho článek a shlédl videa Hynka Medřického ohledně svícení obecně. Líbí se mi, jak jde proti proudu s tím svým osvětlením směrovaným nahoru.. zatím jsem nikde nenašel alternativu k jeho svítidlům, protože upřímně je ta cena pro mě prostě vysoká.

Minimálně mě to donutilo přemýšlet o doplňkovém svícení LED páskami na večer/noc, použití orientačního osvětlení atd.. použití amber pásků a světel, určování správného spektra světla pro daný účel apod..

Pokud by měl někdo hint na cenově/funkčně použitelnou alternativu, pak určitě sdílejte. Nechci jít cestou vlastní tvorby samodomo, ale více výběr z více dostupných variant na trhu se vždy hodí.

 

 


   
ReplyQuote
Ptačí hnízdo
(@ptacihnizdo)
Active Member
Joined: 4 years ago
Posts: 14
Topic starter  

Je to tak, ta světla nejsou nejlevnější. I my jsme dělali kompromisy a např. v dětském pokoji, kde by bylo ideální MeDD světlo, jsme dali Artemide Surf, které také svítí do stropu, ale už nemá takový výkon. Pracovní stůl se pak bude muset doplnit lampou.

Za tu krátkou dobu co bydlíme mám pocit, že nejvíce používáme právě ta večerní/noční světla. Kvůli dítěti přecházíme na noční mód už někdy kolem 18h. To noční osvětlení v koupelnách, na chodbách a v pokojích je také fajn když jde člověk v noci na záchod nebo se pohybuje večer po domě. Tím silným bílým světlem, které je velmi drahé, tedy vlastně tolik nesvítíme. Pokud je omezený budget, asi bych se zaměřil hlavně na to večerní a noční svícení. Noční světlo se dá "vyrobit" i velmi levně - stačí olepit obyč žárovku oranžovou fólií. Takové světlo máme v pokojové lampě v obýváku a udělá to moc příjemnou atmosféru - jako oheň.


   
ReplyQuote
Share: