X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,579 Posts
74 Users
134 Likes
164 K Views
Milan
(@milan)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 111
Topic starter  

Myslím, že něco takového jsem řešil takže asi ano. Musím to najít někde v historii mailu. Všechno co jsem řešil ohledně elektřiny je s ČEZ respektive to řešil dodavatel FVE.

Nejsem bohužel jako většina účastníků tohoto fóra. A co se týče počítačů a vše okolo tak jsem jen uživatel. Věci kterým nerozumím a nebaví mě si nechám udělat na klíč abych se o to nemusel starat ale jak je vidět "né vše na klíč je bez starosti" 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Pokud máš vče s ČEZem, tak nejspíš zadáváš výrobu do OTE? Pokud ano, tak na faktuře ti ČEZ nic neodečte, ale ty musíš vystavit fakturu ČEZu.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Ahoj,

chystáme FVE a chci se zeptat, co potřebuju, abych mohl Loxonem nahradit wattrouter? Ze střídače sice můžu vyčíst data o aktuální výrobě, ale to mi nestačí, potřebuju taky data o aktuální spotřebě. Takže buď musím měřit všechny větve nebo dát elektroměr na přívod. Stačí mi tohle nebo je potřeba i něco dalšího?

Projektant říkal, že musím mít hned za střídačem jestě cejchovaný elektroměr kvůli OTE 🙁 lze se tomu nějak vyhnout?


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@blaf Jako největší problém nevidím nahrazení wattrouteru, ale nahrazení jejich měřícího modulu, který měří přetoky. Pokud se ti povede nahradit tento modul, zbytek je už snadný 🙂

Edit: Jen upřesním, protože měřící modul jsou jen proudová tráfka o neznámých hodnotách na DPS. Správné znění mělo bejt: Pokud se ti podaří nahradit detekování přetoků tak je to easy 🙂
Každopádně mě tohle také zajímá, trochu se vzdělám a třeba se něco vymyslí, nápad dobrý 🙂

This post was modified 4 years ago by Bery

   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Střídač bude GoodWe GW8K-ET. K tomu by se měl dodávat i EZ smart meter, který sám střídač používá k prevenci přetoků. Tak snad bude použitelný i v Loxone.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@blaf

Otázkou je, jestli ti zpřístupní to co leze po RS485.
Osobně vidím jedno hodně pionýrský řešení 😀 zkusit zbastlit něco jako fototranzistor přilepený zepředu na ledce, která signalizuje přetoky na smart meteru. Případně se připojit přímo na výstup pro tuhle LED. Tenhle výstup hodit optočlenem na 24V a pak do loxone. Loxone by spínal SSR na základě - bliká led? - zapni a nech zaplý 5-10 minut, bliká led? - zapni a nech zaplý 5-10 minut, atdatd.
Našel jsem nějaké odkazy na gůglu, kdy se předělávají některé typy elektroměrů, ale je to poměrně dost práce s nejistým výsledkem.


   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 

Chtěl jsem tohle řešit pomocí Modbus elektroměru a v případě vyšší výroby zapnout patronu v AKU nádobě, jak už tady někdo na fóru popisoval. Ale pro tohle řešení by jsi musel umět číst data z elektroměru opravdu rychle a často, což přes Loxone-Modbus nejde.

Navíc mi člověk z ČEZ distribuce potvrdil, že umí zjistit přetoky do sítě už od půl vlny a to separátně na každé fázi a každý takový přetok bez smlouvy o výkupu těžce pokutují.

Nevím, jak moc přesný je wattrouter, ale bez smlouvy o výkupu bych jakékoliv řešení považoval bohužel za riziko.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Je to přesně jak píše Mikael, wattrouteru taky chvilku trvá než zareaguje a přetoky tam jsou když minimální, takže bez ošetřených přítoků bych se do toho vůbec nepouštěl.

Můj Fronius má třeba bezpotenciálový kontakt, kterému se dá ve webovém rozhraní střídače říct sepni pokud je výroba více jak xxxx kWp. Na velmi základní power management to stačí.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Takže mám od dodavatele střídače potvrzeno, že ze střídače dostanu i data, která má dostupná z EZ smart meteru na přívodu. Je to teda dostupné přes ten Modbus RTU, takže buď bude stačit číst tyhle hodnoty jednou za 5 vteřin nebo se to bude muset nějak obejít. Třeba modbus číst na raspi a do loxone to posílat přes UDP?

Nemám za cíl absolutně eliminovat přetoky. Jen je chci minimalizovat. Smlouva s ČEZ samozřejmě bude.

 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Ještě ti mohu doporučit abys nemusel řešit, cejchovaný elektroměr, kvalifikovaný certifikát pro OTE a podobný jepkoviny, tak si od ČEZu vezmi produkt elektřina pro soláry, je to virtuální baterka a nemusíš řešit nic.


   
blaf reacted
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@blaf

To je super pristup vyrobce 🙂 tak je to cajk

Chtel jsem se zeptat jak se tvarite na ty goodwe menice? Kazda firma to tedko cpe do svejch sestav. Prej je na to 5 let zaruka.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

@pa-v-el

Díky za tip


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Délka záruky by měla být 5 let, viz https://www.solidpower.cz/goodwe-gw8k-et-p993/

Mě se na tom střídači líbí, že má backup výstup a při výpadku DS náběh backup výstupu v řádu ms, takže funguje jako UPS. Původně jsem chtěl na baterky počkat, teď uvažuju, jestli je tam nedat rovnou. Pak by měl mít nižší spotřebu než jiné. A v neposlední řadě mi ho (goodwe, ne kontrétní typ) doporučil projektant, že splňují veškeré požadavky ČEZu, takže není potřeba řešit 20 min. po naběhnutí DS a tak.


   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 

@blaf

Já mám Modbus extension a Modbus elektroměr(y) a plánoval jsem číst spotřebu 1x za minutu a podle toho zapínat-vypínat SSR relé. Každých 5 sekund jsem to nezkoušel, ale někdo už tady na fóru psal, že to pak nezvládá MS.

@pa-v-el

Díval jsem se na tu sazbu ČEZu a dají ti slevu na 40% tvých přetoků do sítě. Vzhledem k minimální výkupní ceně z FVE se to může vyplatit, ale jako virtuální baterii bych to nenazýval, když přijdeš o 60%.

This post was modified 4 years ago by Mikael

   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

To máš pravdu, ale princip je alá virtuální baterka, navíc ta sleva je pouze ze silové elektřiny, ale je to elegantní způsob jak vyřešit přítoky do sítě a neřešit OTE a s tím spojené věci.

Stále platí a bude platit, že nejvýhodnější je všechnu výrobu spotřebovat.


   
ReplyQuote
Page 9 / 106
Share: