Forum

Forum

Notifications
Clear all

FVE

1,558 Posts
74 Users
133 Likes
158.7 K Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Čím větší je výkon jednoho panelu, tím hůře se tvoří stringy. Je potřeba na to nezapomínat. Vždy je potřeba koukat na střídač, co ještě snese. Už ty moje 375 Wp jsou v některých aplikacích probkematické.

Bohužel spousta lidí si myslí, že čím vyšší číslo, tím lepší -není to pravda. 


   
msk reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Ako sa to blizi, spisujem pomocny material. Nemam najmensi sajn, ako budem kurva krimpovat dutinky a oka na 16 a 25mm2 kable.

Bude pouzitelne nieco taketo ako na oka, tak na dutinky? A na strih nieco taketo?

Diky

 


   
ReplyQuote
 Vena
(@vena)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 19
 

To jsou kleště jen na oka, na dutinky stačí čelisti, pokud máš kleště.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 

asi tu sadu s okami kup, lebo v KV problem vobec oka kupit

 

na dutinky

€ 11,46 29%OFF | Crimping pliers SN-48BS 8 jaw kit package for 2.8 4.8 6.3 VH2.54 3.96 2510/tube/insulation terminals electrical clamp tools
https://a.aliexpress.com/_mM9YniK

dutinky (za 2t doma)

€ 0,54 8%OFF | wire connect 100pcs Insulated connector Terminal Crimp Terminator cold pressed insulated termina VE0508 7508 1008 1508 2508 4009
https://a.aliexpress.com/_mss2DzC

 

na tie kable mam nejake velke asi 50cm klieste z lidla

mozno krajna moznost s flexou prerezat? 😂


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Kleště na oka můžu půjčit. 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Diky, objednal som nakoniec tie z Ali za 800. To mam 2x palivo k Tebe a s5, takze je to sul nul a benefit je ze mi zostanu klieste :D.


   
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

Chápu, že tady téměř všichni řeší nejlevnější ceny a "frčí" na nákupech z Ali, ale já osobně jsem zjistil, že kvalitní nářadí udělá půlku práce... (aneb min.týden snaha ušetřit na drážkovačce - z Lidlu za 1990, po půl metru řezání se zastavila, napojení na vysavač tragédie, nemožnost nastavit rozteč po 3 mm - jen 6mm apod. - okamžitě šla zpět, koupena Makita - má oblíbená značka, mám od nich vše - sice za 8000 a řeže jak do másla, ideální odsávání, paráda).

Ale zpět ke kleštím - na dutinky jsem pořídil tohle a nemohu si vynachválit. Originál dutinky Knipex (bez plastového límce, jen kov) za pár korun a výsledkem je nádherný čtverec na řezu a ne nějaké rozplizlé cosi... Tím pádem třeba i do řadových svorek vejde deklarovaný průměr vodiče apod.

Samozřejmě, každého volba. Dá se pořídit i přes Bazoš apod. či po udělání instalace poslat dál, Knipex hodnotu rozhodně neztratí.

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

No keby som sa tym mal zivit a robit elektromontera, tak asi ok. Na tych par desiatok 6mm2 dutiniek, co budem potrebovat spravit v combiboxe je to totalny financny overkill a na 25mm2 mi to nijak nepomoze (ale tam sa dutinkam mozno vyhnem, mam ten pocit ze odpinace umoznuju priamo zlaneny vodic a na strane regulatorov bude nalisovane oko).


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
 

@dusanmsk budes delat nejaky podruzny rozvadec? 

Jakou ze to mas prosim vyslednou konfiguraci?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Budem, 1x silnoprud, 2x slaboprud (kombibox pod strechou + odpinace v technickej miestnosti). Vyslednu konfiguraciu furt nemam, zatial to vyzera na 2x VT80 a 3x XTM4000, na co momentalne dokreslujem schemu.

Stale este koketujem s myslienkou Axpert Kinga, aj ked Kobra tvrdi, ze studer nepretecie, tak z principu jeho vnutorneho zapojenia je technicky nemozne tomu zabranit. U Axpert King je to na 100%. Axpert ma zase ale ine nevyhody a 3x axpert naprazdno = 1x pylontech naviac - len na spotrebu naprazdno. A neda sa vobec zohnat. A ma horsi mptt tracker.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
 

@dusanmsk 

jsem zvedav... 

a co kreslis za schema? Neni uz vse vymyslene? Nebo vymyslis nejakou vychytavku?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Tak nejak to chce do baraku zapojit a nejak to bude chciet udrzovat najblizsich 20 rokov, takze schema zapojenia je podla mna nutnost.

U loxone rozvadzaca som to podcenil, nakreslil len hrubu jednopolovu schemu siloviny pre elektrikara co mi robil rozvadzac, slaboprud zakresleny nijak nemam. A aj toto je faktor, ktory ma odradza od akehokolvek zasahu do rozvadzaca. Teraz som odzimovaval zavlahu a vymienal mrazom zniceny tlakovy spinac vo vrte a niekolko krat som sa pristihol pri otazke "a tento kabel kam kurva vedie a ako je to vlastne cele zapojene?"

Ale casove moznosti su male, takze ze by sa toto malo nejak zlepsovat a postupne dokreslovat je prakticky vylucene. Do toho pribudne FVE a je po volnom case.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
 

@dusanmsk to mam porad takove otazky a to jsem to delal pred rokem a pul 🙂


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

🙂 Tak on to bol kabel co som robil minule leto. Keby doslo na zahorenie v slaboprudej casti rozvadzaca, tak je koniec hry. To by som to asi vsetko vytrhal, nejak to pospajal "do zbernice" a po baraku nahadzal vsetko na zigbee 😀


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 810
 

ten Chris Rea co na FB postuje Studer instalacie daval aj niekde merania u Studer ako to ide.

@kobra23 ved tiez tam mal teraz CEZ, mas uz elektromer co to vie zmerat?

Aj ked ty mas CEZ istic stale dole...

Ja prisosavam ked je treba , ale zase mam stary koleckovy elektromer (neviem do kedy)


   
ReplyQuote
Page 68 / 104
Share: