X
Forum

Forum

Dotaz na využití Lo...
 
Notifications
Clear all

[Solved] Dotaz na využití Loxone u světel

29 Posts
11 Users
4 Likes
3,575 Views
Oliver
(@olikssen)
Eminent Member
Joined: 8 years ago
Posts: 47
Topic starter  

Zdravím, 

plánujeme stavbu domu, tedy ono je to už dost na spadnutí, a tak řeším, že si nechám vypracovat Loxone projekt. A tak jsem začal uvažovat, co bych tam tak chtěl (klasika: řízení vytápění, rekuperace, žaluzie, alarm a různé senzory), a jelikož bych do toho nechtěl dát strašně moc peněz (což asi stejně nakonec bude) a hardware mi skoro nic neříká, potřebuji, aby to bylo na první dobrou, aby nevznikaly vícenáklady nějakými dodělávkami. Všude čtu o světlech - dá se ovládat tamto a támhle to - mě to přijde celkem k ničemu. Prostě přijdu do místnosti a rozsítím si, odejdu a světlo vypnu. Jediné, co mi přijde hodně fajn, jsou noční schodišťová a chodbová světla, která se spínají na základě zjištěného pohybu a tmy.

Využití světel přes Loxone jsem chtěl využít pouze centrálně, abych při odchodu z domu nebo odjezdu na dovolenou mohl jednoduše zkontrolovat, zda jsem někde nenechal náhodou rozsvíceno a případně zhasnul - vše centrálně. Jenže dodavatel Loxone mi oznámil, že na ovládání světel centrálně je musím mít stejně všechny zapojené jednotlivě, takže mi to přijde jako zbytečné vyhazování peněz. Ale mohu se mílit.

A tady se dostávám k dotazu avizovanému v titulku na majitele a uživatele světel naprogramovaných v Loxone. Má nějaký smysl mít jednotlivá světla napojená a naprogramovaná v Loxone než jsem popsal výše?

Díky předem za vaše rady a postřehy.


   
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Ano ma.

Svetla nejsou jen o tom, ze je nekde zapnes. Ale o tom, ze si muzes kdykoliv casem urcit, ktery vypinac je zapne, az podle toho, jak ti to bude vyhovovat. Stejne tak je fajn moznost zhasnout na dalku, kdyz uz lezis treba v postely. Nebo simulace chovani kdyz nejsi doma, nebo stmavovani, nebo zhasnuti pri odchodu, nebo......  Je tisice veci na co to vyuzijes, zkratka do toho jdi a na benefity prijdes casem.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Navíc si myslím, že natažení světel do hvězdy není o tolik víc peněz za kabely, skoro bych se odvážil tvrdit že na peníze za kabely to vyjde levněji, protože neřešíš věci jako schodišťové vypínače a jak psal L když si vzpomeneš, že by bylo lepší tady to světlo ovládat tímhle vypínačem tak to prostě uděláš. Co bude stát peníze, jsou relé nebo DMX na světla.


   
ReplyQuote
Oliver
(@olikssen)
Eminent Member
Joined: 8 years ago
Posts: 47
Topic starter  

Právě že v tom vidím tak 20 000,- za vstupy.

A ještě jeden dotaz - máte systémově pořešena všechna světla včetně lampiček, světla nad kuchyňskou linkou a koupelny nebo jenom pouze "hlavní" světla v místnostech?

Jinak díky za názory


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Fšecky světla.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

idealne vsechny. 20.000 je sice castka, ale stavis barak za x-mega, takze je to 0.0000% nic ;-).

A pokud je 20.000 moc, kup Quida 100/3 od Papoucha za 10.000kc a mas 100vstupu. Ackoli na hlavni svetla bych radsi pouzil Loxone a Papoucha az na sekundar.


   
ReplyQuote
Oliver
(@olikssen)
Eminent Member
Joined: 8 years ago
Posts: 47
Topic starter  

Tak ono když se to takto řekne při všem, nic se neušetří, a najednou je to o pár set tisíc dražší. Světla pro mě nejsou absolutně důležitá. Automatické řízení topení a rekuperace jsou jediné důležíté prvky. Ostatní je pro zábavu. 

Člověk se o to víc blbě rozhoduje, když mu dodavatel řekne, že nedokáže vyčislit cenu světel přes Loxone. To je podle mě blbost. Takové světlo bude stát jeden vstup (to se dá vyčíslit) a práce (to by zkušený dodavatel měl také vědět, kolik na tom cca stráví času). 

I tak díky. 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Kabel cena je stejna, vypinac cena stejna, usetris trochu na slozitych schodistacich a dalsich komplikacich.

Navic je jedno rele, jeden vstup. Oboje se da vycislit bud z Loxone extensionu, nebo treba papouch 10.000kc/100 vstupu + cca 7000kc/32 za vystup + externi rele cca 100kc + nejaka prace na propojeni CYKY kabelu mezi rele->jistic, rele->wago ke svetlu + prace na propojeni CAT do papoucha. 

Zbytek prace je stejny u hloupeho svetla i chytreho


   
Oliver reacted
ReplyQuote
Oliver
(@olikssen)
Eminent Member
Joined: 8 years ago
Posts: 47
Topic starter  

Díky moc za vyčíslení. Přibližně tedy 1000,- na jedno světlo. Takže jak jsem psal, žádná levná sranda. Asi si to nechám udělat převážně na hlavní světla. Musím to ještě promyslet.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Nebo máš ještě možnost pro řízení světel použít technologii DMX. Extension z Loxone stojí cca. 5.000,- a na něj už potom jen připojuješ DMX stmívače nebo spínače (dimmery a triaky). Stmívač se 3-mi výstupy pořídíš za cca. 400,-, spínač se 3-mi výstupy za cca. 800,-.

To by bylo myslím ještě levnější.


   
Oliver reacted
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Podle mě je cesta DMX ta jediná správná - nejlepší poměr cena/výkon. Jsou zde ale i další možná úskalí - např. tahat silový plus datový kabel pokud není dmx dimmer přímo v rozvaděči.


   
ReplyQuote
Oliver
(@olikssen)
Eminent Member
Joined: 8 years ago
Posts: 47
Topic starter  

Díky za tip!

Jelikož teprve "navrhujeme", tak by se to mohlo udělat v pohodě. Jen si o tom musím něco nastudovat a zkusím to probrat s dodavatelem (kterého tedy ještě vybíráme).


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

V jídelně a kuchyni jsem vyřešil osvětlení pomocí LED pásků ve stropě, které řídím právě přes DMX a jsem s tím naprosto spokojený. Navíc to vypadá dobře a moc to nestojí (Lustry a svítidla jsou opravdu drahé). V maximální míře jsem se snažil vyronit si svítidla sám - ze sádrokartonu 🙂 Na chodbách úplně jednoduché rampy - taky SDK + LED pásky. Ušetříš fůru peněz.

DSC00783
DSC00740
DSC00777

 


   
Richard reacted
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 264
 

Koldo, vypadá to fakt krásně, úžasně :)Máš podružné rozváděče (napájení), nebo všechno taháš z centrálního rozváděče ? Na jakém napětí to máš ? Zřejmě je nutno počítat i s úbytky napětí apod.. úplně easy to asi nebude 🙂

Líbí se mi na tom ta variabilita, možnost změny barev, jasu atd. 🙂


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Mám jeden hlavní rozvaděč, pak jeden podružný pro tepelné čerpadlo a jeden v zahradním domku. Většinu DMX zařízení mám v hlavním rozvaděči ale hodně jich mám i mimo - přímo na místě spotřebiče. Z 90% jde o 12VDC a 10% 24VDC. 

Na barvy se vyprdni - nikdy to nebudeš používat. Já mám dvě místa s RGB Páskem - ve sprchovém koutu a v obýváku. Ve sprše pásek měnil barvu podle teploty a v obýváku mám např. zelenou jako zvonek - když někdo zvoní. Jinak všude jinde obyčejné bílé - třeba i kolem vany nebo za onyxovým kamenem. 

DMX JE PROSTĚ SUPER 🙂

IMG 3103[1]
DSC00816
DSC00801
IMG 3094
IMG 3093
DSC00956

   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: