Forum

Forum

Bojler a neb jak in...
 
Notifications
Clear all

Bojler a neb jak inteligentně ohřívat elektrikou vodu Loxone a FVE

8 Posts
6 Users
0 Likes
3,714 Views
Honza
(@xbenkju)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 49
Topic starter  

Ahoj, jsem ve fázi, že se potřebuji rozhodnout jak udělat bojler cca 160 - 200 litrů na TUV.

Líbilo by se mi řídit ohřev inteligencí - bojler by podle schématu nahříval vodu stejně jak dokáže inteligentně vyhřívat místnosti v závislosti na nízkém tarifu (D54d - by mělo být 20 nebo 22 hodin denně) a v případě třeba víkendu nebo dovolené mimo by nenahříval vodu a pak ji nahřál až na neděli večer kdy dojedu. V podstatě použít SMART technologii z Dražic, ale ovládanou Loxone a ne jejich mobilní aplikací.

V rámci této logiky a předpovědi počasí by ráno po odchodu nedohříval studenou vodu, ale počkal by na FVE která přes den dobije baterie a ohřeje na odpoledne a večer vodu v týdnu.

Druhá myšlenka aby při připojení FVE se bojler nahřál na cca 65°C z FVE a při tepelné ztrátě cca 1,1 -1,4 kw/24h by vydržel v podstatě do druhého dne bez odběru na 50°C.

Pokud by nebyla dostatečná energie z FVE např v zimě tak aby to nahřál na 55°C při nízkém tarifu.

Máte někdo zkušenosti či návrh řešení?

Honza


   
Quote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

Budu mít podobnou situaci, FVE+střídač Fronius, který má modbus, takže Loxone bude vědět kolik je aktuální výkon FVE, střídač mám jednofázový, takže podle výkonu budu připínat spotřebiče (bojler, pračka, sušička). Ještě to nemám zprovozněné, ale věřím že s Loxone celou logiku nastavím.

Chceš opravdu jít do akumulátorů? Taky jsem o nich uvažoval, ale je to ekonomická sebevražda.

BTW co děláš v Afghánistánu? Armáda?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Tak na riadenie bojleru podla HDO nepotrebujes Loxone. Na to ostatne uz by asi siel nejak pouzit. Nechces sa na vsetky tieto fotovoltaicke picoviny za 300 do bojleru vykaslat a dat si tam bojler s TC za 30?


   
ReplyQuote
Honza
(@xbenkju)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 49
Topic starter  

Ahoj, 

na HDO nepotřebuji to vím, ale já myslel na celou tu logiku, v podstatě bych musel mít kotel se dvěma spirálama a termostatama aby ta logika šla naprogramovat na spínání.

Baterie je zbožné přání někdy v budoucnu třeba. 

@msk TČ nechci na bojler by to bylo voda vzduch a to je hluk.

Jinak to má být možnost inteligentního využití fotovoltaiky. A pokud si to řešíš sám,  nebo dílčíma věcma, jde to pořídit za rozumné peníze.

Honza


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Myslim ze tie bojlery s integrovanym tc nie su o nic hlucnejsie ako obehovka. Ale tiez ho nemam (zato mam trojcestak ako pripravu na ohrev pomocou vrtule za barakom).


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Nikdy bych si nekomplikoval zivot takovejdlema slozitostma. Nikdy se to nevrátí. Jediné co, tak boiler zapoj skrze hdo a seriově na digitalni vystup. Kdyz opravdu budes treba 14dni pryc, tak to proste vypnes virtuálním přepínačem a hotovo. Pak to zase zapneš. Cokoli dalšího je hovadina. TC je nesmysl, nikdy se nevrátí, řve to, je to hnusný, teče z toho voda a v baráku to zabírá s veškerýma nadržema, expanskama atd fakt dost místa. Kravina


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Já to mám následovně: 

Bojler mám Dražice NTRR200, což je 200 litrový bojler s umístěním na podlahu. Uprostřed má otvor na elektrickou spirálu, takže jsem koupil jednofázovou 2kW s termostatem. Napájení spirály mám přes stykač, který ovládám z Loxone pomocí časovače. Když jsem na chatě, jednoduše si nastavím kdy se vracím a po dobu co nejsem doma se bojler neohřívá. Pomocí časovače mám naplánovaný ohřev vody, když jsme doma. Ve spodní části uvnitř bojleru jsou dva "hady", které jsem propojil a napojil je na jeden z okruhů tepelného čerpadla. Tepelné čerpadlo mi předehřívá vodu na cca 30°C a zbytek dohřívá spirála. Na spirále mám nastavenou teplotu 52°C. Do jedné z volných jímek na bojleru jsem dal 1-wire čidlo a jedno čidlo 0-10V. V loxone mám tak přehled kolik stupňů má voda v bojleru. Pokud voda v bojleru přesáhne mnou nastavenou hodnotu 60°C, Stykač se odpojí a Loxone zahlásí problém. Je to taková bezpečnostní pojistka. Úplně na horní části bojleru mám ještě tepelnou bezpečnostní vratnou pojistku, zapojenou na digitální vstup. Na výstupu teplé vody mám oběhové čerpadlo TUV, které ovládám pomocí pohybových čidel v kuchyni a jídelně. Pokud je zde pohyb, čerpadlo se na hodinu zapne, takže když si pustím vodu, hned teče teplá.

Takto mám za minimální investice zabezpečenou jak bezpečnost, tak i možnost si bojler sám ovládat jak potřebuji.  

Screenshot 2017 09 29 10.27.23
Screenshot 2017 09 29 10.27.09
Screenshot 2017 09 29 10.27.45

   
ReplyQuote
(@ladik)
New Member
Joined: 3 years ago
Posts: 4
 

@koldavideo  dáš mi prosím konfig toho bojleru (místnost "bojler" mne nenapadlo, chytré). klidně do mailu [email protected].
Díky

 


   
ReplyQuote
Share: