Forum

Forum

Notifications
Clear all

Automatická sekačka na trávu

Page 5 / 5

dalibor
(@dalibor)
Reputable Member Moderator
Donator
Documentator

B862E717 EE19 4D8C 850A 545196DBF106

ReplyQuote
ringo
(@ringo)
New Member

Podělím se se svou zkušeností se sekačkami z opačného konce než Dalibor. Když jsem si sjížděl katalogy a recenze , tak jsem zjistil že naprostá většina sekaček v nižší a střední kategorii má vždy rotující kotouč o průměru cca 18 cm se třemi žiletkami (nebo nůž podobného rozměru). Zvětšování maximální plochy sečení řeší často jen navýšením kapacity akumulátoru a možností zónování.  Ne internetu jsou také nějaké projekty na výrobu vlastní robosekačky.  Rozhodl jsem tedy kompromis – že si pořídím nějakou sekačku levnou a k ní pak dobastlím nějaké vlastní řízení. Vyhlédl jsem si v akci v Obi kdy měli Yard Force SC600ECO za cca 6500,- Kč a když mi pak hledali krabici tak našli že tam mají stejnou vrácenou z reklamace za 3990,- no nekupte to 😊

Sekačka je primitivní, zónování-více smyček neumí. Plocha zahrady si však o zóny říkala – velký obdélník bez překážek a další menší čtverec kde je detský domeček, houpačky,.. To jsem však vyřešil jednoduše – k dobíjecí stanici jsem připojil NODEMCU D1 s deskou relátka  a nějakým napájením. Jednoduchým prográmkem se při nabíjení (to základová stanice výrazně sníži napětí ve smyčce) přepnou smyčky (volitelný poměr).

Zakopávání vodícího drátu jsem řešil různými fígly z netu od upravených rýčů, přez flexu až jsem skončil u nože na sádrokarton pro přeřezání drnů a háku na pružiny u trampolíny, kterým drážku prohloubím a skvěle do ní hákem zatáhnu drát. Samozřejmě je třeba vyčíhat, kdy je zemina pod trávníkem ideálně vlhká. Spojování řeším pájením (sice ocelové lanko ale nějaký pájecí roztok si s tím poradí) , serií různých průměrů teplem smrštitelných bužírek (do první dám ještě chemoprén který to utěsní).

Sekačka je velmi jednoduchá – umožní vybrat ze 4 dob trvání sekání, které se automaticky spouští každý den ve stejné době jako to člověk nastavil – žádné nastavování hodin tam není. Pokud se během doby sekání vybije, zajede po drátu do dobíjecí stanice, po nabití pokračuje zase v práci. Svrchní šasi sekačky je pohyblivé uloženo na silenblocích a jeho pozice je snímána magnety a tak je detekován náraz do překážky.  První dojem ze sekání velmi rozpačitý, ale po týdnu  spokojenost a pádil pro druhý kousek v akční ceně. Není nutné aby v jeden den sekačka svým náhodným pohybem, kdy bere celou plochu v pruzích širokých jen 18 cm, posekala celou zahradu. Když vynechá nějaká stébla které narostla jen o pár mm tak je vezme další dny.

Cca po roce činnosti spadlo prkno podpírající obalenou meruňku, sekačka se na něm sekla a spálil se motor sekání. Během reklamace jsem koupil náhradníka Landxcape LX 790 za cca 8 000 tis. Musím říci že to je oproti předchozí jiná liga, podle diskuzí na roboter-forum je pochází ze stejné stáje jako WORX Landroid jen je osekaný software.  Oproti té předchozí má v sobě vestavěn elektronický kompas a tak drží přesnou linii a má pak rovnoměrnější pokrytí plochy. Umožňuje přes USB disk upgrade firmware a může na USB disk zapisovat log své cesty. Má v sobě i hodiny. Nevýhoda – přestože jsou sekačky téměř nehlučné tak tato má napevno nastaveno že neseká o víkendech.  Snímání nárazu do překážky je zde řešeno nepřímo měřením otáček pohonných kol. To se ukazuje jako výhoda, protože u prvního YardForce (otázka jak dlouho běžel než jsem jej koupil) odešly těsně před vypršením záruky silenbloky držící vrchní kryt (přiznávám se že jsem sekačku dost nešetrně přenášel a za kryt se občas sekla pod klouzačkou, tak nešťastně že se kryt nepohnul a nebyl vyhodnocen náraz do překážky).

Po dvou letech jsem nakonec usoudil že mé stádo tři e-oveček v pořizovací ceně cca 18 tis je dostačující pro pokrytí různě členité zahrady o celkové kosené ploše cca  1 000 m2 bez nutnosti vytvářet nějaké vlastní efektivnější řízení.

Na druhou stranu - problém jsou opravdu ty psí hovna od velkého psa – přejetí kolečkem vezmi čert, ale když to trefí nože tak se dokážou zalepit a sekačka pak neseká. Z 90% to však poberou ty kola. Je tedy dostačující praxe, každý den uklidit zahradu, a v případě několikadenní dovolené kdy  má člověk zařízeno jen krmení sekačky vypnout.

ReplyQuote
kimot
(@kimot)
Trusted Member

Kdyby to chtěl někdo zkusit jako pan Marconi bez drátů ( v zemi ), tak v posledním MagPi vyšel zajímavý projekt sekačky využívající RTK GPS

OpenMower

Objede s manuálním řízením obvod pozemku a všechny překážky a pro plánování trasy sečení docela vtipně využívá program typu "slicer" pro vyplnění jedné vrstvy u 3D tisku.

Docela zajímavá inspirace...

ReplyQuote
Mac
 Mac
(@mac)
Active Member

@kimot Tak to je bomba bastlírna 🙂 Základní sekačka za 7.500 plus součástky možná za 10 tisíc - stále třetinová cena za Navimow. A té legrace co s tím nakonec bude 🙂

ReplyQuote
Page 5 / 5
Share: