Forum

Forum

Automatická sekačka...
 
Notifications
Clear all

Automatická sekačka na trávu

96 Posts
20 Users
2 Likes
15.1 K Views
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 
B862E717 EE19 4D8C 850A 545196DBF106

   
ReplyQuote
(@ringo)
New Member
Joined: 2 years ago
Posts: 2
 

Podělím se se svou zkušeností se sekačkami z opačného konce než Dalibor. Když jsem si sjížděl katalogy a recenze , tak jsem zjistil že naprostá většina sekaček v nižší a střední kategorii má vždy rotující kotouč o průměru cca 18 cm se třemi žiletkami (nebo nůž podobného rozměru). Zvětšování maximální plochy sečení řeší často jen navýšením kapacity akumulátoru a možností zónování.  Ne internetu jsou také nějaké projekty na výrobu vlastní robosekačky.  Rozhodl jsem tedy kompromis – že si pořídím nějakou sekačku levnou a k ní pak dobastlím nějaké vlastní řízení. Vyhlédl jsem si v akci v Obi kdy měli Yard Force SC600ECO za cca 6500,- Kč a když mi pak hledali krabici tak našli že tam mají stejnou vrácenou z reklamace za 3990,- no nekupte to 😊

Sekačka je primitivní, zónování-více smyček neumí. Plocha zahrady si však o zóny říkala – velký obdélník bez překážek a další menší čtverec kde je detský domeček, houpačky,.. To jsem však vyřešil jednoduše – k dobíjecí stanici jsem připojil NODEMCU D1 s deskou relátka  a nějakým napájením. Jednoduchým prográmkem se při nabíjení (to základová stanice výrazně sníži napětí ve smyčce) přepnou smyčky (volitelný poměr).

Zakopávání vodícího drátu jsem řešil různými fígly z netu od upravených rýčů, přez flexu až jsem skončil u nože na sádrokarton pro přeřezání drnů a háku na pružiny u trampolíny, kterým drážku prohloubím a skvěle do ní hákem zatáhnu drát. Samozřejmě je třeba vyčíhat, kdy je zemina pod trávníkem ideálně vlhká. Spojování řeším pájením (sice ocelové lanko ale nějaký pájecí roztok si s tím poradí) , serií různých průměrů teplem smrštitelných bužírek (do první dám ještě chemoprén který to utěsní).

Sekačka je velmi jednoduchá – umožní vybrat ze 4 dob trvání sekání, které se automaticky spouští každý den ve stejné době jako to člověk nastavil – žádné nastavování hodin tam není. Pokud se během doby sekání vybije, zajede po drátu do dobíjecí stanice, po nabití pokračuje zase v práci. Svrchní šasi sekačky je pohyblivé uloženo na silenblocích a jeho pozice je snímána magnety a tak je detekován náraz do překážky.  První dojem ze sekání velmi rozpačitý, ale po týdnu  spokojenost a pádil pro druhý kousek v akční ceně. Není nutné aby v jeden den sekačka svým náhodným pohybem, kdy bere celou plochu v pruzích širokých jen 18 cm, posekala celou zahradu. Když vynechá nějaká stébla které narostla jen o pár mm tak je vezme další dny.

Cca po roce činnosti spadlo prkno podpírající obalenou meruňku, sekačka se na něm sekla a spálil se motor sekání. Během reklamace jsem koupil náhradníka Landxcape LX 790 za cca 8 000 tis. Musím říci že to je oproti předchozí jiná liga, podle diskuzí na roboter-forum je pochází ze stejné stáje jako WORX Landroid jen je osekaný software.  Oproti té předchozí má v sobě vestavěn elektronický kompas a tak drží přesnou linii a má pak rovnoměrnější pokrytí plochy. Umožňuje přes USB disk upgrade firmware a může na USB disk zapisovat log své cesty. Má v sobě i hodiny. Nevýhoda – přestože jsou sekačky téměř nehlučné tak tato má napevno nastaveno že neseká o víkendech.  Snímání nárazu do překážky je zde řešeno nepřímo měřením otáček pohonných kol. To se ukazuje jako výhoda, protože u prvního YardForce (otázka jak dlouho běžel než jsem jej koupil) odešly těsně před vypršením záruky silenbloky držící vrchní kryt (přiznávám se že jsem sekačku dost nešetrně přenášel a za kryt se občas sekla pod klouzačkou, tak nešťastně že se kryt nepohnul a nebyl vyhodnocen náraz do překážky).

Po dvou letech jsem nakonec usoudil že mé stádo tři e-oveček v pořizovací ceně cca 18 tis je dostačující pro pokrytí různě členité zahrady o celkové kosené ploše cca  1 000 m2 bez nutnosti vytvářet nějaké vlastní efektivnější řízení.

Na druhou stranu - problém jsou opravdu ty psí hovna od velkého psa – přejetí kolečkem vezmi čert, ale když to trefí nože tak se dokážou zalepit a sekačka pak neseká. Z 90% to však poberou ty kola. Je tedy dostačující praxe, každý den uklidit zahradu, a v případě několikadenní dovolené kdy  má člověk zařízeno jen krmení sekačky vypnout.


   
ReplyQuote
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 

Kdyby to chtěl někdo zkusit jako pan Marconi bez drátů ( v zemi ), tak v posledním MagPi vyšel zajímavý projekt sekačky využívající RTK GPS

OpenMower

Objede s manuálním řízením obvod pozemku a všechny překážky a pro plánování trasy sečení docela vtipně využívá program typu "slicer" pro vyplnění jedné vrstvy u 3D tisku.

Docela zajímavá inspirace...


   
ReplyQuote
 Mac
(@mac)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 16
 

@kimot Tak to je bomba bastlírna 🙂 Základní sekačka za 7.500 plus součástky možná za 10 tisíc - stále třetinová cena za Navimow. A té legrace co s tím nakonec bude 🙂


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Ja nakonec vzdal nejake bastleni a poridil Segway Navimow (pouziva GPS, nepotrebuje odporovy drat).

Zatim se seznamujeme, ale ten komfort je od zacatku k nezaplaceni.

Navic zahradu stale vylepsujeme/upravujeme, takze si neumim predstavit, ze bych stale prekopaval odporovy drat. Takhle mi premapovani upravene zahrady zabere 30-60minut a je to vlastne jen projet zahradu "autickem na dalkove ovladani".

Integrace zatim zadna, je to novinka, nejake API maji vydat v jedne z dalsich aktualizaci. 


   
Mates reacted
ReplyQuote
 Mac
(@mac)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 16
 

Já stavím robota Vituluse (dělá to borec v z Prahy)- rozhodně na tom člověk neušetří, ale té zábavy je s tím stále dost a dost.

https://lacina.dev


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
 

@l-adamek jaky mas prosim  presne model?


   
ReplyQuote
(@juras)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 306
 

taky jsem koupil Segway Navimow a jsem spokojen. Je mi malinko vadí ze není možná žádná integrace. 


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

@richard koupil jsem 800. Ta na naší zahradu stačí.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
 

Ahoj,

nemam vubec zadnou zkusenost s robotizovanymi sekackami.

Jak si poradi s necim takovym na zahrade, kdyz bude vsude travnik?

 

image

Takovych mist bude na zahrade vice. Diky

 


   
ReplyQuote
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 

@richard 

Poradit by si měla, jen je asi třeba na té horní části dát drát dost daleko a vyzkoušet nejdříve s drátem na povrchu a zakopat až po vyzkoušení.

Jinak tuto středu šla koupit v Lidlu ta hloupější Parkside sekačka za 4800,-

Za ty prachy rozumnou mechaniku nepostavím, tak jsem ji koupil na budoucí předělání, ale po týdnu, co mi drandí na mém malém členitém pozemku, ji zatím nechám v orig. stavu - naprosto vyhovuje.

Nahradil jsem původní 2Ah akku za 4Ah, co jsem měl k nářadí doma a právě načíná 4. hodinu  nepřetržité jízdy a  ukazuje 39% kapacity. Nějak si nedovedu představit co by dělala s 8Ah, který se tam také vejde.

Tak jen otázka, jak dlouho vydrží.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
 

@kimot dnes vubec na eshopu roboticke sekacky nejsou 🙁

 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

Jsou nedostupné proto tam nejsou. Připadá mi, že věci u kterých Lidl ví že se opět naskladní jsou ponechány na e-shopu s možností zapnout upozornění na naskladnění a u kterých to neví jistě ty stáhnou z e-shopu.


   
ReplyQuote
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 

Celý minulý týden byly ve všech prodejnách za 5999,-

Sám jsem se divil, když dva týdny předtím se o ně lidi málem prali.

Ale to byly ty dražší, s wifi a bluetooth - tak o tyhle bez podobných vymožeností patrně nebyl zájem.

Myslel jsem, že zmizí aspoň v tu středu, kdy dávali navíc na Parkside 20% dolů, ale nic se nedělo, ještě v poledne jsem pro jednu jel bráchovi a bylo jich tam ještě pět. Za 4799,-


   
ReplyQuote
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 

Jinak dokáže vyjet a zaparkovat i v poměrně stísněných podmínkách...

https://www.youtube.com/watch?v=vOR8C-JehpY

A ty dvě barvy vodíčů jsou tam proto, že přepínám dvě různé smyčky a tohle je společná návratová část.


   
ReplyQuote
Page 5 / 7
Share: