X
Forum

Forum

Automatická sekačka...
 
Notifications
Clear all

Automatická sekačka na trávu

96 Posts
20 Users
2 Likes
15.5 K Views
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

Ke tvým dotazům :

1) ano přesně tak a nejen stromky vlastně cokoli ale stejně do předmětu narazí jen velice zpomaleně

2) GPS nemá tu přesnost proto jsem psal že drát musí být jak střelí dávali jsme 20 cm a opravdu to memřili GPS má z důvodů zapamatování oblasti kde víc roste tráva ( to zjistí podle odběru na pohonu sekání hlavy ) na tyto místa se vrací častěji a seče většinou do spirály , taky aby optimalizovala tzv chaotický pohyb při sečení je to jen smysluplné u robotů co sečtou 1500 a více 

3) ne na to není třeba GPS každý cyklus sečení začíná výjezdem z domečku a pak jede po naváděcím drátu naprogramovanou vzdálenost v m  odměřuje si to kolečkama to je přesné dost a dost . Sečení by mělo začít od naváděcího drátu tj měl by být veden prostředkem plochy co seče tj navśděcí drát nikdy ke kraji kde je plot ( hraniční drát )

4) to je moc složitý to s GPS , dej si tam indukční smyčku kudy bude jezdit, o tom jsem taky přemýšlel ale pak mi vyšlo jednodušší prostě koupit dvě sekačky


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

3) cize ta H ma 2 draty navadzaci (startovaci) a druhy hranicny? To som zatial nikde necital

4) inducnu smycku, jako z hravicneho dratu spravit cesticku?


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

Plot tj drát co vymezuje prostor na kterém robot se pohybuje musí být uzavřená smyčka vychází z domečku a zase se vrací zpět 

naváděcí drát jde jen ven z domečku a může jich být více do série ( ale jen u verzí s GPS  ! ) 

kazdý je z domečku na jiné frekvenci

nastuduj si to na netu

indukční smyčku si můžeš buď ubastlit jsko LC obvod nebo najít něco hotové podobně jako je na otevírání závor třeba by to šlo nevím


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Uz som nasiel H 420 ma jeden 430 dva a 450 ma 3 navadzacie.


   
ReplyQuote
(@xslide)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 33
 

Ahoj,

máte někdo prosím nějaké aktuální zkušenosti s robotickou sekačkou? Plánuji také koupit, máme jen menší zahradu cca 200m2.

 

Máte prosím nějaké zkušenosti s aktuálními modely? A jde něco napojit do Loxone? Zatím u nás asi vede Gardena (máme fakt celkem malou zahradu, zcela v rovině a to by měla zvládnout bez problému). Našel jsem nějaké pluginy do Loxberry apod. ale zatím to spíš víc nefunguje než funguje. 

Děkuji moc 


   
ReplyQuote
(@zoltan)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 121
 

@xslide

Ahoj,my sme si kupili Worx Landroid L a planujem ho ovladať Loxonom cez ioBroker.


   
ReplyQuote
(@juraj)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 74
 

Ahoj,
tiež začínam riešiť robotickú sekačku (pozemok 220m2).

Zvažoval som (dobrá značka a recenzia od Dalibora) Husqvarna Automower 105. @smotek7 ty si nakoniec kúpil niečo?

Pozrel som aj na Worx Landroid L, ale tam ma odradzuje, že to nemá navádzací drôt a domček musí byť priamo na trávniku v smere obvodového drôtu (asi nemožem umiestniť mimo trávnik).

Tá Gardena by bola zaujímavá (je podobná Husqvarne), @xslide ako si s ňou spokojný?
Ďakujem.

 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@juraj mam dve sezony Robomow RC304. Ma vyoseny noz, ale aj tak nepokosi okraj tak ako by som si predstavoval. Nema vyvadzaci drat to mi vadi. Mam zatial spravene viac sluciek v traniku, ktore prepinam relatkami z loxone.
Original sa neda spravit slucka aby vedela tam a spat prejst po 1m chodniku a 90cm branku.
Podarilo sa mi spravit aj kolme parkovanie mimo travnik na dlazbe.
Jedine co ju zachranilo je ze jeden nemec napisal bridge BLE to WIFI a mozem do loxone vycitat stavy a ovladat ju. To mi funguje na 95%. 
Neviem aku by som odporucil, chcel by som kosacku co vie slusne pokosit okraj.
Plochu zvladne kazda.
Uz som pokukoval aj po https://repalmakershop.com/
Chcelo by to RTK GPS.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Jeden můj zákazník rozjíždí distribuci sekaček Segway (ano ti co vyrábí/ěli to vozítko) moc info nemám, jen se mi chlubil, že to nepotřebuje žádný kabel v trávníku.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@pa-v-el ta ma RTK GPS


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

Ahoj všem, jaro se blíží a tak doplním pár zkušeností za těch 5 let používání:

1) naváděcí drát nepřežije věčně to co ho může a taky že likviduje, přestože je zatlačený do hloubky cca 4-7 cm je jednak vlhkostní koroze ( pokud je z jakéhokoli důvodu načatá vnější izolace ) případně zvířátka která pracují v podpovrchové vrstvě ( zdokumentovaná zkušenost) . Takže rada zní : používat originální drát ( spíše je to lanko ) a to co nejkvalitnější

2) gelové spojky pro opravu naváděcího drátu nejsou věčné ! ( věčné jsou jen diamanty a J.Bond 🙂 

3) zkurvený krteček ( to je paradoxně největší překážka )! Všude tam kde je dostatek vlhkosti v přízemní vrstvě zeminy ( např. díky závlahám ) a relativní klid ( to je nejedná se o dvorek kde běhají děti, psi, kočky a jiná havěť ) tam všude náš milovaný a Zemanem v Číně propagovaný "ZKURVENÝ" krteček bydlí. Na vyprodukovaných krtincích se pak sekačka zaprasí blátem a hlínou popřípadě přímo uvízne a hlásá " sorryjako Error " . 

Tato legrace mne stála :

- 12 ks speciálních dýmovnic ( 650,- Kč ) ,

- čtyři varianty různých elektronických plašičů  ( 36 USD, 12 USD, 38 USD, 890 Kč ) 

- něco málo karbidu + voda 

- nafta, vlasy, trávníkové hnojivo se směsí proti krtkům

- ranní vstávání před pátou a dvouhodinové číhání s motykou

 

Výsledek : SVINĚ RYJÍ DÁL !!!!

Několik dalších poznámek k tématu:

Automatická sekačka je super věc, akumulátory v obou Husqvarnách i po pěti letech bez známky poklesu kapacity.

Doporučuji opravdu pravidelně ( 1-2 měsíce ) měnit sekací nože, tedy pokud máte ten typ žiletek co se odstředivě vysouvá.

Nejhorší kombinace na trávníku ( tedy až po krtečkovi ) je : sekačka + psí hovno ! Nechte majitele vašeho psího miláška taky čistit kolečka sekačky a žací ústrojí ! Doporučuji bez rukavic 🙂

Výška sečení je : 55 mm na dvoře , 90 mm na zahradě

Osobně si myslím, ale vyzkoušené to nemám, že bez drátu to nebude ono.

I přes všechny výše zmíněné body bych automat koupil znovu a znovu.

P.S. PROSÍM.... pokud máte něco vyzkoušené na toho zkurvence krtečkového dejte mi vědět ( jen funkční nikoli hraběcí rady ) 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@dalibor meli jsme krtka dvakrat. Jednou jsme ho vypudili tak, ze jsem namocil hadr do benzinu a strcil do jeho nory. Uz se neukazal.

Podruhe udelal tu chybu, ze ryl moc vysoko, takze sem ho chtel rovnou vzit rejcem, zacal zdrhat po zahrane a nas ctyrnohy milacek mu dal co proto 😉

Ad ty psi hovna, to je presne duvod, proc jsem do toho nesel. Protoze nejde stihat sbirat instantne a predstava, ze mi to tam sekacka rozvazi po celem travniku me desi.


   
ReplyQuote
(@juraj)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 74
 

@dalibor ďakujem za tvoje info. Inak išiel by som práve do tej tebou doporučovanej Husqvarna Automower 105, dokonca som ju našiel za lepšiu cenu hneď vedľa v DE (napr: https://www.kaufland.de/product/410626725/  len ešte vyriešiť dopravu).

Mimo to som ešte skúmal ako to automatizovať do loxone a našiel som WiFi addon https://www.robonect-shop.de/shop/robonect-hx/  ktorý podporuje veľa modelov ako Husqvarna tak Gardena a mimo to že to ma Web interface (s extra infom o baterke, motoroch, extra nastaveniami) tak aj public API (náhodou si to neskúšal, či?)

Tu je krátky článok: PoC s Loxone: https://technikblog.ch/2016/09/mit-loxone-einen-husqvarna-automower-per-wlan-steuern/

Keď bude kosačka tak kúpim aj addon, na fóre som našiel Gutschein: "FORUM80" čo je -30EUR (ak by si to chcel skúsiť).


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@juraj je to sice lákavé dostat H do L ale ... za ty peníze nevím jestli to chci, vlastně jedinou věc co jsem tzv. propojil je stav " seče / nabíjí se ve stanici " a to podle odběru ze zdroje ( používám L spínanou zásuvku ) a taky tím že vypínám přes tu zásuvku zdroj pro nabíječku tak ji "umrtvím" na místě kvůli závlahám. Podle pokud je předpověď počasí množství srážek více jak 25 % tak v ten den jsou sekačka také umrtveny. Je jasné, zahnat je WiFinou do domečku by bylo elegantní ale ... takto už dva roky obě provozuji a stačí mi to.

@l ji ji pejskové ... 🙂 nicméně pokud bys přijal princip "malý pes = malé hovno / velký pes = velké hovno " tak s čivavou by to ještě šlo ( mám vyzkoušeny obě ... čivavu i manželku která to pak na sekačce čistí ( jen občas bohužel 🙁 )).


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Mně na krtky funguje toto. 

https://www.kentaurzbrane.cz/expanzni-likvidator-hryzcu-krtku-model-w2/


   
ReplyQuote
Page 3 / 7
Share: