X
Forum

Forum

Tree vs. hvězda
 
Notifications
Clear all

Tree vs. hvězda

33 Posts
10 Users
4 Likes
3,069 Views
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

@l Je to snazsi a sam to tak mam, ale ja nikdy nesel za integratorem, takze si predstavuju, ze kdybych za nim s takovym pozadavkem sel, potreboval bych mit jasno. Ja si upresnoval predstavy pres rok 🙂


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@jakub urcite je fajn si ujasnit predstavy, ale imho natahat par kabelu navic neuskodi nikdy.

Nevim jak je na tom ted tree vs jine reseni co se tyka nakladu, ale pokud by traba ofiko tree vyslo levneji nez mraky ofiko vstupu, tak proc tree nepouzit. Ale tak, aby to slo v pripade potreby predelat na cokoli jineho, treba papoucha, KNX, nebo i cokoli v budoucnu.

Na druhou stranu uz (myslim ze tady ve vlakne zaznelo), ze jsou zas nektere veci zbytecne, treba mit samostny CYKY kabel ke kazde zasuvce s tim, ze bude ovladana. Nastesti to mam jen u par a vyuzivam to ve finale jen v koupelne na pracku/susiscku a jinak vsude jinde jsou bez rizeni. 

A kdyz uz potrebuju neco spinat (napriklad lapicky po celem dome), je snazsi to udelat pres ZIgbee zasuvku za 300, nez mit na kazde zasuvce relatko.

Takze za me, natahat UTP/FTP do hvezdy, ale treba zasuvky mit klidne vetsinu jako hloupe.


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

@l Jednu vyjimku bych u zasuvek udelal - zebricky v koupelne, tam ma vypinani smysl.

Jinak jsem smeroval spis k tomu, aby sam chapal, proc bude zapojeni do hvezdy chtit, asi jsem to spatne vyjadril.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @budulinek
Posted by: @matejvala

cyky pro napájení

Nene!! zbytečnost. 

Na napájení drobných DC věcí stačí vodiče v UTP/FTP. Ve vodičích UTP/FTP můžeš táhnout až 0,5A (někde jsem četl i 1A). Touch Tree má spotřebu 115mW, tak si to při 24V spočítej...

Těch 24V v UTP/FTP kabelech pak budeš jistit v rozvaděči pojistkama. Někde se to tu taky diskutovalo.

Kabel si samozřejmě koupíš nejlevnější co najdeš na netu. Podle mě stačí UTP cat 5, pokud chceš stíněný stačí FTP cat 5. Pokud budeš mít stíněný (FTP), tak nezapomeň stínění uzemnit.

UTP 5e nemám odvahu jistit větší  pojistkou než 250mA, protože průřez 1mm2 mědi snese bezpečně 6A. UTP vodič má průřez 0,038mm2 x 6A = cca 250 mA.

Stínění nikdy nepřipojovat na obou koncích. Vždy na jednom a ideálně v místě, kde je kvalitní územnění.


   
ReplyQuote
 zefe
(@zefe)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 80
 

@kobra23 

Cat5e je AWG24 = 0.205 mm2 = 1.23 A podla tvojich vypoctov

Cat6a a vyssie je AWG23 = 0.258 mm2 = 1.55 A

Vyrobcom nejake tie stotiny lietaju, vacsinou do minusu 😀, ale 1A vyzera byt safe.

Kazdopadne mensia poistka nic nepokazi.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Tak to nevím kde kupuješ takové 5e. U nás v bubnu po 305 metrech 2x4x0,22mm. A to má ten průřez co jsem psal.

https://www.elektro-paloucek.cz/elektronika-av-kabely-a-konektory-kabely-k-internetu-c-1611_1681_784/kabel-k-internetu-datovy-utp-cat-5e-4x2xawg24-p-3127

Edit: Omlouvám se za svoji chybu. Já žil v tom, že má 5e průměr 0,22mm a on to už je průřez. Sorry za mystifikaci, už jsem z té stavby přetažený a nemyslí mi to.

This post was modified 2 years ago 3 times by kobra23

   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Moj nazor je ze  kto nemontoval Tree by sa knemu nemal vyjadrovat.

Osobne mam plnu hviezdu s CAT 5e a plnu prdel krone , uz by som to nerobil.
Mam 1ks touch tree , 1ks pure tree, 1ks surface tree (lebo prisiel MS2)
Ostatne vsetko tlacitka unica.

Ked by som to robil znovu tak urcite touch tree dam do miesnosti kde je zaluzia.
Ostatne WC, technicka obycajne tlacitko.
A tree by som dal ako zbernicu, max rozdelil na par okruhov.

Ked sa nevies rozhodnut tak daj trubky do hviezdy a spravis si co chces.


   
ReplyQuote
(@honza)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

Ahoj,

já jsem natahal vše do hvězdy, světla a žaluzie jsem tahal CYKY 5x1,5, ukončeno v rozvaděči na 3 řadových + 2 řadových svorkách od phoenix. Přičemž v rozvaděči jsem kabely od zásuvek umístil tak abych mohl jednoduše vždy jeden okruh" místnost" proklemovat klasickými phoenix klemama přímo do svorek bez nějaké nutné složitosti.

Vypínače, senzory pohybu jsem tahal pomocí FTP kabelu taktéž do hvězdy, ukončeno v rozvaděči na krone.

Zásuvky jsem taktéž natahal každou samostatně až do rozvaděče, nechtělo se mne to zapojovat do krabic a když jsem měl už připravené "žlaby" pod budoucím podhledem kde jsem tahal světla atd ... tak to ani nebylo nijak pomalejší.

Dále jsem natahal takové drobnosti jak prázdnej husí krk k televizi, pod kuchynskou linku, pod kuchynský ostrůvek, nad prostor budoucího krbu, do místa kde je sedačka jsem umístil skrytou podlahovou krabici nebo jak se to jmenuje. kde je opět husí krk od rozvaděče a dále k televizi,  atd ani už nevím kam všude sem to dal 🙂 všechno také do hvězdy od rozvaděče, kdybych tam někdy potřeboval něco spešl dotáhnout.

Vše jsem natahal sám včetně drážkování za 3 dny v domě cca 200m2 + 1 den příprava žlabů na stropě ve dvou. měl jsem 600m klubka kabelu tak jsem přidělal desku na míchačku, doprostřed dal 4 dlouhý vruty podle toho jakej pruměr klubka a přes dálkáč zapínal a vypínal tak abych mohl sám jednoduše ten kabel rozmotávat. Nechtěl jsem vyhazovat 150€ za ten "profi" odvíječ.

 

Připojení v rozvaděči na krone a ty phoenix svorky jsem dělal také sám, zabralo to cca 2 týdny po večerech. No problem, a ušetřil jsem myslím raketu za to kdyby mne to někdo dělal...


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Jaký typ byly ty Phoenix?


   
ReplyQuote
(@honza)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103

   
ReplyQuote
(@honza)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

Jo a kupoval jsem většinu co šlo v německém Hornbachu:

https://www.hornbach.de/shop/Installationsschutzleiterklemme-Phoenix-Contact-PTI-2-5-PE-L-N-3213950-10-Stueck/6096669/artikel.html

 

Kde vyšla jedna svorka na cca 1,4€, kupoval jsem tam i chrániče a jističe od ABB, cena kupodivu docela lidová.


   
ReplyQuote
(@matejvala)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 13
Topic starter  

Moc děkuju za poznatky. Já to právě také chci různě nakombinovat, někde mít klasický vypínač (do hvězdy), někde zase loxone touch tree (nechci mít paletu různých vypínačů vedle sebe - kvůli žaluziím, tlumení světel atd.). Pokud je možné tyhle tree technologie jak říkáte táhnout klasicky do hvězdy až k rozvaděči a pak třeba všechny tree vypínače + klidně něco u rozvaděče spojit do tree k sobě a to celé zapojit do jednoho tree extensionu tak mi to taky nevadí. Já jen prostě chci mít vykabelováno všechno (do hvězdy až k rozvaděči) a nemít jeden kabel od koncového zařízení k dalšímu a dalšímu (jak o tom mluví partner). Mít prostě kdyžtak pak možnost jen vzít kabely (odpojit je od sebe z toho tree) a zapojit pak klidně každej na jeden vstup (chápu, těch vstupů by pak byla raketa, ale proto tady L. řešil papoucha).


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@matejvala 

Není zač... Jinak L. určitě uvítá jakýkoliv příspěvek na provoz webu 😉 


   
ReplyQuote
(@peterj)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 16
 

@honza Tiež používam v podstate už iba tieto 3-radové svorky aj PTFIX, veľmi to sprehľadňuje rozvádzač, hlavne v tom, že sú N aj PE vodiče v jednej svorke. Vdaka systemu Push-in ide s nimi zapajanie rychlejšie napr. v porovnani s WAGO svorkami hlavne v podmienkach, kde je menej miesta. Len zhruba od septembra 2021 sú horšie dostupné, hlavne tie s N prepojovacou lištou:

https://www.youtube.com/watch?v=D5p95arRiyI&ab_channel=VoltimumDE

https://www.youtube.com/watch?v=KhUKkVFDQX4&ab_channel=haus-automatisierung.com

Na KNX zbernicu, alebo J-Y(St)Y káble používame tieto svorky:

https://www.phoenixcontact.com/online/portal/us?uri=pxc-oc-itemdetail:pid=3214663&library=usen&tab=1


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Neměl by někdo na prodej přebytky Phoenix svorek?

PHOENIX 3213950 PTI 2,5-PE/L/N


   
ReplyQuote
Page 2 / 3
Share: