X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Studna - senzor

38 Posts
17 Users
0 Likes
3,886 Views
naryan
(@naryan)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 46
Topic starter  

Ahojte, mam trocha fetis na meranie vsetkych moznych dat ohladom domu.

Studnu budem mat vrtanu a nad vrtom bude umiestnena sachta. Kedze som na internete nenasiel nic co by splnalo moje poziadavky, rozmyslam, ze by som si navrhol vlastny hardver - podobne ako v inom topicu ohladom Co2.

Planujem navrhnut jednoduchu dosku:

  • s inteligentnym systemom (Loxone) bude komunikovat cez modbus
  • bude vediet merat vysku vodneho stlpca vo vrte pomocou ponorneho snimaca hydrostatickeho tlaku (snimac chcem pouzit takyto s vystupom 4-20mA - LINK)
  • bude mat moznost merat teplotu studnicnej vody pomocou vodotesneho 1 wire teplomeru
  • moznost pripojit zaplavovy senzor (LINK), ci mi nahodou v studnicnej sachte nestoji voda
  • doska bude snimat teplotu a vlhkost vzduchu v studnicnej sachte kvoli moznemu kondenzu (hlavne v plastovych sachtach)
  • moznost pripojit impulzny vystup prietokomeru, na meranie spotreby vody
  • doske sa bude dat konfigurovat modbus adresa pomocou jumpera.

Planujem, ze v pripade ak by niektore parametre prekrocili zadefinovane limity, loxone ma notifikuje a mozem problem riesit.

Co si myslite o taktomto rieseni? Mate k tomu dake napady co by sa dalo vylepsit?


   
Quote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

ahoj, tohle je pro mě velmi aktuální, akorát na to jako vždy - nemám čas. Budu rád pokud někdo další napíš zkušenosti. Osobně uvažuji o arduinu+eth shield, napájení POE 5V. Uvedený sensor hydrostat. tlaku má napájení 24V, já jsem si našel ještě jiné varianty. Ve studni jsou dvě čerpadla (jedno moje a jedno sousedovo), takže chci ještě detekovat jejich chod proudovymi trafy.


   
ReplyQuote
naryan
(@naryan)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 46
Topic starter  

Ja planujem napajanie 24V a na plosaku bude DC-DC konvertor na 5V. Spolu s rs485 linkou potrebnou pre modbus RTU mi na napajanie a data budu bohate stacit 4 zily jedneho UTP kablu.

Tym padom mozem pozit aj senzor hydrostatickeho tlaku s napajanim 24V a priamo na plosaku bude prevodnik z 4-20mA na ADC.

Na plosaku to bude cele riadit asi Atmega328, teda firmwer sa bude dat naprogramovat aj v Arduino IDE.

Tie prudove trafa su zaujimave. Pre mna asi nepouzitelne, ale dva analogove vstupy by som na doske vyviest mohol, tak ze tam pripojis potom len kabel  😉 

Jedine o com rozmyslam je ci do potencionalne vlhkeho prostredia davat svorkovnicu na pripojenie kablov. Ale pri 24V to problem asi nebude a plosny spoj preistotu prestriekam lakom.


   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 

Ja mam vrtanou studnu hlubokou 40m a pri vetsim odberu hladina dost kolisa, nejsem si tedy jisty, jestli i maximalni delka kabelu cidla 10m bude stacit. Plus mam studnu jako zdroj pitne vody, takze jsem k cinanum lehce skepticky...

Ze zkusenosti bych to cidlo uniku vody v sachte urcite nedaval uplne na dno. V lete mi v moji plastove sachte (2m hluboka) kondenzuje vlhkost a dno je permanentne mokre. 

Dalsi vec je stineni. Mam frekvence rizene cerpadlo ve vrtu a 1-wire v sachte mi proto dost zlobil pri chodu cerpadla. Proto jsem cidlo teploty vody presunul do technicke mistnosti. Nebo mej krabici se spravnym stinenim.


   
ReplyQuote
naryan
(@naryan)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 46
Topic starter  

@mikael dik za info. Mne studna bude sluzit len na zavlahu a max na WC, preto strpim aj tento cinsky senzor, kedze vodu neplanujem pit.

Tiez planujem frekvencny menic k cerpadlu, preto senzor teploty a vlhkosti studnicnej sachty bude priamo na riadiacej doske. Z riadiacej dosky pojde von iba rs485, ktora je vdaka rozdielovemu napatiu celkom odolna voci ruseniu (oproti 1 wire).

To 1 wire cidlo by islo len do vrtu do vody, aby som vedel jej teplotu, aj ked ta asi velmi kolisat nebude, tak neviem ci to ma vobec zmysel merat. 🙄 

Prosim ta tu studnicnu sachtu mas pod vstupnym poklopom aj dako izolovanu? lebo vela krat sa tvori kondenz prave na poklope kvoli velkemu rozdielu teplot. Ja budem davat asi betonovu sachtu bez podlahy, len na makadamove lozko. Ten senzor zaplavenia planujem tak 10cm nad uroven "podlahy". 


   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 

@naryan Sachtu mam plastovou s plnym dnem a neizolovanym poklopem. Letos ale budu delat obezdivku a pri te prilezitosti poklop zaizoluji. Libi se mi tvuj napad s makadamovym dnem, taky jsem zvazoval, jestli nemam do dna vyvrtat diry na odtok. Ale v projektu mam uvedeno, ze vrt musi byt do nejake vzdalenosti utesneny jilem, tak jsem se na to zatim vykaslal.

Jinak teplotu vody ze studny mam vicemene konstantni a to 8 stupnu. Ale urcite by bylo zajimave merit teplotu v sachte, to vyzkousim 😉


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 

@naryan mam 2 sachty v obydve mam bez dna a dole 20cm makadamu 16-32.
Podlamna tam kde nestupa spodna voda najlepsie riesenie.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Dělal jsem dle projektu a taky mám šachtu bez dna. Jen kamenná drť.

@naryan O tu desku bych měl zájem. Splňuje všechny mé potřeby.

This post was modified 4 years ago by kobra23

   
ReplyQuote
(@juraj)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 74
 

@naryan Tiež by som mal o dosku záujem.
Inak je u modbus limit na dľžku zbernice?
A bude možnosť zmeniť rýchlosť?

Na modbus mám pripojený iba elektromer, merač prúdu z Ali a rekuperáciu, u ktorej nedokážem zmeniť rýchlosť a tak všetko musí bežat na 19,200 KBit/s. (Čo je problém, lebo napr. vačšina lacnejších elektromerov moju rýchlosť nepodporuje)


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

@juraj Pak by stalo za uvahu mit nekolik navzajem oddelenych 485 vetvi a pouzit napr. toto https://www.aliexpress.com/item/4000772497298.html  nebo https://www.aliexpress.com/item/4000521346224.html .

(S timto konkretne nemam zkusenost, mel jsem v ruce drazsi prumyslove modely, takze bych si pred koupi napsal prodejci o konfiguracni software, jestli je to pouzitelne.)


   
ReplyQuote
naryan
(@naryan)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 46
Topic starter  

@juraj Modbus RTU, ktory vyzivas pri pouziti Loxone extension pouziva ako fyzicku linku RS-485, teda maximalne mozes mat 32 zariadeni a maximalna dlzka vedenia je 1.2Km. Ak by si tu dlzku prekrocil, treba to riesit dakym repeatrom (zosilniovacom) alebo zbernicu rozdelit na dve pomocou dvoch Modbus Extensionov, alebo tych prevodnikov ktore sem dal Jakub.

Zmena rychlosti nebude problem ked o tom viem takto dopredu. Pri vyssich rychlostiach treba pridat kristal kvoli taktovaniu, tak ho tam dam. Potom dosku pre teba mozem poslat priamo defaultne nastavenu na 19,200 baud (tam si sa asi sekol lebo vacsinou sa udavaju baudy a nie bit/s a to kilo tam mas asi tiez navyse 😎 )

@all Okej tak zacnem postupne navrhnovat dosku a neskor sem napisem presne vsetky features, ktore tam dam. Len kym to bude fyzicky hotove pocitajte urcite par mesiacov.


   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 

O desku s rychlosti 19,200 baud bych mel taky zajem 🙂


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

@naryan

Nepřemýšlel jsi o ethernet portu? Na Ali se dá koupit plnohodnotný W5500 modul v miniaturním formátu, který by se podle mě dal v pohodě integrovat do desky:

https://www.aliexpress.com/item/32995586887.html

Ethernet sice potřebuje víc žil na data než RS485 (min 4), ale i tak se data + napájení do jednoho UTP v pohodě vejdou.

Ethernet má oproti RS485 (Modbus RTU) tu výhodu, že by odpadla potřeba nejrůznějších Modbus extensions, RTU -> TCP převodníků a bran.

A s ethernetem máš větší flexibilitu co se týče protokolu:

 

EDIT:

Jo a ještě mě napadlo:

Jaký vlastně bude formát plánované desky? Nechceš udělat "jenom" shield pro Arduino Uno? Na rozdíl od CO2 senzoru není potřeba řešit velikost a vzhled finální krabičky. Uno + shield se dají dát do jakékoliv univerzální elektrokrabičky koupené v Hornbachu.

Shield pro Uno by byl flexibilnější. Na shieldu by byl RS485 (Modbus RTU) a kdo by chtěl ethernet rozhraní (Modbus TCP/UDP), snadno by k Arduinu přidal ethernet shield...

 


   
ReplyQuote
naryan
(@naryan)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 46
Topic starter  

@budulinek Ahoj ano rozmyslal som aj o takejto moznosti. Ale zatial som zvolil modbus pre to lebo v datovom switchi (24 port) nemam uz volne miesto na dalsie zariadenie 🤣 🤣 . Druha vec je ze modbus ma nizsiu spotrebu a pri takomto type senzora nepotrebujes velku datovu priepustnost ktoru ponuka ethernet, kedze to nema zmysel casto dotazovat.

W5500 je celkom fajn cip, len nema POE, potom by som musel ethernet kabel niekde rozoberat aby som miesto 4eth zil do dalsich dvoch vlozil 24V alebo 5V na napajanie dosky a to mi pride celkom bordel riesenie (kedze datovy rozvadzac mam pekne upratany).

Ale mozeme kludne dat hlasovanie, ak by vsetci chceli radsej ethernet verziu mozem skusit navrhnut tu a ja dovtedy hadam nasetrim na vacsi switch 🤣 len vyriesit to napajanie... 🙄 

PS: Modbus verzia ma aj tu vyhodu ze sa da prerobit tak aby fungovala aj na rs485 extension, je to len otazka firmware, hardwer ostava ten isty.


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 

pasivních PoE splitterů za 2 dolary je plný Aliexpres:

https://www.aliexpress.com/item/4000463178593.html

čímž by se i vyřešila otázka jaký konektor pro napájení na desku 🙂

female Jack: 2.1 * 5.5mm


   
ReplyQuote
Page 1 / 3
Share: