X
Forum

Forum

Sluneční svit - Lox...
 
Notifications
Clear all

Sluneční svit - Loxone

45 Posts
12 Users
2 Likes
7,261 Views
(@kynio)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 106
 

Tak zapojeno, na střeše v krabičce s průhledným víčkem. Za slunka 0.14V, večer západ slunce, kdy už přímo slunce nesvítí 0.5V. To je tedy pěkně na prd 🙂 

Jak to trochu natáhnout v configu? Není mi moc jasné nastavení "Oprava". 0, 0, 10, 10. Jak nejlépe to rozpětí upravím? Moc díky za pomoc 🙂

 

edit: tak už jsem to asi pochopil. Pokud dám 0,0,5,200. Bude hodnota od 0 do 5 převedena na 0 - 200.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Tych 0,5V je nejake divne. Skus korekciu 0,0,2,10, resp. tu 2ku aj menej.

@kynio este si tam aspom na 24 hod zapni statistiku a uvidis co to robi.


   
ReplyQuote
(@kynio)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 106
 

@smotek7 ok statistiku zapnu....teď venku tma a jsem na 2,5V. Výš to asi nepůjde kvůli té LEDce na modulu. Takže rozsah bude 0 - 2,5V. S tím, že teď mi loxone díky nastavení 0,0,2,10 ukazuje hodnotu 12.

 

Edit ; @smotek7 taky trochu na prd, slunce ještě nesvítí, hodnota 1,35. Teď úplně první slunko a hodnota 1,2. To půjde hodně blbě rozlišit denní světlo od slunečního svitu.

 

Edit: západ slunce 2,5 🙁


   
ReplyQuote
(@kynio)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 106
 

Těch 5V beru z C (ten úplně vpravo) na 1wire. Je to správně? Měřím 5V i na prvním vlevo... 


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
 

Jestli jde opravdu o zjištění, jestli svítí sluníčko, tak by možná byl lepší tento senzor. Možná v tomto specifickém případě i senzor UV záření.


   
ReplyQuote
(@kynio)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 106
 

@_Petr a jsem schopen je zapojit přímo na loxone?

Musím ještě ten senzor lépe otestovat, dnes třeba celý den svítilo slunce, chce to zamračeno případně polojasno, abych ty hodnoty nějak porovnal. Možná to půjde, dám tomu ještě pár dní. 


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

Ano vpravo je 5v.

som mimo ale mozem hodit to cidlo von ked budem doma. Stredu.

BH1750 je IIC jedine vyrobit prevodnik.


   
ReplyQuote
(@kynio)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 106
 

@smotek7 no mám jich 5, jeden jsem pro jistotu měnil. Vadný kousek to nebude. Spíše je problém asi v umístění čidla. Jestli to nechce nějaký filtr, zakrýt, něco jinak..

received 350703836055934

 


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
 

@kynio na to napojení ti odpověděl @smotek7 Když koukán na fotku, tak není úplně vidět, jestli fotoodpor kouká nahoru nebo do strany. Taky bych ho dal co nejblíž té průhledné části, aby nebyl tak utopený. Meteostanice to například řeší světlovodem. Tvoje řešení mi spíš připomíná soumrakový spínač pro noční osvětlení. Jestli je to opravdu fotoodpor, tak to asi pro detekci slunce moc vhodné nebude, protože ty mají logaritmickou charakteristiku a u vyšších intenzit světla není změna tak výrazná, pokud to nelinearizuje elektronika. Ale to je jen můj neověřený odhad.


   
ReplyQuote
(@kynio)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 106
 

@_petr_ já ještě počkám až bude pod mrakem, protože zatím je každý den vkuse slunce. 🙂


   
ReplyQuote
(@pb318)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 9
 

Môj merač slnečného žiarenia. Princíp - meria teploty pomocou 2 ks DS18B20 v bielej a čiernej pologuli. Rozdiel teplôt je intenzita slnečného žiarenia. Zbastlené pred 6 rokmi, funguje spoľahlivo doteraz.

IMG 1591

 


   
Aleq reacted
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@pb318 no to je moc pěkný příklad jak vyhodnocovat "něco" jiným parametrem. Jak jsi to kalibroval ? a jaký je souběh deltaT oproti osvitu Lx ? celkem záleží na tom jaká č/b to je. Není tak úplně jednoduché získat max. pohltivou čerň ale pro běžné vyhodnocení svítí / nesvítí kde si nehrajeme na měření tisíců Lx to asi stačí že ? 

Ostatně další takový příklad je čidlo na pánských pisoárech ! Nepoužívá se žádná IR brána ani PIR čidlo. Pisoár je prostě z monolitního keramického odlitku. Kde to čidlo k.... je a jaké ? 

No přece měřím nárůst teplotního spádu když páni "močí" do pisoráru! Takže vlastně chčijeme na "teplotoměr" 🙂

 P.S. ano není to "teploměr" tím se měří teplo! ...  to by byl kalorimetr a hodnota v "Joule" neboli "J" jinak také "Nm" což je jednotka práce dříve také "1 kcal" (kilokalorie ) = 4187 J, ...  ale "teplotoměr" kterým se měří teplota v C, F, K a jiné např. stupnice Newtonova kde bod varu vody je dán hodnotou 33 N 

Takže populární čidlo DS18B20 je teplotoměr ( jelikož měříme teplotu ).

Jinak také : By byla sranda kdyby se na této běžně špatné definici začali točit právníci v okamžiku soudních sporů postavených na znaleckých posudcích ....

Nebo bychom mohli v rámci COVI19 v se těch co nás měří zeptat " A co to máte za přístroj, a co mi tím vlastně měříte ? " V okamžiku kdy by v odpovědi bylo slovo "teploměr"  tak bych suše oznámil že : " No tím mi ale nejste schopni změřit tělesnou teplotu !" . Po udiveném výrazu toho co drží "teplotoměr" by následovala další otázka " A kde máte kalibrační list s stanovenou chybou měření přístroje a kde máte doklad po poslední kalibraci ověřeným etalonovým měřidlem ? A co je to vlastně za třídu přesnosti toho přístroje ? " .... ha ha ha a dostaneš se všude nemají šanci to dokladovat. 

Sorry není to poučování spíš pro zábavu když je pátek ....


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 

@dalibor pokial viem v pisoaroch nieje "teplomer", ale dve elektrody na sifone a meraju vodivost. Kedze moc je slansi.


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@smotek no já mám informaci že se dávají i teplotoměr výrobců je víc ale je třeba je to jen jedna z variant. To měření vodivosti má taky svou logiku a možná je i stabilnější a míně náročné na HW 


   
ReplyQuote
(@kynio)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 106
 

A já bych zase řek, že se měří průtok. Protože jak na konci už to slábne, pisoár začne splachovat. Mně to prostě ke konci už slábne, nemám tak velký průtok, jak na začátku, takže bych se příkláněl k průtoku 🙂


   
ReplyQuote
Page 2 / 3
Share: