X
Forum

Forum

Prosím pomůžete s n...
 
Notifications
Clear all

Prosím pomůžete s několika nevyřešenými věcmi v Loxone

14 Posts
4 Users
0 Likes
648 Views
(@mikrotom)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 39
Topic starter  

Zdravím a přeji dodatečně vše nej do nového roku. Psal jsem zde nedávno o mé instalaci Loxone v RD a chtěl bych poprosit o pomoc radou s některými věcmi, co mi dodnes vrtají hlavou? Předem děkuji za jakýkoliv komentář.

Zaokrouhlení
 
Existuje nějaké řešení pro zaoukrouhlení hodnot? Žádný takový blok (ani podobný) jsem nenašel. Hodilo by se zaokrouhlit teplotu na 1 desetinné místo předtím, než vstoupí do statistiky, ať to v grafu nelítá o setiny stupínků nahoru/dolů a též, aby se ve statistice evidovaly pouze změny na úrovni desetiny.
 
Statistiky

Aktivovaná statistika eviduje veškeré hodnoty nastaveným způsobem/intervalem. Stává se ovšem, že vstupní hodnota dosáhne na krátkou chvíli nestandardní vybočující hodnoty (např. při výpadku čidla nebo když teploměr v bazénu nefunguje při vypnutém oběhovém čerpadle) a tato nestandardní hodnota pak zcela rozhodí zobrazení měřítka grafu statistiky. Existuje řešení, kdy statistika eviduje např. pouze při zapnutém (aktivním) vstupu anebo "vynechá" předem určenou hodnotu a jednoduše spojila předchozí a následující?
 
Inteligentní regulátor topení (IRC2)
 
Nenašel jsem v bloku IRC2 žádnou vazbu na předpověď počasí (Weather service)? Například předpověď na druhý den uvádí sice mráz, ale zároveň intenzivní slunečno, takže v místnostech s jižně orientovanou prosklenou fasádou s předstihem vypnu podlahové topení?
 
IRC2 pracuje pouze s prostorovou teplotou, evidentně nemá žádné vstupy senzorů teplot v podlaze? Chápu, že podlahové topení s vodním rozvodem nikdy podlahu nepřetopí, protože výstupní voda je kotlem dodávána fixně o bezpečné teplotě. Ale elektrické podlahové rohože mívají vyšší výkon a je třeba hlídat, aby teplota podlahy nepřelezla únosnou mez. Řeším to bastlem okolo bloků IRC2, který je vypíná při dosažení 28 stupňů, ale trochu mě udivuje, že takovou základní funkcionalitu nemá samotný blok?
 
Existuje nějaké řešení prioritizace jednotlivých bloků IRC2 v domě? Mám na mysli situaci, kdy existuje 10 místností, každá má svůj blok IRC2, a každý spíná  svou elektrickou podlahovou fólií. Součet výkonů všech fólií v domě překračuje možnosti hlavního jističe od distributora el. energie. Proto je potřeba topit chytře zapínáním okruhů jednotlivých místností na střídačku, nikdy všechny naráz. Uživatel to díky akumulační setrvačnosti podlahovky nemá šanci poznat. Tomuhle banálnímu vějíři říkám časová modulace topení a řeším jej externím bastlem okolo modulů IRC2, které natvrdo vypínám "Off". Opět mi je záhadou, že Loxone na něco takového nemyslí standardně?
 
IRC2 umožňuje práci se zdroji topení. Ale pouhé relé, které spíná elektrickou topnou fólii v podlaze, nelze jako zdroj topení nakonfigurovat? I nadřazené HVAC bloky pracují spíše s centrálními zdroji typu fosilní kotel nebo TČ?
 
Jde řešit nastavení teplot jednotlivých IRC2 bloků centrálně? Centrální blok IRC2 neexistuje. Když se rozhodnu ve všech místnostech zvýšit/snížit komfortní teplotu, musím je ručně překlikat jeden po druhém? Chápu, že se to dá řešit bastlem okolo a navstupovat tam nějakou hodnotu, která bude navázána třeba na analogový virtuální vstup, ale přijde mi to trochu nešikovné.
 
Světla
 
Od počátku instalace mě trochu trápí neschopnost Loxone sdružit/spojit ve vizualizaci více bloků osvětlení v jedné místnosti. Např. v místnosti "terasa" mám několik světel pergoly v jednom bloku. A pak reflektory a další světla separátně v dalším bloku. Důvodem je odlišné spouštění jinými akcemi/pohybem atd. Ve vizualizaci místnosti "terasa" se mi motají dva bloky, přičemž abych se dostal k jednotlivým světlům, musím navíc každý z nich proklikávat do další úrovně UI.
 
Lze nějak zařídit, aby blok Osvětlení ukazoval světla/nálady rovnou v první úrovni UI vizualizace? Je trochu otrava pouštět na telefonu appku, pak volit místnost, pak rozklikávat blok Světla a pak ještě hledat podvolbu "více", abych ztlumil intenzitu.
 
Logger
 
Logger umožňuje zaznamenávat různé změny hodnot či akce. Dají se do logu zapsat nějaké systémové řetězce? Např. u notifikací Zpráva to částečně jde. Ovšem nikde jsem třeba nenašel řetězec, který by obsahoval identifikaci uživatele, jenž akci provedl. Např. jméno uživatele, který otevřel garáž atd?


   
Quote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Nebylo by lepší udělat 5 samostatných vláken. Takto v tom bude "bordel".


   
ReplyQuote
(@mikrotom)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 39
Topic starter  

Netroufal jsem si to tady zahmyzit pěti vláknama, když to jsou takové pitomosti 🙁 Zkusím to nějak umoderovat, kdyby se rozbordelilo, slibuju.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Kdyby to byly pitomosti, tak tě to netrápí. A nejen tebe. Taky s tím bojuji, ale zatím jsem před stěhováním do domu, tak to neřeším. 

Až tam budu bydlet, tak mě to bude vadit.

Co se týče topení, tak mám masivní betonové podlahy a dům v pasivním standardu. Veškerou automatiku Loxone co se taká topení mám vypnutou. Řídím jen aby od 15.9. do 15.5. byla v místnostech 24 hodin denně konstantní teplota. Ve všech kromě garáže, která není v pasivní části a má stejnou tepelnou ztrátu jako celý dům. Tam udržuji teplotu o 3-4° nižší vůči obytné části. 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Loxone v mém systému topení řídí jen smešovací ventil a oběhové čerpadlo. Tyto 2 prvky berou pomocí čidla informaci o nabití akumulační nádrže a z místností dostávají info o jejich teplotě. Pokud některá z místností má požadavek na topení, aktivuje se oběhové čerpadlo a smešovač namixuje nějakou teplotu topné vody.

Akumulační nádrž má 2 zdroje energie. Peletový kotel a FVE. Většinu řeší FVE, ale od poloviny listopadu do poloviny února musí občas pomoct pelety. Celkem jich spalím do 700 kg.

Do budoucna s nějakým dalším sofistikovaným řízením pomocí Loxone nepočítám, protože to co bylo kdysi u Loxone jednoduché je dnes až moc komplikované.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

To zaokrouhlení by nevyřešila jen úprava levém menu dole, kde říkáš kolik míst za desetinnou čárkou máš vidět?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Když se ti u statistiky udělá nějaký peak, tak se dá odstranit ta statistika z toho časového úseku a graf se ti srovná.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Ty světla mě čeká teprve vyřešit. Ale mám a tím teď taky problém. Kuchyň s obývákem má tolik světelných okruhů, že to mám rozdělené na 2 místnosti.

Bohužel jsem zatím nenašel jednoduchý způsob, jak spojit v jedno např. světelné LED lampy, které jsou po obvodu obou místnosti a přitom zachovat i možnost je ovládat i samostatně. Ale neměl jsem zatím čas to řešit, tak mě to teprve čeká, jen vím, že to budu muset zase nějak ohnout.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
 

@kobra23

Posted by: @kobra23

Když se ti u statistiky udělá nějaký peak, tak se dá odstranit ta statistika z toho časového úseku a graf se ti srovná.

Můžu se zeptat na postup? Jak lze zasáhnout do statistik?

Děkuju


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
 
Posted by: @mikrotom

Zaokrouhlení

Vzorcem by to šlo a také bloky násobení, celé číslo a dělení. Vstupní číslo vynásobíš podle počtu desetinných míst, pak z toho uděláš celé číslo a znovu vydělíš. Trochu drbání přes hlavu, ale s tím se u Loxone je potřeba smířit.

obrazek

Krátkodobé špičky by se daly odstranit analogovou pamětí, kdy velké rozdíly hodnot nebudeš promítat na výstup a nebo validací a a chybovým výstupem (pokud je chybová hodnota opravdu mimo očakávaný rozsah)

Malé změny pak lze částečně odstranit klouzavým průměrem.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 
Posted by: @mikrotom

Zaokrouhlení: tak ako pise Kobra , nastavit pocet desatinnych miest <v.1>

Statistiky: pocul som rozpravku od zeleneho trpaslika, ze sa do toho da zasiahnut na urovni surovych dat v HEX. Ale neviem ako , ani som to neskusal.

IRC2 asi skoncis u vlasnej logiky....

Světla: nato LX vymyslel nalady, mas to 1x nastavit a nesahat nato. Vsetky svetelne okruhy v jednom bloku.

Kedze mas LX, mal by si vediet, ze zeleny vie lepsie ako ty ako by to malo fungovat.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 492
 
Posted by: @smotek7

Zaokrouhlení: tak ako pise Kobra , nastavit pocet desatinnych miest <v.1>

Nastavení počtu desetinných míst funguje jen pro vizualizaci prvku, ven z něj leze pořád nezaokrouhlená hodnota. Záleží tedy na tom, jestli chci jen vidět zaokrouhlené číslo nebo s ním i dál pracovat v logice.

obrazek

Na výstupu se ukazuje 1 desetinné místo, ale na vstupech pořád dvě


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 

@_petr_ pyta sa v navaznosti na zobrazenie v Statistike a tam to bude na jedno miesto.
Ci som to zle pochopil?


   
ReplyQuote
(@mikrotom)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 39
Topic starter  

Díky všem za reakce. Zatím to moc nedopadlo, zrekapituluju:

Ad zaokrouhlování

Nic. Tedy kromě nešťastného bastlu z počítacích bloků. Nešlo mi o zaokrouhlení při zobrazení <v.1>, nýbrž skutečné zaokrouhlení, aby uvnitř statistiky (nebo kdekoliv jinde, kde budu v Loxone potřebovat) bylo skutečně zaokrouhlené číslo. U PLC strojku, který má/může sloužit i pro měření a regulaci mě absence takto banální funkce fakt dojímá.

Ad topení (IRC2)

Nic. Evidentně tyhle (alespoň pro elektrickou podlahovku) základní věci Loxone ignoruje.

Ad světla

Nic. Nálady nepoužívám (viz můj koment zde) a všechny okruhy světel v jednom bloku nelze mít, protože blok neumožňuje indiv. nastavení např. délky při na Mv atd. Tyhle věci jdou vždy pouze per blok. 

Ad logger

Nic.

Každopádně děkuju za snahu a ještě doplňující otázka - netušíte, zda se dá v Budějovicích objednat na nějaké spešl školení, které by třeba umožňovalo v jednom dopoledni probrat vše pro posluchače potřebné? Dal bych do toho čas, benzín i peníze.


   
ReplyQuote
Share: