Forum

Forum

Podružný rozvaděč -...
 
Notifications
Clear all

Podružný rozvaděč - propojení

14 Posts
5 Users
0 Likes
1,774 Views
jimyjims
(@jimyjims)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 97
Topic starter  

Zdravím, řeším technické zapojení podružného rozvaděče:

Rozhodl jsem se udělat bazén a už nemám úplně moc prostoru v průchodkách z technické místnosti, takže pro mne řešení udělat podružný rozvaděč v garáži. Tam bych umístil miniserver 1.generace a řeším otázku jak napojit bastlení pomocí arduina. Lze zapojit přes switch do ethernetového vstupu miniserveru, aby to spolu komunikovalo? Nebo musim switche propojit mezi sebou? 

Přikládám rychlé schéma...

Podružný rozvaděč

 

Díky za rady!


   
Quote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Ahoj, pokud ti Arduina komunikují po ethernetu, tak by neměl být problém do garáže dát switch do kterého zapojit Miniserver gen.1 a Arduina. Switch v garáži musí být propojený se switchem v hlavním rozvaděči.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Bude imho potreba nastavit vsem zarizenim statickou ip adresu. Potom se spolu bavit budou. Jen nebude pristup pres ethernet k miniserveru v garazi. Ale ten asi bude fungovat jako nejaky slave, takze nejspis postaci pristup k hlavnimu miniserveru. 


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 
Posted by: @pa-v-el

Switch v garáži musí být propojený se switchem v hlavním rozvaděči.

Proc? To nestaci switch spojit s temi arduiny a miniserverem v garazi?


   
ReplyQuote
jimyjims
(@jimyjims)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 97
Topic starter  

@pa-v-el Zatím nemám ani jedno arduino, ale plánuji je doplnit a jestli jsem nastudoval správně, měly by být napojeny do switche přes ethernet. 

 

Chtěl jsem se vyvarovat dalšímu kabelu switch <-> switch a místo toho využít komunikaci přímo do podružného miniserveru.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

@jimyjims Komunikace miniserver <-> miniserver neprobiha po ethernetu, ale po jejich sbernici, takze to vyuzit nepujde.


   
ReplyQuote
jimyjims
(@jimyjims)
Trusted Member
Joined: 4 years ago
Posts: 97
Topic starter  

@blaf moje představa absolutního amatéra, že když budu mít stíněnou dvoulinkou propojený hlavní miniserver s podružným miniserverem (jejich sběrnice) a připojím na podružný miniserver arduina (ikdyž přes switch), tak budu mít teoreticky dvě ethernetové místa (v technické místnosti a v garáži), které spolu sice vzájemně nebudou komunikovat, ale já už ty arduina v garáži dokáži programovat přes sběrnici loxonu.

Ještě jinak: když bych měl v té garáži jen arduino do ethernetu napojené a vynechal bych switch, tak by to mělo jít naprogramovat ne?

 

Sorry, jestli jsem vedle jak ta jedle! Každopádně díky moc za odpovědi


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 
Posted by: @blaf
Posted by: @pa-v-el

Switch v garáži musí být propojený se switchem v hlavním rozvaděči.

Proc? To nestaci switch spojit s temi arduiny a miniserverem v garazi?

Nojo máš samo pravdu, úplně jsem zapomněl že miniserver-miniserver jede po jejich sběrnici. Ale je otázka jestli miniserver slave dokáže komunikovat svým ethernetem s jiným zařízením (Arduinem)

@jimyjims co do garáže dokážeš dostat za kabel? Jedno UTP? Dvě?


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

No a ako bude nahravat do toho podruzneho MS konfig? To podlamna cez link nejde.
Prva veta z navodu :
Všechny potřebné Miniservery (jak brána tak klienti) musí být otevřené přes Loxone Config.
Ale neviem ako je to v rezime koncentrator.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Ahoj,

budem ted stavet zahradni domek/tech. mistnost pro bazen. Mezi domkem a garazi mam natazene trubky, takze neni problem tam neco natahnout, problem je, ze je to 40 m. V domku bych rad 2 svetla, zasuvka, filtrace bazenu, tepelne cerpadlo k bazenu. 

 

- Tahat pro kazdou vec zvlast kabel se mi nechce. 

- Podruzny rozvadec se jevi jako lepsi reseni, ale instalace loxone prvku to zase prodrazuje.

 

Jak jste/byste to resili vy?


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

@blaf toto ma zachvilku tiez caka.
Povdny plan bol, ze dam maly rozvadzac a nejakym extensionom.
Ale ked som sa nad tym zamyslel zistil som, ze to je zbytocne a staci tam 
1x CYKY 5x2,5 a 2x FTP  plus nejake rele. 


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

@smotek7 Ty jo, to me nenapadlo, ze by to mohlo stacit. Relatka spinat pres ty ftp? Je fakt, ze ubytek napeti na ftp kabelu by nemel byt tak hrozny, tak by to melo jit.

Btw. jak se resi rizeni TC u bazenu? Momentalne tam mame jen filtraci, tam jen pres rele zapinam/vypinam cerpadlo. Jak je to u TC? TC musi byt porad zapnute a ridi se samo? Samo si spina cerpadlo? Nebo se to da ridit nejak z loxone? Jde mi o nejake obycejne TC z Mountfieldu nebo podobnych.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

Mam len malu virivku kde je spirala 2kW. Pouzivam “solarnu” plachtu. Mam tam dorobenu malu pieskovu filtraciu.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Rieseni je milion, tazko vybrat to spravne jedine.

Pokial do zahradaku dosvieti wifi a netreba tam mat digitalne vstupy, moze sa pouzit hociaka wifi rele doska z ali (patricne istena). Pokial nie je wifi, tak ethernetova rele doska. Moze sa tam dotiahnut 24V a loxlink a dat tam ofiko extension, potom budu aj vstupy. Tomuto vsetkemu staci jeden silovy kabel do zahradaku (moj pripad).

Ja mam v zahradaku pripraveny rozvadzac uz asi rok. A esp32 masterboard ktorym tam budem spinat a citat tlacitka mam na stole tiez uz asi rok. No a kedze som uz tento rok k bazenu tu predlzku zase natiahol, tak je jasne, ze tento rok rozvadzac v zahradaku neozivim 🙂

TC z mountfieldu sa riadi samo podla teploty vody, ziadne ine riadenie nema. Ja mu uz 2 roky zhadzujem napajanie pocas behu a nepripada mi ze by s tym malo mat nejaky problem. Dokonca ma aj prietokovy spinac, takze ked nebezi filtracia, tak sa vypne (a samo sa zapne ked sa prietok obnovi).


   
ReplyQuote
Share: