X
Forum

Forum

PID regulator - man...
 
Notifications
Clear all

PID regulator - manualny zasah

22 Posts
7 Users
2 Likes
3,456 Views
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

Ještě je otázka, jak je implementována integrační složka regulátoru. Zda se v každém časovém kroku připočítívá Ki * E + I_Old, kde E je regulační odchylka (T - AI) a I_Old je hodnota integrační složky v minulém cyklu. Nebo je to takto: 1/Ki * E + I_Old. S oběma přistupy se lze v implementacích setkat.

Celý regulátor pak může vypadat takto (zjednodušený zápis, vezmu v potaz, že platí první výše zmiňovaný zápis pro intergační složku, který je častejší):

1) K * E (1 + Ki * E) + I_Old

2) K * E + Ki * E + I_Old

Jde o to, že mnohdy se lze setkat se zápisem 1). Tudíž změnou proporcionálního zesílení vlastně ovlivňuješ i intergační část regulátoru..

Pak je tu ještě jedna věc a tou je "dopravní zpoždění" regulace u teplotních procesů. Když skokově změníš na začátku regulace požadovanou hodnotu, tak vyskočí samozřejmě proporcionální složka a integrační postupně začne integrovat. Než se ale teplo dostane a vysálá do prostoru (otázka je, kde máš umístěnou topnou spirálu a kde tu teplotu měříš), tak dochází ke zpoždění. Integrační složka ti načte více než by měla a velký překmit na začátku regulace je na světě. Pak zase trvá nějakou dobu než se odintegruje a už regulace kmitá...

Do integrační složky nelze dát hodnotu menší než 0,1? Zkoušel jsem to v offline zadat a měla by tam jít zadat i menší hodnota..

 

EDIT: škoda, že nejde z regulátoru dostat proporcionální a integrační složku akční veličiny. Ale zkus prosím do grafu k aktuální teplotě přidat AQ. Tak by mělo jít poznat, jak se akční veličina chová vzhledem k aktuální teplotě.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Jak je to zadrátované netuším, ani na loxone supportu jsem včera moc neuspěl. Jejich rada byla použít regulátor pokojové teploty, ale tam jsem s výsledky spokojený nebyl.

Dopravní zpoždění tu samozřejmě je, vzduch není dobré medium na ohřev. Čidla jsou umístěna v horní části udírny, ohřev ve spodní a je to tak jak píšeš. Když koukám na hodnoty výstupu, tak při aktivaci integrační složky se to rozkmitá.

Požadovaný výkon je 0-10V. 10V = 4320W.. Zároveň regulátoru říkám limit max.výkonu, aby si při požadavku např. na 30°C nemohl šáhnout na víc jak 1000W.

image

 obrázek s čistě P konstantou

image

obrázek s PI


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Ve verzi 11 už jde dělat schéma, jo to takový hodně v plenkách, ale už se na tom něco dá udělat. Vypadá to jak čínskej tablet ... ne fakt nejsem grafik 😀

 

 

image

 


   
Georgio reacted
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

V tom grafu s PI máš požadovanou teplotu na 35 stupňů, že ?

Ten graf s PI, respektive ta část, kdy je skutečná teplota větší než požadovaná, mi nějak nedává smysl (ten požadovaný výkon).

V čase zhruba 10:11:30 jde skutečná veličina nad požadovanou, požadovaný výkon jde hned dolů do nuly (rychle odintegruje). Od 10:12 až do 10:16 pak požadovaný výkon lehce lineárně stoupá, i-když je aktuální hodnota teploty stále nad požadovanou hodnotou. 

V čase 10:16 zase rychle naintegruje na max. Pak se to celé opakuje.

Uměl bys dát integrační složku co nejmenší ? Zdá se mi to přeregulované. Integrační složka by měla by spíše tou regulací jen tak plavat.

Ideálně by měla integrační složka v ustáleném stavu udržovat požadovaný výkon konstantní, který je potřeba na to, aby sálalo teplo potřebné k udržení požadované teploty (kompenzace ztrát tepla). 

 

 

 

 


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Zaznamenávám každou změnu hodnoty a je to spojnicový graf. Takže delší rovné úsečky nejsou interpretací lineární změny hodnoty. Když dám Ki 0,001 tak to začne kmitat. Kp mám na hodnotě 3. Budu ještě laborovat.


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

Jo takhle, už to chápu s tím grafem 😏 

A není to s tou integrační konstantou naopak? Čím větší číslo, tím pomalejší integrace ?

Třeba se nepoužívá Ki, ale 1/Ki….


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Není, čim je hodnota Ki vyšší tím větší reakci to způsobuje. Pak to dokáže přestřelit i o 15°C 🙂


   
Georgio reacted
ReplyQuote
Page 2 / 2
Share: