Forum

Forum

Papouch 2/16 verze ...
 
Notifications
Clear all

Papouch 2/16 verze s OC výstupy

97 Posts
23 Users
19 Likes
15 K Views
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

Odpovím si sám, s největší pravděpodobností má výrobce na mysli ztrátu OBVODU (což by mě nenapadlo uvádět, pro uživatele hodnota k ničemu) a nikoliv připojené zátěže, i když nevím, kde k těm hodnotám došel, protože podle katalogového listu použitý IO ULN2803AG má Pd = 0,48W při 85°C pro SMD pouzdro. Kde se vzalo 2,25W??? Na to, aby to byla zátěž, je to příliš málo, na to, aby to odvedl SMD pouzdrem pryč, zas příliš mnoho a neodpovídá to katalogu.

Ten obvod má při 100mA protékajícího proudu psáno Uce (sat) 0,9 - 1,1V čili pokud to dobře chápu, na koncovém tranzistoru mi zůstane cca 0,1W ztráta. Pro 50mA to bude cca 0,05W.

Pokud tedy zvolím relé 24V a proud max 50mA, mohu spínat relé až 1,2W. 

Pokud sepnu všechny (8ks), bude ztráta OBVODU cca 0,4W což by mělo být v pohodě.

U 12V relé ale bude proud dvojnásobný, pokud by taky mělo 1,2W, je to 100mA a už tedy 0,8W ztráty při současném sepnutí všech vstupů.

A mimochodem, ochranná dioda pro spínání relé resp. indukční zátěže je součástí toho obvodu (i dle katalogového listu), stačí spojit COM pin (je vyveden na konektoru Quida) s napájecím napětím CÍVKY (pokud je odlišné od napájení obvodů), čili tak, jak je to na obr.10 v dokumentaci.

Pokud tedy support v příspěvku výše píše, že můžeme spínat max. 0,7W relé a má na mysli 12V relé, tak to asi sedí, protože to je cca 60 mA proud a tedy výkonová ztráta na tranzistorech 60 mW x 8 = 0,48W čili přesně podle katalogu. Troufám si ale tvrdit, že spínat 0,7W relé při napětí 5V by obvod značně přehřívalo. Naopak použití 24V relé mu pomůže. Netvrdím, že jde o lineární závislosti, ale zjednodušeně to myslím takto funguje.

Nicméně prosím někoho z oboru, jestli by se na to nekoukl, já jsem ze školy už dlouho a Teorie obvodů mě moc nebavila 🙁

 


   
vita_k reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

ULN2803 ma maximalny prud v sucte 500 mA a zaroven maximalny prud na port 500 mA. Takze ak zopne 1 rele, moze byt 500 mA, ak vsetky, tak max 63 mA (0.5/8). Len pre info - rele co pouzivam ja ma 400 mW a tecie nim pri 24V 0.012A, takze by som ich teoreticky mohol na 1 port zapojit 50 (neriesim prechodove javy).


   
vita_k reacted
ReplyQuote
(@kubrt_cz)
Estimable Member
Joined: 2 years ago
Posts: 166
 

V podstatě říkáme oba plus mínus to samé, ale myslím si, že DIL pouzdro snese oproti SMD víc, právě díky lepšímu odvodu tepla (má vyšší Pd). Proud není jediný parametr, na který je třeba se při návrhu obvodů resp. používání konkrétních součástek dívat.

V katalogovém listu k tomu IO je přímo uveden postup pro výpočet zatížení obvodu s ohledem na Pd.

Na to "tvoje" relé už jsem se dostal z více stran a určitě bude vzhledem ke své unikátnosti (Wolframové "obětní" před-kontakty) předmětem mého dalšího příspěvku v sekci "relé". Chci k tomu dát i patřičné patice apod., aby to pro případné zájemce o objednávku bylo co nejjednodušší, uvítám tipy jak to máš zapojeno ty (třeba do PM). Díky!


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Mam na DIN hromadu tychto rele. K nim privadzam +24V vzdy v blokoch po 16 ks a kazdy blok istim 500mA poistkou. Z kazdeho rele potom ide drat do mojho output boardu, kde su 2x 2803A (open collector, spinam proti zemi).


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1886
 

@dusanmsk len drobna oprava 63mA vystup , 12mA rele, cize len 5ks.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Jasne, som debil (ze mi to cislo neprislo divne hned nechapem 😀 )


   
ReplyQuote
MartinB
(@martinb)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 132
 
Posted by: @kubrt_cz

Zdar, chodí někomu dlouhodobě verze OC která přímo spíná relé? Jsem zde nový, uvažuju o něm, ale v dokumentaci píšou něco úplně jiného, než je prezentováno dokonce ze supportu (viz předchozí příspěvek).

Pokud bych chtěl zatížit všechny výstupy oktetu (např. 1-8) a měl bych dodržet výkonovou ztrátu v SOUČTU 2,25W, musím mít relé s příkonem 0,28W ale relé na DIN lištu (do DPS přes patici) jsem v katalogu TME našel až od 0,4W čili pokud zapnu všechna světla, pojede tam 3,2W, což je 144% deklarovaného max. zatížení.

Z ofiko dokumentace:  (strana 53)

Výstupy:
Počet digitálních výstupů...................16 nebo 32 (podle typu)
Typ ....................................................otevřený kolektor (NPN NO)
Maximální spínané napětí..................stejnosměrné 50 V
Maximální spínaný proud...................500 mA
Maximální výkonová ztráta jednoho výstupu ...........................1 W
Maximální součet výkonových ztrát na výstupech 1 až 8 ........2,25 W
Maximální součet výkonových ztrát na výstupech 9 až 16 ......2,25 W

Ahoj pouzivam wago 788-312

Na dvou oc a vše v pohodě.


   
ReplyQuote
Page 7 / 7
Share: