Forum

Forum

Ovládání topení - p...
 
Notifications
Clear all

Ovládání topení - plynový kotel

160 Posts
33 Users
5 Likes
41.2 K Views
(@sundevil)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 197
 

Mohl bych te poprosit zda bys mi nemohl poslat plan?

 

Ono na ten KNX jsme se nakonec vykaslal a chtel bych to udelat stejne jak to mas ty. Cim jednoduchsi to je tim lepe..


   
ReplyQuote
(@novvac)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 8
 

Zdravím,

 můj problém spadá to tohoto vlákna, tak nebudu zakládat nic nového. Zkusím být stručný.

Na zdi v komoře mám BAXI momentálně spínanou "digitálně" (tlačítkem na zdi zapnu když je mi zima, vypnu když teplo) :-). Jak to tak bývá, co  se nevyřeší před nastěhováním, se blbě dodělává potom.

Pro radiátory mám zakoupené analogové hlavice (zatím nezapojené), v každém pokoji teplotní čidla (zprovozněné). Vzhledem k setrvačnostem místností nechci využívat žádnou inteligenci loxone. Prostě standardní využití jako zonovej termostat (tam kde je zima otevře hlavici a sepne kotel, vytopí na komfort a vypne kotel). A to vše dle nastaveného časovače ideálně s možností ručního zásahu. 

Využil jsem modul inteligentní regulace teploty, ale natvrdo jsem ho nastavil jako manuální (Am vstup na hodnotu 3). Využívám tak aspon časovač, který je v něm. 

Problém 1 - Jak zapojit v SW loxone kotel, když těch inteligentních regulátorů mám vlastně cca 7 (7 místností) a každej ho bude chtít bud zapínat nebo vypínat.

Problém 2 - zkusil jsem si cvičně kotel dát na výstup Q1, hlavici na výstup AQ1.  Jenže pokud se blíží teplota skutečná těsně k hodnotě chtěné pak mi to v simulaci tím výstupem pořád "cvičí" - chvilu zapne, chvilku vypne. Pro sepnutí kotle tedy nepoužitelné.

 

Pomohl by mě někdo navést, případně ukázat, jak na to ? 

Díky všem předem.

 


   
ReplyQuote
 Kuba
(@kuba)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 109
 
Kotel na ekvitermni rizeni nezapinat nevypinat, hlavice ridit podle teploty v mistnosti, jeden radiator bez hlavice aby kotel nikdy nejel do zavreneho okruhu, kotel vypnout na jare ... Tot ma zkusenost, cim min inteligence tim lip :)  

   
ReplyQuote
(@vlada)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 99
Topic starter  

Ahoj,

Baxi kotel mám taky, což je vlastn jedno, protože způsobem, který používám, jde ovládat většina jednoduchých kotlů.

V každé mísnosti používám blok Inteligentní regulace pokojové teploty, kde mám na výstupu Q připojenou hlavici od příslušného okruhu.

Kotel spínám pomocí výstupu Qp z bloku Inteligentní ovládání teploty, takže jakmile se otevře některá hlavice (při požadavku na topení v jakékoliv místnosti), kotel se sepne. Jinak kotel si řídí výkon a teplotu topné vody sám, podle ekvitermu, do toho mu nezasahuji.

Používám to takhle už rok a jsem spokojený...


   
ReplyQuote
 Kuba
(@kuba)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 109
 

@Vlada mas prosim predstavu jak dlouho za den je kotel vypnuty a jak dlouho zapnuty ? (prumerne :))

Mas jenom radiatory nebo i treba podlahovku pripadne neco jineho co odebira teplo z kotle ?

 

Dik.


   
ReplyQuote
(@novvac)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 8
 

Ahoj @Vlada ,

bylo by možné se podělit o obrázek se "zapojením". Principielně je to vlastně to co požaduju. Na počáteční otestování by to určutě stačilo. Máš nějak ošetřeno, že ktel nepoběží když budo všechny hlavice zavřeny ? 

Do kotle taky nešahám, chytrej je na to dost :-).

 


   
ReplyQuote
(@vlada)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 99
Topic starter  

@kuba: Kotel běží od 5.h. ráno do 21.h. prakticky trvale (občas se přepně, aby dohřál vodu v ext. zásobníku). Sám si moduluje výkon 2-12kW a teplotu topné vody řídí ekvitermě podle venkovního čidla.

Zapnu na příslušném prvku statistiku, abych věděl, jak běží reálně.


   
ReplyQuote
(@vlada)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 99
Topic starter  

@novvac Když jsou všechny okruhy zavřeny, tak kotel netopí. Jak jsem psal, kotel se sepne, jakmile je požadavek na to, že je potřeba zatopit, což znamená, že je otevřený okruh, kam je potřeba topit. Jen jsem tam dal zpoždění 2 minuty, aby se stihl okruh otevřít, protože termopohony nejsou nic rychlého...

Jinak mám všude podlahovky, jen v koupelnách ještě k tomu "žebříky" na ručníky. Vše je natápěno stejně teplou vodou...

Přikládám obrázek z configu...

topeni

   
ReplyQuote
(@novvac)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 8
 

@Vlada , díky.

ještě asi budu chvilku za toho natvrdlýho.  To co je připojené na Qp je  ..... značka / virt vstup ... ? Prolezl jsem celej SW a nic podobného nenašel :-D. Možná je to jenom verzi loxone configu, nevím. Obdobně tedy pak to co leze do bloku zpoždění.

A nedaří se mi v bloku inteligentní regulátor pok.teploty docílit toho , abych tam měl všechny topení. Vždy tam vidím jen ty na dané stránce.

Díky


   
ReplyQuote
(@vlada)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 99
Topic starter  

@novvac To je jenom reference, protože to mám na různých tabech (stránkách).

V bloku inteligentní regulace pokojové teploty připojuješ pouze ty radiátory z dané místnosti. Jinak bys reguloval všechna topení podle jedné místnosti 😉

Takže tento blok dáš do každé místnosti, kde je topení a pak dáš někam blok Inteligentní ovládání teploty, do kterého je napojíš a spínáš z něj kotel. Viz moje obrázky...

 


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

máte někdo zkušenost s připojením Termony kotle přes opentherm / modbus rozhraní a integraci do Loxone ?

našel jsem jen :

https://www.unipi.technology/cs/opentherm-modbus-gateway-p37?categoryId=16

 


   
ReplyQuote
(@hellmaster)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 33
 

Ahoj vsem, resim podobny problem a to regulaci kotle. Kotel zatim neni vybran, chysta se rekonstrukce, kazdopadne kotle na sobe mivaji analogovy vstup 0 - 10V, kterymi se ridi vystupni teplota vody.

Prijde mi stupidni pouzivat nejake venkovni cidlo a "termostat/krabicku" napojenou na kotel, kdyz budu instalovat a vyuzivat prvky inteligentniho domu - teplotni cidla v mistnostech, venkovni teplotni cidlo pro mereni venkovni teploty, vic pro kotel asi neni potreba.

Kdyz jsem se o tom bavil s panem, ktery by mel delat realizaci elektroinstalace, inteligence atp., tak mi rekl, ze jsem prvni, ktery neco takoveho chce. Ze do vsech domu instaluje kotel, ktery se pripoji na cidla a nejaky termostat/ovladani v pokoji, nastavi na kotli ekviterm a kotel si zije vlastnim zivotem. Osobne mi prijde, ze ovladani kotle a predevsim sber dat je na cele inteligenci domu to nejzajimavejsi a v podstate clovek z firmy, ktera se tim zabyva mi to vymlouva.

Mate nekdo zkusenosti, proc bych to nemel delat?

Jinak muzu se podelit o svoje zkusenosti a jak mame v planu delat realizaci a shodli jsme se na tom s projektantem.

Budem delat podlahove vytapeni, topit se bude kondenzacnim plynovym kotlem, v dome je navrzeno 5 okruhu. Automaticky jsem zamitnul jakekoli automaticke hlavice a podobne ptakoviny. Prodrazuje to system, komplikuje to regulaci a ve vysledku to nic neprinasi. Osobne preferuji vyuzit Loxone pro provoz dle ekvitermy - kotli budu cpat na 0-10V vstup napeti odpovidajici pozadavku na vystupni vodu, ekvitermu si budu pocitat sam z venkovni teploty. Az se dum vytopi, zjistim si, na kolik se vyhraly jednolive mistnosti a dle potreby manualne zakroutim hlavice na rozdelovaci a iterativne budu pokracovat. Jakmile toto bude nastavene, uz na to nikdy nikdo nebude sahat a bude to topit porad stejne. Kotel samozrejme pobezi nepretrzite, aby bezel na co nejnizsi vykon. Jedine nad cim uvazuji je nejaky rezim utlumu, ale otazkou je, co to prinese, protoze stejne se nasledne musi dum vytopit a kotel pobezi na zvyseny vykon.

Osobne jsem rovnez uvazoval nad nejakymi hlavicemi atp., ale nedavaji mi vubec zadny smysl, pridanou hodnotu a proto jsem je zavrhnul.

 

Přesun z duplicitního vlákna:


Ahoj,

resime "inteligentni" dum a doslo na ovladani plynoveho kotle. Chtel jsem ovladat kotel pres vstup na kotli 0 - 10V. Kdyz jsem toto sdelil firme, se kterou resime inteligentni dum, tak mi pan rekl, ze se s tim v zivote nesetkal a kotel montuji samostatne, pripoji na nej venkovni cidlo (mozna nejaky termostat do pokoje), nastavi na nem ekvitermni krivku a kotel si zije svym vlastnim zivotem.

Osobne si myslim, ze toto je asi jedina pouzitelna vec na inteligentni domacnosti, kvuli ktere ma smysl Loxone pouzit:

- vyuzivam prvky, ktere inteligentni dum nabizi k dispozici

- nepotrebuji dalsi termostaty aj.

- moznost loggovani dat ve srovnani, kdy si kotel zije vlastnim zivotem a ja o tom nic nevim

- jednoduche nastaveni ekvitermni krivky pres nejaky tablet nebo podobne???

Kdyz jsem zacal pokladat stourave dotazy, proc tedy kotle na sobe maji vstup 0 - 10V, k cemu tedy slouzi "programovaci blok" ekvitermy v Loxone aj. tak mi bud neumel odpovedet nebo mi to prislo podivne. Netvrdim, ze byl neseriozni, jen se s takovym resenim nesetkal a nedoporucil nam takove reseni.

Ma tu nekdo zkusenost, zdali se tento vstup skutecne pouziva? Ridi si nekdo kotel sam at uz pres Loxone nebo jinym zpusobem?

Dekuji,

Vojta

   
ReplyQuote
(@hellmaster)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 33
 
Posted by: dalibor

máte někdo zkušenost s připojením Termony kotle přes opentherm / modbus rozhraní a integraci do Loxone ?

našel jsem jen :

https://www.unipi.technology/cs/opentherm-modbus-gateway-p37?categoryId=16

 

Resil jsem podobnou otazku a tim je protokol OpenTherm. V dome je ViessMann Vitodens 111-W, ktery nema 0-10V vstup, ale zrejme jde ovladat pres OpenTherm protokol. K tomu lze zakoupit termostat za 2500,- ale na co, kdyz mam Loxone? Slo by udelat bastl, jenze OpenTherm ma jeden problem a tim je nasledujici:

Standard vyhrazuje 128 verejnych zprav, kterymi se zarizeni ovlada a 128 proprietarnich zprav pro vyrobce, kterymi lze provadet diagnostiku. Docetl jsem se, ze nekteri vyrobci pouzivaji ony proprietarni zpravy i pro "rizeni" nebo spise pro diagnostiku a nasledne ovladani, aby mohli kotel ridit, cimz se clovek dostava do situace, ze nema pristup ke vsem zpravam a neni schopen kotel ridit. Mozna je to mytus - toto neni muj obor - ale kupovat takovy kotel a doufat, ze zarizeni pujde ovladat pres verejne zpravy mi prijde trosku jako hazard.

Problem je, ze silne pochybuji o tom, ze ti vyrobce poskytne ony diagnosticke zpravy, pokud to nekdo reverse-engineeringem nezsjitil nebo nejaky servisak k tomu ma pristup a pustil to ven.


   
ReplyQuote
(@peter_alef)
Active Member
Joined: 5 years ago
Posts: 5
 

Neviem, ako Viessmann, ale k Buderusu, alebo napr. k Junkersu sa da dokupit modul 0-10V (u Buderusu sa riadi bud  modulacia horaka, alebo vystupna teplota vody + modul obsahuje poruchovy vystup 0/1), myslim ze ma oznacenie EM-10, alebo nejak podobne.


   
ReplyQuote
(@hellmaster)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 33
 
Posted by: peter_alef

...u Buderusu sa riadi bud  modulacia horaka...

Pokud bych mel ridit modulaci horaku, tak bych od toho dal uprimne ruce pryc, pokud je ta moznost. V teto oblasti nejsem expert, takze nevim, co by to obnaselo, ale prijde mi, ze to je uz hodne nizkourovnova zalezitost oproti nastaveni pozadavku na vystupni teplotu, kdy si kotel zbytek ridi vsechno sam.

Mam podobny pripad. Doma mam TC s ridici jednotkou, ktere na vstup tlacim vykon TC v %. Cili musim sam resit pres nejaky regulator vystupni vykon tak, aby TC vytopilo vodu bez jakychkoli prekmitu atp. Bohuzel je system ovladan pres PLC, coz neni moje domena a ja v tom neumim naimplementovat PI regulator. Pan z firmy, ktera PLC dodava a rizeni delal mi vzdy posle nejaky SW-bastl, ktery nejak funguje, ale neblizi se k tomu, co by bylo idelani nebo bych si predstavoval a takto uz bojuji nekolikaty rok. Netvrdim, ze to je nemozne, ale proc si delat starosti, kdyz existuji kotle, kterym nutim teplotu vystupni vody a on si vse reguluje sam.


   
ReplyQuote
Page 6 / 11
Share: