X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Obecne

7 Posts
4 Users
1 Likes
1,373 Views
(@loxtom)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 21
Topic starter  

Ahojte, jsem tu novy, ale s chuti jsem si procetl vsechny predchozi prispevky. Jsem zalozenim IT clovek (asi jako vetsina / vsichni tady), proto bych se chtel spise zamerit na obecnejsi otazky ohledne Loxone. Pouzivam Loxone jiz 5 let, v konfiguraci spise vetsi (1x Miniserver, 19 Extensions, AirBase, 1-Wire, 2 x DMX, 1 x IR, objektu 3600 v configu, velikost configu 2.8 MB). Mel jsem problemy s velikosti souboru a musel jsem ho drasticky zmensit - puvodni velikosti ~5MB, potom ale nebylo mozne z mobilu menit nastaveni, protoze se Miniserver vzdy restartoval. Resil jsem to s Loxone Austria - odpoved jasna - na takove konfigurace nejsme zamereni je nutne radikalne zjednodusit nebo pouzit jine systemy. 

Zajimaly by mne vase pohledy na nasledujici okruhy temat

1. Pojisteni domu s jakkoukoli inteligenci. Setkal jsem se s rozdilnymi nazory pojistoven od uplneho "Nepojistime" po opacny extrem: pokud mate inteligentni dum a chybou HW / SW / konfigurace jsou napriklad otevrena vrata do domu dokoran, z naseho pohledu je dum zavreny a budeme plnit. Toto je obecne velmi citlive a jsem zvedav na judikaty v teto veci.

2. Loxone jako firma je podle mne velmi dobra firma. Neresim detaily jako verze 9 apod., podle mne je to velmi dobre reseni za temer nulove penize (= statisice za instalaci). Otazka ale je, co se stane v budoucnu a je jasne, ze zajemci o koupi firmy existuji a co potom udelaji? Zariznou celou vetev Loxone, protoze maji vlastni reseni? Zpoplatni SW? Zvysi ceny?

3. Tak, jak jsem resil se svymi elektrikari - hlavni zajemci v CR asi nebudou rodinne domy, ale statni sektor, kde cisticky vody a podobne technologicke stavby ziskavaji za maly peniz velkou funkcionalitu. A protoze navic je mnoho takovych projektu hrazeno z jinych nez vlastnich penez = dotace, tlak na snizeni ceny komponentu od Loxone asi hned tak nebude...

4. HW Backup Miniserveru (= 2 a vice Miniserveru v jedne instalaci) - resite to nekdo a jak moc do detailu?


   
Quote
(@vencaol)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 46
 

Jenom pro informaci, my si tady stěžujeme na  ceny Loxonu. V Německu si prej bere technik Loxonu 70 EUR na hodinu, to potom originální příslučenství vychází velmi levně, když bych měl zaplatit práci jejich technika. A prej jim to stejně nefunguje 🙂 - viz https://www.ebay.com/itm/Loxone-Stellantrieb-Air-und-smart-Socket-defekt-Schrott-/192342046919?hash=item2cc87ab8c7:g:XowAAOSwD8ZZ7Yxd


   
ReplyQuote
(@loxtom)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 21
Topic starter  

Je to presne tak, jak je popsano vyse. Kdyz jsem se zacal zajimat o automatizaci pred stavbou domu (cca pred 7 lety) podrobne, bylo mi receno, ze automatizace v tom co potrebuji = cca 90 svetelnych okruhu, veskere topeni, pohybova cidla, komplet zahrada (zavlaha, osvetleni, bazen, jezirko), meteo, dverni /okenni kontakty s moznosti rozsirovani do budoucna - bude stat vzdy cca 20-30% ceny domu. Nechal jsem si udelat i nabidky a ceny byly priblizne takove...:( Do toho se mi prilis jit nechtelo a soucasne jiz existoval Loxone a bylo mi podezrele, proc je to tak levne v porovnani s konkurenci. Dnes rikam, ze za ty penize je to v provedeni Loxone v pohode vcetne vsech tech kabelu a prace s tim spojene. Ale jednu z nejzasadnejsich vyhod vidim v tom, ze si to muze clovek spravovat sam. To u mnoha jinych systemu neni z hlediska politiky firmy povoleno a jakkakoli zmena musi byt provedena firmou, coz se hodne prodrazi a je to (z meho pohledu) nekomfortni. Na druhou stranu uznavam, ze to ma sve mouchy, ale ty jak jsem si zjistoval maji prakticky vsechny firmy.


   
Georgio reacted
ReplyQuote
(@loxtom)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 21
Topic starter  

Dalsi obecna otazka:

Jake mate zkusenosti s relatky v Miniserveru / Extensions, ...? Je nejak vyzkouseno v praxi, kolik cyklu zapnuti a vypnuti to vydrzi? Mam problem na jednom Extension, kde svetla nekdy nejdou po zapnuti vypnout a musi se nekolikrat proces zapnuti / vypnuti opakavat nez se akce provede. 


   
ReplyQuote
Kefas
(@kefas)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 6
 

Cena Loxone pro ovládání tepelného čerpadla

Prosím o radu, nejsem z IT a nemám v téhle oblasti přehled.
(přiznání je polehčující okolnost:) Koupil jsem RD, tepelné čerpadlo voda/voda o výkonu cca 18 kW a přímotopný kotel 3x4 kW instalovaný v akumulační nádrži. TČ Mastertherm GSV 060, příkon 4,5 kW. Instalace včetně řízení je z roku 2001 a řízení není chytré, ba naopak. Mám nabídku na inteligentní řízení TČ programovatelným automatem Direct logic DL 06. Bude řídit TČ, nautilu, 2 oběhová čerpadla a elektro kotel v AKU nádrži. Pomocí již instalovaných servo pohonů bude řídit teplotu topné vody v závislosti na venkovní teplotě a teplotě v referenční místnosti. Minimalizovat se bude teplota primární vody s ohledem na přípravu TUV. Plynule bude ošetřen přechod na letní provoz bez zásahu obsluhy a budou odstavována oběhová čerpadla s režimem občasného protáčení. Regulace bude zajišťovat maximální dochlazení zpátečky. 8 čidel teploty, LCD monitor, analogová+ethernet karta.Rozpočet je 60 000 Kč s DPH. Cena je pouze za systém řízení. Dalo by se výše uvedené řešit s Loxone a řádově za kolik? Opakuji, jsem IT laik a neprogramuji, na rozdíl od zde přítomné většiny 🙂 Moc mi pomůže kvalifikovaný odhad a nasměrování ke správnému řešení. Dále vím o Inels.cz. Předem velký dík za ochotu pomoci a poradit. Petr

 

 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

@LoxTom - no to je to co popisuji v jiném vlákně. To jsou právě ty slepené kontakty relé. Předpokládám že tím spínáš LED osvětlení, resp. nějaký spínaný zdroj. Mám stejný problém a řešit ho nejspíš budu doděláním výkonových relé. 

@Kefas - Ono to není tak jednoduché. To jestli se bude TČ řídit pomocí Loxone nebo jiného PLC je v celku jedno. Zkus oslovit pana Ing. Žeravíka z firmy Eltex-KM. Mám od něj TČ země/voda. Řízení mám pomocí jednoúčelového PLC. Nejde o to jen regulovat teploty v jednotlivých cestách a pak pomocí třícestného ventilu regulovat otopnou vodu. Musí se hlídat i průtoky na okruzích kvůli zamrznutí výměníku a jeho následnéhu zničení atd... Cena 60.000 je docela dost. Já to mám tedy řešeno tak, že vnitřní chod TČ je řízeno samostatným systémem a regulace topení v místnostech řeší Loxone.


   
ReplyQuote
(@loxtom)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 21
Topic starter  

@koldavideo - dekuji - jiz jsem si to procetl. Zkusenost od mych elektrikaru rika to same: pro nekvalitni LED osvetleni je nutne predradit vykonnove rele, takze to dodelaji. Otazka potom je, zda vystupy pro tato osvetleni ponechat stejna nebo je radeji nikdy nepouzivat..., popr. jak to jiz narusilo cely Extension (koupit novy Extension?)


   
ReplyQuote
Share: